Harc az óriások ellen
Ahogyan arról már beszámoltunk, a Barca tegnapi edzésprogramjában nem csupán a szokásos gyakorlatok szerepeltek, hanem videózni is szükséges volt a szerdai BL találkozóra készülve. Az értekezletet Henk ten Cate másodedzõ tartotta, aki szombaton Kaiserslauternben járt, hogy megtekintse a Kaiserlautern-Werder meccset (1-5). Tapasztalatai lényegét most megosztjuk az olvasókkal.
Elsõ látásra is nyilvánvaló, hogy a Werder jó formában játszik, s igen jól fölkészített csapat, mely már jó ideje Thomas Schaaf edzõnek köszönhetõen a Bundesliga élvonalába tartozik, ráadásul most ismét bejutott a BL-be. Fontos kiemelni a Weser-Stadion kiváló atmoszféráját, ahol szinte mindig telt ház, 40.000 nézõ várja a csapatokat, s ez természetesen így lesz holnap is, a Barca vendégjátéka alkalmával.
A Werder futballjában egyesül a fizikai erõ, a harcosság és a gyorsaság, egy 4-4-2-es formációban. A 4-4-2 azonban nem a hagyományos fölállást takarja, mert a középpálya rombuszalakzatban áll föl, mellyel megerõsítik a pálya közepét, viszont elhanyagolják a szélsõ játékot. A németek védelme ránézésre igencsak félelmetes, valóságos tankok próbálják majd megakadályozni a Barca támadóit a góllövésben. A kapuban a rutinos portás Reinke áll, míg elõtte az igazi óriás, a 195 cm-es Naldo takarít. Persze a többiek sem maradtak le a növésben, mert a négy védõ közül a legalacsonyabb a baloldalon tevékenykedõ Schulz 185 centivel. Így a Barcelonának sok mindent lehet alkalmaznia támadásban, de labdát ívelgetni a legritkább esetben sem érdemes.
A középpálya nagyban hasonlít a katalánok fölállására: A szûrõ feladatokat a csapatkapitány Frank Baumann látja el, de az elõtte dolgozó Borowski-Frings duó is sokat segít védekezésben, hasonlóan a Barcában Xavihoz és Decóhoz. Ennek a két játékosnak természetesen a támadásokban is sok a dolga, s gyakran vállalkoznak távoli lövésekre. A játék irányítását Johan Micoud vállalja, aki bár már 32 éves, még mindig nagyon jól összefogja a csapatot, kiváló elõkészítésben és befejezésben is.
A franciának a két csatárt kell helyzetbe hoznia, akik normális körülmények között Klasnic és Klose, csakhogy a németek fejelõ zsenije most eltiltását tölti, így az õ helyén a paraguayi Valdez kezd. Klasnic persze így sem kapott maga mellé rossz játékost, bár Valdez más típusú csatár, mint Klose. A Barcelona védõinek mindenképpen alaposan oda kell majd figyelnie a támadókra, nem megfelezve a játékmester Micoud-ról sem.
Összességében el lehet mondani a Bremenrõl, hogy egy nagyon stabil csapat, mely a német együttesekre jellemzõen az utolsó pillanatig hajtani fog a sikerért. A zöld fehérek játéka közel sem olyan kreatív, mint egy spanyol csapaté, de a Bundesligában még mindig talán Thomas Schaaf együttese produkálja a leglátványosabb futballt, mely ráadásul igen hatékony is. Védekezésük agresszív, gyakran és erõteljesen támadják az ellenfél labdás játékosát, majd labdaszerzésbõl minél gyorsabban próbálnak ellencsapást mérni a riválisra. E mellett igen fontos tény, hogy minden szöglet és szabadrúgás nagy veszélyt jelenthet a Barca kapujára, mivel a németek kezdõcsapatának átlagmagassága 187 cm, tehát fejjel bármikor gólhelyzetbe kerülhetnek. Viszonyításképpen érdekes, hogy a Barcelonában egyedül Maxi López 189 cm, nála csak alacsonyabbak vannak a gránátvörös-kékek keretében.
Ezt a különbséget azonban remélhetõleg észre sem lehet majd venni, s a Barcelona nagyobb játéktudása fölülkerekedik a fizikai adottságokon.
A Werder Bremen várható kezdõcsapata:
Kapus: Reinke (195 cm/89 kg/36 éves)
Védõk: Owomoyela (187 cm/86 kg/25 éves), Naldo (195 cm/89 kg/23 éves), Pasanen (187 cm/86 kg/24 éves), Schulz (185cm/79 kg/22 éves)
Középpályások: Baumann (187 cm/80 kg/29 éves), Frings (182 cm/80 kg/28 éves), Borowski (194cm/84 kg/25 éves), Micoud (186 cm/82 kg/32 éves)
Csatárok: Klasnic (186 cm/76 kg/25 éves), Valdez (178 cm/71 kg/21 éves)