Offtopic

Ami egyik témához sem kapcsolódik, avagy itt nyugodtan írhatsz mindenről kötetlenül.

Fogyasztasz valamilyen dohányterméket? :D

- Nem, soha nem próbáltam.
10
22%
- Próbáltam, de nem szoktam rá.
17
38%
- Füstölök, mint a gyárkémény
11
24%
- Alkalmanként rágyújtok
7
16%
 
Szavazatok száma: 45
Avatar
davi10
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6659
Csatlakozott: 2007.10.06. 20:02:40
Tartózkodási hely: Budapest

2018.11.07. 19:11:19

Én a fele anyagot kikukáznám, sokkal hasznosabb dolgokkal lehet tömni a gyerekek fejét. Mondjuk tanára válogatja, de mi általános iskola végén valamikor vettük matekon a kamatos kamatot, gimibe meg az osztály 90%-a nem is hallott róla, és akárhogy magyaráztad neki, nem értette meg.

Illetve én középiskolába elfelejteném az ilyen rajz, ének, dráma, tánc stb cuccokat. Legyenek délutáni szakkörök, de én pl. soha nem tudtam rajzolni, és baromi idegesítő volt 2-esekkel kihúzni egy olyan tárgyat, ami tényleg csak időhúzás volt, mert baromira nem is érdekelt.

Az interaktív tanítás nekem kicsit idegen, (hol fogjon könyvet a gyerek, ha nem az iskolába?), de ha működik, akkor működik.
geridoss írta:
A legfontosabb viszont szerintem is az lenne, hogy gondolkodni megtanuljanak a gyerekek. Felnőttkorban már hiába, aki fiatalon nem sajátítja el, az befolyásolható, kissé buta emberként éli le az életét. Ismeri mindenki azt az embertípust, aki suliban végig kitűnő volt, aztán kikerül a világba és összeomlik, mert a tankönyvben nem voltak benne azok a szituk, amikkel egy közösségben vagy új munkahelyen szembesül. Ezeket mind ki lehetne küszöbölni.
Ehhez 2 példa:

Múltkor bejött egy vendégtanár az egyetemre, elmondta, hogy ő milyen kérdéseket tesz fel az állásinterjún. Ilyeneket mondott, hogy "Hány ablak van New Yorkban?".

Mondta, hogy őt nem érdekli, hogy hányas lettél a tárgyakból, sikerült elvégezni, okés. Azt keresik ilyenkor, hogy mennyire jó a problémamegoldó képességed, hogy tudod kibogozni a "tippet", mert ugye ezekre nincs jó válasz.

Egyik haverom meg volt állásinterjún, megkapta, hogy "Hány liter benzin van a szemközti irodaház autóiba?" vagy valami ilyesmit.

Nem is kapta meg az állást :)
Kép
"A Futball nyer, ha a Barca nyer"
"Ez a két szín, zöld és fehér minden másnál többet ér
Hát indulj és bátran énekelj velünk egy dalt a Fradiért"
Avatar
geridoss
Director del Fútbol
Hozzászólások: 2785
Csatlakozott: 2008.11.30. 23:00:46
Tartózkodási hely: Eger

2018.11.07. 13:59:32

Kivétel nélkül mindegyikkel egyetértek. Én is inkább az IKT vonalat erőltetném. A gyerek úgyis nyomkodja a telefont, és sok őskövülettel ellentétben nem büntetni kéne érte a gyereket, hanem kihasználni a benne rejlő óriási lehetőséget, ahogy te szerintem tök jól megoldottad csababarca.

Interaktív tanítás. A gyereket a mai világban annyi inger éri, hogy egy könyvre kb rá se néz. Ha valami felkelti a figyelmét, az csak részsiker, de ott is kell tartani.

Én a tananyag részévé tenném a Kreszt és az alapszintű pénzügyi oktatást is. Sok felnőtt (nem gyerek) a mai napig nincs tisztában az alapszintű pénzügyekkel, a közlekedési morálról meg ne is beszéljünk. A béka s*gge alatt van. Nem szárazan ledarált anyagra gondolok. Ezt is el lehet mondani érdekesen. Persze tanárfüggő. Nekem is volt olyan töritanárom, hogy imádtam az óráit, táblánál keresztrejtvényeket csináltunk, az óra részei voltunk. Rá egy évre nyugdíjba ment, és az új tanárral a két oldalas tömör forrásokat olvasgattuk, marha érdekes volt..

Az 5-6 fős osztályok lennének a legideálisabbak, de azt lehetetlen kivitelezni, legalábbis a közoktatásban biztosan. Nincs annyi tanár, nincs elég infrastruktúra hozzá. És a közeljövőben nem is lesz, úgyhogy inkább abban kéne gondolkodni, amit rövid távon el lehet érni.

A legfontosabb viszont szerintem is az lenne, hogy gondolkodni megtanuljanak a gyerekek. Felnőttkorban már hiába, aki fiatalon nem sajátítja el, az befolyásolható, kissé buta emberként éli le az életét. Ismeri mindenki azt az embertípust, aki suliban végig kitűnő volt, aztán kikerül a világba és összeomlik, mert a tankönyvben nem voltak benne azok a szituk, amikkel egy közösségben vagy új munkahelyen szembesül. Ezeket mind ki lehetne küszöbölni.

És még egy dolog. Az osztályzás. Itt is változtatni kellene. Én nagyon sok egyest kaptam, többnyire azért, mert házifeladatom nem volt kész, nem vittem tankönyvet, füzetet stb... Általánosban is már a jó tanulók között voltam mindig, matek, német és töri volt a kedvencem. Jártam versenyekre, elég jó helyezéseket értem el, de mindig 3-as voltam matekból, mert nem volt kész a házim stb... Én meg tudtam csinálni órán azt, amit sokan nem, így nem éreztem semmi késztetést arra, hogy gyakoroljam otthon. Ezekért folyamatosan kaptam az 1-eseket. Nem azt mondom, hogy ne büntessék azt, aki nem csinál házit. De ezen is lehetne változtatni.

Jegyek helyett és sokkal jobban díjaznám a szöveges értékelést. Meg minden tanuló magához képest lenne értékelve. Volt egy németes csoporttársam gimiben, nagyon gyenge volt németből, alig tudott magáról elmondani pár mondatot, azt is hibásan. 4-est kapott egyszer egy feleletre, mert magához képest elég szépen elmondta bemutatkozást. Következő órán én feleltem a német gazdasági helyzetből, 2-est kaptam, mert látta a tanár rajtam, hogy saját szókincsből mondtam el egyébként hibátlan nyelvtannal, csak nem használtam az előző órán vett új szavakat, kifejezéseket.

Akkor óriási igazságtalanságnak éreztem ezt, pedig mostani fejjel belegondolva, én semmit nem készültem, az a srác meg vért izzadva, talán órákat tanult otthon, hogy ezt el tudja mondani.
"Látta a Real Madrid Villareal elleni 6-2-es győzelmét?" " Nem láttam, viszont emlékszek egy 6-2-re a Bernabeuból..." /Joan Laporta/

Visca el Barca!
Avatar
MatyiG
Adminisztrátor
Hozzászólások: 18362
Csatlakozott: 2009.01.27. 14:10:25
Tartózkodási hely: Budapest/Jászberény

2018.11.07. 13:37:26

Kevesebb tanóra/nap sem hiszem, hogy rossz irányba vinné az oktatást. Hat óránál többet én például nem engednék. Kevesebb lenne legalább a tölteléktantárgy, ami csak azért van, hogy meglegyen az előírt óraszám...

Nekem például a 10. osztály kínszenvedés volt, mert még itt volt nagyjából minden tantárgy, fizika, biológia, kémia, ének, rajz, média, etika, dráma, amiknek számomra nem sok értelme volt, ezért 7-8 órám volt minden nap, délután meg ezek után nyilván sokat tanultam. :D

Aztán szerencsére 11.-től jobb volt, mert jöttek a fakultációk, és már szinte csak az érettségi tantárgyak maradtak.
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.07. 13:33:40

Hajnesz jókat írsz, de ez nem érdeke a mai kormánynak. Pont az ellenkezőjét akarják, nem a gondolkodást fejleszteni.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
hajnesz
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2009.05.04. 19:45:30
Tartózkodási hely: Szeged

2018.11.07. 13:21:18

Nem vagyok tanár, de én egyszerűsíteném az oktatást. Mindenkinek azt kellene tanulnia, ami érdekli, már legkésőbb középiskolában. Valamint nagyobb hangsúlyt fektetni arra, hogy megtanítani a gyerekeket megérteni valamit, gondolkodni és tanulni, mert azt veszem észre, hogy sokan csak magolni tanulnak meg, aztán egyetemen meg megy a szenvedés.Valamint sok felesleges információt úgyis elfelejtenek az évek során.

Egyesek az ilyeneket szakbarbároknak nevezik
SZERK: Így teljesülne csababarca "ötlete" is, 5-10-es létszámú osztályok alakulnának ki.
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.07. 13:17:44

zola8787 írta:Ez a mai ovisoknak annyiban fog változni, hogy focipályák közelében :D szomorú

Felvetek egy új témát és itt főleg a tanárok véleménye érdekelne legjobban, persze mindenki másé is. Miben változtatnátok az oktatásban? Most nem arra gondolok, hogy több lóvé a tanároknak, ez evidens, mint maga az oktatás érdekelne, mi az ami szerintetek felesleges, mi az ami kellene, stb. Nem emlékszem ilyen témára itt, javítsatok ha már volt.
több ikt-s dolog. az nem az, hogy kivetítünk ppt-t projektorral, bár haladás.
én pl online kvízeket csinálok nekik. miért jó?
mert telefonon keresztül adják meg a választ, érdekesebb így nekik, plusz versenyhelyzet. (kahoot)
és ez nem tantárgyfüggő, kb mindennél lehet alkalmazni. plusz ha már úgyis nyomkodják a telót, mert életük része, akkor tanórán legalább használják olyanra aminek értelme van.
nálam hatásos, van hogy szünetekben bent maradunk, és csináljuk, mert akarnak még egyet, meg még egyet. (14-18évesekről van szó,szóval ez jó dolog)

ami még lényeges lenne, az pl a 30-35 fős osztályok elfelejtése. egyszerűen akkora a szórás hozott tudásban, otthoni dolgokban, stb (mindenféle ható tényező a tudásban), hogy nagyon nehéz az egységes, mindenkinek megfelelő szintet belőni. (senkinek se legyen túl nehéz, se túl könnyű az adott anyag)
Nálam ilyen 20-22 főben lenne ez maximalizálva.

speciális, de törinél pl a tantárgyi tematika is el van cseszve, 9. évfolyamon őskortól el kell jutni Mátyás uralkodásának végéig. Lehetetlen normálisan megoldani. Agyament ötlet, látszik hogy olyanok csinálják a kerettanterveket, NAT-ot, akik az életükben nem tanítottak.

még van sok dolog, de az osztálylétszámok csökkentésével már lehetne minőségibb tanulás-tanítási folyamatot eszközölni.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
zola8787
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3717
Csatlakozott: 2009.03.01. 20:08:51

2018.11.07. 13:06:26

Ez a mai ovisoknak annyiban fog változni, hogy focipályák közelében :D szomorú

Felvetek egy új témát és itt főleg a tanárok véleménye érdekelne legjobban, persze mindenki másé is. Miben változtatnátok az oktatásban? Most nem arra gondolok, hogy több lóvé a tanároknak, ez evidens, mint maga az oktatás érdekelne, mi az ami szerintetek felesleges, mi az ami kellene, stb. Nem emlékszem ilyen témára itt, javítsatok ha már volt.
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.07. 13:03:43

zola8787 írta:Olyan nagy szintű beszélgetések zajlottak itt, tisztára sznobnak éreztem magam olvasás közben, aztán jött a jászi Jézus és visszatértem, ezt már szeretem :D
sajna messze nem volt még közepes sem a színvonal.
de legalább majd tudom mit tanítsak a gyerekeknek, "Kolombusz és az európai vasút megjelenése Amerikában."

amúgy vicces, de egyik gyerek középkori városok kialakulása és fejlődése témánál írt hasonlót.
Kérdés: milyen helyeken alakultak ki a középkori városok jellemzően?
Válasz: vasútállomások közelében.

Most már értem mire gondolt.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
zola8787
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3717
Csatlakozott: 2009.03.01. 20:08:51

2018.11.07. 12:48:54

Olyan nagy szintű beszélgetések zajlottak itt, tisztára sznobnak éreztem magam olvasás közben, aztán jött a jászi Jézus és visszatértem, ezt már szeretem :D
Avatar
Fecooo
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 7853
Csatlakozott: 2008.07.15. 18:30:53

2018.11.07. 12:33:57

MatyiG írta:
Jézus is magyar volt.
Jász volt, mert jászolban született. :mrgreen:
tévedtek, mert brazil volt, nem véletlen, hogy egy focistáról kapta a nevét...
Avatar
MatyiG
Adminisztrátor
Hozzászólások: 18362
Csatlakozott: 2009.01.27. 14:10:25
Tartózkodási hely: Budapest/Jászberény

2018.11.07. 12:19:02

Jézus is magyar volt.
Jász volt, mert jászolban született. :mrgreen:
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.07. 07:40:35

Honsapeter, nézz utána a vasúttörténetnek, meg az autóknak is.
Óriási epicfail az európid emberek megjelenését Amerikában összekeverni ezzel a két jó százévekkel későbbi folyamatokkal.

Itt meg minden előbb volt...:D jaja, meg Jézus is magyar volt.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
Tivornya
Capitá del Barça
Hozzászólások: 736
Csatlakozott: 2008.10.14. 17:39:21
Tartózkodási hely: Dunabogdány

2018.11.07. 04:38:28

csababarca írta:Na igen, meg fel lehet tenni a kérdést, hogy mi van, ha soha nem teszik be a lábukat az ősemberek Európába. :D
összetett ez, de el lehet rajta lamentálni.
Ha nem érkeznek Európába a mai ember ősei, akkor minden bizonnyal a sokkal fejlettebb neandervölgyi ember leszármazottai lennénk, aztán lehetne beszélni a PC-felzárkóztatásról :D És megint abból az irányból árad a sáskahad hozzájuk csapódva a közel-keleti mindenféle sémi népek, beleértve a hazánkba beszivárgott 2milliót(legalábbis a fidesz egyik propagandacsatornáján simán ennyit vallottak be magukról) is...
„Egy nép csak úgy semmisül meg, ha önmagát semmisíti meg. Önmagát a nép úgy semmisíti meg, ha múltját már nem látja, jelenében csavarog, jövőjében nem hisz."
„Nemzetünk szolgálatában meghalni lehet, de elfáradni soha!"
Avatar
honsapeter
Jugador del Barça
Hozzászólások: 148
Csatlakozott: 2018.03.24. 14:27:45

2018.11.07. 01:49:12

Tárgyi tévedés az nagyon nincsen a témában!
ITT SOKKAL ELŐBB VOLT MINDEN MINT OTT!!! Ezt a tények sokaságát nem elmondani, az egy hatalmas tárgyi tévedés bár ebben az esetben tárgyi tévedések, az sem egyenlő a történelmi felfogás, magyarázatok tévedésekkel...

Azt meg végképp nem értem:) Lajosnak ma nem jött össze, a real ellen nagyon összejött.. senki nem annyira dicsérte mint ahogy ma szidta...Hol van itt az korrektség???
Nagyon boldog vagyok hogy ma nem egy ellen csapatban játszik, aszem nagy kakiban lenne ez a csapat!!!
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.07. 00:44:30

Jó ezt majd megírom hétvégén amikor van időm, de ez a dolog nem ennyire fekete fehér, és nem bizonyít az emberekről semmit.
Tárgyi tévedések is vannak.

Folyt.köv.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
Nero.
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6905
Csatlakozott: 2015.08.14. 19:02:12

2018.11.07. 00:39:52

Autó, áram stb. nyilván nem volt még 1500 körül, de akkor itt már volt nagyon sok minden ami ott talán még ma se lenne.

Arra akartam utalni hogy Afrika, Amerika, Ausztrália (Ázsia nem, ők azért modernizálódtak maguktól is). Ezeken a kontinenseken nagyrészt még mindig ősember módjára élnének az emberek ha nincs gyarmatosítás.

Relatív, hogy vajon akarták-e ezt a modern életet, pláne ilyen áron.
“Mindig is elakartam jutni Kínába. Soha nem gondoltam volna, hogy idővel Kína jön el hozzám.”
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.07. 00:32:38

De olvasd vissza mit írtál.
Autók, vasutak...hol volt vasut meg autó Európában a 15-16. században?

Semmit sem bizonyít ez a wiki cikk. Legalábbis nem azt amit te írtál.

Igazad van, hogy a gyarmatosításig nem volt ott semmi. (Részben)
De a kettő dolog között eltelt 300-400 év.
Ne keverjünk dolgokat.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
Nero.
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6905
Csatlakozott: 2015.08.14. 19:02:12

2018.11.07. 00:28:01

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_ ... es_history" target="_blank

Ameddig a feher ember nem tette be a labat, addig nem volt ott semmi.
“Mindig is elakartam jutni Kínába. Soha nem gondoltam volna, hogy idővel Kína jön el hozzám.”
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.07. 00:24:19

Nettó hülyeség hogy amikor Európában már autóztak, vasutakat építettek, akkor pl Amerikában még dárdáztal.
Bocs de ez nem igaz.
Szóval válaszd ketté őket, vagy lokalizálj jobban.
De elég fejlett civilizációk voltak közép-amerikában is.

Ez egy nagy bepuffogtatás volt, semmi más.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
honsapeter
Jugador del Barça
Hozzászólások: 148
Csatlakozott: 2018.03.24. 14:27:45

2018.11.07. 00:12:07

Ez amit írtál teljesen korrekt , de....
Akinek puskája volt, az talán gondolkodott és talán látta a jövőt, a másik félben egyáltalán nem vagyok biztos!
Avatar
Nero.
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6905
Csatlakozott: 2015.08.14. 19:02:12

2018.11.06. 23:45:48

Egyetértek hogy a környezet (felhasználható alapanyagok) is fontos tényező, de nem viccből írtam az utolsót. A gyarmatosítás azért volt ennyire egyoldalú mert az egyik félnek puskája volt, a másiknak meg íjja.
“Mindig is elakartam jutni Kínába. Soha nem gondoltam volna, hogy idővel Kína jön el hozzám.”
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.06. 23:36:48

Nero. írta:Én inkább arra gondoltam, hogy itt Európában a “fehér ember” egyre jobban feltalálta magát és tárgyakat, civilizálódott, stb. ugyanekkor Afrikában vagy Amerikában még mindig elég primitíven éltek az emberek és túl sok jele nem volt a fejlődésnek. Amikor itt már volt áram, autó, vonat, korházak stb. stb. akkor ezeken a tájakon még mindig dárdával vadásztak és kuruzslással “gyógyitottak”

De ez csak az én véleményem.
környezeti körülmények is közrejátszanak ebben.

mondjuk az utolsó mondatod remélem csak viccből írtad.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
Nero.
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6905
Csatlakozott: 2015.08.14. 19:02:12

2018.11.06. 23:29:56

Én inkább arra gondoltam, hogy itt Európában a “fehér ember” egyre jobban feltalálta magát és tárgyakat, civilizálódott, stb. ugyanekkor Afrikában vagy Amerikában még mindig elég primitíven éltek az emberek és túl sok jele nem volt a fejlődésnek. Amikor itt már volt áram, autó, vonat, korházak stb. stb. akkor ezeken a tájakon még mindig dárdával vadásztak és kuruzslással “gyógyitottak”

De ez csak az én véleményem.
“Mindig is elakartam jutni Kínába. Soha nem gondoltam volna, hogy idővel Kína jön el hozzám.”
LG
Az Év fórumozója 2016
Hozzászólások: 21160
Csatlakozott: 2004.12.17. 21:03:01

2018.11.06. 23:16:59

Nero. írta:Azon gondolkodott már valaki, hogy hogyan nézne ki Afrika mint kontinens 2018ban, ha az Európaiak soha be nem teszik oda a lábukat?

Egyáltalán nem rasszizmusból kérdezem, én se tudom a választ.
Jogos kérdés. Közép- és Kelet-Európa országait és az ott élő embereket keményen megnyomorította a szovjet befolyás és diktatúrák, az Afrikai országok pedig több évszázados kizsákmányolásnak és elnyomásnak voltak kitéve. Nem csoda, hogy a gyarmati rendszer felbomlása után nem bírnak talpra állni. Kb. mintha egy vadállatot ketrecbe zárnánk évtizedekre, tönkre tennénk közben a természetes élőhelyét, aztán visszaengednénk oda tessék, szabad vagy jelszóval.

A fehér ember keze vastagon benne van a mostani nyomorukban, de hozzá kell tenni azt is, mikor anno a gyarmatosítók leigázták őket, még nagyon más volt a közgondolkodás. Sokat gondolkozok a történelmen, amelyben sok az ilyen szomorú eset. De hogy lehetett volna-e másképp, azt nem tudom. Szörnyű ezt kimondani, de világ rendje valahol mégiscsak az, hogy az erősebb megeszi és elnyomja a gyengébbet, ez van az állatvilágban, de ugyanúgy mi emberek is ezt csináljuk, még a mai napig is. Lehet álszenteskedni, de még a párkapcsolatokban, családban, baráti kapcsolatokban is dominálni akarják az emberek a másikat. Ugyanez megy népek, országok között, csak sokkal durvábban. Illetve ma már a fejlett országok kevésbé nyíltan és kegyetlenül nyomják el a világ többi részét, mint régen, de az elnyomás ugyanúgy jelen van. A kapitalizmus ugye eleve erről szól, de nemcsak gazdaságilag megy a farokméregetés.
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15446
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2018.11.06. 23:02:33

Nero. írta:Csak gyarmatosításra, de egyébként jogos a kérdés, mivel elég sok népvándorlás volt.

Mészáros: Az Orbán pénze (strómanja van a min. 12 éven át hatalmon lévő miniszterelnöknek, WTF), de Viktor biztos kidob neki 20%ot :D
Na igen, meg fel lehet tenni a kérdést, hogy mi van, ha soha nem teszik be a lábukat az ősemberek Európába. :D
összetett ez, de el lehet rajta lamentálni.


Jah hát ki pénze az mindegy, az a 20% is 50-60 milliárd. aprópénz. :mrgreen:
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Válasz küldése