Xavi futball filozófiája – 12 pontba sűrítve

Ronald Koeman távozását követően felerősödtek a hangok, amelyek szerint Joan Laporta Xavi Hernándezt kívánja a vezetőedzőnek kinevezni.

A Barcelona egykori középpályása jelenleg az Al-Sadd csapatát irányítja és az már most látható, hogy a spanyol karmesternek sziklaszilárd elképzelése van a labdarúgásról, egészen pontosan arról, hogy ő hogyan és milyennek szeretné látni a saját csapatát. Íme Xavi edzői stílusának alappillérei

Oldalunkról elérhető a The Coaches’ Voice Youtube csatorna által készített videó, melyben Xavi maga beszél elképzeléseiről, amelyeket igyekszik bemutatni a nagyérdeműnek.

1. „A labda nem egy bomba, a labda egy kincs”

Az Al-Sadd edzőjeként már első napján ezzel a gondolattal jelezte Xavi Hernández, hogy meg fogja változtatni a csapat mentalitását. A labda mindennek központja és eredete. Más játékmód nem képzelhető el, csak a labdabirtoklásán alapuló játékrendszer. A labda a kulcs ahhoz, hogy irányítani tudja a csapat a mérkőzést.

2. A mezőnyfölény kialakítása

Az egyik kiemelt cél a pályán való fölény keresése, vagyis olyan pillanatok és helyzetek megtalálása a játékban, amelyekben eggyel több játékos lehet egy szituációban, ami által az ellenfél fölé lehet kerekedni. Némely játékosok képesek egy az egy elleni szituációkban is előnyt szerezni, de a cél az, hogy a kollektív és tudatos csapatmunka gyümölcse legyen az előnyös helyzet kialakítása. Ennek egyik alapja a háromszögben helyezkedés, ahol a labdával rendelkező játékosnak mindig legalább két opciója van a labda megjátszására.

3. Végrehajtási idő

Xavi filozófiájában a gyorsaság létfontosságú elem az ellenfél meglepéséhez, amit jó helyezkedéssel és a szituációk tökéletes olvasásával tud elérni. Kulcsfontosságú az első érintés és passz a labda gyors járatásához. „A labda mindig gyorsabb, mint a játékos” – ez egy másik mantra, amelyet Xavi gyakran ismétel tanítványainak.

4. A szabad ember

Az Al-Sadd taktikájában mindig van egy játékos, akinek nem kell egy kijelölt emberrel mennie vagy egy rögzített pozícióban maradnia, hanem olvasnia kell a játékot és megtalálni a legjobb megoldást. A katari csapat esetében ez az ember általában Santi Cazorla, aki hol szélesíti, hol mélységet ad a játéknak. Minden jel arra mutat, hogy Barcelonában erre a szerepkörre Sergio Busquets lehet a legalkalmasabb.

5. 4-3-3

Xavi stíluskönyvében két alaprendszer szerepel: a 4-3-3 és a 3-4-3. Az Al-Saddnál mindkettőt használja, néha mérkőzésen belül is változtatva a taktikán. Xavi számára ez több, mint egy konkrét formáció: ennek segítségével dominálja, kontrollálja csapata a mérkőzést.

6. Szélsők a vonal mentén

A szélső játékosok szerepe alapvető fontosságú, mind a területek megnyitásában, mind a csapatrészek közötti játékban és a csapat egyensúlyának megtalálásában. A szélsők egészen fent, az utolsó védelmi vonallal találkoznak és a pálya teljes szélességét kihasználva közvetlen az oldalvonal mellett helyezkednek. Ennek megvalósításában nagy segítségére lehet Dembélé felépülése és ha valamilyen módon reális cél lenne, akkor Sterling esetleges érkezése is.

7. Barça DNS

Minden szempontból elengedhetetlen. Olyan játékosokra van szükség, akik már gyerekkoruk óta szívják magukba a barcelonai futballt, amely a kivitelezés gyorsaságán, a szituáció és időzítés felismerésén, az egyéni tehetségen, az áldozatvállaláson, a csapatmunkán és a mindig proaktív hozzáálláson alapul. A fiatal játékosok iránti elkötelezettség alapja Xavi filozófiájának.

8. Letámadás

Létfontosságú, hogy a csapat visszaszerezze a labdát az ellenfél térfelén. Egyrészt, mert a csapat játéka a labda birtoklásán alapszik, másrészt mert az ellenfél szervezetlenné válik, ha hátul veszti el a labdát. A nyomást összehangoltan és együtt gyakorolják a csapatrészek és megpróbálják megakadályozni a labda kihozatalát a szabad emberrel, aki ebben az esetben kvázi jokerként funkcionál. Ha a kapus úgy dönt, hogy előre íveli a labdát, akkor a védőknek egy méterrel kell az emberük mögött helyezkedniük, hogy a párharcot megnyerve megelőzze az ellenfél következő lépését a támadásban.

9. Proaktivitás

Nincs hezitálás, a labdának mindig az ellenfél térfelén kell lennie, a labdabirtoklás fő célja a labda eljuttatása a szabad játékoshoz, majd végül az ellenfél kapujához. Hátulról nem lehet irányítani a mérkőzést, mindig az ellenfél térfelére kell koncentrálni.

10. Gyors középhátvédek

A védelemben létfontosságú, hogy legyenek gyors játékosok, mert a feltolt védelmi vonalra szükség van a csapatrészek közötti folyamatos kapcsolathoz – illetve ez velejárója az előretolt letámadásnak. Erre Araújo és Eric García tűnik a két legalkalmasabb jelöltnek, akik a legtöbbet hozhatják majd ki ebből a játékrendszerből. Ez a megoldás némi kockázatot is jelent, amire viszont szükség van a nyomás fenntartásának érdekében.

11.  Mindenki a fedélzeten

Xavi számára nagyon fontos a csapat kezelése. Nem akarja, hogy bárki kívülállónak érezze magát, akár többet, akár kevesebbet van a pályán. A meritokrácia feltétel nélkül van érvényben, vagyis elengedhetetlen szabály a spanyol edző elképzeléséiben, hogy a csapatban mindenki a teljesítménye alapján értékelendő. Fontos a párbeszéd és az, hogy a játékos érezze, hogy meghallgatják. Az irodájának ajtaja mindig nyitva áll a játékosok előtt.

12. Győzelem

Xavi egy győztes típus, amit az Al-Sadd élén töltött 2 év során elért 7 trófea és a 34 mérkőzéses veretlenségi sorozat is alátámaszt. Xavi viszont emellett cruyffista is, a mutatott játék fontosabb az eredménynél. Mert azt vallja, ha jól játszol, általában megnyered a meccseket. Ha rosszul játszol, akkor nehezebb, de nem lehetetlen. A játék viszont mindig fontosabb, mint a végeredmény. A játék alárendelése az eredménynek csak vészmegoldás lehet, ami szinte soha sem végződik jól.

***