Fc Barcelona - A Hátország

Mi a véleményed a csapat igazolási terveiről, hátországáról, vezetőségéről? Miért jó vagy rossz a taktikánk? Mi lesz a klub jövője? A csapat mögötti eseményekről és az események alakítóiról beszélgethetsz itt!
Peter
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3229
Csatlakozott: 2019.09.04. 02:22:17

2022.08.30. 20:12:53

Andris írta:
2022.08.30. 10:38:31
Ez talán a legnagyobb baromság, amit idén a fórumon olvastam. Ez pedig nagy szó. De bicskanyitogató mértékben nagy,

vagy ennyire elvakult gyűlölet
@csababarca tett egy megjegyzést, hogy " kvázi kis túlzással"....
Lehet úgy véleményezni, hogy ez baromság, de sajnos a csapat teljesítménye 7 hosszú esztendőn keresztül nem azt támasztotta alá, hogy ez baromság.
Ennek a megállapításához semmiféle gyűlület nem kellett, szóba sem jöhet, hiszen ez tény.
Sajnos nem tudták tartani a szintet azok a játékosok, akiktől ez elvárható lett volna. Sem magukban, sem a csapatban.
Nálunk is ott volt az öltözőben a győztes mentalitás még 2015-ben. Hova lett utána?
Példát mutatni, mentalitást átadni a pályán lehet megfelelő és hiteles teljesítménnyel.
Ezek sajnos hiányoztak nagyon nálunk, máskülönben nem jutottunk volna oda, ahonnan most remélhetőleg elkezdünk felállni.
Avatar
Chino
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 7360
Csatlakozott: 2009.05.07. 12:32:57
Tartózkodási hely: Debrecen

2022.08.26. 13:04:48

jclayton írta:
2022.08.26. 00:16:39

Végül pedig: most akkor hogy alakulnak jövőre a Barcelona bevételei, jön többlet, és ha igen, mennyi? Ebben a tekintetben én mindig a Swiss Rambler közzétett számait szoktam figyelni (például innen https://threadreaderapp.com/thread/1548 ... 45606.html, de ezt az összefoglalót valamikor régebben talán már linkeltem is). Mi derül ki ebből a csapat következő évének szempontjából, tudunk jósolni? Hát például az, hogy a Covid és a korlátozások négyszázmillióval megvágták a Barcelona bevételeit. Három helyen történhet jelentős előrelépés a bevételi oldalon: az egyik egy jó BL-szereplés, az elődöntőig menetelés akár 40-50 millió extra euróval is járhat a közvetítési jogok, belépőjegyek kapcsán. Ezen a téren lenne a legkönnyebb kimutatni az összefüggést az új sztárigazolások és a csapat meglóduló bevételei között. A másik a stadionok korlátozások nélküli újranyitása - imádkozzunk erősen egy újabb covid-korlátozás elkerüléséért - amiből akár százmillió euró is befolyhat, a harmadik pedig az üzleti aktivitások fellendülése (stadiontúrák, csapat-merchandise, satöbbi), mondjuk évi ötven millió eurós nagyságrendben. A második-harmadik tételnél fogalmunk sincs arról, hogy a visszapattanás mennyivel lenne kevesebb a drága sztárigazolások nélkül, de borítékolhatóan Laporta fogja learatni a babért, amiért "rendbe rakta a klubot és új víziót adott neki."
Azért ez nem csak a BL-lel kapcsolatban van így. Legalábbis részben. A jogokra kötött szerződés ezt nem érinti, így minden abból származó bevétel és bónusz csak pluszt jelent. A sztárigazolások pedig a nézőszámot is több mint duplájára generálják, ez már akkor elkezdődött, mikor Xavi színre lépett, egy Lewy, Raphinha, egészséges Fati pedig még többet többet lök rajta, amiből egyenes arányosan kihat a Bl-re.
És akkor az említett stadiontúrák, ajándéktárgyak stb. még ebbe nincsenek benne.
És lehetnek drága igazolások, de az ezekből adódó versenyképesség tovább generálhatja a fenti bevételeket. Csak egy lebutított példa. Megvettük a lengyelt 45 millióért és elkezdi szórni a gólokat a Bl-ben ami nagyban hozzájárul, hogy a nyolcad helyett az elődöntőig jussunk. Nélküle ez mondjuk nem vagy nehezen jött volna össze. Ez már plusz 6 meccs, népszerűbb a klub stb. Ez most nyilván nagyon le van egyszerűsítve, de én csak arról beszélek, hogy hosszútávon nem azt jelenti, hogy fizett6ünk 45 milliót meg lesz 40 millió a fizetése.

De a bérekről tovább. Nyilván nem azonnal, de kifutnak azok az összegek, amik nagyban odáig juttatták a klubot ahová az utóbbi években. Coutinho távozott, Griezmann távozott, Dembélé visszavett, Messi távozott, persze nem azonnal, de ezek is lassan a felszabadulnak és ott vannak az eddigi ki nem fizetett eltolt összegek, de a jelenlegi "sztárok" is normál keretek között keresnek. Pl. Pedri is nemrég hosszabbított egy 6-7 millió közti bérért, Fati ugyanebbe a sávba esik. Persze nem fog 2026-ig vagy '27-ig ez tartani, de jelenleg ez több mint korrekt. Ahogy Araujo sem kapott olan fizetést amilyet a posztja minőségéért szoktak sok helyen adni.
A Piqué-Busquets dolog még probléma, mert komoly hatása van még de ők is a távozók között vannak, utóbbi biztosnak is tűnik. Szóval bérállományban helyre lehet tenni a csapatot, ami úgy tűnik el is kezdődött.

Az adósságokból pedig a törlesztésekre is jutott. Az első körös értékesítés, azt hiszem a BLM részére egy az egyben hiteltörlesztésre ment 150 millió euro értékben. Ezt sem vásárlásra, sem regisztrációra nem használtak. Továbbá van jelenleg 100 millió euro úgy emlékszem a BS-től, ami elvileg regisztrációra, esetleges igazolásra ment volna, viszont nem lehetett elkönyvelni nyereségként, így ez füstbe ment.

De ha belemegyünk a jövedelmekbe az amerikai piac megnyílása súlyos euro milliókat jelnthet bevételi oldalon.

Nem vagyok közgazdász és lehet, hogy néhány dologban tévedtem, akkor mea culpa, de én nem látom olyan sötéten és csődközelien a helyzetet.
Forca Barca!!!!
Avatar
messideco
Presidente del Barça
Hozzászólások: 12231
Csatlakozott: 2008.07.08. 16:49:07

2022.08.26. 12:18:47

@Andris, vagy bárki, akit érdekel a téma:

Haraszti Ádám videója a Barca anyagi helyzetéről. Elsősorban a videóban említett és közzétett linkeket is érdemes átolvasni.
"And my heart will leave you never."
FCBsteve
Capitá del Barça
Hozzászólások: 607
Csatlakozott: 2022.05.30. 16:19:05

2022.08.26. 07:44:21

Peter írta:
2022.08.26. 00:50:48
Andris írta:
2022.08.25. 22:45:13
Peter, amit egyel alattam leírtál, abból gyakorlatilag minden szónak az ellenkezőjét tartom igaznak, köszöntem a figyelmet. :D
Viccet félretéve, Xavi nem azt kapta akit akart, Laporta kapta azt akit akart. Meg persze a rövidlátó szurkolók tömegei. És nincs olyan, hogy kész csapat.
Kezdem a végén, a kész csapat a gyors írás miatti, de valóban helytelen szóhasználat. Ezt az edzőnek kell összerakni.
Tehát az eredeti gondolmenet szerint - szerintem (naívan?) - posztokra olyan játékosokat kapott, akiket többé kevésbé kért. Tehát majdnem minden poszton megvalósult az igénye. Ez azt jelentené, hogy az elképzelése összeállt, így a kivitelezés, hogy milyen csapat lesz ebből, az rajta múlna.

Innen viszont nem érdemes folytatni tovább a gondolatsort, mert ha ez nem Barcelona FC, hanem Laporta FC, akkor ismét visszaugrottunk 2016.-ig és beleléptünk újra abba a folyóba, amiből még a mai napig sem tudtunk kiúszni, sőt az örvény közepében vergődünk.
Ekkor viszont egy sor további kérdés merülhet fel, közöttük az is, hogy Xavi ehhez miért is partner?
Természetesen lehet szeretni egy klubot, de azt kétlem, hogy Xavi hősi halálra vállalkozna, hogy feláldozná önmagát, a szakmai jelenét és jövőjét, hogy Laporta rá támaszkodva a víz alá nyomva őt, levegőhöz jusson és túléljen.
Azt nehezen tudnám elképzelni, hogy Xavi túlélheti Laportát egy bukás esetén, de akár tévedhetek is.

Nyilván bonyolultabb az élet és nagyon sokmindent nem tudunk, sőt, semmit sem, csak azt ami látszik, de ha úgy van, ahogy írtad, akkor megette a fene az egészet, mert ez nem több egy kártyavárnál....
Andris vagy a fórumnak akar némi pörgést generálni, vagy én érzem magam nagyon becsapva! 😉
Ugyanis az Eurobarca-n is, a főcikkekben nem egy Xavi idézet jelent meg, mennyire elégedett az edző az új igazolásokkal!!!

Tekintve, hogy ezek nagy része élőszóban el is hangzottak Xavitól hivatalos Barca felvételeken (meccs előtti interjúk, értékelések, stb), nem látok semmi okot kérdőre vonni, hogy igenis csapatmunka folyik (ezt is nyilatkozta, ahogy Peter is írta), Xavi + edzői stáb, valamint Alemany, JC + stáb között!
Laporta meg marketingezik és mosolyog aláíráskor, ami a dolga!
Peter
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3229
Csatlakozott: 2019.09.04. 02:22:17

2022.08.26. 02:40:48

bence0330 írta:
2022.08.26. 01:49:54
Ez Xavi csapata, de attól még annak a csapatnak nagyon össze kell állnia. Konkrétan még mindig nincs meg a kerete, két hét múlva meg BL.
Na, azért van amiben elég gyorsan egyetértünk..... :lol:
Avatar
bence0330
Az Év Fórumozója 2022
Hozzászólások: 6887
Csatlakozott: 2020.07.16. 19:01:18
Tartózkodási hely: Pécs

2022.08.26. 01:49:54

Na abban 99%-ban biztos vagyok, hogy Laporta mindent megtett, amit csak tudott Xavi kérésire, szerintem nagyon befeküdt alá. A kinevezése óta inden szava és tette erről tanúskodik. Azok a játékosok jöttek, akikről hónapokig szóltak a cikkek, hogy Xavi mennyire akarja. Koundé, Lewy kiváltképp ilyenek, Christensen is ilyen volt illetve Raphinha is, és akkor Dembéléről nem is szóltam, akit Laportáék vagy padoztattak volna, vagy nem, de hogy nyáron könnyek nélkül búcsúztak volna tőle, és soha nem hallottunk volna róla, az tuti. Laporta még a saját kijelentését is vissza merte vonni, mikor Xavi más kért tőle, pedig ez hatalmas arcvesztés.

Ez Xavi csapata, de attól még annak a csapatnak nagyon össze kell állnia. Konkrétan még mindig nincs meg a kerete, két hét múlva meg BL.
ter Stegen; Cancelo - Cubarsí - Araujo - Koundé; Gündogan - Christensen - Pedri; Felix - Lewy - Raphinha
Peter
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3229
Csatlakozott: 2019.09.04. 02:22:17

2022.08.26. 00:50:48

Andris írta:
2022.08.25. 22:45:13
Peter, amit egyel alattam leírtál, abból gyakorlatilag minden szónak az ellenkezőjét tartom igaznak, köszöntem a figyelmet. :D
Viccet félretéve, Xavi nem azt kapta akit akart, Laporta kapta azt akit akart. Meg persze a rövidlátó szurkolók tömegei. És nincs olyan, hogy kész csapat.
Kezdem a végén, a kész csapat a gyors írás miatti, de valóban helytelen szóhasználat. Ezt az edzőnek kell összerakni.
Tehát az eredeti gondolmenet szerint - szerintem (naívan?) - posztokra olyan játékosokat kapott, akiket többé kevésbé kért. Tehát majdnem minden poszton megvalósult az igénye. Ez azt jelentené, hogy az elképzelése összeállt, így a kivitelezés, hogy milyen csapat lesz ebből, az rajta múlna.

Innen viszont nem érdemes folytatni tovább a gondolatsort, mert ha ez nem Barcelona FC, hanem Laporta FC, akkor ismét visszaugrottunk 2016.-ig és beleléptünk újra abba a folyóba, amiből még a mai napig sem tudtunk kiúszni, sőt az örvény közepében vergődünk.
Ekkor viszont egy sor további kérdés merülhet fel, közöttük az is, hogy Xavi ehhez miért is partner?
Természetesen lehet szeretni egy klubot, de azt kétlem, hogy Xavi hősi halálra vállalkozna, hogy feláldozná önmagát, a szakmai jelenét és jövőjét, hogy Laporta rá támaszkodva a víz alá nyomva őt, levegőhöz jusson és túléljen.
Azt nehezen tudnám elképzelni, hogy Xavi túlélheti Laportát egy bukás esetén, de akár tévedhetek is.

Nyilván bonyolultabb az élet és nagyon sokmindent nem tudunk, sőt, semmit sem, csak azt ami látszik, de ha úgy van, ahogy írtad, akkor megette a fene az egészet, mert ez nem több egy kártyavárnál....
jclayton
Jugador del Barça
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2021.08.11. 10:49:30

2022.08.26. 00:16:39

FCBsteve írta:
2022.08.25. 17:33:07
Lehet itt nagy számításokat csinálni a játékosok kapcsán, de anélkül is látszik, hogy JOBB játékosokat hozunk be olcsóbb fizetéssel, mint korábban - persze, ebbe is vele lehet kötni, de ezt bízzuk már a szakemberekre (edzői stáb), hogy nekik mi a jó. Az átigazolási pénzek meg piaci alapon menn(én)ek, (ha nem tudnánk olcsóbban elhozni embereket -tehát még ezen is sikerül spórolni helyenként)
Ha kifutnak (eladás, kölcsön, lejáró szerződés) a korábbi szerződések a nem kívánt játékosokkal (akiket azért látványosan drágábban igazoltunk a mostaniaknál), akkor látszódik majd a rendezettebb bértömeg!
De a folyamat mindenféle számítás nélkül is látható!

Bocs, de a csatolt cikkel pont ellentmondasz magadnak... ;)
Given the variety of predictions, Marc Ciria, a financial expert specializing in the Barça economy, assures that “everything will depend on the strategic partner that is found.”
Tehet pont azt írják, a JÖVŐBENI bevétel nagysága stratégiai partner(ek)től függően nagyon nagyra is nőhet (mert most nem igazán volt bevétel)...
Akkor viszont épp jó, hogy 2 partner be lett volna, nem?!
És ha most nem igazán volt bevétel, akkor annak a 50%-a sem hiányzik annyira... 😎
Ha viszont stratégiai partner nélkül nem várható nagy növekedés, akkor a maradó 50% így több bevételt generál, ugye! ;)
Az én mondanivalóm ebből a szempontból nagyon egyszerű: ha azt akarjuk értékelni, sikeres volt-e a Laporta-féle költéshullám első éve, akkor nem azt kell vizsgálnunk, visszahozza-e a negyven milliót, hanem - mondjuk egy éves, értékelhető távlatban - azt, behoz-e száz-százötven milliót (spoiler: a bevételi oldalon simán behoz, de nem az elnök költekezése/sztárigazolásai miatt, erről alább).

Ami a cikket és a Barcelona Studios-t illeti. Nem mondok ellent magamnak, miért is? A stúdió bevételeivel kapcsolatban teljes a homály, arról van némi fogalmunk, hogy két éve olyan 15-20 milliót hozhatott, ebből indultam ki és írtam, hogy egy ötven százalékos tulajdonvesztés legjobb (?) esetben is tízmilliós kiesést jelenthet a Barcelonának az idén-jövőre. Hogy később mi lesz, az majd kiderül: lehet, hogy a Studios tevékenysége százmilliós nagyságrendű biznisszé válik és az is, hogy elhal, a csapat szempontjából mindkét esetet fel lehet fogni nyereségnek (sok-sok pénzt eredményezett a kooperáció vs. legalább pénzt láttunk belőle, amíg el tudtuk adni). Irreleváns, mert a jövő évet néztem. Az mindenesetre furcsa, hogy annak kéne örülni, hogy a csapat eladott egy tulajdonrészt egy vállalatban - mintha hurráznék, mikor a végrehajtó viszi a plazmatévémet, mert legalább több időm marad dolgozni. Ha annyira kockázatmentes biznisz lett volna az értékesítés, akkor Laporta nem csak augusztusban húzza meg a második-harmadik lever részeként a tranzakciót, mert nem volt más választása.

Végül pedig: most akkor hogy alakulnak jövőre a Barcelona bevételei, jön többlet, és ha igen, mennyi? Ebben a tekintetben én mindig a Swiss Rambler közzétett számait szoktam figyelni (például innen https://threadreaderapp.com/thread/1548 ... 45606.html, de ezt az összefoglalót valamikor régebben talán már linkeltem is). Mi derül ki ebből a csapat következő évének szempontjából, tudunk jósolni? Hát például az, hogy a Covid és a korlátozások négyszázmillióval megvágták a Barcelona bevételeit. Három helyen történhet jelentős előrelépés a bevételi oldalon: az egyik egy jó BL-szereplés, az elődöntőig menetelés akár 40-50 millió extra euróval is járhat a közvetítési jogok, belépőjegyek kapcsán. Ezen a téren lenne a legkönnyebb kimutatni az összefüggést az új sztárigazolások és a csapat meglóduló bevételei között. A másik a stadionok korlátozások nélküli újranyitása - imádkozzunk erősen egy újabb covid-korlátozás elkerüléséért - amiből akár százmillió euró is befolyhat, a harmadik pedig az üzleti aktivitások fellendülése (stadiontúrák, csapat-merchandise, satöbbi), mondjuk évi ötven millió eurós nagyságrendben. A második-harmadik tételnél fogalmunk sincs arról, hogy a visszapattanás mennyivel lenne kevesebb a drága sztárigazolások nélkül, de borítékolhatóan Laporta fogja learatni a babért, amiért "rendbe rakta a klubot és új víziót adott neki."

Ami viszont az elnökség döntései miatt biztosan nem fog változni rövid, egy-öt éves távon, az a kiadási oldal több kirívó tétele. A bérek problémája nem oldódik meg, mert az újonnan jötteket is fizetni kell, továbbá ki kell fizetni a régi gárda elcsúsztatott béreit (a Piqué, Umtiti, Busi-féle 50-50 millió eurós hátralék csak a jéghegy csúcsa). Lehet azt állítani, hogy legalább érvénybe lépett egy új, értelmesebb bérstruktúra, de egyáltalán nem számítok arra, hogy a Barcelona ne lenne bármikor is top tízes csapat a fizetések terén. Legfeljebb nem lesz magasan az első. Az új, pénzbe kerülő drága igazolások miatt a játékosok magas amortizációja is tovább terheli a kiadási oldalt. Végül pedig stabilan a kiadások/be nem jött bevételek között szerepel pár olyan tétel, ami korábban nem számított tényezőnek: a tévédíjak miatt hiányzó 40+ millió euró, a Barca Studios bevételéből kieső rész (még akkor is, ha szerinted az voltaképpen haszon), a felvett kölcsönök elmúlt három évben megugró kamata, ami szintén 40+ millió eurós kiadás marad stabilan. A linkben szerepel, milyen haszonnal gazdálkodott a Barcelona a "jó" években: senki se számítson százmilliós nagyságrendű éves többletre, teljesen irreális.

Nagyon leegyszerűsítve: a Barcelona folyamatosan előremenekült a bevétel terén, hogy tartsa a versenyt a kiadásaival, az elmúlt évtizedben elszálló játékosbérek csak egy tünetét jelentették a klub problémáinak. Apró megjegyzés: nem is beszéltünk arról, hogy a Barcelona eleve a nehezen megismételhető Messi-szupersztárhatás miatt katapultálhatta magát ilyen magasra. Most megint a bevétel maximalizálása folyik a játékosállomány minden áron való megerősítése mellett, miközben teljesen világos, milyen rizikókkal jár ez a stratégia:
- ha elmaradnak az eredmények, akkor borul a pénzügyi terv
- ha külső tényezők miatt csökken pár alapvető bevételi forrás (covid, de akár elszálló infláció és energiaárak), szintén borul a pénzügyi terv
- ha egyszer egy ponton egy hitelezőnek nem lesz elég a csapat reputációja, szintén borul a terv

Csődbe megy a Barcelona? Szerintem ki van zárva. Eredményes lehet a pénzköltéssel-túllendülünk-a-válságon stratégia? Igen. Van esélye annak, hogy a Terv nem jön be? Szinten igen. Visszapattannak a Barcelona bevételei? Egy bizonyos szintre egészen biztosan. Segítenek ezen a drága igazolások? Valamennyit biztosan, de csak találgathatunk, mennyit, miközben további problémákat is generálnak. Egyszerűen csak reálisan kell látni a lehetőségeket, ez nem valamiféle pesszimista kirohanás akart lenni.
FCBsteve
Capitá del Barça
Hozzászólások: 607
Csatlakozott: 2022.05.30. 16:19:05

2022.08.25. 18:09:23

Andris írta:
2022.08.25. 10:18:25

1.
Értem amit írsz, de ez attól még semmit nem változtat azon, hogy őrületes pénzeket fizetünk ki most pár új játékosért és játékosnak. Plusz két megjegyzés:
Egyrészt a bérek csökkentek, de még így is (és az újak is!!!) nagyon magasak, alig van pár csapat ahol magasabbak a fizetések. Több, mint 3, múltkor valakivel erről vitáztunk, de még mindig élmezőnyben vagyunk, a már frissített és új, jelenlegi bértömeggel. Nagyon nagy pénzeket fizetünk ki, csak nem olyat, ami normál működés mellett azonnal csődbe visz. De szerintem olyat, ami ilyen adósság mellett nem felelősségteljes.
Velem "eszmecseréltél" erről sztem 😉, DE a nagy bérek a múltból fakadnak - csúsztatott bérek, nagy fizetések, nagy átigazolási díjak (ennek jó részét ugyan leírták tavaly a mínusz 400m során)!
FdJ, Umtiti, Lenglet, lehet a végtelenség sorolni, ki mindenki van olyan béren, hogy nem akarnak eligazolni - és a csapat szempontjából nem fontos emberek... Griezmann is lassan megint a nyakunkba esik... Amíg ezek ki nem futnak, nagy javulás nem várható, csak kis részsikerek - pl különféle kölcsönök révén...

Andris írta:
2022.08.25. 10:18:25
Másrészt szerintem kicsit elkalkulálod a dolgokat, mert sose fog visszatérni a régi szintre a klub iránti érdeklődés. Bár Messi még visszajöhet, de ő volt az egyik, ha nem a legnagyobb tényező. Meccseket, szponzorációs ütőkártyákat, mindent illetően. A turizmus sem állt még vissza a régi szintre, és vannak kétségek, hogy valaha visszafog, de ez nem olyan, hogy 1-2 év alatt rendeződik. Átlagban most lehet visszatértünk, mert sokan pótlólag (is) utaznak, de úgy tudom, hogy a kövi tíz év nem számol a régi forgalommal európában, és sajnos 5-10%os visszaesést már a Barca is megérez, mert igen komoly mértékben a turistákból élnek.
Arról nem is beszélve, hogy az egész világ egy csöndes, lassú gazdasági válságot nyög, de a szerződéseinken és hiteleinken lévő nominális részek nem változnak..
Egy szó mint száz, nem hiszem h visszatér a régi érdeklődés, még ha meg is lehet közelíteni. De szvsz nagyon számítanak azok az évi 10-20 milliók, ami 1-2% ingadozással jön/megy.
Én optimistább megközelítéseket olvastam... :)
Ez a Xavi köré épülő projekt hozni fogja a bevételt rengeteg fronton!
Lehet majd évente nézegetni a gazdálkodási eredményeket! :)

Andris írta:
2022.08.25. 10:18:25
2.
A tavaszi csapat végigversenyezte a bajnokságot, nem is akárhogy. Ha valaki összeesésnek értékeli azt, ami történt, mindent figyelembe véve, akkor legyen. Én abszolút nem így értékelem, de ha te igen, akkor sem lehet rá azt mondani, hogy ne lett volna versenyképes. 12 pontos hátrányban nem lehet nem kipukkadni a végére, ha már matematikai esélyed se igazán marad, de ez nem rajtunk múlott. Az meg, hogy egy kupában a tinik által húzott csapat nem gázolt át mindenkin, és fennakadtak a későbbi győztesen, akik egy betonkemény csapat voltak, szerintem szintén nem olyan, ami alapján meg lehet kérdőjelezni egy csapat versenyképességét. Gondold át kicsit, mit is jelent ez a szó: versenyképesség. Nem azt, hogy mindent megnyerünk, hanem azt, hogy a játék alapján mindenhol van esélyünk. Szerintem ezt 110%ban kimerítettük.
Lehet, hogy javult a helyzet az igazolásokkal, sőt ez 1000%. Kérdés hogy mennyit, és megérte-e, ezt később tudjuk eldönteni. Én nekem más szempontjaim is vannak, ezt majd a szeptemberi értékelőben leírom.
Bocsánat, de a tavaszi csapat egy téli átigazolási csomag eredményeképpen jött létre (+Dembélé), szóval akkor vagy ezt se vegyük figyelembe, vagy fogadjuk el a mostani erősítéseket kevesebb fenntartással!
Azért ne legyünk elégedettek a tavaszi válogatott szünet utáni játékkal - olyan lesújtó kritikákat olvastam itt, hogy csak na... Pont a keret mélységét írod Te is hiányként - miért gond ennek javítása (és esetleg a nagy öregek kivezetésére gondolás)???
Andris írta:
2022.08.25. 10:18:25

Az jó, ha a maradék 75%/66% tényleg hiteltörlesztésre ment el, csak erről ritkán hallani. Tudom, hogy így van a szabály, de ki tudja hogy melyik oldalon mit trükköznek még, ez az egész ffp meg fizetési sapka meg minden valóban arra volt jó, hogy trükközések és ügyeskedések lavináját indítsa be, nem pedig arra, hogy a klub elfogadja, hogy kicsit lejebb kell adni, amíg talpraállunk.

Arról szerintem ismered a véleményem, hogy mit jelent az, ha valamiről cikkeznek. :D
Hosszú évekig folyton arról volt szó, hogy a mezeladásokból nincs közvetlen bevételünk, vagy elhanyagolható. Akkor most hogy döntjük el, hogy melyik cikkek tartalmaznak helyes információt?
Egyébként jelenthet 20 misit Lewa (kétlem), de az még mindig nem biztos, hogy ez mezeladásokkal összekötött bevétel. Lehet hogy sztár érkezése esetén módosulnak a szponzorációs szerződések, vagy már a jövőbeli tárgyalásnak adnak jobb alapot.

Amit a végén írsz, az nem egészen az, amire én gondolok. Én se nem sportszakmai/versenyképesség növelési, se nem gazdasági szempontból közelítenék. Az én szememben a Messi utáni, és 1,5milliárd eurós adóssággal fémjelzett korszakban egy fő szempont van, és abból vezetnék le mindent. Ez a szempont, az egyetlen, hogy a klub jövőjét kellene (kellett volna) elkezdeni felépíteni. Mivel ehhez gyűjtögetem most az információkat, nem állítanék semmit. Csak általánosságban azt, hogy akár mindegy is lehet, milyen kiadások és bevételek vannak idén, és 3-4 évre vetítve. Mindegy (is lehet), hogy mit nyerünk idén és jövőre. Lehetünk jók idén, lehet pozitív a gazdasági mérlegünk is, akkor se biztos, hogy a klub jövőjének felépítése szempontjából jó irányba történtek a dolgok.
Anélkül, hogy belemennék részletekbe (hiszen mégegyszer mondom: nem állt össze az írás, messze nem), azt gondolom például, hogy túl jó keretet kap Xavi, és a túl jót csak papíron kapja. Ki tudja, ki mennyire válik be, és ha beválnak, akkor is az mire elég éppen idén. Szerintem nagyon kártékony az, hogy látványosan jobb keretet akartunk a tavalyinál, közben meg mennyi ideje van Xavinak építkezni? Ráadásul hiába lehet kiváló képességű ember, attól még mindig zöldfülű edzőnek számít. Ráadásul még felkészülés helyett is amerikában kellett kuncsorogni pár millióért.
Szerintem egy csapat újraépítése több éves folyamat, és ezek alatt az évek alatt nem szabadna szempont legyen, hogy hány kupát nyerünk. És úgy érzem, hogy ez igenis meghatározó szempont volt az igazolásoknál, és így már az a szurkolóknál is.
Nehéz gazdasági helyzetben kell figyelni ezekre is hiszen részben ettől függnek bevételek, de mégis egyensúlyt kellene tartani. Abban nem vagyok biztos, hogy ha leülök összeszedni, akkor arra jutok majd, hogy megmaradt az egyensúly ezen a nyáron.
Azt érzem, hogy nem a klub van mindenek előtt, hanem a szurkolók általi megítélés.

Végső soron egyébként ez a szurkolók felelőssége. Mindenki lólépésben akar újra bajnokká válni, tök mindegy mekkora gödörben vagyunk bármilyen szempontból, jövőre újra a bajnoki cím az alapelvárás. Erre a idei igazoláspolitikánk még rádupláz szvsz.
Engem a gazdasági rész nagyon érdekel, kifejezetten követtem (mostanság is) az ilyen jellegű információkat...
Mindegyik kar mozgatásánál volt szó visszafizetésekről is... Ekkora pénzek behozását követően sztem már a 1,5mrd is kevesebb, de ennek most nincs energiám utánanézni...

Xavi "túl jó" keretet kap??? Lehet, de Xavi kérte a játékosokat... Egy szakmai stáb dolgozik, Xaviék kérik a játékosokat vagy a betöltendő pozíciókat jelölik meg, Alemany csapata meg intézi... Meg közben az eladásokat is... Mindezt az FFP korlátok, "hisztis" játékosok és ügynökeik igényei között egyensúlyozva - sztem kifejezetten mesterien!

És az egész projekt ELADHATÓ: hatalmas marketing értéke van, generálja a jövőbeni lehetséges bevételeket, hozza ide a játékosokat, szponzorokat, stb-stb.
FCBsteve
Capitá del Barça
Hozzászólások: 607
Csatlakozott: 2022.05.30. 16:19:05

2022.08.25. 17:33:07

jclayton írta:
2022.08.25. 14:07:11
Csak nagyon halkan írom, de nem értem a számolási logikátokat, a problémafelvetés rossz. A negyven milliós mínusz a könyvelés kiegyenesítése és a tulajdonrészek eladása kapcsán keletkezett, de ha valaki úgy teszi fel a kérdést, megérte-e a befektetést, nem csak ezzel kell számolnia.

Ugyanis a csapat nyári összerakásának valós költsége a következő évben így néz ki: tévés bevételekből kieső negyven millió (ez még huszonöt évig stabilan) + a multimédia-részlegen elcsorgó, kiszámítatlan milliók* + Lewandowski, Raphinha, Koundé árának éves amortizációja (két évig mondjuk olyan ötvenmillió, utána kicsit kevesebb) + a fenti három játékos és még Kessié és Christensen bére (ötvenmillió?) - eladott játékosokból befolyó összeg (eddig olyan 26 millió) - eladott játékosok bére (?).

*edit: nagyon rövid utánagúglizás után alsó hangon évi tízmillió, de inkább jóval több (https://marketresearchtelecast.com/barc ... ns/169079/)
Lehet itt nagy számításokat csinálni a játékosok kapcsán, de anélkül is látszik, hogy JOBB játékosokat hozunk be olcsóbb fizetéssel, mint korábban - persze, ebbe is vele lehet kötni, de ezt bízzuk már a szakemberekre (edzői stáb), hogy nekik mi a jó. Az átigazolási pénzek meg piaci alapon menn(én)ek, (ha nem tudnánk olcsóbban elhozni embereket -tehát még ezen is sikerül spórolni helyenként)
Ha kifutnak (eladás, kölcsön, lejáró szerződés) a korábbi szerződések a nem kívánt játékosokkal (akiket azért látványosan drágábban igazoltunk a mostaniaknál), akkor látszódik majd a rendezettebb bértömeg!
De a folyamat mindenféle számítás nélkül is látható!

Bocs, de a csatolt cikkel pont ellentmondasz magadnak... ;)
Given the variety of predictions, Marc Ciria, a financial expert specializing in the Barça economy, assures that “everything will depend on the strategic partner that is found.”
Tehet pont azt írják, a JÖVŐBENI bevétel nagysága stratégiai partner(ek)től függően nagyon nagyra is nőhet (mert most nem igazán volt bevétel)...
Akkor viszont épp jó, hogy 2 partner be lett volna, nem?!
És ha most nem igazán volt bevétel, akkor annak a 50%-a sem hiányzik annyira... 😎
Ha viszont stratégiai partner nélkül nem várható nagy növekedés, akkor a maradó 50% így több bevételt generál, ugye! ;)
jclayton
Jugador del Barça
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2021.08.11. 10:49:30

2022.08.25. 14:07:11

Csak nagyon halkan írom, de nem értem a számolási logikátokat, a problémafelvetés rossz. A negyven milliós mínusz a könyvelés kiegyenesítése és a tulajdonrészek eladása kapcsán keletkezett, de ha valaki úgy teszi fel a kérdést, megérte-e a befektetést, nem csak ezzel kell számolnia.

Ugyanis a csapat nyári összerakásának valós költsége a következő évben így néz ki: tévés bevételekből kieső negyven millió (ez még huszonöt évig stabilan) + a multimédia-részlegen elcsorgó, kiszámítatlan milliók* + Lewandowski, Raphinha, Koundé árának éves amortizációja (két évig mondjuk olyan ötvenmillió, utána kicsit kevesebb) + a fenti három játékos és még Kessié és Christensen bére (ötvenmillió?) - eladott játékosokból befolyó összeg (eddig olyan 26 millió) - eladott játékosok bére (?).

*edit: nagyon rövid utánagúglizás után alsó hangon évi tízmillió, de inkább jóval több (https://marketresearchtelecast.com/barc ... ns/169079/)
Avatar
bence0330
Az Év Fórumozója 2022
Hozzászólások: 6887
Csatlakozott: 2020.07.16. 19:01:18
Tartózkodási hely: Pécs

2022.08.25. 12:00:03

Én ha megpróbálok a kis korlátolt tudásomhoz képest a lehető legjobban belegondolni, akkor nem tudom elképzelni, hogy az a kikalukulált év 40 millió ne tudna konkrétan akár el is tűnni a két opció között, és ezzel konkrétan nyereségesbe átcsapni az üzlet. Azért szerintem ez nagyon komolyan át volt gondolva. 20-30 misi különbség minumum lesz már csak a stadionos bevételekből is, és ha ehhez tényleg jönnek magasabb szponzorációk, és mondjuk 5 éves szinten komolyabb eredmények - ami azért kb biztos, csak a mértéke kérdéses, 1-2-szer bajnokok is lehetünk alatta, és rengeteg pénz a különbség az 1. és 2. hely között is. De még egy BL csoportelsőség vs 2. hely is nagyon sokat ér, vagy akár csak egyetlen meccs, amit Lewa gólja miatt nyerünk ott meg a csoportban. Szóval ha ezeket mind összeadogatjuk akkor bőven meglehet az a 40 difi, még akkor is, ha nem duplázunk. Plusz ugye amit Chino említett, az amerikai piac is nyílhat kicsit.
És mivel iszonyatos erejű a brand, nem sok kockázatot látok abban, hogy egyszer csak összecsuklik az egész rendszer, és hirtelen évekig nem lesznek iszonyatos bevételeink.

Aztán persze majd meglátjuk, de nekem az alternatív lehetőség előg sötét útnak tűnik, ahol a BL-helyekért harcolhatunk, ha jön egy erősebb betis/soci/villarrealos szezon, de még ha az stabilan meg is lenne, akkor is az elmúlt évek Arsenalja szintre süllyedhettünk volna kb vissza potenciálisan abban a negatív spirálban. Ha tavaly Koeman maradt volna amúgy, és mondjuk 5-ek lettünk volna, akkor ez meg is indult volna organikusan, szóval így is hajszál híja volt, hogy fennmaradt a fejünk a víz felett, remélem jó sokáig nem jutunk ide vissza...

Csak az eladásokról szerintem elég visszás dolog értékelést írni, de persze te tudod. Ez olyan, mintha elindítanék egy vállalkozást, vennék valami forgalmas helyen drágán egy kis bolthelyiséget, amiből tudom, hogy hosszú távon nyereséges leszek, és arról írnék értekezést, hogy mennyibe került a helyiség plusz a többi kezdéssel járó költség, az ezzel járó hitel, stb. Amit Laportáék bevállaltak, az vállalkozói szemlélet, ami Magyarországon annyira amúgy szerintem nem széleskörben elterjedt dolog, és szerintem ezért kelt elég nagy visszatetszést.
ter Stegen; Cancelo - Cubarsí - Araujo - Koundé; Gündogan - Christensen - Pedri; Felix - Lewy - Raphinha
Avatar
Chino
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 7360
Csatlakozott: 2009.05.07. 12:32:57
Tartózkodási hely: Debrecen

2022.08.25. 11:31:33

Andris írta:
2022.08.25. 10:18:25
FCBsteve írta:
2022.08.24. 18:16:45

1.
Minden átállás költségekkel jár, ha jól értem, amit írtál...
..
1.
Értem amit írsz, de ez attól még semmit nem változtat azon, hogy őrületes pénzeket fizetünk ki most pár új játékosért és játékosnak. Plusz két megjegyzés:
Egyrészt a bérek csökkentek, de még így is (és az újak is!!!) nagyon magasak, alig van pár csapat ahol magasabbak a fizetések. Több, mint 3, múltkor valakivel erről vitáztunk, de még mindig élmezőnyben vagyunk, a már frissített és új, jelenlegi bértömeggel. Nagyon nagy pénzeket fizetünk ki, csak nem olyat, ami normál működés mellett azonnal csődbe visz. De szerintem olyat, ami ilyen adósság mellett nem felelősségteljes.

Végső soron egyébként ez a szurkolók felelőssége. Mindenki lólépésben akar újra bajnokká válni, tök mindegy mekkora gödörben vagyunk bármilyen szempontból, jövőre újra a bajnoki cím az alapelvárás. Erre a idei igazoláspolitikánk még rádupláz szvsz.
Az átlagbér azért jelentősen csökkent, ami az érkezőket illeti. A korábbi folyamatot tekintve képtelenek lettünk volna egy Lewandowskit leigazolni fizetés szempontjából, de Messit is megtartani, ráadásul még nem is nagyon lett könnyebb a bérkeret. Gyakorlatilag egy Coutinho, aki lényeges ilyen szempontból Nyilván kellettek ehhez értékesítések, de ez nem csubán játékosok bérére, igazolásokra és egyéb kiadásokra is fordítandók voltak. Pl. azt hiszem a BS részének eladása ment hiteltörlesztésre, de még emellett is meglepődnék, ha csak játékosvásárlásra ezek miatt történtek volna az értékesítések.
És a cvc elutasításának is megvolt gondolom az oka, nem tudom, hogy ez pusztán erkölcsi volt, de gondolom Tebasékat sem tettük még nagyobb puszipajtásokká.

A jogok legutóbbi eladása pedig közvetetten bevételt is generál, egy potenciálisan nagy és kihasználatlan piac nyílt meg ezzel.

A szurkolói rész pedig a változásokkal nagyon is konkrét. Tavaly pl. Xavi érkezésével túlzás nélkül megduplázódott a nézőszám a korábbiakhoz képest, ami a bajnokság végéig megmaradt, amikor már tét se volt és állítólag gyengén játszottunk. Az utolsó meccseken Mallorca, meg Cadíz ellen is 55 meg 60 millió fölött volt a nézőszám, míg korábban csupán a Real ellen volt közel telt ház.
Most, hogy ilyen sztárok jöttek, mint Lewa szintén hasonlóra lehet számítani, aztán Fati egy meccses teljesítménye is vonzó. A szezonnyitón már közel annyian voltak, mint tavaly egy Klasszikuson. Azért ez rohadt nagy bevételgenerálás, amit pozitívan meg fog érezni a klub. A jegyek mellett jobban fogynak az ajándéktárgyak és rengeteg "apróbb" dolog. És ezekkel az erősítésekkel egyenes arányosságban nő az esély arra, hogy minél tovább jussunk a Bl-ben, amit nem kell bemutatni mit jelent. Ezzel a kerettel egy elődöntő ha nem is elvárás, de nem egy kivitelezhetetlen teljesítmény.
Szóval ez nem csak ilyen "mezeladás visszahozza" közhely.
Csak nyilván jobban hangzik szalagcímekben, hogy a Barca költött több mint 40 milliót egy 33 éves csatárra.

És kitérve az igazolásokra, úgy tűnik azért volt nívója vagy valami vonzó a klubban. És most nem arra gondolok, hogy lenyilatkozzák a bemutatáskor, hogy mindig is a Barca volt az álmuk, hanem tettekkel volt ez mérhető.
Forca Barca!!!!
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2022.08.25. 10:18:25

FCBsteve írta:
2022.08.24. 18:16:45

1.
Minden átállás költségekkel jár, ha jól értem, amit írtál... :)
Ha egy cég leépít 10.000 alkalmazottat, értelemszerű, hogy ez nagy kiadásokkal jár, viszont utána versenyképesebb lesz a társaság...
A Barcához az új játékosok olcsóbb bérekkel jönnek, amint kifutnak a nagy szerződések, egyre jobb lesz a helyzet...
Ne feledjük, Barto-ék gazdálkodása alatt a bevétel és a (bér)költségek kéz-a-kézben nőttek, hiába volt rekord bevétel, alig volt nyereség - ezért tett be a Covid miatti visszaesés...
Tekintve, hogy nem látszik semmi olyan tényező, ami a korábbi bevételi szintekre való visszatérést akadályozná, sőt, akár jobb is lehet a helyzet, visszafogott bérekkel (miután kifutottak a rosszul megkötött szerződések), jelentős nyereségnek KELL képződnie (és ilyen szempontból nem oszt, nem szoroz a 40m - mert a jövőben nem fog számítani).

2.
A tavaszi csapat ment 2 hónapot, majd kipukkadt és teljesen összezuhant... Ha az utána lévő időszakot nézzük alapnak, akkor NEM volt versenyképes a társaság... Szóval, ez tényleg nézőpont kérdése... ;)

Nagy hangsúly van a "kiárusításon", de ne felejtsük, hogy a bejött pénz NAGY része hitelvisszafizetésre ment el!!! Ugye, 25/33%-ot lehetett játékosokra fordítani, most értük csak el az 1/1-et, azaz mostantól mehet az össz bevétel játékosokra!

Lewy mezeladásból 20m bevétellel számol a klub, erről cikkeztek többen is...

Egyébként a számolást úgy kéne megközelíteni, hogy bevétel van x forrásból valamennyi és költség is van valamennyi! Lényeg, hogy a bevétel minél jobban haladja meg a kiadásokat (ahol pl a hitel kamatai egy tétel) . Sportszakmai szempontból pedig a kiadások olyan játékosokat jelentsenek, akik megfelelnek az edzői szempontoknak... Ezt pedig Alemany-ék jól érzik, jól értik!
A többi meg a klub vezetés és gazdasági szakembereik dolga...
1.
Értem amit írsz, de ez attól még semmit nem változtat azon, hogy őrületes pénzeket fizetünk ki most pár új játékosért és játékosnak. Plusz két megjegyzés:
Egyrészt a bérek csökkentek, de még így is (és az újak is!!!) nagyon magasak, alig van pár csapat ahol magasabbak a fizetések. Több, mint 3, múltkor valakivel erről vitáztunk, de még mindig élmezőnyben vagyunk, a már frissített és új, jelenlegi bértömeggel. Nagyon nagy pénzeket fizetünk ki, csak nem olyat, ami normál működés mellett azonnal csődbe visz. De szerintem olyat, ami ilyen adósság mellett nem felelősségteljes.
Másrészt szerintem kicsit elkalkulálod a dolgokat, mert sose fog visszatérni a régi szintre a klub iránti érdeklődés. Bár Messi még visszajöhet, de ő volt az egyik, ha nem a legnagyobb tényező. Meccseket, szponzorációs ütőkártyákat, mindent illetően. A turizmus sem állt még vissza a régi szintre, és vannak kétségek, hogy valaha visszafog, de ez nem olyan, hogy 1-2 év alatt rendeződik. Átlagban most lehet visszatértünk, mert sokan pótlólag (is) utaznak, de úgy tudom, hogy a kövi tíz év nem számol a régi forgalommal európában, és sajnos 5-10%os visszaesést már a Barca is megérez, mert igen komoly mértékben a turistákból élnek.
Arról nem is beszélve, hogy az egész világ egy csöndes, lassú gazdasági válságot nyög, de a szerződéseinken és hiteleinken lévő nominális részek nem változnak..
Egy szó mint száz, nem hiszem h visszatér a régi érdeklődés, még ha meg is lehet közelíteni. De szvsz nagyon számítanak azok az évi 10-20 milliók, ami 1-2% ingadozással jön/megy.

2.
A tavaszi csapat végigversenyezte a bajnokságot, nem is akárhogy. Ha valaki összeesésnek értékeli azt, ami történt, mindent figyelembe véve, akkor legyen. Én abszolút nem így értékelem, de ha te igen, akkor sem lehet rá azt mondani, hogy ne lett volna versenyképes. 12 pontos hátrányban nem lehet nem kipukkadni a végére, ha már matematikai esélyed se igazán marad, de ez nem rajtunk múlott. Az meg, hogy egy kupában a tinik által húzott csapat nem gázolt át mindenkin, és fennakadtak a későbbi győztesen, akik egy betonkemény csapat voltak, szerintem szintén nem olyan, ami alapján meg lehet kérdőjelezni egy csapat versenyképességét. Gondold át kicsit, mit is jelent ez a szó: versenyképesség. Nem azt, hogy mindent megnyerünk, hanem azt, hogy a játék alapján mindenhol van esélyünk. Szerintem ezt 110%ban kimerítettük.
Lehet, hogy javult a helyzet az igazolásokkal, sőt ez 1000%. Kérdés hogy mennyit, és megérte-e, ezt később tudjuk eldönteni. Én nekem más szempontjaim is vannak, ezt majd a szeptemberi értékelőben leírom.

Az jó, ha a maradék 75%/66% tényleg hiteltörlesztésre ment el, csak erről ritkán hallani. Tudom, hogy így van a szabály, de ki tudja hogy melyik oldalon mit trükköznek még, ez az egész ffp meg fizetési sapka meg minden valóban arra volt jó, hogy trükközések és ügyeskedések lavináját indítsa be, nem pedig arra, hogy a klub elfogadja, hogy kicsit lejebb kell adni, amíg talpraállunk.

Arról szerintem ismered a véleményem, hogy mit jelent az, ha valamiről cikkeznek. :D
Hosszú évekig folyton arról volt szó, hogy a mezeladásokból nincs közvetlen bevételünk, vagy elhanyagolható. Akkor most hogy döntjük el, hogy melyik cikkek tartalmaznak helyes információt?
Egyébként jelenthet 20 misit Lewa (kétlem), de az még mindig nem biztos, hogy ez mezeladásokkal összekötött bevétel. Lehet hogy sztár érkezése esetén módosulnak a szponzorációs szerződések, vagy már a jövőbeli tárgyalásnak adnak jobb alapot.

Amit a végén írsz, az nem egészen az, amire én gondolok. Én se nem sportszakmai/versenyképesség növelési, se nem gazdasági szempontból közelítenék. Az én szememben a Messi utáni, és 1,5milliárd eurós adóssággal fémjelzett korszakban egy fő szempont van, és abból vezetnék le mindent. Ez a szempont, az egyetlen, hogy a klub jövőjét kellene (kellett volna) elkezdeni felépíteni. Mivel ehhez gyűjtögetem most az információkat, nem állítanék semmit. Csak általánosságban azt, hogy akár mindegy is lehet, milyen kiadások és bevételek vannak idén, és 3-4 évre vetítve. Mindegy (is lehet), hogy mit nyerünk idén és jövőre. Lehetünk jók idén, lehet pozitív a gazdasági mérlegünk is, akkor se biztos, hogy a klub jövőjének felépítése szempontjából jó irányba történtek a dolgok.
Anélkül, hogy belemennék részletekbe (hiszen mégegyszer mondom: nem állt össze az írás, messze nem), azt gondolom például, hogy túl jó keretet kap Xavi, és a túl jót csak papíron kapja. Ki tudja, ki mennyire válik be, és ha beválnak, akkor is az mire elég éppen idén. Szerintem nagyon kártékony az, hogy látványosan jobb keretet akartunk a tavalyinál, közben meg mennyi ideje van Xavinak építkezni? Ráadásul hiába lehet kiváló képességű ember, attól még mindig zöldfülű edzőnek számít. Ráadásul még felkészülés helyett is amerikában kellett kuncsorogni pár millióért.
Szerintem egy csapat újraépítése több éves folyamat, és ezek alatt az évek alatt nem szabadna szempont legyen, hogy hány kupát nyerünk. És úgy érzem, hogy ez igenis meghatározó szempont volt az igazolásoknál, és így már az a szurkolóknál is.
Nehéz gazdasági helyzetben kell figyelni ezekre is hiszen részben ettől függnek bevételek, de mégis egyensúlyt kellene tartani. Abban nem vagyok biztos, hogy ha leülök összeszedni, akkor arra jutok majd, hogy megmaradt az egyensúly ezen a nyáron.
Azt érzem, hogy nem a klub van mindenek előtt, hanem a szurkolók általi megítélés.

Végső soron egyébként ez a szurkolók felelőssége. Mindenki lólépésben akar újra bajnokká válni, tök mindegy mekkora gödörben vagyunk bármilyen szempontból, jövőre újra a bajnoki cím az alapelvárás. Erre a idei igazoláspolitikánk még rádupláz szvsz.
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
Gaillard
Jugador d'estrella
Hozzászólások: 303
Csatlakozott: 2019.04.03. 06:01:56

2022.08.24. 19:47:32

Egy-két éve megírtam, hogy a korábbi elnökség zsebre (is) játszott vagy naivan feltételezhetjük, hogy totál hülyék voltak (vásárolt játékosok, szerződések).

Most viszont az az érzésem, hogy bár "papíron" alacsonyabb a bérek, de ez egy átmeneti állapot és egy ideig még nem is lesz hivatalos (vagy lehet, hogy nem is lesz kerülőutak miatt), de a jövőben a friss igazolások esetében magasabb bérkondíciók fognak életbe lépni, ahogy azt a finanszírozási helyzet engedni fogja.
A két fél megállapodhat a jövőben új feltételekről, ha azzal még aktuálisan (akkori finanszírozási háttérnek megfelelően) teljesíti a versenyszabályzatokban előírtakat.

A mai romlott világban nem hiszem el, hogy valaki fele annyiért hosszú évekre szerződik valahova, főleg, hogy az elmúlt évek történései alapján lassan már egy évre sem lehet érdemben tervezni.

Az elnök úr persze nyilatkozhat nyugodtan struktúrákról, mert az a mostani katasztrofális anyagi helyzetben elengedhetetlen ahhoz, hogy a feltételrendszereknek, versenyszabályzatoknak a club megfeleljen, de hosszabb távon azt nem lehet tartani, hogy a nagy vetélytársakhoz képest jelentősen alacsonyabb fizetési feltételeket kínáljanak majd potenciális világsztároknak.

A sportszakmai érv is kevés a meggyőzéshez, mert simán, akár egy évtizedre - a korábban még nagy menőnek tartott klubok esetében is - el lehet távolodni a nagy sikerektől, sőt, ahogy látjuk, egy-egy club kapcsán gyökeresen változhatnak a helyzetek (korábban Chelsea, majd City, PSG, most Newcastle), "kinőhetnek" újabb jelentős vetélytársak.

A fentiek nem azt jelentik, hogy visszatérnek a korábbi tarthatatlan (megalomán) állapotok, hanem, hogy valahol a középúton találkoznak a folyamatok a realitásnak és érdekeknek megfelelően.
FCBsteve
Capitá del Barça
Hozzászólások: 607
Csatlakozott: 2022.05.30. 16:19:05

2022.08.24. 18:16:45

Andris írta:
2022.08.24. 13:55:05

1. én a fizetésekkel is számolok, úgyhogy ha csúszik, akkor valszeg alul lőttem az összeget.. :) mint a mellékelt hatszázezer ábra mutatja, egy játékos szerződésének megkötésekor gyakorlatilag a teljes x évre vetített fizujával is számolni kell, mert mindenki kifacsarja majd belőlünk az utolsó centet is. Meg hát amúgy is, ezek nagyon nagy összegek, és ugyanúgy ki kell csengetni idén, meg jövőre meg azutáni évben is, magyarul a teljes klubvagyon és a jelen-közeljövő ktsgvts szempontjából ez egy az egyben ugyan olyan teher mint az átigazolási díjak. (Amik ráadásul szintén kijönnek 150-160ra, ahogy írod, és ez még a függő részek nélkül.)
Minden átállás költségekkel jár, ha jól értem, amit írtál... :)
Ha egy cég leépít 10.000 alkalmazottat, értelemszerű, hogy ez nagy kiadásokkal jár, viszont utána versenyképesebb lesz a társaság...
A Barcához az új játékosok olcsóbb bérekkel jönnek, amint kifutnak a nagy szerződések, egyre jobb lesz a helyzet...
Ne feledjük, Barto-ék gazdálkodása alatt a bevétel és a (bér)költségek kéz-a-kézben nőttek, hiába volt rekord bevétel, alig volt nyereség - ezért tett be a Covid miatti visszaesés...
Tekintve, hogy nem látszik semmi olyan tényező, ami a korábbi bevételi szintekre való visszatérést akadályozná, sőt, akár jobb is lehet a helyzet, visszafogott bérekkel (miután kifutottak a rosszul megkötött szerződések), jelentős nyereségnek KELL képződnie (és ilyen szempontból nem oszt, nem szoroz a 40m - mert a jövőben nem fog számítani).
Andris írta:
2022.08.24. 13:55:05
2. Ez nézőpont kérdése, meg majd az is ugye eldől, hogy mennyivel lett valóban erősebb a keret. Ahogy írtam, szerintem már tavasszal is versenyképes brigád voltunk, csak hát jókora többtényezős hendikeppel. Mindenesetre igen, nyilván ez csak egy tippelős, szubjektívebb dolog tud lenni, de ehhez nem mindegy azért, hogy amit eladtunk X euróért, annak mennyi lehet a piaci értéke, és amúgy milyen arányban mikre fordítottuk.
A mennyivel több ember ment le dolgot egyelőre nem tudom értékelni, mert a nyitómeccsen mindig teltház van. Sztem most kevesebben voltak amúgy, mint a legtöbb nyitómeccsen, nem? Nagyra számítottak, aztán szerintem 80 körül volt csak.. de nem kizárt h tévedek. Ez technikailag teltház, de amúgy elmarad az igazán nagy nézőszámú meccsektől.
Lewa mezekért kb egy fillért se kapunk, fix deal van a Nike-val, amennyire tudom. A jövőre vonatkozólag lehet jobb szponzorációs szerződés, ha javulnak az eladási számok, de ez a jelen kontraktust nem igazán befolyásolja, és arányosan nem kapunk igazán pénzeket a mezeladásokért. Erről többször is volt talán szó.

De minden gyakorlatilag, amiről írsz, valóban bizonytalan, nem ilyen jövőjóslós jelleggel értékelném a dolgokat, hanem közelítőleg megnézni, hogy mit adtunk el mennyiért, abból mennyit mire költöttünk, közben mennyi adósságunk van, és vajon a keretnek melyik változásai mikre lesznek jók sportszakmai szempontból. Azt, hogy mennyien jönnek meccsekre, mennyi mezet adunk el, hogy nő vagy csökken bárminek az értéke ami a csapat teljesítményéhez van kötve, ezer tényező alakítja, vannak 0 eurós tényezők is, amik legalább ugyanolyan hatással lesznek rá, mint egy-egy igazolás (pl Lewa) jelenléte. Ebbe tényleg nem mennék bele, száz oldalakat lehetne írni.

Az évi negyven nekem kevésnek tűnik, és amúgy is eléggé elnagyolt vetítésnek. Ez pontosan kinek jött ki, és hogyan?
A tavaszi csapat ment 2 hónapot, majd kipukkadt és teljesen összezuhant... Ha az utána lévő időszakot nézzük alapnak, akkor NEM volt versenyképes a társaság... Szóval, ez tényleg nézőpont kérdése... ;)

Nagy hangsúly van a "kiárusításon", de ne felejtsük, hogy a bejött pénz NAGY része hitelvisszafizetésre ment el!!! Ugye, 25/33%-ot lehetett játékosokra fordítani, most értük csak el az 1/1-et, azaz mostantól mehet az össz bevétel játékosokra!

Lewy mezeladásból 20m bevétellel számol a klub, erről cikkeztek többen is...

Egyébként a számolást úgy kéne megközelíteni, hogy bevétel van x forrásból valamennyi és költség is van valamennyi! Lényeg, hogy a bevétel minél jobban haladja meg a kiadásokat (ahol pl a hitel kamatai egy tétel) . Sportszakmai szempontból pedig a kiadások olyan játékosokat jelentsenek, akik megfelelnek az edzői szempontoknak... Ezt pedig Alemany-ék jól érzik, jól értik!
A többi meg a klub vezetés és gazdasági szakembereik dolga...
jclayton
Jugador del Barça
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2021.08.11. 10:49:30

2022.08.24. 15:44:34

MessiNeymarSuarez írta:
2022.08.24. 15:27:35
Pontosan, és emellett a BL jogok a miénk maradtak ami komoly összeg, emellett a legfontosabb: Nem kell lemondani a Szuperliga kezdeményezésről mint ahogy a CVC esetén le kellett volna.

Attól tartok Bartomeu fejvesztve írta volna alá a CVC-t, csakhogy megtartsa Messit. Hozzáteszem Laporta általi legnagyobb kritika-félelem az volt hogy bármi áron itt tartja Messit, ehhez képest a klub érdekeit tartotta szem előtt, mégha mindenkinek fájt is.


Amúgy ez a La Liga FFP azért irreális a jelenlegi helyzetben, mert olyan számokat vesznek figyelembe amit maga a vírushelyzet generált, ezért abszurdum.
Ha nekünk 1 millió helyett 500 millióra esett a bevételünk az nem azért van mert mostantól is ennyi lesz hanem mert a fél világ le volt zárva, ehhez képest a szabály ezt nem veszi figyelembe, ezért is kérték a klubok Tebasékat az enyhítésre, de hajthatatlanok amivel főként a ligának tesznek rosszat, nem csak mi nem tudunk regisztrálni, sok csapat szintén bajban van.
- a BL-es televíziós jogdíjakat nem lehet előre kiárusítani, egyszerűen azért, mert nem automatikusak: egy csapatnak előbb be kell jutnia a Bajnokok Ligájába, hogy egyáltalán hozzájuk jusson, valamint a nagyságuk nagyban függ attól, hogy meddig is jut el.

- a CVC nem volt elég Messi megtartására (sem), az egy nagyon kellemetlen helyzet volt mindenkinek: Tebas az üzlet hatásáról hazudott a Barcelonára nézve, Bartomeu pedig nem volt hajlandó nyilvánosan beismerni, mekkora is a baj a csapatnál

- az FFP-ben a kritikák hatására épphogy történt két lazítás az idei évre vonatkozólag. Az egyik, hogy már nem 25, hanem 33 százalék számolható el költségként a kimenő transzferek/spórolások árából, a másik, hogy a korábbi évhez képest némi kedvezménnyel számítják ki a csapatok rendelkezésére álló bérkeretet (a Barcelona tavaly -144 millióban volt, szóval ez nekik afféle halottnak-a-csók kedvezmény, de akkor is). Az FFP kapcsán alapvető félreértelmezés, hogy ez egy gonoszkodó intézkedés a La Liga tönkretételére. Nem, ez egy biztonsági korlát akarna lenni - de nem tud. A Ligának az az érdeke, hogy a csapatok ne menjenek csődbe, és ha ehhez az kell, hogy ne költekezzenek felelőtlenül, akkor ezt próbálja meg szigorú szabályokkal elérni. A Barcelona pechje, hogy ez a csapat túl nagyot bukna, ha csődbe menne, mégis érvényes rá az a csúnya szabályozás. Az Atlético Madrid már lehet, hogy nem lesz ennyire szerencsés, ők például a kisebb adósság ellenére is nagyobbat bukhatnak.
Avatar
MessiNeymarSuarez
Presidente del Barça
Hozzászólások: 10071
Csatlakozott: 2014.10.18. 14:14:18
Tartózkodási hely: Budapest

2022.08.24. 15:27:35

Andris írta:
2022.08.24. 13:55:05

A mennyivel több ember ment le dolgot egyelőre nem tudom értékelni, mert a nyitómeccsen mindig teltház van. Sztem most kevesebben voltak amúgy, mint a legtöbb nyitómeccsen, nem? Nagyra számítottak, aztán szerintem 80 körül volt csak.. de nem kizárt h tévedek. Ez technikailag teltház, de amúgy elmarad az igazán nagy nézőszámú meccsektől.
81ezren voltak végül, ami azért közel van a teltházhoz, főleg hogy közben a Camp Nou néhány része felújítás alatt áll ezért zárva is van, nagyon többen nem is fértek volna be valószinűleg.

De az alábbi nyitószámok:
2016-17-es szezon: Barca-Betis 65ezer fő https://www.whoscored.com/Matches/11027 ... Real-Betis
2017-18-as szezon: Barca-Betis 54ezer fő https://www.whoscored.com/Matches/12219 ... Real-Betis
2018-19-es szezon: Barca-Deportivo: 52ezer fő https://www.whoscored.com/Matches/13163 ... ivo-Alaves
2019-20-as szezon: Barca-Betis : 79ezer fő https://www.whoscored.com/Matches/13941 ... Real-Betis


Ezek alapján abszolút rekord, nagyobb volt az érdeklődés mint a vírus előtt a 2019-es bajnokcsapat és Bl döntő közeli(kellett volna...) csapata iránt, és sokkal nagyobb mint az MSN-féle csapat iránt.

Pepp írta:
2022.08.12. 22:11:50


A TV jogok az kiesés ugyan, de fele időre majdnem 2x annyiért adtuk el, mint a CVC lett volna.
Pontosan, és emellett a BL jogok a miénk maradtak ami komoly összeg, emellett a legfontosabb: Nem kell lemondani a Szuperliga kezdeményezésről mint ahogy a CVC esetén le kellett volna.

Attól tartok Bartomeu fejvesztve írta volna alá a CVC-t, csakhogy megtartsa Messit. Hozzáteszem Laporta általi legnagyobb kritika-félelem az volt hogy bármi áron itt tartja Messit, ehhez képest a klub érdekeit tartotta szem előtt, mégha mindenkinek fájt is.


Amúgy ez a La Liga FFP azért irreális a jelenlegi helyzetben, mert olyan számokat vesznek figyelembe amit maga a vírushelyzet generált, ezért abszurdum.
Ha nekünk 1 millió helyett 500 millióra esett a bevételünk az nem azért van mert mostantól is ennyi lesz hanem mert a fél világ le volt zárva, ehhez képest a szabály ezt nem veszi figyelembe, ezért is kérték a klubok Tebasékat az enyhítésre, de hajthatatlanok amivel főként a ligának tesznek rosszat, nem csak mi nem tudunk regisztrálni, sok csapat szintén bajban van.
jclayton
Jugador del Barça
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2021.08.11. 10:49:30

2022.08.24. 14:05:28

Andris írta:
2022.08.24. 13:55:05

Az évi negyven nekem kevésnek tűnik, és amúgy is eléggé elnagyolt vetítésnek. Ez pontosan kinek jött ki, és hogyan?
Több helyen kimatekozták, csak kerestem gyorsan egy linket: https://www.footballtransfers.com/en/tr ... xth-street
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2022.08.24. 13:55:05

bence0330 írta:
2022.08.24. 11:36:11

Azokba a számokba, amiket nem is tudunk pontosan, nem akarok belemenni, de 1-2 ponton csúszik a dolog.
1: Eddig 150 körül igazoltunk csak. Most már egyre nagyobb csodának látnék egy BS féle komolyabb beruházást, FDJ maradása esetén pláne. Én már csak egy jobbhátvédet képzelek el 10-20-ért max, de örülnék, ha ingyen jönne Bellerin. Ez összességében nem egy nagy összeg amúgy 5(6) minőségi játékosért, már ha ténylegesen top csapatokhoz hasonlítgatnánk magunkat.
2: Soha az életben nem tudod pontosan összehasonlítani a két párhuzamos valóságot, ahol Laporta nem adja el a jogokat, és sokkal gyengébb kerettel játszunk még 1-2 évig, meg ahol Laporta eladta őket. Annyi variáns van, soha nem fogod tudni kikalkulálni, mi történt, még akkor sem, hogy fillérre tudnád, mit vesztünk évente. De azért óvatos tippet meg lehet ereszteni. Még akkor is rengeteg pénz fog ebből az adósságból eltűnni, ha nem nyerünk BL-t. Nézd meg, mennyivel több ember ment le megnézni a meccset. Ez már egy alkalommal is bődületes különbség befolyt összegben. 19-ben 145 millió körüli bevétel volt csak stadion aktivitásból. Ilyen nagyságrendnél nyilván nem mindegy, hogy az 120, vagy 140, annyi különbséget meg simán oda tudok képzelni egy ütőképesebb csapat mellé. Vagy Lewa mezek, félelmetes bevétel lesz belőle, pár milliónyi biztos, ami ugye az alternatív alóságban nem jött volna. Ha 5 évet nézünk, tuti, hogy eredményekben is nagy különbség lesz, 1-2szer alighanem elkapjuk a Reált, az évente további plusz jópár millió a kieső 40 körül helyett. Játékosok akarnak idejönni majd jobban, ezért pár milliót meg tudunk majd spórolni a vételárakon, mint pl. idén. Akár igazi nagy free agent is ide akar majd jönni, ki tudja. Ja, és a BL-t el sem adtuk nyilván, szóval ami ott pluszban befolyik egy gyengébb kerethez képest, az is tisztán plusz.

Az a 40 misi kiesés évente mindenképp erősen csökkenni fog, inkább az a kérdés, mennyit. Szerintem egy igazán jó évnél még ki is fogja hozni magát nulla körülre. És mivel bármikor visszavásárolható, 25 évben alighanem nem is kell gondolkodni.
1. én a fizetésekkel is számolok, úgyhogy ha csúszik, akkor valszeg alul lőttem az összeget.. :) mint a mellékelt hatszázezer ábra mutatja, egy játékos szerződésének megkötésekor gyakorlatilag a teljes x évre vetített fizujával is számolni kell, mert mindenki kifacsarja majd belőlünk az utolsó centet is. Meg hát amúgy is, ezek nagyon nagy összegek, és ugyanúgy ki kell csengetni idén, meg jövőre meg azutáni évben is, magyarul a teljes klubvagyon és a jelen-közeljövő ktsgvts szempontjából ez egy az egyben ugyan olyan teher mint az átigazolási díjak. (Amik ráadásul szintén kijönnek 150-160ra, ahogy írod, és ez még a függő részek nélkül.)

2. Ez nézőpont kérdése, meg majd az is ugye eldől, hogy mennyivel lett valóban erősebb a keret. Ahogy írtam, szerintem már tavasszal is versenyképes brigád voltunk, csak hát jókora többtényezős hendikeppel. Mindenesetre igen, nyilván ez csak egy tippelős, szubjektívebb dolog tud lenni, de ehhez nem mindegy azért, hogy amit eladtunk X euróért, annak mennyi lehet a piaci értéke, és amúgy milyen arányban mikre fordítottuk.
A mennyivel több ember ment le dolgot egyelőre nem tudom értékelni, mert a nyitómeccsen mindig teltház van. Sztem most kevesebben voltak amúgy, mint a legtöbb nyitómeccsen, nem? Nagyra számítottak, aztán szerintem 80 körül volt csak.. de nem kizárt h tévedek. Ez technikailag teltház, de amúgy elmarad az igazán nagy nézőszámú meccsektől.
Lewa mezekért kb egy fillért se kapunk, fix deal van a Nike-val, amennyire tudom. A jövőre vonatkozólag lehet jobb szponzorációs szerződés, ha javulnak az eladási számok, de ez a jelen kontraktust nem igazán befolyásolja, és arányosan nem kapunk igazán pénzeket a mezeladásokért. Erről többször is volt talán szó.

De minden gyakorlatilag, amiről írsz, valóban bizonytalan, nem ilyen jövőjóslós jelleggel értékelném a dolgokat, hanem közelítőleg megnézni, hogy mit adtunk el mennyiért, abból mennyit mire költöttünk, közben mennyi adósságunk van, és vajon a keretnek melyik változásai mikre lesznek jók sportszakmai szempontból. Azt, hogy mennyien jönnek meccsekre, mennyi mezet adunk el, hogy nő vagy csökken bárminek az értéke ami a csapat teljesítményéhez van kötve, ezer tényező alakítja, vannak 0 eurós tényezők is, amik legalább ugyanolyan hatással lesznek rá, mint egy-egy igazolás (pl Lewa) jelenléte. Ebbe tényleg nem mennék bele, száz oldalakat lehetne írni.

Az évi negyven nekem kevésnek tűnik, és amúgy is eléggé elnagyolt vetítésnek. Ez pontosan kinek jött ki, és hogyan?
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
jclayton
Jugador del Barça
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2021.08.11. 10:49:30

2022.08.24. 13:39:01

Andris írta:
2022.08.24. 10:55:57
Én tervezek majd Szeptember elején írni egy értékelést, amint lezárultak a gazdasági és játékosmozgások. Ehhez viszont jó lenne némi plusz info, úgyhogy én is megkérdezem: a TV-s jogokkal mennyi jövőbeli pénzt áldoztunk fel vajon?

Ugye valami 550 millió körül kaptunk a 25%-ért. De 25 évre.
Mennyit bevétel lenne ez vajon? csak nagyságrendileg.

Vannak olyan halvány(!!!) emlékeim, hogy anno kb 1,2-1,3 milliárd euró volt 7 évre. Amennyivel kevesebbet érnek a csapat meccsei, annyival tuti inflálódott is a sportpiac szerintem, csak úgy hasraütésre, és nagyságrendileg. Ha ezt 25%ra és 25 évre vetítem, akkor 1000-1100 millió eurónyi értéket adtunk el 550ért.

Nehéz értékelni is, hogy ez mennyire jó deal, mert nem tudom mennyire szorult a hurok, és azt se, hogy hogy jön be a 2-300 milliónyi új igazolásunk.
(Xavival már a tavaszi keret is versenyképes volt a bajnokságban, sőt sokáig vezettünk a Xavi időszakot nézve csak, ráadásul a későbbi bajnokot és BL győztest is a földbe döngöltük, úgyhogy ennyi új igazolással jó nagy elvárások és nyomás lesz :( )
Nagyjából évi negyvenmillió esik ki a tévés jogok miatt, illetve később, ha ezek a jogok többet érnek majd, akkor ennek az összege is emelkedik. Ez a kiesés jelenthet különbséget egy pozitív és egy negatív pénzügyi mérleg között, viszont elképzelhető, hogy az új igazolások miatt jobb lesz majd a BL-mérleg, esetleg több lesz a szponzori pénz, a látogató, és így tovább. Valóban nehezen lehet kielemezni a hatását. Pontosabban egy dolgot lehet feltételezni: abban az esetben, ha a csapat az erősítések ellenére gyengén szerepel a BL-ben, akkor nettó veszteségként kell tekinteni erre a pénzre, mert az a legjelentősebb forrás, ami hiányozna a csapat büdzséjéből.

Viszont a probléma lényege valójában teljesen más. Ezek a (Barca Studios esetében valószínűleg kamu, a Sixth Street-tel közös befektetésekben pedig részben kamu, de ez ki is derült) résztulajdon-eladások csak arra voltak jók, hogy a csapat megfeleljen a spanyol liga formális szabályzatának. Ami - mint látszik - teljesen hatástalan és az alapvető célját nem éri el: nem fogja vissza a csapatok eszetlen költekezését, legfeljebb kiskapuk keresésére ösztönzi őket. A Barcelona adósságállománya továbbra is hatalmas, a csapat egy átstrukturálással görgeti maga előtt ezt és a bértömeg egy részét is, abban bízik az elnökség, hogy mindig lesz egy újabb hitel, amiből meg tudják oldani a pénzügyi gondjaikat és soha nem jön el a fizetésnap. Márpedig egyszer mindenki átstrukturált bérét ki kell fizetni, a hitelezők mellett még a játékosokét is (legyen az De Jong - neki éppen idéntől, ugye, fáj is ez a csapatnak -, Piqué, Busi, Umtiti, Alba, Messi (...) és így tovább, Depay most csatlakozik be a sorba egy rövid lejáratú megemelt bérrel). Láthatóan nincs semmilyen hosszú távú terv arra, hogy a csapat pénzügyileg egyenesbe jöjjön, mesterségesen felhizlalt veszteség nélkül is mínusz százötven millióban lett volna a büdzsé. Szóval azzal van a gond, hogy az FFP nem fáj annyira, hogy egy csapat, mint a Barcelona, tényleg takarékoskodni kezdjen, mindössze ügyeskedik.
Avatar
bence0330
Az Év Fórumozója 2022
Hozzászólások: 6887
Csatlakozott: 2020.07.16. 19:01:18
Tartózkodási hely: Pécs

2022.08.24. 11:36:11

Andris írta:
2022.08.24. 10:55:57
Én tervezek majd Szeptember elején írni egy értékelést, amint lezárultak a gazdasági és játékosmozgások. Ehhez viszont jó lenne némi plusz info, úgyhogy én is megkérdezem: a TV-s jogokkal mennyi jövőbeli pénzt áldoztunk fel vajon?

Ugye valami 550 millió körül kaptunk a 25%-ért. De 25 évre.
Mennyit bevétel lenne ez vajon? csak nagyságrendileg.

Vannak olyan halvány(!!!) emlékeim, hogy anno kb 1,2-1,3 milliárd euró volt 7 évre. Amennyivel kevesebbet érnek a csapat meccsei, annyival tuti inflálódott is a sportpiac szerintem, csak úgy hasraütésre, és nagyságrendileg. Ha ezt 25%ra és 25 évre vetítem, akkor 1000-1100 millió eurónyi értéket adtunk el 550ért.

Nehéz értékelni is, hogy ez mennyire jó deal, mert nem tudom mennyire szorult a hurok, és azt se, hogy hogy jön be a 2-300 milliónyi új igazolásunk.
(Xavival már a tavaszi keret is versenyképes volt a bajnokságban, sőt sokáig vezettünk a Xavi időszakot nézve csak, ráadásul a későbbi bajnokot és BL győztest is a földbe döngöltük, úgyhogy ennyi új igazolással jó nagy elvárások és nyomás lesz :( )
Azokba a számokba, amiket nem is tudunk pontosan, nem akarok belemenni, de 1-2 ponton csúszik a dolog.
1: Eddig 150 körül igazoltunk csak. Most már egyre nagyobb csodának látnék egy BS féle komolyabb beruházást, FDJ maradása esetén pláne. Én már csak egy jobbhátvédet képzelek el 10-20-ért max, de örülnék, ha ingyen jönne Bellerin. Ez összességében nem egy nagy összeg amúgy 5(6) minőségi játékosért, már ha ténylegesen top csapatokhoz hasonlítgatnánk magunkat.
2: Soha az életben nem tudod pontosan összehasonlítani a két párhuzamos valóságot, ahol Laporta nem adja el a jogokat, és sokkal gyengébb kerettel játszunk még 1-2 évig, meg ahol Laporta eladta őket. Annyi variáns van, soha nem fogod tudni kikalkulálni, mi történt, még akkor sem, hogy fillérre tudnád, mit vesztünk évente. De azért óvatos tippet meg lehet ereszteni. Még akkor is rengeteg pénz fog ebből az adósságból eltűnni, ha nem nyerünk BL-t. Nézd meg, mennyivel több ember ment le megnézni a meccset. Ez már egy alkalommal is bődületes különbség befolyt összegben. 19-ben 145 millió körüli bevétel volt csak stadion aktivitásból. Ilyen nagyságrendnél nyilván nem mindegy, hogy az 120, vagy 140, annyi különbséget meg simán oda tudok képzelni egy ütőképesebb csapat mellé. Vagy Lewa mezek, félelmetes bevétel lesz belőle, pár milliónyi biztos, ami ugye az alternatív alóságban nem jött volna. Ha 5 évet nézünk, tuti, hogy eredményekben is nagy különbség lesz, 1-2szer alighanem elkapjuk a Reált, az évente további plusz jópár millió a kieső 40 körül helyett. Játékosok akarnak idejönni majd jobban, ezért pár milliót meg tudunk majd spórolni a vételárakon, mint pl. idén. Akár igazi nagy free agent is ide akar majd jönni, ki tudja. Ja, és a BL-t el sem adtuk nyilván, szóval ami ott pluszban befolyik egy gyengébb kerethez képest, az is tisztán plusz.

Az a 40 misi kiesés évente mindenképp erősen csökkenni fog, inkább az a kérdés, mennyit. Szerintem egy igazán jó évnél még ki is fogja hozni magát nulla körülre. És mivel bármikor visszavásárolható, 25 évben alighanem nem is kell gondolkodni.
ter Stegen; Cancelo - Cubarsí - Araujo - Koundé; Gündogan - Christensen - Pedri; Felix - Lewy - Raphinha
FCBsteve
Capitá del Barça
Hozzászólások: 607
Csatlakozott: 2022.05.30. 16:19:05

2022.08.24. 11:22:04

Andris írta:
2022.08.24. 10:55:57
Én tervezek majd Szeptember elején írni egy értékelést, amint lezárultak a gazdasági és játékosmozgások. Ehhez viszont jó lenne némi plusz info, úgyhogy én is megkérdezem: a TV-s jogokkal mennyi jövőbeli pénzt áldoztunk fel vajon?

Ugye valami 550 millió körül kaptunk a 25%-ért. De 25 évre.
Mennyit bevétel lenne ez vajon? csak nagyságrendileg.

Vannak olyan halvány(!!!) emlékeim, hogy anno kb 1,2-1,3 milliárd euró volt 7 évre. Amennyivel kevesebbet érnek a csapat meccsei, annyival tuti inflálódott is a sportpiac szerintem, csak úgy hasraütésre, és nagyságrendileg. Ha ezt 25%ra és 25 évre vetítem, akkor 1000-1100 millió eurónyi értéket adtunk el 550ért.

Nehéz értékelni is, hogy ez mennyire jó deal, mert nem tudom mennyire szorult a hurok, és azt se, hogy hogy jön be a 2-300 milliónyi új igazolásunk.
(Xavival már a tavaszi keret is versenyképes volt a bajnokságban, sőt sokáig vezettünk a Xavi időszakot nézve csak, ráadásul a későbbi bajnokot és BL győztest is a földbe döngöltük, úgyhogy ennyi új igazolással jó nagy elvárások és nyomás lesz :( )
La Liga számokat kéne megnézni, ezeket ők értékesítik...
Eladáskor kb évi 160m bevételről írtak, ennek a 25%-a értelemszerűen 40m/év - a klub bevételének 5-8%-a... Pár év alatt a mostani nagy szerződések kifutnak, egészségesebb bértömeg gazdálkodással a növekedő nyereségből akár vissza is vásárolható! Ha erről az oldalról nézzük... Cserébe kvázi azonnal versenyképes csapatot kapott Xavi, többi rajta múlik!

Ha viszont arról az oldalról nézzük, hogy a CVC ügylet lényegesen kevesebb lett volna, akkor nem kérdés, bomba üzlet... :)
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2022.08.24. 10:55:57

Én tervezek majd Szeptember elején írni egy értékelést, amint lezárultak a gazdasági és játékosmozgások. Ehhez viszont jó lenne némi plusz info, úgyhogy én is megkérdezem: a TV-s jogokkal mennyi jövőbeli pénzt áldoztunk fel vajon?

Ugye valami 550 millió körül kaptunk a 25%-ért. De 25 évre.
Mennyit bevétel lenne ez vajon? csak nagyságrendileg.

Vannak olyan halvány(!!!) emlékeim, hogy anno kb 1,2-1,3 milliárd euró volt 7 évre. Amennyivel kevesebbet érnek a csapat meccsei, annyival tuti inflálódott is a sportpiac szerintem, csak úgy hasraütésre, és nagyságrendileg. Ha ezt 25%ra és 25 évre vetítem, akkor 1000-1100 millió eurónyi értéket adtunk el 550ért.

Nehéz értékelni is, hogy ez mennyire jó deal, mert nem tudom mennyire szorult a hurok, és azt se, hogy hogy jön be a 2-300 milliónyi új igazolásunk.
(Xavival már a tavaszi keret is versenyképes volt a bajnokságban, sőt sokáig vezettünk a Xavi időszakot nézve csak, ráadásul a későbbi bajnokot és BL győztest is a földbe döngöltük, úgyhogy ennyi új igazolással jó nagy elvárások és nyomás lesz :( )
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
Pepp
Barça B
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2021.08.11. 15:35:40

2022.08.13. 11:21:52

Chino írta:
2022.08.13. 01:59:15
Úgy tudom a TV-s jogdíjak eladásába a BL-meccsek nem számítanak bele, szóval annak a kiesésével nem kell számolni, ráadásul az elég komoly összeg, amit a csapat sikeressége nagy mértébben befolyásolhat.
Ami ennél sokkal fontosabb, hogy e pillanatban a Barca marketingértéke toronymagasan a legnagyobb.
Tegnap a regisztrálásoknál lefagyott a La Liga oldala, amikor elkezdték felvinni a Barca igazolásokat.
A közösségi oldalakon szinte mindenki a Barcaval foglalkozik. Olyan érdeklődés van újra a Barca iránt, mint az aranyévekben.
Ami szintén fontos, hogy az elmúlt hónapok Brokelona, meg csődklub után, akik túljutottak a sokkon, azok már méltatják a Barcát, hogy ezt egy éven belül képes volt megcsinálni.
Ez a publicitás és a klubot övező felhajtás, a csapat miatti elvárások rengeteg szponzorációs és reklámbevételt fognak jelenteni.
Ennek a csapatnak illene eljutni a BL-ben a nyolcad, vagy negyeddöntőig.
Az már önmagában indulási pénzben tízmilliókat jelentene, jegybevételben és egyebekben plusz 10-20 milliót.
Nagyjából már most látható, hogy Lewa leigazolása pont azt fogja eredményezni, ami miatt Laporta erőltette: betölti a Messi hiánya miatti űrt.
Van egy marketingelhető sztár, akinek a neve sok tízezer eladott mezt hozhat.
Közben ott vannak a fiatal sztárok is, akiknek szintén megvan a maguk vonzereje.
#4 Araujo
#6 Gavi
#8 Pedri
#10 Fati
#11 Ferran
Ezek öten együtt szintén hozni fogják a Lewa eladási számokat.
Nagyon régóta nem volt ilyen erős mix a Barcában.
Talán Xavi-Iniesta-Puyol tudta ezeket a számokat.

És akkor még van egy rejtett erőforrás, szerintem ha a Barca kijönne az Alemany-emléktárgyakkal, letarolná a piacot! :)
Válasz küldése