Az új rivális: a Benfica

Koeman hazatér

A tegnap tartott BL sorsoláson a Barcelonának tulajdonképpen szerencséje volt, hiszen a legesélyesebbeknek tartott csapatokat, így a Juventust, a Milant és a Lyont elkerülte, s helyettük az európai szinten kevésbé magasan jegyzett Benficával meccselhet. Lebecsülni persze óriási butaság lenne a portugál csapatot, mely ugyan csak harmadik a portugál bajnokságban, viszont hátránya mindössze öt pont a vezetõ Portóval szemben.

Ez persze csak a csapat egyik oldala, mert kétségkívül sokkal jobban megy a piros-fehéreknek a nemzetközi sorozatban, s az komoly bravúr, hogy a legjobb nyolc közé eljutottak. Ehhez elõször a csoportjukból kellett kínkeservesen továbbkerülniük, de persze nem is számíthattak könnyû menetre, ha ott volt a kvartettben a Manchester United is. A továbbjutásuk mindenesetre sikerült, a Manchestert búcsúztatta a portugál gárda, s a legjobb tizenhat között a címvédõ Liverpoollal találkozott.

Itt még nagyobb meglepetést okozott Ronald Koeman csapata, mert a ‘Pool ellen kettõs gyõzelemmel, (1-0, 0-2) már a legjobb nyolcba kerültek a portugálok. Számukra tehát már akkor is kiválónak tekinthetõ az idei BL sorozat, hogyha most a Barcelona ellen búcsúznának, tehát a piros-fehéreknek semmi veszíteni valójuk nincs a favoritnak tartott katalánokkal szemben.

A Benfica bár nem rendelkezik számtalan nemzetközi klasszissal, a szervezettségével kitûnik, amellett, hogy vannak ügyes játékosai, többek között korábbi barcelonaiak. Nuno Gomes (aki sárga lapjai miatt nem játszhat majd az odavágón), Geovanni és Simao Sabrosa határozza meg a Benfica támadójátékát, s ez utóbbi kettõ korábban még gránátvörös-kékben is feltûnt. A kétségkívül tehetséges fiatalok azonban túlzottan éretlenek voltak még akkor a Barcelonához, így leigazolásuk nem volt jó lépés. További ismerõsöket talál a Barca rajongó a Benfica kispadján is. A másodedzõi poszton az a Toni Bruins Slot ül, aki a Dream Team korszakban Johan Cruyff-nak is másodedzõje volt a ’92-es BEK gyõzelem idején. A portugálok vezetõedzõje pedig az a Ronald Koeman, aki az említett siker legfõbb letéteményese volt a hosszabbításban lõtt óriási szabadrúgásgóljával.

Koeman azóta is kiváló kapcsolatot ápol a Barcelonával, gyakran találkozik a katalán vezetéssel, s a szurkolók valószínûleg ugyanúgy imádják, mint 15 éve. Nem tûnik meredek jóslatnak az sem, hogy Koeman egyszer még visszatér a Barcához edzõként, s úgy tûnik, erre nem csak a gránátvörös-kék múltja, hanem jó edzõi eredményei miatt is van esélye. Így tehát a Chelsea elleni párharchoz képest most már baráti nyilatkozatok várhatók az ellenféltõl, s ellenségeskedésnek nyoma sem lesz. Ez már csak azért is valószínû, mert mindkét szakvezetõ holland, akik szintén jó kapcsolatban vannak.

A Barcelona sorsolására visszatérve ezúttal is fontos megemlíteni, hogy a Benfica-Barca párharc odavágóját Portugáliában rendezik, s a katalánok otthon játszhatják a visszavágót, ami egyébként igaz lenne az elõdöntõkre is, ha Ronaldinhóék továbbjutnak. Fontos adat továbbá, hogy a világbajnokság miatt csak egy hét szünet lesz a Benfica elleni meccsek között. Napra pontos dátumot még nem jelölt ki az Uefa, s csak annyi biztos, hogy március 28.-án vagy 29.-én lesz portugáliai mérkõzés, és április 4.-én vagy 5.-én a visszavágó.

A két csapat közti történelemrõl még annyit illik elmondani, hogy 1960-1961-ben a Benfica a Barcelonát gyõzte le a BEK döntõjében 3-2-re, de 1991-1992-ben a Cruyff csapat visszavágott a Benficának a döntõbe vezetõ úton (0-0, 2-1), s késõbb nyert is a fináléban az említett Koeman góljával.