Kulcsjátékosok és kiugró egyéni teljesítmény hiányában esett ki a Barcelona az Európa-ligából – Man.Utd.-Barça 1×1 értékelő

Nagyon megérezte a Barcelona Dembélé, Gavi és Pedri hiányát, akiket nem sikerült pótolni, más pedig nem volt képes kiugró egyéni teljesítményre. Sergi Roberto most Gavit ,,helyettesítette”,  a középpálya közepén pedig három védekező típusú játékos is szerepet kapott a visszatérő Busquets, valamint Frenkie de Jong és Kessié személyében. Alább összegeztük, hogy ki milyen teljesítményt tett le az asztalra, majd pedig kiosztottuk a pontokat, amelyeknél ezeket a szempontokat szoktuk figyelembe venni.

Nagy küzdelem, előny, majd kiesés: Manchester United-Barcelona 2-1

A kezdőcsapat

Ter Stegen: 5

Most nem lehet hibáztatni a kapott gólokért — ellenben az odavágóval, ahol az egyiket róla kapta a Barça. Öt hazai lövés ment a kapujára, amelyből hármat védeni tudott, a másik kettőt pedig nem. Más volt most a feladata is, mint ami általában szokott lenni, mivel defenzívebb volt a csapat Pedri, Gavi és Dembélé hiányában: többet operált hosszú labdákkal (a Camp Nouban 4/3 40 legalább 40 méteres kirúgása volt sikeres, az Old Traffordon 10/6), de még így is 91%-os pontossággal passzolt.

Koundé: 4

Érezhető rajta, hogy formán kívül van, mert sem a két csapat első meccse nem sikerült jól számára (öngólt vétett), sem a visszavágó. Most jobbhátvédként szavazott neki bizalmat Xavi, és hiába voltak még az első félidőben megindulásai, ezeken kívül más pozitívat nem lehet róla elmondani. Akkor Araújóról írtuk, hogy a saját átlaga alatt passzolt (79,2%), de ez megbocsátható neki jobb bekként, viszont Koundé csak 66,7%-os hatékonyságot tud felmutatni. Összesen 17-szer vívott párharcot földön (12) és levegőben (5) is, azonban csak 8-at tudott megnyerni közülük. Volt egy ziccere is szinte a semmiből a második félidőben, amikor jól érkezett Frenkie de Jong beadására, de sajnos de Gea elképesztő nagyot védett.

Araújo: 6 + 100

Megbízható, mert konzisztensen játszik, megnyeri a párharcait és irányítja a védelmet. Ez volt a 100. mérkőzése az első csapatban.

https://twitter.com/optajose/status/1628836330464591873?s=46&t=QeHbrdTGBR9zgosROho62g

Christensen: 6

Nem rossz, de a jó nem ilyen. Az odavágóval ellentétben most kezdő volt, de már rögtön a második percben beragadt Bruno Fernandes megindulásánál, így nem lett les, a portugál pedig kapura lőhetett — igaz kisodródott helyzetből. Az 52. percben is hibázott, amikor belebombázta Rashfordba a labdát, de szerencsére a United szélsője mellé rúgta. De hogy ne csak a rosszról beszéljünk: a párharcai többségét (6/4) megnyerte, a kezdőként pályára lépő játékosok közül (Ter Stegent és Lewandowskit nem számítva) ő passzolt a legpontosabban (84%), és volt, hogy ő ért vissza és szerelte utolsó emberként Antony-t.

Baldé: 6,5

Mondhatnánk úgy is, hogy kissé ambivalens meccse volt: egyfelől nagyon hatékonyak voltak a megindulásai, mivel 6/5 sikeres cselt mutatott be (ilyen jó átlagot még soha nem sikerült neki elérni a felnőtt csapatban), és összehozott egy tizenegyest is, amit Lewandowski értékesített. Másfelől sokszor elfelejtett visszamenni védekezni, és ez rögtön a második percben mutatkozott meg először, amikor Bruno Fernandes indult meg az ő oldalán. Amikért pedig kár még, azok a hosszú beadásai: 7/2 keresztlabdája/beívelése ment emberhez.

Baldé és Bruno Fernandes egymás karjaiban, amiből Turpin játékvezető tizenegyest ítélt a Barcelona javára

Frenkie de Jong: 7,5

Nagyot melózott védekezésben, sokszor Baldé helyett ment hátra. Csak néhány statisztika szemléltetésképp: 2/2 sikeres szerelés, 2 blokkolt lövés, 2 tisztázás, 8 labdaszerzés és 15/12 megnyert párharc földön és levegőben is. Ezen felül fantasztikusan tartotta meg sokszor a labdát, bemutatott 5/4 sikeres cselt, és zseniálisan találta meg a beinduló Koundét a 64. percben, akinek a fejeséből végül nem született gól.

Busquets: 7,5

Visszatért a bokasérülése után, és valljuk be, hiába nem egy sprinter (sose volt az) azért mégis hiányzott már az odavágón is a jelenléte a középpályáról. Most kifejezetten a védekezésben nyújtott nagyot a kapitány, ugyanis 5/5 sikeres szerelés, 3 tisztázás és 12(!) labdaszerzés fűződik a neve mellé. Többször is szerelt/mentett a tizenhatoson belül becsúszva, de Jonggal együtt ők voltak a csapat legjobbjai.

Kessié: 6

Támadásban és védekezésben is a jobbak közé tartozott, mivel a hosszú labdái közül az összes (2) pontos volt, mindegyik csele (2) sikerült, kétszer is próbálkozott lövéssel, amelyekből az egyik kaput is talált —csak ez inkább statisztikai szempontból mutat jól —, sikerült az összes szerelési kísérlete (2), és ötször is labdát szerzett. Ami viszont negatív az az, hogy sok párharcot veszített el (12/5).

Raphinha: 3

Nagyon rossz meccse volt… Semmi, de tényleg semmi nem sikerült neki, és bár a játékhoz való hozzáállását, mentalitását lehet dicsérni, azt már csak sajnálni lehet, hogy ez teljesítményben nem látható. Kezdjük azzal, hogy volt két kísérlete, amelyeknek az xG-értéke összesen 0,06 (Koundé fejese, amit bravúrral védett de Gea például 0,23). A cselei még mindig nem sikerülnek, csupán 40%-uk volt sikeres, 8/3 párharcot nyert meg mindössze, és egyetlen hosszú/keresztlabdája talált csapattársat.

Lewandowski: 6,5

A ,,totyogós” tizenegyest berúgta, amellyel vezetést szerzett a csapat, de ezt leszámítva nem mutatott semmi extrát. Volt, hogy kihúzódott a balszélre, visszament mélységbe labdáért, de még Sergi Roberto is többször ért nála labdába. Persze ezt nem feltétlen hibaként rójuk fel neki, mert sokat kellett ,,birkóznia”, nem sok teret hagytak neki a United védői. Az viszont elképesztő, hogy idén 30 mérkőzésen már 25 gólnál tart minden sorozatot figyelembe véve, ez pedig a 12. szezonja, amely során ezt a számot eléri.

Sergi Roberto: 3

Sergi ,,hol nem játszott még” Roberto most a baloldali félterületben játszott kapott lehetőséget az eltiltott Gavi helyén, de inkább csak szédelgett a pályán, szóval indokolt is volt a cseréje a 70. percben.

Vezetőedző

Xavi Hernández: 4,5

Dembélé, Gavi és Pedri (gyakorlatilag a három legfontosabb játékos) hiányában defenzív módra váltott, és bár Ferrán Torrest lehet sokan a kezdőbe követelték volna Sergi Roberto helyett, de most a középpálya stabilizálása volt a lényeg. Egyúttal a meccs is ott dőlt el, mert támadásban teljesen impotens volt a csapat, nem volt, aki tempót váltson, irányítson, osztogasson… (És ez nyilván nem Xavi hibája, mert ez volt a rendelkezésre álló játékoskeret, az viszont kritika a játékosokra nézve, hogy csapatként se tudták venni az akadályt.) A cserék nem hoztak változást, a taktika pedig valószínűleg az lehetett, hogy célfocit játszanak, és nyernek valahogy egy góllal, ami az első félidőben még beigazolódni látszott, majd jöttek Ten Hag cseréi… És végül ezúttal se jött össze a továbbjutás az EL-ben, ráadásul most nem is a nyolc között esett ki a Barcelona, mint tavaly az Eintracht Frankfurt ellen, hanem már rögtön a playoffban. Ami miatt még kellemetlen ez a vereség/kiesés, hogy már két éve nem tud nyerni a klub ,,nagy” csapat ellen — még a Juventust győzték le 2-0-ra 2020 októberében egy BL-csoportmeccsen. Innentől kezdve teljes mértékben a LaLigán is a Királykupán lesz a fókusz, és azért tegyük a szívünkre a kezünket, az elmúlt évek tapasztalatai után a többség biztosan aláírta volna, hogy idén nyer a csapat a két trófeát… És erre most jó esély van, ami Xavi és a játékosok jövőjére nézve is csak jó hatással lehet majd.

Ferrán Torres, Ansu Fati, Marcos Alonso: –

Se Ferrán, sem pedig Ansu Fati nem jutottak el még lövésig sem. Pont a kettejük becserélése között fordította meg a Manchester United a meccset Antony góljával. Marcos Alonso pedig beállt mozogni egy jót gyakorlatilag, az odavágó után most nem sok szerep jutott neki.