Unalmas Barca…

Gól nélkül Athénban

Kicsit csalódást keltõ eredményt, 0-0-át ért el a Barcelona Athénban a Panathinaikosz ellen, fölöttébb csalódást keltõ játékkal. A vendég katalánok bár végig irányították a görög elitcsapat elleni találkozót, teljesítményükre nem sok pozitív jelzõt lehet találni, különösen azért, mert a csapat igazán talán nem is akarta megnyerni, e valóban nem kulcsfontosságú meccset. Ettõl függetlenül azonban a Barca semmiféle esetben nem engedhetné meg magának, hogy olyan gyenge támadójátékot nyújtson, mint kedd este a Panathinaikosz ellen…

Frank Rijkaard mindenesetre komoly meglepetést okozott azzal, hogy két kezdõbe várt játékost is a kispadra ültetett. Oleguer eddig mozdíthatatlan volt a holland szemében, de ezúttal váltott a tréner, s Rafa Márquezt rendelte hátra a hátsó alakzatba, aki viszont igazán nem lett próbára téve. Így a középpályán keletkezett ûrt kellett betömnie Rijkaardnak, s mindezt Mark van Bommel segítségével oldotta meg. Ahogy azonban a korábbiakban is, most is Xavi állt vissza a valóban szûrõ szerepkörbe, s Van Bommel Decóval párban próbálta segíteni a támadásokat – nem sok sikerrel. A másik meglepetést azzal szolgáltatta az edzõ, hogy Ludovic Giuly hiányában nem Lionel Messinek, hanem Henrik Larssonnak szavazott bizalmat a támadósorba. Bár ilyesmire a tavalyi évben már volt példa néhányszor, az ritka volt, hogy a svéd húzódott ki a szélre, s Eto’o maradt középen. Márpedig leginkább ez volt általános az elsõ félidõben, ami nem is volt kifejezetten sikeres, még ha Larsson sokat is volt játékban.

Persze úgy igazán a Barcelona összteljesítménye sem volt meggyõzõ, hiba birtokolta sokat a labdát a vendégcsapat, a játék dinamikája nem hasonlított ahhoz, amit például a Deportivo ellen a második félidõben fölvillantott a gárda. Néhány veszélyes akción kívül a Barca játéka lassú volt, s nem túl motivált, azaz igazán nem erõltette a gólszerzést a vendéggárda. Jóval agresszívebb volt viszont a Panathinaikosz, mely hazai pályán értelemszerûen kapkodta magát, s agresszív letámadásával megnehezítette a Barcelona dolgát. Fölénybe persze nem tudtak kerülni a zöldmezesek, mert azért Xaviék a kezükben tartották a meccset. Komoly helyzetek alig alakultak ki, köszönhetõen elsõsorban a sárga mezes vendégeknek, mert kimondva kimondatlanul Ronaldinhóék unalmasan dirigálták a mérkõzést.

A második félidõre nem sok minden változott meg, s Frank Rijkaard is csak a szünet után kevéssel szánta rá magát a változtatásokra. Kevés helyzet, mérsékelt iram jellemezte a folytatást is. Hiába birtokolta sokat a labdát a Barcelona, a motivációt nem lehetett érezni a játékosokon, s mivel a Panathianikosz erejébõl nem tellett többre, sok esemény nem történt az Olimpiai Stadion gyepén. Rijkaard megpróbált változtatni a korántsem szép képen, s a már sárga lapos Van Bommel helyére Mottát állította, majd jött Lionel Messi is a középcsatár poszton sem remeklõ Larsson helyére. Egyedül a kis argentin jelenléte hozott némi változást a Barca támadójátékában, mert õ a mozgékonysága miatt bármilyen rossz labdával megpróbált kezdeni valamit, bár igazi áttörést nem jelentett. A Panathinaikosz mivel igazán játszani nem tudott, megpróbálta megnehezíteni a gránátvörös-kék dolgát, s erõszakos letámadásával alig hagyott helyet a játékra.

A Barcelona így csak kevés lehetõséghez jutott, bár az utolsó negyedórában valamivel veszélyesebbek voltak a támadások, Iniesta beállásának is köszönhetõen. A mérkõzéslabdát pedig Eto’o hagyta ki a 80. percben, mikor Messi parádés kiugratása után egy-az egyben vezette a kapusra a labdát, s hiába cselezte ki a portást is, éles szögbõl csúnyán keresztbelõtt a kapu elõtt. Így maradt a gólnélküli döntetlen, mellyel csöppet sem változott a Barca helyzete a csoportjában, azaz komoly meglepetés lenne, ha a katalánok nem csoportelsõként lépnének tovább a kvartettbõl. Az viszont sajnálatos, hogy az együttes játéka nem változott sokat az utóbbi hetekhez képest, s bár most a védelmet nem érheti kritika (nem is nagyon érhette), az általános intenzitáson volna mit javítani, mert ezzel párhuzamosan javulna a játék minõsége is.

Panathinaikosz FC-FC Barcelona:0-0 (0-0)
Athén, Olimpiai Stadion
68.000 nézõ
Vezette:
Frank de Bleeckere (belga)

Panathinaikosz: Galinovic; Vintra, Biscan, Morris, Darlas; Nilsson, Conceiçao, Seric (Wooter, 87′); Mantzios, González (Papadopoulos, 75′) és Torghelle (Leontiou, 58′).

FC Barcelona: Valdés; Belletti, Puyol, Márquez, Gio; Van Bommel (Motta, 55′), Xavi (Iniesta, 75′), Deco; Larsson (Messi, 66′), Eto’o és Ronaldinho.

Sárga lapok: Torghelle (9′); Van Bommel (37′); Seric (43′), Xavi (73′).

A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Juliano Haus Belletti

Mivel igazán nem volt jó produkció egyik oldalon sem, Bellettit érdemes kiemelni, aki az utóbbi hetek gyengébb formája után támadásban és védekezésben is végre jól produkált, s gyakran látványosan oldott meg helyzeteket. Az igazsághoz persze hozzá tartozik, hogy a védõmunkáját nem csak a Panathinaikosz ellen kellene hibátlanul elvégeznie.