Neeskens, a stratéga

Vissza a jegyzetekhez

Érdekes dologra lettek figyelmesek az El Mundo Deportivo katalán sportnapilap munkatársai: a mérkõzés során összesen tizenhétszer láthattuk a kispadot, s ebbõl kilencszer is megfigyelhettük, hogy a csapat új másodedzõje, Johan Neeskens éppen jegyzetel. Sokan a fejükhöz is kaptak, hiszen legutoljára a rossz emlékû van Gaal – Gaspart era alatt fordult elõ ilyen a csapatnál. Félni azonban nem kell, ez a megoldás úgy tûnik, sikeres lehet.

A mérkõzésrõl készült képek közül kétségtelenül ezt mutogatják most a legtöbben, ahogy a Balaídos stadionban Johan Neeskens Frank Rijkaard mellett éppen jegyzeteimbe merül, vagy éppen azokat frissíti.

Neeskens végre megkapta a spanyol szövetség engedélyét, hogy hivatalos segítõként Rijkaard mellett üljön a szezonban, s tanácsokkal lássa el, de neki ez nem elég, már a mérkõzésre is alaposan felkészül. A Celta Vigo ellenire például egy teljeskörû, elõzetesen összeállított listával érkezett, melyet Joan Martines Vilaseca, az edzõk titkára készített (a videókat Lluís Lainz készíti elõ), s ahogy az ellenfél valamiféle taktikai változtatást eszközölt, Neeskens egybõl tollat is ragadott. A becserélendõ játékosoknak pedig pontosan elmondta, hogy kik fogják õrizni, s hogy ezen játékosok esetén mire kell figyelni, kik lehetnek még azok, akik figyelhetnek rá.

A második félidõ 11. percében pedig felállt, oda ment a technikai zóna szélére, s a játékosoknak elmondta a Celta kulcsfontosságú hibáit, s hogy mire számítsanak a játékosok a védõkkel szemben, s a pontrugások fontosságára is felhívta a figyelmet, ami állítólag már Martinez Vilaseca jelentésében is szerepelt.

Emellett Neeskens a szünet elõtt készített egy jegyzetet arról, hogy milyen hibák voltak (a celta ellen volt rengeteg), milyen változtatások szükségesek, hogy a hibákat kijavítsák, s úgy látszik ez a módszer bevált, hisz a második félidõben a jegyzetek sokat segítettek, s a mérkõzést is megnyerte a csapat.

Érdekes ez a módszer, hiszen az ellenfél ilyen részletes statisztikai elemzése leginkább a sakkjátékosok esetén gyakori, ill. az amerikai major ligák közül az NFL az, amelyik tökélyre fejlesztette, hiszen egy mérkõzésen akár 35 fõs személyzet is mûködhet, ebbõl többen a kispadon, néhányan a videoszobában, s rengetegen a nézõtéren, különbözõ szemszögekbõl vizsgálják az eseményeket, s mikrofonon kommunikálnak. Igaz, a futballban ez nem igazán mûködhetne, a játék túl gyors hozzá, kevés a szünet, míg az amerikai fociban 8-10 másodpercnyi akcióra 2-3 perc készülés jut.