Offtopic

Ami egyik témához sem kapcsolódik, avagy itt nyugodtan írhatsz mindenről kötetlenül.

Fogyasztasz valamilyen dohányterméket? :D

- Nem, soha nem próbáltam.
10
22%
- Próbáltam, de nem szoktam rá.
17
38%
- Füstölök, mint a gyárkémény
11
24%
- Alkalmanként rágyújtok
7
16%
 
Szavazatok száma: 45
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15406
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2021.04.20. 15:38:35

Barcaforever írta:
2021.04.20. 15:27:26


Brutál ami megy az ingatlan, lakás, ház piacon. 2 éven belül vidéken is az új lakások nm ára 700e/nm lesz, most 500e. :shock:
nálunk már most 6-800e/nm árak vannak.
40nm lakások 30-35 között.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
Barcaforever
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3973
Csatlakozott: 2004.10.13. 19:17:18
Tartózkodási hely: Barcelona/Budapest

2021.04.20. 15:27:26

csababarca írta:
2021.04.20. 15:13:47
Atlantis írta:
2021.04.20. 15:05:33

Sajnos nem csak azt, hanem itt kifejezetten erős a kereslet-kínálat irreális egymásra reagálásra.
Lásd például tavaly a belföldi szállások árának elszállása.
Nekünk zamárdiban 5eFt/fő/éjszakáról ugyanaz a szállás 10eFt/fő-re nőtt augusztusban, mert "hát sokan kerestek, és volt aki hajlandó lenne ennyiért is jönni". Márpedig nem tudok 100%-os fizetés emelkezdésről tavaly, sőt. Ugye rengeteg ember elvesztette az állását, vagy töredékét kereste az előtt a nyári szezon előtt.

Nálunk az árak szerintem pont az a baj, hogy nem a fizetések növekedéséhez igazodnak, hanem kizárólag a kereslethet: addig emeljük, amíg van aki megfizeti.
Inkább legyen kevesebb, de sokat fizető vendégünk/vásárlónk, mint sok vendég/vásárló aki kevesebbet fizet. Még ha ezzel hosszú távon rosszul is járnak akár. Itt mindenki azonnal és most szeretne meggazdagodni. :D
igen valami ilyesmi mentalitás uralkodik sajnos.
Ezért mondom, hogy az emberek az ostobák.

Mi telket kerestünk nyár óta.
Már majdnem rábólintottunk egy 15 milliós telekre, de jobban belegondultunk, és úgy voltunk vele, hogy bakker ne támogassuk már ezt a romlott helyzetet ami van a piacon, azzal, hogy mi is beállunk a sorba.
Találtunk ugyanott 7 nettóért.

De erre másik példa: ismerősök Pestről leköltöztek volna ide, voltak a telket megnézni, 11,5ért hirdették (az is irreális ár). Megegyeztek 11 milliára. Már elkészítették az ügyvédek az adásvételit, stb, jöttek volna le aláírni. Telefonált indulás előtt pár perccel az eladó, hogy ne jöjjenek, meggondolta magát, inkább megtartja.
Utána 10 perccel ugyanaz a telek már 16ért volt eladó az ingatlan.com-on.
Nyerészkedés megy, 11 milliónál is már keresett volna rajta 3-400%ot (tudom, mert azokhoz a telkekhez 10 éve 2-3 millióért jutottak ott hozzá), de nem, több kell.

Mi is jártunk így, elmentünk telket megnézni 12ért, mire hazaértem hívott az ingatlanos, hogy az eladó inkább 16ot kérne érte:D
Döbbenet. A probléma, hogy vannak gyökerek akik megveszik ezeket is hitelre.
Én Veresegyházon vettem lakást 18-ban 23 millióért, ráköltöttem, bútorokkal, csempézéssel, laminálttal együtt 4 milliót maximum, tavaly márciusban, kb a legrosszabbkor feltettem hírdetni, úgy voltam vele, merjünk nagyot álmodni 41 millióért, 2 hónap csend után, jöttek folyamatosan nézni majd júliusban alku nélkül elvitték...

Most nyíregyi barátaim 1. emeleti lakásukat 70 nm 45 millióért adták el. :lol:

Brutál ami megy az ingatlan, lakás, ház piacon. 2 éven belül vidéken is az új lakások nm ára 700e/nm lesz, most 500e. :shock:
Kép
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15406
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2021.04.20. 15:13:47

Atlantis írta:
2021.04.20. 15:05:33

Sajnos nem csak azt, hanem itt kifejezetten erős a kereslet-kínálat irreális egymásra reagálásra.
Lásd például tavaly a belföldi szállások árának elszállása.
Nekünk zamárdiban 5eFt/fő/éjszakáról ugyanaz a szállás 10eFt/fő-re nőtt augusztusban, mert "hát sokan kerestek, és volt aki hajlandó lenne ennyiért is jönni". Márpedig nem tudok 100%-os fizetés emelkezdésről tavaly, sőt. Ugye rengeteg ember elvesztette az állását, vagy töredékét kereste az előtt a nyári szezon előtt.

Nálunk az árak szerintem pont az a baj, hogy nem a fizetések növekedéséhez igazodnak, hanem kizárólag a kereslethet: addig emeljük, amíg van aki megfizeti.
Inkább legyen kevesebb, de sokat fizető vendégünk/vásárlónk, mint sok vendég/vásárló aki kevesebbet fizet. Még ha ezzel hosszú távon rosszul is járnak akár. Itt mindenki azonnal és most szeretne meggazdagodni. :D
igen valami ilyesmi mentalitás uralkodik sajnos.
Ezért mondom, hogy az emberek az ostobák.

Mi telket kerestünk nyár óta.
Már majdnem rábólintottunk egy 15 milliós telekre, de jobban belegondultunk, és úgy voltunk vele, hogy bakker ne támogassuk már ezt a romlott helyzetet ami van a piacon, azzal, hogy mi is beállunk a sorba.
Találtunk ugyanott 7 nettóért.

De erre másik példa: ismerősök Pestről leköltöztek volna ide, voltak a telket megnézni, 11,5ért hirdették (az is irreális ár). Megegyeztek 11 milliára. Már elkészítették az ügyvédek az adásvételit, stb, jöttek volna le aláírni. Telefonált indulás előtt pár perccel az eladó, hogy ne jöjjenek, meggondolta magát, inkább megtartja.
Utána 10 perccel ugyanaz a telek már 16ért volt eladó az ingatlan.com-on.
Nyerészkedés megy, 11 milliónál is már keresett volna rajta 3-400%ot (tudom, mert azokhoz a telkekhez 10 éve 2-3 millióért jutottak ott hozzá), de nem, több kell.

Mi is jártunk így, elmentünk telket megnézni 12ért, mire hazaértem hívott az ingatlanos, hogy az eladó inkább 16ot kérne érte:D
Döbbenet. A probléma, hogy vannak gyökerek akik megveszik ezeket is hitelre.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Atlantis
Capitá del Barça
Hozzászólások: 886
Csatlakozott: 2008.08.29. 13:25:29
Tartózkodási hely: Budapest

2021.04.20. 15:05:33

csababarca írta:
2021.04.20. 14:54:05

Mert nálunk különösen az van, hogy ha a fizetések nőnek akkor a piac azonnal kompenzál.
Sajnos nem csak azt, hanem itt kifejezetten erős a kereslet-kínálat irreális egymásra reagálásra.
Lásd például tavaly a belföldi szállások árának elszállása.
Nekünk zamárdiban 5eFt/fő/éjszakáról ugyanaz a szállás 10eFt/fő-re nőtt augusztusban, mert "hát sokan kerestek, és volt aki hajlandó lenne ennyiért is jönni". Márpedig nem tudok 100%-os fizetés emelkezdésről tavaly, sőt. Ugye rengeteg ember elvesztette az állását, vagy töredékét kereste az előtt a nyári szezon előtt.

Nálunk az árak szerintem pont az a baj, hogy nem a fizetések növekedéséhez igazodnak, hanem kizárólag a kereslethet: addig emeljük, amíg van aki megfizeti.
Inkább legyen kevesebb, de sokat fizető vendégünk/vásárlónk, mint sok vendég/vásárló aki kevesebbet fizet. Még ha ezzel hosszú távon rosszul is járnak akár. Itt mindenki azonnal és most szeretne meggazdagodni. :D
Avatar
daffy
Madridista
Hozzászólások: 7208
Csatlakozott: 2010.01.31. 19:11:40

2021.04.20. 15:00:52

nagyon durva,mert nyárra 180-200k a szállás siófokon 5 napra. csak reggeli van benne,semmi flancolás.
skóciában 22k volt éjszakánként ugyanez. 200k-ból 4 napot elvoltunk kint ketten lakhatással,repjegyekkel,költőpénzzel,mindennel.
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15406
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2021.04.20. 14:54:05

Nero. írta:
2021.04.20. 14:24:52
Hiába az elmúlt években látható fizetésemelkedés, gyakorlatilag egy az egyben nyugati árak vannak. Elképzelni nem tudom, hogy átlagkeresetből hogyan lehet tisztességesen megélni.
Mert nálunk különösen az van, hogy ha a fizetések nőnek akkor a piac azonnal kompenzál.
Elég az építőipart megnézni, hogy szöktek fel az árak alapanyagban, azzal, hogy jött a csok meg a babaváró.

Tudom, romlott USA, meg nyugat, de én Amerikában 2013-ban is 1 dollárért vettem meg az fél literes arizona teát, vagy kólát, meg 2019ben is. De mondhatnék más élelmiszert is, étteremben is direkt most csekkoltam, ugyanannyiért ettem a 2013-ban Times Squaren hambit mint két éve:D
Most ezek nem reprezentatív példák, de Budapesten nem tudok olyan éttermet ahol 2013-2019es viszonylatban nem nőttek meg az árak.
Itt az éttermek is egyből korrigálják az árakat, de muszáj is nekik, hiszen ők is ugye jól akarnak járni.

Meg csomó ilyet lehetne még mondani, ruhaneműk ára se sokat mozog ott, mozijegy is majdnem állandó, stb.

Ez az ország, meg gyanítom a többi is a kizsákmányolásról szól, ahogy van az embernek egy jó éve, mondjuk megemelik a fizuját 5-10%-al, már az árak megemelkednek minimum ennyivel, de inkább többel.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
Avatar
Nero.
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6905
Csatlakozott: 2015.08.14. 19:02:12

2021.04.20. 14:24:52

Hiába az elmúlt években látható fizetésemelkedés, gyakorlatilag egy az egyben nyugati árak vannak. Elképzelni nem tudom, hogy átlagkeresetből hogyan lehet tisztességesen megélni.
“Mindig is elakartam jutni Kínába. Soha nem gondoltam volna, hogy idővel Kína jön el hozzám.”
Atlantis
Capitá del Barça
Hozzászólások: 886
Csatlakozott: 2008.08.29. 13:25:29
Tartózkodási hely: Budapest

2021.04.20. 14:21:52

recrea írta:
2021.04.20. 13:06:22
Nagyon kíváncsi vagyok meddig tud menni ez a dolog. Globálisan nem látom át annyira ezt a helyzetet, de itthon nem tűnik hosszú távon tarthatónak ami megy.
A fizetések nőnek mondjuk évente 5%-al, az árak meg 10%-al. Persze most csak hasra ütöttem a számokkal, de eléggé így érzem a helyzetet.
A bolti dolgok árai mennek felfele, a vendéglátásban, szórakoztatóiparban úgyszintén. Minden téren érezhető a drágulás.Tényleg egyre erőteljesebb érzékelhető, hogy egy egyre szűkebb réteg kezében öszpontosul egyre nagyobb vagyon.

Eljutottunk arra a pontra, hogy most már azzal tudunk spórolni nyaraláskor, ha külföldre utazunk. :D
Peter
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3229
Csatlakozott: 2019.09.04. 02:22:17

2021.04.20. 13:40:52

Barcaforever írta:
2021.04.20. 10:53:42
Az telefonommal van vmi vagy ti is jártok úgy az nso-n, hogy kattintotok egy cikkre, elhomályosul az oldal, amikor mégegyszer kattintok meg átirányít vmi teljesen más oldalra? (covid, oltások, vakcina témák)
Almás teló....nso - megnyitod - cikkre kattansz - reklám (ki x) - megjelenik a cikk
utána már reklám nélkül normálisan működik bármelyik cikkre kattansz
Avatar
recrea
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6714
Csatlakozott: 2004.12.24. 23:38:21

2021.04.20. 13:06:22

daffy írta:
2021.04.20. 12:21:02
recrea írta:
2021.04.20. 08:37:54
Erről a szuperligáról az jutott eszembe, h a világban egyre drágább minden és mindenki, közben az értéke meg egyre kevesebb :)
Ne is mondd. 20-25%-ot drágul a hús?! Felszedem a parkettát és tartok csirkét a másodikon. Amikor levitték az áfa-t,akkor hirtelen 1500ról 1000ft lett a csirkemellfilé kilója. Aztán szépen felkúszott 1600 körülre. Most 2000 körüli áron fog menni. Inkább beváltom a fizetésem apóra és megeszem azt,jobban laktat,mintha az egészet húsra költöm. Nevetséges.
Arról nem beszélve (amire céloztam is), hogy milyen minőségű csirkemellet kapsz a boltban. Büdös, vizes, felfújt, ízetlen.
Avatar
daffy
Madridista
Hozzászólások: 7208
Csatlakozott: 2010.01.31. 19:11:40

2021.04.20. 12:21:02

recrea írta:
2021.04.20. 08:37:54
Erről a szuperligáról az jutott eszembe, h a világban egyre drágább minden és mindenki, közben az értéke meg egyre kevesebb :)
Ne is mondd. 20-25%-ot drágul a hús?! Felszedem a parkettát és tartok csirkét a másodikon. Amikor levitték az áfa-t,akkor hirtelen 1500ról 1000ft lett a csirkemellfilé kilója. Aztán szépen felkúszott 1600 körülre. Most 2000 körüli áron fog menni. Inkább beváltom a fizetésem apóra és megeszem azt,jobban laktat,mintha az egészet húsra költöm. Nevetséges.
Avatar
recrea
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6714
Csatlakozott: 2004.12.24. 23:38:21

2021.04.20. 10:57:18

Barcaforever írta:
2021.04.20. 10:53:42
Az telefonommal van vmi vagy ti is jártok úgy az nso-n, hogy kattintotok egy cikkre, elhomályosul az oldal, amikor mégegyszer kattintok meg átirányít vmi teljesen más oldalra? (covid, oltások, vakcina témák)
Ugyanez. Szifonom van.
Avatar
Barcaforever
Director del Fútbol
Hozzászólások: 3973
Csatlakozott: 2004.10.13. 19:17:18
Tartózkodási hely: Barcelona/Budapest

2021.04.20. 10:53:42

Az telefonommal van vmi vagy ti is jártok úgy az nso-n, hogy kattintotok egy cikkre, elhomályosul az oldal, amikor mégegyszer kattintok meg átirányít vmi teljesen más oldalra? (covid, oltások, vakcina témák)
Kép
Avatar
recrea
Llegenda del Barça
Hozzászólások: 6714
Csatlakozott: 2004.12.24. 23:38:21

2021.04.20. 08:37:54

Erről a szuperligáról az jutott eszembe, h a világban egyre drágább minden és mindenki, közben az értéke meg egyre kevesebb :)
Avatar
TimKing
Barça C
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.04.14. 09:41:51

2021.04.14. 09:46:44

Nehéz időben élünk, amikor minden fejjel lefelé fordul ...
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára TimKing 2021.04.14. 09:48:30-kor.
Avatar
Veidt_madridista
Madridista
Hozzászólások: 835
Csatlakozott: 2016.05.25. 22:41:18
Tartózkodási hely: Miskolc

2021.04.13. 23:04:52

recrea írta:
2021.04.12. 22:36:26
Egyébként az európai kisebbség honnan jött?
De pont erről van szó. Európában nem nagyon kell járványoktól vagy afrikai szegénységtől tartani, ennek ellenére is gyártják a gyerekeket. De ha a cigányoknál maradunk, ők évszázadok óta itt élnek, európaiak, mégis teleszülik a putrit.
csababarca írta:
2021.04.13. 12:30:47
A betelepített tömegek migrációjával én sem értek egyet, a dolog szépséghibája, hogy ez nálunk sose volt komoly fenyegetés, csak felnagyították.
Egyelőre csak pár ezer migráns befogadásáról volt szó. De ha mondjuk a törökök ráengedik Európára a náluk táboroztatott milliókat, akkor az már egy teljesen más helyzet lenne. Az elvről van szó, hogy ne Brüsszelből dirigáljanak.

A többihez nem szólnék hozzá, jókat írtatok.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Veidt_madridista 2021.04.14. 13:59:38-kor.
Kép
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15406
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2021.04.13. 13:38:38

zsoltfree írta:
2021.04.13. 12:52:15

A bér tapasztalat saját és látott tapasztalat. Bár nyilván a tanári szektor ilyen növekedést soha nem fog produkálni, állami bértábla révén:( (Legalább is nem emlékszem a történelemben hasonló jelenségről, ha jól emlékszem az állami szektor mindig a jellemzően alulfizetett volt, még az előző rendszerben is.) Ezt sajnálom, és nyilván ebben nem is lehetne egy érintett véleményétől jobb másik véleményem.
Én ezt nem is várom el, hogy hirtelen 2-3 szoros bérnövekedésünk legyen.
De ha minden évben a minimálbért lekövette volna a bértáblánk, akkor ma egész jó lenne a helyzet.

https://nedolgozzingyen.hu/wp-content/u ... 24x204.png

Itt láthatod, hogy ha a 2020as szinthez lenne igazítva nagyjából 50%al lenne több a fizetés, sok esetben akár 58%-al.
És ez nem egy óriási elvárás, csak hogy ha már a minimálbér is változik, akkor változzon a mi bértáblánk is.
A köztisztviselők bértábláját ezért szántották be pár éve, és módosították, illetve a technikumi tanárokat is kivették a bértáblából.
Ezek bruttó számok. Láthatod, hogy egy 16 éve dolgozó, egyetemi végzettségű tanár bruttója alapesetben 324ezer forint, ami 215ezer nettót jelent. Siralmas, sajnos.
Ha módosítanák eszerint a bértáblát, akkor máris pofásabb lenne az egész, én pl maximálisan elégedett lennék akkor ha mondjuk 250-300 közé esne a nettóm. Nem irreális elvárás.

Ugye mi azért szívunk mert a PDSZ egy romhalmaz, a Pedagógus Kar pedig szintén egy moslék szervezet, soha, semmit nem tudnak elérni.

A lakásárakra visszatérve, én azt tapasztalom Pest megyében, és Budapesten, hogy legalább duplájára nőttek az árak, a fizetések ezt nem követték. (ksh-t nézek, ami pozitív irányba ferdít). És én a 2015-2021 közötti időszakot nézem, természetesen a 2010-es állapotokhoz képes a fizetések is duplájára nőttek, ez tény.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
zsoltfree
Capitá del Barça
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2006.01.10. 11:45:38
Tartózkodási hely: Budapest

2021.04.13. 12:52:15

csababarca írta:
2021.04.13. 12:30:47
Tapasztalat a bér? Nekem egészen más tapasztalataim vannak.
Ház/lakás ára jobban felment, mint a bérek, ez tény. Ehhez nem nagyon kell tapasztalat.
És én a 2010-2021 közötti időszakot nézem, hiszen ez az új rendszer. Anyum fizetése 20-25%ot nőtt az elmúlt 5-6 évben, úgy hogy kategóriát is ugrott. A lakásárak, telekárak nem ennyit nőttek, de jó is lenne:)
Iszonyat drágulás van az ingatlanpiacon, az elmúlt 3-4 évben elszabadult nagyon a piac, ezt nem követte le, nem is tudhatta lekövetni a fizetések.

Melyik része nem igaz a Budapesti lakásáraknak? Mert most engem hazudtolsz meg, mert én is benne voltam/vagyok, és tudom, hogy ezek az árak vannak. De legyen az, hogy 30 millió, az is 2,5szeres növekedés.
Milliós nm árak vannak Budapesten, a legtöbb helyen. (VII., VIII, IX. kerületek pl)

Kár ezen vitatkozni, én nem a kormányt szidom ebben, nem kell őket védened.
Egyszerűen tény ami tény minden drágul, a fizetések ehhez képest ezt nem tudják lekövetni ilyen mértékben.
Az viszont egyértelműen a kormány hibája, meg a nem létező szakszervezeté, hogy pl a pedagógusok bértábláját hagyják a 2013-as szinten. Most had ne kezdjem el sorolni, mi minden lett drágább ezalatt a 8 év alatt. A mienk meg az akkori minimálbérhez van igazítva.
A bér tapasztalat saját és látott tapasztalat. Bár nyilván a tanári szektor ilyen növekedést soha nem fog produkálni, állami bértábla révén:( (Legalább is nem emlékszem a történelemben hasonló jelenségről, ha jól emlékszem az állami szektor mindig a jellemzően alulfizetett volt, még az előző rendszerben is.) Ezt sajnálom, és nyilván ebben nem is lehetne egy érintett véleményétől jobb másik véleményem.

Az elmúlt 5-6 évben volt a durva lakás bumm. Ez eddig tény. A tapasztalat (több kerületet figyeltem: 3, 13, 14, 11, 19, 20): azóta egy (felfelé kerekítve!) kétszeres növekedés. Ami 15 éves viszonylatban 3-szoros. A béreknél pedig 2-3-szoros ugyanebben a 15 éves viszonylatban. Az általad leírt pesti belvárosi kerületek pont nem ezek, ezekkel nem vagyok képben, de ott ugye az airbnb-zés és a romkocsmák miatti igény illetve a rengeteg külföldi befektető miatt más emelkedések lehetnek, viszont az airbnb és a romkocsma turizmus végével ez stagnálhat.
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15406
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2021.04.13. 12:30:47

zsoltfree írta:
2021.04.13. 12:18:43

A béreket nem ksh statról néztem, saját tapasztalatok. Illetve vidéken az ilyen bármilyen házépítéssel kapcsolatos munkák, asztalos, hegesztő, autószerelő és az ilyen régi szakmunkák bizonyos, hogy meghaladták az általad idézett ksh kereseti adatokat.

"Sajnos egyébként igazad lenne, ha magánszemélyek vásárlásai miatt lenne az, hogy igény van a lakásvásárlása, de én mondjuk azt látom, hogy ezeket is az eleve milliomosok vásárolják fel, majd kezdenek el nyerészkedni velük." - biztosan vannak ilyenek, de ezzel nem mondtál semmit. Mert ha nyerészkedik rajta, attól függetlenül még egy család ezt megveszi, tehát a végén magánszemélynél köt ki. Viszont én az elmúlt fél évben nagyon sok településen voltam ilyen felfedező utakon, és tényleg hihetetlen sok új parcellázott részek vannak. Nem is tudom már sok helyen, hogy ez melyik településhez tartozik mert már lassan egész Pest megye össze fog nőni.

"Budapesten is 2014-15 környékén 12-13 millióért lehetett venni 40nm-es lakást, viszonylag jó állapotban. Ma 40nm-es lakás 40 milla környékén van, megint minimum háromszoros drágulás." Én érintett vagyok ebben, és ez egyszerűen nem igaz. Bár örülnék, ha így lenne:)

De nem vagyunk a magunk urai, persze politikai értelemben de, ez igaz, de máshogy nem.
Persze nem elvárás, mert nincs is nagyon ilyen ország, max Észak-Korea félék:D
Úgy jön ide, hogy az is migráció. Ha migrációról beszélünk, az is bele tartozik, meg az is ha a magyar elmegy külföldre dolgozni. Persze ebben is oldalt kell választani jó migráció vs rossz. Mint mindenben, ezt nyomja a politika meg a média is, hogy válassz oldalt.
A betelepített tömegek migrációjával én sem értek egyet, a dolog szépséghibája, hogy ez nálunk sose volt komoly fenyegetés, csak felnagyították.

Tapasztalat a bér? Nekem egészen más tapasztalataim vannak.
Ház/lakás ára jobban felment, mint a bérek, ez tény. Ehhez nem nagyon kell tapasztalat.
És én a 2010-2021 közötti időszakot nézem, hiszen ez az új rendszer. Anyum fizetése 20-25%ot nőtt az elmúlt 5-6 évben, úgy hogy kategóriát is ugrott. A lakásárak, telekárak nem ennyit nőttek, de jó is lenne:)
Iszonyat drágulás van az ingatlanpiacon, az elmúlt 3-4 évben elszabadult nagyon a piac, ezt nem követte le, nem is tudhatta lekövetni a fizetések.

Melyik része nem igaz a Budapesti lakásáraknak? Mert most engem hazudtolsz meg, mert én is benne voltam/vagyok, és tudom, hogy ezek az árak vannak. De legyen az, hogy 30 millió, az is 2,5szeres növekedés.
Milliós nm árak vannak Budapesten, a legtöbb helyen. (VII., VIII, IX. kerületek pl)

Kár ezen vitatkozni, én nem a kormányt szidom ebben, nem kell őket védened.
EGyszerűen tény ami tény minden drágul, a fizetések ehhez képest ezt nem tudják lekövetni ilyen mértékben.
Az viszont egyértelműen a kormány hibája, meg a nem létező szakszervezeté, hogy pl a pedagógusok bértábláját hagyják a 2013-as szinten. Most had ne kezdjem el sorolni, mi minden lett drágább ezalatt a 8 év alatt. A mienk meg az akkori minimálbérhez van igazítva.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
zsoltfree
Capitá del Barça
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2006.01.10. 11:45:38
Tartózkodási hely: Budapest

2021.04.13. 12:18:43

csababarca írta:
2021.04.13. 11:46:26
Azért az, hogy a magunk urai lettünk az ne legyen már egyenlő azzal, hogy gazdasági függésben vagyunk más országoktól. Ilyen nézőpontból ki az aki a maga ura? Kb senki.
Az urkán / román vendégmunkás (akik azért jórészt ott élő magyar kissebség) nem értem hogy jön a migráció kérdéséhez.

A béreket nem ksh statról néztem, saját tapasztalatok. Illetve vidéken az ilyen bármilyen házépítéssel kapcsolatos munkák, asztalos, hegesztő, autószerelő és az ilyen régi szakmunkák bizonyos, hogy meghaladták az általad idézett ksh kereseti adatokat.

"Sajnos egyébként igazad lenne, ha magánszemélyek vásárlásai miatt lenne az, hogy igény van a lakásvásárlása, de én mondjuk azt látom, hogy ezeket is az eleve milliomosok vásárolják fel, majd kezdenek el nyerészkedni velük." - biztosan vannak ilyenek, de ezzel nem mondtál semmit. Mert ha nyerészkedik rajta, attól függetlenül még egy család ezt megveszi, tehát a végén magánszemélynél köt ki. Viszont én az elmúlt fél évben nagyon sok településen voltam ilyen felfedező utakon, és tényleg hihetetlen sok új parcellázott részek vannak. Nem is tudom már sok helyen, hogy ez melyik településhez tartozik mert már lassan egész Pest megye össze fog nőni.

"Budapesten is 2014-15 környékén 12-13 millióért lehetett venni 40nm-es lakást, viszonylag jó állapotban. Ma 40nm-es lakás 40 milla környékén van, megint minimum háromszoros drágulás." Én érintett vagyok ebben, és ez egyszerűen nem igaz. Bár örülnék, ha így lenne:)

Az áremelkedés több mindentől függ. Az alapanyagok ára (vas, szigetelés, faanyag) gyakran emelkedik, és ha már emelkedik, és a háttérben mondjuk a világpiaci ár visszamegy, akkor az utána nem fog lejjebb menni. Pl egy konkrét példa: még Trump elnök idején az USA és Kanada valamiért fasírtban voltak, és ezért az USA legjelentősebb fa importját pótolnia kellett (ami eddig Kanadából jött). Ezért Európából kb mindenhonnan felszívja a fát, és itthon a kitermelők röhögve inkább oda adják el, money talks. Persze nyilván a megnövekedett kereslet miatt az építésekre egyszerűen nincs elég ember ez IS tényező, de nem csak ez.

Nagyon nehéz, összetett kérdés. Az emberi természet, és az állandó nyerészkedés a hibás ebben sajnos. - Abszolút egyetértek. De amúgy nem is tudom, kb olyan nem tudsz csinálni, hogy minden embernek egyformán jó legyen. Kissé groteszk módon a szocializmus formája lehetne ilyen, de az más okból:)
Atlantis
Capitá del Barça
Hozzászólások: 886
Csatlakozott: 2008.08.29. 13:25:29
Tartózkodási hely: Budapest

2021.04.13. 12:06:35

zsoltfree írta:
2021.04.13. 11:21:46

" a falusi néninek divat hülyének nézni" - nem hülyének néztem. Egész egyszerűen csak egy bizonyos információ jut el hozzá, mert szűk információ forrása van. Ez nem a néni hibája, hanem a rendszeré.
"Azért Gyuri bácsit nem Orbán találta fel. " nem írtam ilyet. Azt írtam azt sem tudja ki az, mivel foglalkozik, de mégis fél tőle/rossz embernek tartja.
A bőrszínre reakciódnak konkrétan semmi köze ahhoz amit írtam. Az egész bekezdésem az eszmerendszerek világkép formálásáról szólt. Te meg itt most elkezdesz a migrációról beszélni meg politizálni.
"szerinted a gumióvszer hiánya okozta Magyarországon korábban azt, hogy nőtt a népességszám?" - nem ezt írtam. Azt írtam a védekezési lehetőségek növekedése hatással van a csökkenésre. Egy tényező a sok közül amit felsoroltam. Ezzel kezdtem az egész hozzászólást.
"Igen van ház drágulás. De ebbe miért nem számolod bele a keresetek növekedését is?" - a jelenlegi átlag bérrel számoltam egész konkrétan. Ráadásul nem azt írtam, hogy X évvel tovább tart, mint régen. Megint totál másra reagálsz mint amit írtam.

Ne haragudj, de tovább sem olvasom amit írtál, mert jól láthatóan elolvasod amit írok, majd kiragadsz belőle egy-egy szót amire kedved szerint tudsz reagálni, anélkül hogy értelmeznéd az egész szöveget a kontextusával együtt. Ennek így nem sok értelme van...
Avatar
csababarca
Az Év Fórumozója - 2021
Hozzászólások: 15406
Csatlakozott: 2005.10.03. 21:19:38
Tartózkodási hely: Dabas

2021.04.13. 11:46:26

Azért sántít az az érvelés, hogy most a magunk urai lehetünk.
Gazdaságilag iszonyatos módon függünk az oroszoktól, meg a nyugati multiktól és Kínától is.

Persze közvetlen hatalmuk nincsen, de ma a gazdasági hatalom jóval fontosabb egyébként. Konkrétan befolyásolhatod az egész politikát is a gazdasággal, lásd a "keleti nyitást". (amit amúgy nem tartok rossznak)
Btw, ez megint nem a kormány hibája, egy ekkora ország rá van utalva ebben a geopolitikai helyzetben, hogy kiszolgáltassa magát.
Iszonyat mennyiségű ukrán, román vendégmunkást importál még mindig az ország, buszokkal hozzák a nyári mezőgazdasági szezonba a románokat, konkrét szervezetek dolgoznak az utaztatáson, kimennek a határhoz, és csődítik őket ide. Ez sem egy ördögtől való dolog, ha 500 hektáron szüretelni akarod a meggyet, ahhoz ember kell.

Lakás/ház témában most eléggé benne vagyok, mert most van folyamatban. Igazad van abban, hogy nehéz telket találni. De nem azért mert nincs, rengeteg eladó telek van, Pest megyében konkrétan halomban vannak a telkek. Csak 15-20 millió alatt alig találni értelmes helyen. 5 éve 4-5 millióért lehetett nálunk telket venni, most 15 az alja. Mindenki nyerészkedik.
Háromszoros drágulás.
Megnézném akár a kiszínezett ksh statisztikát, hogy mondjuk valós e, hogy a bérek 3szorosára növekedtek. Adjunk meg egy másfélszeres bérnövekedést az elmúlt 5 évben, az talán reális lehet.
És ez csak egy kiadás, egy nyomorult telek.
Budapesten is 2014-15 környékén 12-13 millióért lehetett venni 40nm-es lakást, viszonylag jó állapotban.
Ma 40nm-es lakás 40 milla környékén van, megint minimum háromszoros drágulás.
Sajnos egyébként igazad lenne, ha magánszemélyek vásárlásai miatt lenne az, hogy igény van a lakásvásárlása, de én mondjuk azt látom, hogy ezeket is az eleve milliomosok vásárolják fel, majd kezdenek el nyerészkedni velük.

Persze dübörög az építőipar, mert dobálják a hiteleket az embereknek, akik veszik fel, mert mondjuk nem tudják, hogy működik a CSOK, "ingyenhitelnek" hívják:D De amit egy család nyer a hitelen, annyival megdárgult minden, tudatosan emelik az árakat, mert tudják, hogy ott a hitel, van pénze az embereknek.
Gusztustalan. Erről nem a kormány tehet nyilván, nem szabályozhat árakat, az már kommunizmus lenne kb.
De sajnos, amit nyújtottak a hitellel, az pofánvágta az építőipart, és megszívatta azokat főleg, akik nem hitelből építkeznének 100%os mértékben.
Mint pl én, aki kifizeti a csok miatti felárakat, holott azt nem fogom soha igénybe venni.

Nagyon nehéz, összetett kérdés. Az emberi természet, és az állandó nyerészkedés a hibás ebben sajnos.
"Amikor nézzük Őt, akkor értsük meg ez egy sajátos játékos akit látunk, ez totálisan egyedi. Háromszor verte meg úgy Gvardiolt, hogy az magasabb, erősebb, gyorsabb, fiatalabb, energetikusabb. Ezt írd már le nekem számokkal. Ez mutatja azt, hogy micsoda valójában a futball."
zsoltfree
Capitá del Barça
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2006.01.10. 11:45:38
Tartózkodási hely: Budapest

2021.04.13. 11:21:46

Atlantis:

"És láttuk milyen jól működött a dolog, amikor a falusi néni aki életében nem látott még külföldit is attól retteget" - a falusi néninek divat hülyének nézni, de a legtöbb túlélt egy világháborút, majd kb 45 év szoci rendszert, amiből az első 10-15 eléggé hard-core volt, és a többi sem leányálom. Maradjunk annyiban, hogy egy mostani netadó és freeszfe ellen tüntikéző pillangólelkű egyén ezekben az időkben egy nap után felvágná az ereit.

"vagy amikor az egyetemista azt sem tudta ki az a Soros"
Azért Gyuri bácsit nem Orbán találta fel. Az, hogy előtte nem foglalkozott vele (annyit) az irányadó hazai sajtó, ez nem azt jelenti, hogy addig ne létezett volna és ne tűnt volna fel itt-ott, ilyen olyan szerepkörben. Soros Györgyről én még jóval főiskola előtt olvastam és nem keveset. Akkor még csak nem is a Fidesz volt hatalmon.

"Egy bőrszínből rémet rémet faragtak"- és szerintem az egy kicsikét sem jogos kívánalom, ha már itt Magyarországon ennyi évet [auto_cenzúra] azért, hogy végre a magyarok itt végre külföldi hatalom nélkül tudjanak boldogulni, és végre annyi évszázad után tényleg a magunk urai lehetünk (ilyen sok száz éven keresztül csak a 2 világháború között volt, és 1989 óta), akkor végre építsünk fel egy magyarokból álló szép nemzetet végre? Ami (és itt nyugodtan nácizhattok) nekem nem azt jelenti, hogy mindenféle totál idegen kultúrkörből érkező arab, vagy afrikai arccal majd jól megoldjuk a munkanélküliséget, és a népességfogyást. Mert az véletlenül sem 1 bites gondolkodás, hogy hű, évente fogyunk 10 vagy 100 ezerrel, akkor majd ugyanennyi embert importálunk közel keletről vagy Afrikából, és akkor no problem. Hát az identitásait a nagy nyugati országoknak meg lehet nézni, mennyire szimpatikus az a társadalmi összetétel. Bizonyos fokú multikulti persze színesíti az országot, és jó dolgokat eredményez - véleményem szerint -, de ez a nagy mértékű irányított ember import, ez csak egy undorító káoszhoz fog vezetni. Nekem legalább is nem tetszik az, amit eddig a nyugati nagy városokban láttam. És itthon eléggé erre tart bizonyos politikai stratégia: a dk piszkosul a nemzetállamok ellen kampányol és egy uniós masszában képzeli el a jövőnket. A momentum európai ügyészséget akar. A párbeszéd alapjövedelmet. A többiek meg csak simán semmit. Köszi, de ebből nem kérek. És szerintem akiket a bal oldalon ilyen idióta vidékinek gondolnak csak a politikusok (és a választóik is) ebből szintén nem kérnek.

"random emberből ősellenséget'" - ezt inkább a függetlenobjektív újságírás kommentszekciójában nézd meg szépen, hogy itthon bárki aki kormánypárti arról milyen véleménnyel vannak emberek. Ősellenség csinálásban még sehol nem vagyunk. Vannak ám a fideszben idióták. Na de nem gyanús amikor azt mondják, hogy mindenki az?

"Védekezés": szerinted a gumióvszer hiánya okozta Magyarországon korábban azt, hogy nőtt a népességszám?

"Drágulás": Igen van ház drágulás. De ebbe miért nem számolod bele a keresetek növekedését is? Visszagondolva, hogy mennyi volt a fizum régen amikor lekezdtem dolgozni (15 éve), vagy mennyi volt az átlagfizu, és ehhez mérten a lakás árak, vagy albérlet árak, én nem igazán látok különbséget. Arról nem beszélve, hogy régebben az új lakások minősége finoman szólva sem volt olyan mint most. A házaké dettó. Valamint azt is add hozzá szépen, hogy egy bizonyos Gyurcsány idejénem akik ingatlanhoz jutottak szépen megszívták a devizás hitelekkel, és ebben rengetek embernek az ingatlan végül 2-szer annyiba került, vagy lehet, hogy ebbe csődbe is ment. Ezeket beleszámoltad? Jelenleg a párommal szerencsére azon gondolkozunk, hogy lehet tudnánk építkezni. Tisztában vagy vele, hogy pest megyén belül MINDENHOL milyen verseny van egy telekért? Tisztában vagy vele, hogy kb az egész országban nem találsz embert aki építene neked házat, vagy akár egy fürdőszobát? Ha lenne a zsebedben 50 milla, akkor kb nem találnál kivitelezőt, mert tízszeres túljelentkezések vannak. Minden településen komplett új városrészeket parcelláznak fel, és még csak 1-2 ház áll, de már nincs eladó telek. Tudod mennyi lakás épült itt a 13 kerületben tavaly? Vagy egész Budapesten? Igen, drága a lakás, és igen, nehéz elkezdeni, de Budapesten lakni egy vidékről feljött embernek mindig is nagy luxus volt. Ár, és vásárlóerő tekintetében pedig melyik év, vagy kornak a fizetés / árucikk arányait gondolod jobbnak? Mert én a régebbi évek/korok ilyen arányait rosszabbnak ismerem. Nyugathoz képest persze más, de az mindig is más volt.

"Eltolódás": ez pedig az elkényelmesedés miatt van. Nyilván, ha nem vagy még érett érzelmileg és nem találsz egy mindenben magadhoz passzoló párt, akivel egy komoly tartalmas kapcsolatot nem tudsz kialakítani, addig kár beszélni, hogy hány éves vagy. Viszont vannak páran olyanok, akiknek egyszerűen nem a család a fontos, hanem az, hogy jó módban éljen. Ez sajnos nagy különbség. Nagyon sok olyan nőt ismerek (vagy randiztam vele), aki a 20-as éveit végig utazgatta, bulizgatta, és nyomta a szexésnyújork életet, aztán 30 felett rájött, hogy oh wait, kicsúsztam az időből. És ilyenkor már nem egy párt keresnek, akikkel majd ha később úgy alakul, akkor majd lehetne velük család is, hanem céltudatosan már apadonort keresnek. Aztán évekkel később már csodálkoznak, ha csak a lombik maradt...
Atlantis
Capitá del Barça
Hozzászólások: 886
Csatlakozott: 2008.08.29. 13:25:29
Tartózkodási hely: Budapest

2021.04.13. 10:05:11

A csökkenő születésszámban a "fejlettebb" országokban több dolog is közrejátszik, ezek többségét már lentebb is említették külön-külön:
- Védekezés. Azért legyünk őszinték, akár milyen hülyén is hangzik, a gumióvszer leginkább csak a fejlettebb országokban könnyen elérhető, a fogamzásgátló tabletta, vagy a terhességmegszakító tabletták méginkább, ami nem mellesleg kb. egy 30-40 éves dolog talán. Szóval az utóbbi 30 évben drasztikusan nőttek és elérhetőbbé váltak
- Életszínvonal . Itt nem csak arról van szó, hogy nem akarják az emberek feladni az utazgatást, dőzsölést, hanem arról is, hogy régen teljesen természetes volt, ha a szülők 2 gyerekkel egy 10-15m2-es szobán osztozkodtak. Ma már mindenki szeretne legalább egy külön szobát a gyerekeknek, sőt ha lehet akkor minden gyereknek saját szobát. Régen a legtermészetesebb dolog volt, hogy a gyerekek a szülők, nagyszülők játékait, ruháit kapták meg. Ma már ilyen miatt kinézik a gyerekeket. Egész egyszerűen a legtöbb szülő ha tervezett gyerekvállalásról van szó, és nem becsúszott gyerekről, csak úgy akarja vállalni, hogy egy kiváló életszínvonalat tud biztosítani a gyerekének. Ezt pedig minél több a gyerek, annál nehezebb. (Ez pedig szoros összefüggésben van a
- Drágulás. Itt pedig jön egy másik probléma. A lakás/ház árak növekedése. Jelenleg Budapesten van a legtöbb és legjobb munkalehetőség az országban. Itt 50 millió forint alatt nem találsz olyan lakást, ami a fenti feltételeknek megfelel. Ez egy pár esetén, átlag nettó 2x280-nal számolva, mondjuk havi 300at félretéve 14 év alsó hangon mire összegyűjtöd önerőből, ha hitellel veszel akkor pedig 20 évig törleszthetsz minimum. És akkor nagyon pozitívan néztem a dolgokat.
- Eltolódás. Emelett ugye "elvárás" lett a továbbtanulás, illetve továbbképzés. Szóval míg régen 16 évesen már nekiálltál dolgozni, 20as éveid elején már jött a gyerek, addig ezek most teljesen kitolódtak már. 20as éveid közepéig tanulsz, 30as éveid elejére lesz talán egy stabil és fix munkád, eksziztenciád. A biológiai órák viszont nem tolódtak ki, szóval 30 után már azért egyre kisebb az esély a gyerekre, még ha szeretnél is. (+egyéb káros környezeti hatások is folyamatosan csökkentik a nemzési képességeket, mint a légszennyezés, a víz szennyezettsége, stb.)
- Társadalmi változás. Ne felejtsük azt sem, hogy régen a gyerekvállalás egy befektetés volt időskorodra, akármilyen hülyén is hangzik. A családok generációi már nem egy nagy családi házban laknak együtt. A nyugdíjrendszer, az idősotthonok kiépülésével, illetve azzal a ténnyel, hogy most már lehetséges "félretenni" idős korodra, nem a gyerek az egyetlen reményed arra, hogy amikor megöregszel és egyre nehezebb magadról gondoskodni, "eltartsanak".

Mindezek pedig szerintem politikától és vallástól független tényezők.
Avatar
daffy
Madridista
Hozzászólások: 7208
Csatlakozott: 2010.01.31. 19:11:40

2021.04.13. 06:32:55

én nem tervezek babát,pedig örülnék neki és jó apuka lennék. viszont annyira nem stabil a gazdasági helyzetünk,hogy bevállaljuk. ha bukom a munkám,akkor hirtelen nem találnék olyat,ami ennyit fizet (vagy igen,de akkor nem látnám felnőni a picit). arról nem is beszélve,amit korábban írtatok,hogy ekkora keretből azonnal ugrana a mostani életszínvonal és nem szeretném azzal tölteni a nekem jutott időt (40-60-80 évet),hogy kuporgatok és görcsben van a gyomrom,hogy mi lesz,ha kilyukad a cipő.
és itt mellékesen jegyzem meg,hogy a lakással is hasonló a helyzet. 2 éves,40 négyzetméteres téglalakás 28 millió forint határ közeli városban. megyeszékhely 3 éves 46nm-es lakás 33millió forint. jelen állás szerint lesz egy falusi vityilló a nyugdíjas időkre,aztán köszöntem szépen.
Válasz küldése