Kultúra

Ami egyik témához sem kapcsolódik, avagy itt nyugodtan írhatsz mindenről kötetlenül.

Ha olvasok akkor,

Csak nyomtatott könyvet
7
41%
E-book olvasón
0
0 szavazat
Számítógépen
2
12%
Vegyesen.
8
47%
 
Szavazatok száma: 17
Varga Tamás
Az Eurobarca Anonymusa
Hozzászólások: 7479
Csatlakozott: 2005.11.22. 11:03:07
Tartózkodási hely: Campo dei Miracoli

2009.02.01. 11:49:05

Először is: gratulálok a topik megnyitásához! Hatalmas ötlet, és nagyon örülök neki!

Hogy érdemben szóljak a dolgokhoz.

1. Sorstalanság - van igazság Drigo véleményében. Bár, én a Nobel-díj előtt is hallottam, olvastam Kertész Imréről. A könyvet is előbb megvettem, ha jól emlékszem, 1975-ös kiadású. Elolvasni csak a Nobel-díj után olvastam el. Nehéz és keserves olvasmány. A műhöz személyes élmény is fűz. 1985 nyarán, 8 évesen 2 hetet nyaraltunk Thüringiában, és megtekintettük a fasizmus egyik borzadályát, a buchenwaldi koncentrációs tábort. A barakkok, a kamrák, a magánzárkák - mintha most is ott sétálnék. 8 éves fejjel nagyon mély nyomokat hagyott bennem, és ha eszembe jut, ma is borsódzik a hátam. Kertész pedig teljesen élethűen mutatja be a tábort. Miközben olvastam, eszembe jutottak a buchenwaldi tábor élő képei, melyeket 8 évesen éltem át. Én ajánlom mindenkinek. Nem azért, mert Nobel-díjat kapott érte, hanem mert őszinte képet ad a diktatúra legocsmányabb oldaláról.

2. Amit ajánlani tudok, ha valaki még nem olvasta volna, az 2 könyv.

Az egyik: Umberto Eco: A rózsa neve című. Én előbb a filmet láttam Sean Connery és Christian Slater főszereplésével, majd aztán olvastam el a művet. Hű képét adja a középkornak, annak minden árnyoldalának. A szerzetesi élet mindennapjainak, pozitív és negatív képeinek. Érdemes elolvasni - tanulságos és lenyűgöző mű. A mű zárómondata pedig újabb örök igazságot tartalmaz: "A hajdani rózsa név csupán, puszta neveket markolunk!"

A másik - Leon Uris: A királynő törvényszéke. Ezt is előbb filmsorozatban láttam, majd utána olvastam el a könyvet. A történelem meghamisítása, a túlzások magas szintre emelése jelenik meg a műben. Egy holokauszt-túlélő vallomásai, amelyek némelyikéről kiderül, hogy nem igazak, a főszereplő valójában nem is biztos, hogy az, akinek mondja magát. Aminek következtében nemcsak saját belső énjével viaskodik, hanem családjának kérdéseivel is. Végül felmentik a vádak alól, de ezt csak a jogi csűrés-csavarásnak köszönheti. Életén ott marad a szégyen, a kétely foltja.

Na, röviden ennyit.
Kép
Avatar
barca99
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 7307
Csatlakozott: 2006.07.19. 12:37:02

2009.02.01. 11:30:26

Szandi írta:...
A hozzászólók többsége középiskolás akire ráerőltetik ezt a művet, ami valljuk be nem a legnépszerűbb... :) (Sajnos) ez az általános gondolkodásmód, főleg a már említett kötelezőség miatt.


Mellesleg olvasta valaki Lakatos Menyhért - Füstös képek című könyvét? Eszméletlenül tetszik, valami hihetlenül jó könyv, a világháborúk között játszódik itthon, abban az időben, amikor a csendőr azért is félholtra verhette a cigányt, mert az csúnyán nézett rá. Nagyon érdekes, bemutatja az akkori cigányság életét, a szokásokat, a mindennapokat, azt a szegénységet amiben éltek. Csak ajánlani tudom mindenkinek egy igazi cigányember írását az akkori cigányság életéről.
Avatar
Marci
Capitá del Barça
Hozzászólások: 828
Csatlakozott: 2005.09.16. 20:19:45
Tartózkodási hely: /home/marci

2009.02.01. 02:35:26

Livia Drusilla írta:Robert Merle - szinte minden
A Madrapurt olvastad? Mit szólsz hozzá?
Olvastam még tőle az Üvegfal mögött, Védett férfiak, Malevil c. könyveket.
Marci 3 - Hungarian F.C. Barcelona
Avatar
Saviola
Júdás 2, az áruló
Hozzászólások: 4944
Csatlakozott: 2004.10.08. 20:00:31
Tartózkodási hely: Tolna

2009.02.01. 01:31:13

Szandi írta:Az orosz írók kapcsán még egy novellát szeretni mutatni nektek Csehovtól, ami valamiért igazán megragadott, s egyúttal az ezen oldalon található kommentek többségének fröcsögések, hozzá nem értése, felszínessége és éretlensége nagyon felháborított. Az ilyenek borzasztóan dühítenek. Bocsii
Íme: http://www.paklo.net/irodalom/csehov_a_ ... yik_halala

Érdekelnek a vélemények. Oké, az oroszok kellően betegek az ilyesmihez.. nem is kell messzebb menni, csak a filmekig még talán.
Nem fogok vagdalkozni,sem fröcsögni,meg lehet,hogy nem is értek hozzá,meg művészi érzékem sincs,de ezt kimondottan utáltam gimiben.Ez van.Ízlések és pofonok. :)
,,Azt hitted, hogy mi történt."
Benga
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 1044
Csatlakozott: 2007.02.07. 12:37:36

2009.01.31. 21:46:22

Szerintem annyira szánalmas, hogy valamit nem értünk nem tudunk felfogni nem látjuk át, vagy csak egyszerűen nem jön át az üzenete és elkezdünk negatív gusztustalan jelzőkkel vagdalkozni.
Amúgy nekem tetszik. Magyarázatot nem tudok adni, hogy miért, de ez olyan más. Valami megfog az ilyenekben.
vicky.girl
Jugador del Barça
Hozzászólások: 156
Csatlakozott: 2007.09.02. 15:08:05
Tartózkodási hely: Galánta (Szlovákia)
Kapcsolat:

2009.01.31. 21:45:17

kabekabe írta:
Bogika87 írta: Hogy a művészet sem maradjon el akkor Salvador Dalí,egyszerüen nem tudom megmagyarázni de imádom.Nincsenek rá szavak!
Aki Barcelinában jár Nou Camp mellett kötelező meglátogatni a Teatre-Museu Dalí-t Figueres városkában (autópálya mellett van rögtön)
Kihagyhatatlan persze csak azoknak akik nyitottak a művészetére. :wink:
Dalít én is szeretem, de nagykedvenc még Miro. Azok a rajzok, festmények amik semmiről nem szólnak és mindenki azt látja benne amit akar.
Pontosan, ez benne a lényeg, Salvador Dalí egyszerűen egy zseni volt, én is imádom a képeit!!!
Avatar
Tim
Mezei fórumozó
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2007.06.15. 21:52:33

2009.01.31. 21:15:13

Szandi írta:Az orosz írók kapcsán még egy novellát szeretni mutatni nektek Csehovtól, ami valamiért igazán megragadott, s egyúttal az ezen oldalon található kommentek többségének fröcsögések, hozzá nem értése, felszínessége és éretlensége nagyon felháborított. Az ilyenek borzasztóan dühítenek. Bocsii
Íme: http://www.paklo.net/irodalom/csehov_a_ ... yik_halala

Érdekelnek a vélemények. Oké, az oroszok kellően betegek az ilyesmihez.. nem is kell messzebb menni, csak a filmekig még talán.
Ez az aljának a legalja! Elgogadom hogy valakinek nem tetszik egy adott mű,
de akkor sem kell ilyen ordenáré stílusban hozzászólni!
És ráadásul milyen ökörségeket.."túl hosszú" "hogy írok ebből 4 oldalt"
Valószínüleg sehogy,majd keres a neten valami elemzést,és beadja azt gondosan ügyelve arra továbbra is,hogy nehogy legyen valamiről önálló gondolata,véleménye.
Kép
kabekabe
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 1117
Csatlakozott: 2008.07.19. 21:40:31

2009.01.31. 20:46:35

Perrero írta:kabekabe hova jársz :?:
AKG(alternatív közgazdasági gimnázium).
Szandi
Főnökasszony
Hozzászólások: 1575
Csatlakozott: 2007.07.12. 21:01:59

2009.01.31. 20:42:30

Az orosz írók kapcsán még egy novellát szeretni mutatni nektek Csehovtól, ami valamiért igazán megragadott, s egyúttal az ezen oldalon található kommentek többségének fröcsögések, hozzá nem értése, felszínessége és éretlensége nagyon felháborított. Az ilyenek borzasztóan dühítenek. Bocsii
Íme: http://www.paklo.net/irodalom/csehov_a_ ... yik_halala

Érdekelnek a vélemények. Oké, az oroszok kellően betegek az ilyesmihez.. nem is kell messzebb menni, csak a filmekig még talán.
"Jeff Buckley a világ legkirályabb jelensége a rántotta feltalálása óta"
Nobody fucks with the Jesus.
Art too bad to be ignored.
Avatar
Bányász
Rendfenntartó - moderátor
Hozzászólások: 3345
Csatlakozott: 2007.12.07. 21:34:15
Tartózkodási hely: Neverland

2009.01.30. 17:14:49

Meglep,h ennyire él ez a topik de tök örülök neki. :)
Etooka írta:Bár nem vagyok egy könyvmoj, én is csak üdvözíteni tudom ennek a topicnak a megnyitását, szükség van és lesz rá!
Már Drigo is írta mikor megnyitotta és utána pár hszbe volt festészet meg talán építészet is,szóval gyakorlatilag bármiről lehet írni :wink: (meg hát ez a topik hivatott átvenni a Bolygónk a föld már bezárt topik szerepét,tehát gondolom akár az utazásairól vagy akármiről írhat az ember..)
Szandi írta:Mondhatni Bányász hatására elolvastam Coelho-tól az Alkimistát, ami olyan hatással volt rám, hogy muszáj volt a Piedra folyó partján ültem és sírtam-ot és együltőben végigolvasnom. meghát a Fény Harcosának kézikönyve... muszáj.
Ezt pedig szerintem ne mulassza el senki(az se baj ha nem az én hatásomra :) )

Coelho hatalmas író.Iszonyatosan okos ember és nagyon jól ír(szinte az összes bölcsességet az ő műveiből ollózzák ki :) ).Az Alkimista az meg hát alapmű(már többször elolvastam).Nem is mondok róla semmit mert félek,h rosszul írnék róla és elvenném bárkinek is a kedvét.De annyi biztos,h negatív kritikát még nem hallottam róla!

És nem csak ez az egy műve hanem az össze többi könyve mind mind remek.A Veronika meg akar halni és az Az Ördög és Prym kisasszony is nagyon tanulságos történetek.

A Zahirt meg aki volt már szerelmes mindenképpen olvassa el.Olyan az egész könyv mintha az ember a saját gondolatait meg érzéseit olvasná vissza. :oops: (önéletrajzi ihletésű könyv azért is nagyon jó)

Szóba került Marquez még rögtön az elején.Hát nem is tudom.Sajnos a 100 év magányt még nem sikerült elolvasnom,valamiért nem fogott meg az eleje nem érzem azt,h ezt mindenképp tovább kell olvasnom. :oops: De valamikor rászánom magam és nekifutok újra.

Viszont a Bánatos k*rváim története rövid de igen érdekes és sztem megdöbbentő olvasmány.Nehéz elképzelni,h ilyen lehetséges de éppen ezért érdekes szerintem.

Egyébként ami kering neten búcsúlevele azt most végülis Ő írta vagy nem Ő?Ha Ő akkor télleg iszonyat nagy zseni ha meg nem Ő akkor meg az a nagy zseni aki írta :)
Kép
"Akinek rózsaszín a világ az hazug,aki mindent imád nem látta még úgy a tengert ha zúg..."

"A szívem a Barçában van, és egy nap ismét magamra öltöm majd ezt a mezt." Yaya Toure
Krojf
Az Év Forumozója 2007 & 2008 :)
Hozzászólások: 3182
Csatlakozott: 2006.05.25. 17:48:41
Tartózkodási hely: Balassagyarmat

2009.01.30. 15:54:19

Vito írta:hallgassátok meg Gyurkovics Tibor egy nagyon aktuális versét.
nagyon jó tükre a mai Magyarországnak, abszurdisztánnak...

Ebek harmicadja
Ne is mondjátok...
Nekem Tibi bácsi a barátom volt, meg is könnyeztem a halálát.
Van is egy Általa dedikált könyvem is.
Halálával nagy veszteség érte a magyar kultúrát.
K.
Avatar
Saviola
Júdás 2, az áruló
Hozzászólások: 4944
Csatlakozott: 2004.10.08. 20:00:31
Tartózkodási hely: Tolna

2009.01.30. 14:39:17

Jó,persze az alapművekre is szükség van,főleg a magyarokra.De egy-két kötelező,"alapműnek" tekintett olvasmányt azért én messze nem tartok annak. :roll:
,,Azt hitted, hogy mi történt."
Avatar
Tim
Mezei fórumozó
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2007.06.15. 21:52:33

2009.01.30. 14:33:21

barca99 írta: Ha már olvasás, én imádom Dean R. Koonzt műveit. Főleg pszichotriller műfajban ír, aki szereti Stephen Kinget, annak ezt is "ki kell próbálni". :) Bár ez a műfaj szerintem inkább szórakoztató irodalom, de én imádom az ilyen stílusú könyveket. Mostanában azért is hanyagolom, mert ha egyszer belekezdek egy ilyen stílusú könyvbe, egyszerűen nem bírom lerakni, amíg a végére nem érek. "A halottlátó"-t mindenképpen ajánlom tőle.
A King-Koonz duó mellé én odatenném Clive Barkert is. Annyira sajátos világot teremtett amilyennel sehol máshol nem találkozol. Természetesen több World Fantasy díjat is nyert.A Korbács,és a Kárhozat c. regényeit mindenképp ajánlom. Ha esetleg láttad/láttátok a Hellraiser(Pokolkeltő) című filmet az nyújthat némi ízelítőt a műveiből.Természetesen csak az első részről beszélek,a folytatások nézhetetlenek és azok már nem a regény alapján készültek.

Csatlakozom Vitohoz! Kellemes meglepetés ennyi jó ajánlat!
Kép
Avatar
barca99
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 7307
Csatlakozott: 2006.07.19. 12:37:02

2009.01.30. 13:54:08

Pedig ez egy jó ötlet Savi! :) Amire kötelezik az embert azt sosem szereti. A másik "probléma", ami felvetődött az a különböző irodalmi alkotások megértése. Egyáltalán nem szeretem, ha megmondják, mit gondoljak valamiről, főleg ha nem is lehet pontosan tudni, hogy maga az alkotó mit gondolt (ugye Arany "gondolta a fene!" mondata :))

Ha már olvasás, én imádom Dean R. Koonzt műveit. Főleg pszichotriller műfajban ír, aki szereti Stephen Kinget, annak ezt is "ki kell próbálni". :) Bár ez a műfaj szerintem inkább szórakoztató irodalom, de én imádom az ilyen stílusú könyveket. Mostanában azért is hanyagolom, mert ha egyszer belekezdek egy ilyen stílusú könyvbe, egyszerűen nem bírom lerakni, amíg a végére nem érek. "A halottlátó"-t mindenképpen ajánlom tőle.
Kalap1988
Director del Fútbol
Hozzászólások: 2638
Csatlakozott: 2007.12.11. 12:29:11
Tartózkodási hely: Magyarország,Pest megye

2009.01.30. 13:44:07

Saviola írta:Egyébként én abban látom a hibát,hogy kötelező olvasmányok vannak.Mert ami kötelező,még akkor is,ha jó,azt sokkal nehezebb elolvasni,mintha nem lenne kötelező.Nem mondom,a kötelező olvasmányok között is voltak jók,pl. a Pál utcai fiúkat és az Egrit én imádtam,de a középiskolai kötelező irodalomból nem sok minden maradt meg,kivéve persze Az ember tragédiáját vagy az Édes Annát [az előbbi tetszett,az utóbbi nem].

Pl. azt nem tartom rossz ötletnek,hogy ne kötelező irodalom legyen,hanem kötelező olvasás.Pl. meghatároznák fentről,hogy egy adott évben,egy adott számú könyvet kell elolvasni,s lenne ajánlás.Mondjuk lenne 50 féle ajánlás,az adott korosztálynak megfelelően,s te onnan kiválasztanád,ami érdekel.Szerintem többet olvasnának a gyerekek és a kötelezőkről is le lenne a gond.Erősen kétlem,hogy ez bármikor megvalósul,de a mostani rendszer az semmiképpen nem jó.Lehet,hogy ez csak az én véleményem. :)
Hát ez bonyolult dolog, talán van abban valami, amit mondasz, de az oktatás szerkezetéből adódóan ez nem megoldható és hát a kötelező jelleg úgy is megmaradna, valamint hibája lenne a rendszernek, hogy sokan így nem ismernék meg azokat az alapvető műveket, amiket ismerni kell egy ilyen korú gyermeknek. A kötelező olvasmányok rendszerint évtizedek alatt kialakult és legnagyobbjaink által is helyesnek talált művek, ami szerintem nem véletlen, nem véletlenül ezeket a műveket kell elolvasni. Természetesen a rendszert lehet finomítani és korhoz igazítani ( nem vagyok oktatáskutató, úgy hogy a hogyant nem tudom, de valami megfelelő módszer nyílván kivitelezhető lenne) ,de magukat az olvasmányokat meg kell hagyni.
Avatar
Saviola
Júdás 2, az áruló
Hozzászólások: 4944
Csatlakozott: 2004.10.08. 20:00:31
Tartózkodási hely: Tolna

2009.01.30. 13:33:16

Egyébként én abban látom a hibát,hogy kötelező olvasmányok vannak.Mert ami kötelező,még akkor is,ha jó,azt sokkal nehezebb elolvasni,mintha nem lenne kötelező.Nem mondom,a kötelező olvasmányok között is voltak jók,pl. a Pál utcai fiúkat és az Egrit én imádtam,de a középiskolai kötelező irodalomból nem sok minden maradt meg,kivéve persze Az ember tragédiáját vagy az Édes Annát [az előbbi tetszett,az utóbbi nem].

Pl. azt nem tartom rossz ötletnek,hogy ne kötelező irodalom legyen,hanem kötelező olvasás.Pl. meghatároznák fentről,hogy egy adott évben,egy adott számú könyvet kell elolvasni,s lenne ajánlás.Mondjuk lenne 50 féle ajánlás,az adott korosztálynak megfelelően,s te onnan kiválasztanád,ami érdekel.Szerintem többet olvasnának a gyerekek és a kötelezőkről is le lenne a gond.Erősen kétlem,hogy ez bármikor megvalósul,de a mostani rendszer az semmiképpen nem jó.Lehet,hogy ez csak az én véleményem. :)
,,Azt hitted, hogy mi történt."
Vito
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 5426
Csatlakozott: 2005.02.07. 10:36:32
Tartózkodási hely: Szeged city

2009.01.30. 12:46:09

Boixos írta:
Vito írta:hallgassátok meg Gyurkovics Tibor egy nagyon aktuális versét.
nagyon jó tükre a mai Magyarországnak, abszurdisztánnak...

Ebek harmicadja
hát ez nagyon kemény! de azért bízom benne, h lesz még annál jobb a helyzet, mint ahogy az Öreg érezte, bár senkit nem látok a mostaniak közül, akikben lenne annyi spiritusz, h a felesleges pofázások helyett megoldanák a problémákat. na de talán majd, egyszer...
különben nem marad más, csak a kocc innen.
bizony bizony! én már pár éve mondogatom, hogy egyszer talán eljön az az idő, amikor képesek leszünk arra, hogy mi, saját magunkat kiemeljük ebből a posványból (és most nem kizárólag politikai és gazdasági, hanem társadalmi posványra is gondolok). én -a magam 29 évével- elborzadok a mai fiatalokon, azon, hogy min kell nekik felnőniük. nincsenek értékek, nincsenek íratlan törvények. örök optimistaként nagyon bízom a pozitív fordulatban és talán már észrevehető, hogy sokakban megmoccant valami ott legbelül..

őszintén szólva arra sem gondoltam, hogy az eurobarcan, egy ilyen topicban, 2 oldal elolvasásával ennyi ajánlást kapok 18-20 éves srácoktól.
Boixos
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 9655
Csatlakozott: 2004.11.21. 11:00:59
Tartózkodási hely: monaco di bavaria

2009.01.30. 12:28:10

Vito írta:hallgassátok meg Gyurkovics Tibor egy nagyon aktuális versét.
nagyon jó tükre a mai Magyarországnak, abszurdisztánnak...

Ebek harmicadja
hát ez nagyon kemény! de azért bízom benne, h lesz még annál jobb a helyzet, mint ahogy az Öreg érezte, bár senkit nem látok a mostaniak közül, akikben lenne annyi spiritusz, h a felesleges pofázások helyett megoldanák a problémákat. na de talán majd, egyszer...
különben nem marad más, csak a kocc innen.
PUYOL-XAVI-INIESTA
Vito
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 5426
Csatlakozott: 2005.02.07. 10:36:32
Tartózkodási hely: Szeged city

2009.01.30. 12:03:45

hallgassátok meg Gyurkovics Tibor egy nagyon aktuális versét.
nagyon jó tükre a mai Magyarországnak, abszurdisztánnak...

Ebek harmicadja
Avatar
Tim
Mezei fórumozó
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2007.06.15. 21:52:33

2009.01.30. 11:03:20

Stelios írta:Mi a véleményetek 2012. 12. 21-ről? És 2036-ról?
Kissé én is szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban.Ez nem az "világvége" amit sok önjelölt próféta megjósolt különféle időpontokra,sokkal inkább egy új világkorszak eljövetele lenne.De hogy valóban visszatérjen az úgynevezett
"aranykor" arra nem sok jel utal.Ez alatt azt értem hogy,nem azt veszem észre hogy az emberiség kezdene elfordulni a materiális világtól.
Persze ha feltételezzük a 2036-os meteor katasztrófa által bekövetkező apokalipszist,akkor elképzelhető egy olyan folyamat létrejötte amely beindítja a változásokat.De egyenlőre azt gondolom az emberiség nagyon rossz felé halad,teljes magabiztossággal.

Sorstalanság témához csak annyit fűznék hozzá,hogy amikor kötelezővé tesznek valamit,sok embernél azonnal zsigerből jövő ellenkezést váltanak ki.
Én is utáltam a kötelező olvasmányokat. Mint Savi az orosz írókat :wink:
Kép
Drigo
Eurobarca Staff
Hozzászólások: 5459
Csatlakozott: 2005.09.07. 15:26:51
Tartózkodási hely: Felsőörs

2009.01.30. 10:40:14

Stelios írta:Mi a véleményetek 2012. 12. 21-ről? És 2036-ról?
Érdekes sztori mindkettő. Bár én ezen már csak mosolyogni tudok a 2000-es "világvége" után. Úgy vagyok, vele, hogy hiszem ha látom, ez a sok világvége mizéria kezd komikus lenni, mint nyomasztó. Aztán lehet, hogy addigra meg már réges-régen megfagyunk, vagy megfulladunk, vagy megsülünk.
http://www.ZALNER.eu" target="_blank
Stelios
Jugador del Barça
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.01.15. 00:08:48

2009.01.30. 10:23:47

Mi a véleményetek 2012. 12. 21-ről? És 2036-ról?
Drigo
Eurobarca Staff
Hozzászólások: 5459
Csatlakozott: 2005.09.07. 15:26:51
Tartózkodási hely: Felsőörs

2009.01.30. 10:08:18

Ha már szóba került a Sortalanság. Nem szeretném véleményezni a művet, mivel nem olvastam - nem is tervezem, hogy miért azt az alábbiakban vázolom - még gimiben megnézették velünk moziban kötelező jelleggel ennyi a kötődésem a műhöz.

És most tényleg nem Kertész Imrét, könyve témáját, vagy bármi ehhez kapcsolódót szeretném mocskolni, vagy gyalázni. Csupán azt a képmutatást, amit a Nobel-díj után bemutatott a magyar "elit". Biztosan nem egy rossz könyv, de én nem kevés összeget áldoznék arra, hogy ha nincs ez az elismerés valószínűleg a többség - köztük én is - soha nem hall sem Kertész Imréről sem egyéb művéről. Persze biztosan nem "ismeretlenül" hal meg, de nem is így. Egészen elképesztőnek tartom, hogy a Nobel-díj után rengeteg iskolában kötelező olvasmánnyá tették, valahol érettségi tétel is lett. Hogy a megfilmesítéséről már ne is szóljak. A film megnézésekor elég sokat beszélgettünk a filmről könyvről. Pontosabban a többiek beszélgettek. Én egészen egyszerűen nem voltam hajlandó sem beleolvasni a könyvbe, sem hozzászólni a témához. Nekem ne azért kelljen valamiről tanulnom, mert kapott egy "ócska" díjat. Ezt egészen egyszerűen képmutatónak és szánalmasnak találom.

És ez jól mutatja, hogy miért is hát nem mondom, hogy utáltatják meg az olvasást, mert sokan nem is szerették, de hogy miért nem olvasnak a fiatalok ma annyit mint régen. Ebben persze más is fontos szerepet játszik (számítógép, internet stb.), nem is keveset. De azért az iskola is elévülhetetlen szerepet játszik ebben. Mert ez a lépés - mármint a Sorstalanság "felkarolása" - jól mutatja, hogy milyen elven válogatják a kötelező olvasmányokat, mi számít fontos szempontnak. Persze nem mondom, hogy voltak jó könyvek is, de a többség egészen borzalmas volt, ez után megértettem, hogy vajon miért...Ami meg jó volt (Mikszáth novellái például, egészen káprázatosak, de azt is fizika órán kellett elolvasnom) arról éppen csak szót ejtettünk...Bezzeg, ha az is kapott volna Nobel-díjat.
http://www.ZALNER.eu" target="_blank
LG
Az Év fórumozója 2016
Hozzászólások: 21052
Csatlakozott: 2004.12.17. 21:03:01

2009.01.30. 09:35:18

Sok tekintetben úttörő, a Sorstalanság nagyon sok gondolatot lop belőle (bocsánat a kifejezésért, remélem nem bántottam meg senkit,csupán arról van szó,h nem igazán ismerem el a Nobel-díjasunkat, nála sokkal érdemesebbek is kaphatták volna, de ezt itt zárjuk is le, még a vita előtt:D)
Érdekes...mert ezt már mástól is hallottam, h nem annyira jó mű. Személyes véleményt nem tudok róla mondani, mert még nem olvastam.
Kalap1988
Director del Fútbol
Hozzászólások: 2638
Csatlakozott: 2007.12.11. 12:29:11
Tartózkodási hely: Magyarország,Pest megye

2009.01.30. 07:37:06

torrentkiller írta:
LG írta: A másik nagy kedvenc "Az ember tragédiája" Sztem az ilyen tipusú műveket, amelyek az élet értelmének kereséséről szólnak, mert valóban az egyik legnagyobb kérdés, h mi az élet értelme.
Pont ma írtunk belőle témazárót. Az elején elég nehézkesen kezdtem el olvasni, de a végére belejöttem.
Az egyetlen bibi csak az volt h én kialakítottam magamban egy képet h mi is lehet a lényege, a tanár meg homlokegyenest mást magyarázott.
Ez a baj az ilyen könyvekkel...
Szerintem ez egyáltalán nem baj, az igazi klasszikus művek egyik fő jellemzője épppen az, hogy mindenki számára rejt valami üzenetet, nem csak egy igazság van, ezért nem is jó, ha egy tanár nagyon hajthatatlanul csupán egy igazságot vél felfedezni egy műben. Madách műve egyébként is olyan, hogy ha félévenként újraolvasod életed végéig, akkor is találsz benne mindig valami új gondolatot, tanulsz valami újat. Zseniális, nekem is az egyik kedvenc művem. A másik: Faludy György: Pokolbéli víg napjaim (kéretik itt a szegény öreg utolsó éveit nem figyelembe venni, sajnos kicsit megbolondult élete végére, de itt még zseniális). Sok tekintetben úttörő, a Sorstalanság nagyon sok gondolatot lop belőle (bocsánat a kifejezésért, remélem nem bántottam meg senkit,csupán arról van szó,h nem igazán ismerem el a Nobel-díjasunkat, nála sokkal érdemesebbek is kaphatták volna, de ezt itt zárjuk is le, még a vita előtt:D)
Válasz küldése