Az értékelés – III. rész
Véget ért az Eurobarça 2006-os hiper-szuper-giga-mega-nagy év végi olvasói szavazása, melyre idén is rengetegen szavaztatok, amiket ezúton is köszönünk mindenkinek. Az éjszakákba nyúló szavazatszámlálások után viszont végre megszületett az eredmény, s akkor lássuk, hogy döntöttetek Ti, jöjjenek a kategóriák, illetve gyõztesei! Értékelésünk harmadik, befejezõ része következik.
Az Év Legjobb és Legrosszabb Igazolása
A 2006-os nyár ismét jelentõs játékos-mozgást hozott az átigazolási piacon, röpködtek az eurómilliók fõleg Angliában és Spanyolországban, és született néhány szenzáció is. Ehhez persze kellett, hogy a Juventust kizárják az olasz Serie A-ból, így a legnagyobb sztárjait el kellett adnia, akik sokan, sokfelé költöztek. Gianluca Zambrotta, szavazásunk elsõ helyezettje például Barcelonába tette át székhelyét, ahol a kezdeti bizonytalanságok után már biztos helye van a kezdõcsapatban, igaz, jelenleg sérülésébõl lábadozik, és csak januárban lesz ismét harcképes. A Bundesliga egyik legjobbja, a Werder is remekül jött ki egy nyári tranzakcióból: a Portótól sikerült megszerezniük az egyik legtehetségesebb brazil fiatalt, Diegót, aki többek között a BL-ben, a Barça ellen is megcsillogtatta tudását.
Ha nyár, akkor bevásárlás, ha bevásárlás, akkor két klub jut eszünkbe: a Real Madrid és a Chelsea. Utóbbiról majd a legrosszabb igazolások kapcsán, elõbbi viszont a szavazataitok alapján úgy tûnik, jobban erõsített, mint az elmúlt években. A blancók súlyos eurómilliók árán és hosszas huzavona után elhozták Lyonból az afrikai Diarrát, és Manchesterbõl a Sir Alexszel összeveszõ Ruud van Nistelrooyt. A két játékos többé-kevésbé a kezdõcsapat tagja Madridban, Diarrával megerõsödött a középpálya, ami már régóta ráfért a Realra, a holland támadóval pedig megnõttek Capello lehetõségei a csapatösszeállításkor, amellett, hogy azért lövöldözi is a gólokat. A Barça szintén igazolt egy támadót a távozó Larsson helyére, mégpedig Eidur Gudjohnsent, aki 7 gólnál jár új csapatában.
Ami a Chelsea-t illeti, ahogy említettem, a nyári bevásárlókörútjuk elég rosszul sikeredett, amit a szavazás és a kékek meccsei is bizonyítanak. A szokásoknak megfelelõen legnagyobb büdzsé és a legnagyobb költekezés is az angolok nevéhez fûzõdik, egyedül Shevchenkóért 50 millió eurót kifizettek, a beilleszkedése viszont rendkívül problémásra sikeredett az ukrán aranylabdásnak és a gólokkal is hadilábon áll – mindössze 4 gólt szerzett angliai karrierje során (a bajnokságban és a BL-ben együttvéve). Ezért nem is csoda, hogy egyértelmûen õ lett a befutó a Legrosszabb Igazolás kategóriában, ráadásul mögötte a második helyen csapattársa, Michael Ballack is helyet kapott, bár érte speciel nem fizettek egy pennyt sem. A német mellett holtversenyben – némi meglepetésre – az ex-juvés Thuram végzett, és szavazatot kapott két másik volt torinói – az aranylabdás Cannavaro és Emerson is.
Az Év Legjobb Igazolása:
1. Gianluca Zambrotta – A Juventustól Barcelonába 46 szavazattal
2. Diego – A Portótól a Werderhez 25
3. Mahamadou Diarra – A Lyontól a Real Madridhoz 17
4. Ruud van Nistelrooy – A Manchestertõl a Real Madridhoz 16
5. Eidur Gudjohnsen – A Chelsea-tõl Barcelonába 9
6. Zlatan Ibrahimovic – A Juventustól az Interhez 6
Az Év Legrosszabb igazolása:
1. Andrij Shevchenko 117 szavazattal
2. MichealBallack, Lilian Thuram 6-6
3. Fabio Cannavaro 4
4. Emerson 3
Az Év Legjobb és Legrosszabb Mérkõzése
Sok szép gól, sok szép mérkõzés tette emlékezetessé a 2006-os évet minden Barça szurkoló számára, egy meccs viszont az összes többi közül kiemelkedett, a várakozás, az odáig való menetelés, a hangulata, a fontossága és nem utolsósorban az eredménye miatt. Mindenki tudja, hogy a 2005-06-os európai futballszezon legnagyobb presztízsû meccsérõl beszélek, a Bajnokok Ligája döntõjérõl, mely 2006-ban az Arsenal és a Barcelona csatáját hozta, drámai küzdelemben, fordulatokkal és a végén katalán gyõzelemmel. A gránátvörös-kékek ezzel megnyerték történetük második BL trófeáját, és hatalmas boldogságot szereztek az értük szorítóknak. Ez a találkozó lett szavazásunkban az Év Mérkõzése meggyõzõ fölénnyel. A döntõig vezetõ út egy másik mérkõzésére érkezett a második legtöbb voks, a Chelsea – Barcelonára, ahol a Barça revánsot vett az egy évvel korábbi kudarcért az angolokkal szemben. Dobogón végzett az õszi Barça – Werder meccs, valamint egy-egy emlékezetes meccsre is elõkerült a jelöltek között.
Az örömteli pillanatok, meccsek mellett sajnos akad néhány olyan mérkõzés, ami negatívumai miatt maradt meg bennetek. Így például válogatottunk történelmi kudarca Málta ellen „elnyerte” az elsõ helyet – holtversenyben az õszi El Clásicoval. Sokan emlékeznek a VB-re keserû szájízzel, hiszen összesen 28 szavazat érkezett a németországi viadalra, ebbõl heten ráadásul a döntõt tartottátok a legrosszabbnak. Egy (újabb) fájdalmas Barça vereség áll dobogónk harmadik fokán: a sokat emlegetett augusztusi Európai Szuperkupa kudarc a Sevilla ellen.
Az Év Legjobb Mérkõzése
1. Barcelona – Arsenal 2-1 Bajnokok Ligája döntõ 83 szavazattal
2. Chelsea – Barcelona 1-2 29
3. Barcelona – Werder Bremen 2-0 8
4. Internazionale – Milan 4-3, Portugália – Hollandia 1-1 VB nyolcaddöntõ 5-5
5. Németország – Olaszország 0-2 VB elõdöntõ 4
Az Év Legrosszabb Mérkõzése
1. Málta – Magyarország 2-1, Real Madrid – Barcelona 2-0 30-30 szavazattal
2. A VB meccsei 28 (Köztük a VB döntõ 7)
3. Barcelona – Sevilla Európai Szuperkupa döntõ 0-3 21
4. Barcelona – Chelsea 2-2 11
Az Év Csalódása a világban
A Világbajnokság évében természetesen a legnagyobb figyelem a VB-t övezi, ez pedig a szavazás végeredményében is hûen tükrözõdik, hiszen kategóriánk elsõ két helye is a németországi világeseménnyel kapcsolatos. A VB-t megelõzõen sokan várták a brazil válogatottat – legalább – a döntõbe, hiszen a brazil embereknek minden más eredmény kudarcnak számít. A nagy teher azonban túlságosan nyomta Ronaldinhoék vállát, így képtelenek voltak megközelíteni a 4 évvel korábbi teljesítményüket, s már a negyeddöntõben elbuktak a franciákkal szemben. Talán a brazilok gyengélkedése miatt, talán az eredmények miatt, talán más miatt maga a Világbajnokság is elöl végzett listánkon, és az év végi aranylabda-szavazás eredményét is sokan csalódásként élték meg.
A szavazás végeredménye:
1. Brazília a világbajnokságon nyújtott teljesítménye 34
2. A Világbajnokság gyenge színvonala 26
3. Cannavaro és az aranylabda-szavazás 25
4. Shevchenko a Chelsea-ben nyújtott gyenge teljesítménye 16
5. Az olasz bundabotrány és a Juventus kizárása 12
Az Év Csalódása Barcelonában
A 2006-os év minden szempontból szép volt Barcelonában, hiszen rengeteg diadal és három trófea is fémjelezte, így nehéz egy-egy rosszabb momentumot, csalódást keltõ pillanatot felidézni. Talán nem is volna szabad, mert csak a jóra szabad emlékezni, de a szavazás tudjuk, kötelez. A korábban említett Európai Szuperkupa elvesztése ebben a kategóriánkban is elõkerül, akárcsak a Real elleni 2-0-s vereség is, viszont néhány játékos és szereplésük is szóba került a szavazás során. Így például Eto’o és Messi kidõlése, avagy a bosszantó sérülések voltak néhányotok számára csalódások, de volt, aki Oleguer vagy Giuly teljesítményét értékelte elégtelenre.
A szavazás végeredménye:
1. Az Európai Szuperkupa csúfos elvesztése, Eto’o, Messi és a többiek sérülései 23-23
2. A Real Madrid elleni 2-0-s vereség 18
3. Oleguer szereplése 9
4. Giuly szereplése 8
5. Aranylabda-szavazás barcelonai szempontból 7
6. A Klub nem igazolta le Henry-t 5
Az Év Futballhíre
Hírekbõl nem volt hiány 2006-ban sem, számtalan szenzációt – jót és rosszat, vagy éppen szomorúságot olvashattatok az évben. Volt egy Világbajnokság, egy Bajnokok Ligája sorozat, a bajnokságok történései, egy-egy játékos zseniális, vagy éppen megdöbbentõ megmozdulása, és történtek a pályán kívül is hírértékû események. Elsõ helyünkre az olasz bundabotrány és az azt övezõ felhajtás került, mely egyrészt váratlanul sokkolta a közvéleményt, másrészrõl viszont a sorozatos büntetésenyhítések fényében a bizottságok némiképp aláásták tekintélyüket. Egy szomorú hír rázta meg a világot decemberben: Elhunyt minden idõk egyik legjobb magyar játékosa, Puskás Ferenc. Harmadik helyünkön egy megdöbbentõ megmozdulás, Zidane fejese áll. Aki nem tudná: Zidane a VB döntõjén egy csúnya szóváltás után lefejelte ellenfelét, Materazzit, így egybõl a kiállítás sorsára jutott, az emberhátrányba jutott franciák pedig játékmesterük nélkül végül elbuktak. A Barça BL gyõzelmére és a Fradi kizárására is érkeztek szavazatok, a legmulatságosabb mégis egy másik lett: Ronaldónak sikerült lefogynia 87,5 kilóra!
A szavazás végeredménye:
1. Az olasz bundabotrány, és annak kezelése 54 szavazattal
2. Puskás Ferenc halálhíre 23
3. Zidane fejese a VB döntõn 9
4. A Barça BL gyõzelme, a Ferencváros kizárása az NB1-bõl 6-6
5. Ronaldónak sikerült lefogynia 87,5 kilóra 2
Az Év Eurobarça cikke és írója
Erre a kategóriákra sajnos nem érkezett olyan sok szavazat, de ez talán érthetõ is, hiszen sokan vannak a szavazók közül olyanok, akiknek nincs lehetõségük minden nap olvasni az Eurobarçát, ezért a cikkek íróit sem tudják megnevezni. Akik viszont szavaztak, azok az oldal fõszerkesztõjének, a kiváló és pontos meccsösszefoglalók szerzõjének, Z. Ivánnak az „Újra Európa csúcsán” címû cikkét választottátok az Év Eurobarcás cikkének 42 szavazattal. A Bajnokok Ligája elsõségrõl szóló meccsösszefoglaló mindenkiben mély nyomokat hagyott, ezért nem meglepõ, hogy ez végzett az elsõ helyen. Második helyen Rhynn cikke végzett, „Rijkaard tizenegye” címmel, harmadik helyre pedig az Eurobarca Év Szavazása cikkek kerültek, melyeket jómagam szerkesztettem. Az imént említett 3 cikk egyébként megtalálható hivatkozásként e lap alján is.
A szavazás végeredménye:
1. Z. Iván – „Újra Európa csúcsán” 42 szavazattal
2. Rhynn – „Rijkaard tizenegye!” 5
3. Enrique – „Az Év Szavazása ” 2
Az Év Eurobarçás Fórumozója
Utolsó kategóriánk elsõ helyére a fórum üde színfoltja, a legnagyobb dumás, az electric boogie-k királya, a három gránátvörös-kék pontos mozigépész, mindenki komája, Krojf került, méghozzá a nagyon soknak számító 32 szavazattal! Az elsõséghez természetesen jár a megtisztelõ ‘Év Fórumozója 2006’ rang a fórumban, valamint reméljük, hogy nem történik meg velünk még egyszer az, hogy az Év Fórumozója kategória gyõztese szõrén-szálán eltûnik, mint a fórum videósa, Xavi esetében… Krojfon kívül egyébként rengetegen kaptatok még szavazatokat, de gyõztesbõl csak egy lehet, így talán nem lenne fair további rangsort felállítani.
Úgyhogy elõször is gratulálni szeretnék Krojfnak, valamint szeretném megköszönni mindenkinek a szavazásban való részvételt, és 2007-re is további hatékony billentyûkoptatást, heves vitákat és sok-sok örömet kívánok a fórumon kívül és belül! „