Touré: A sokoldalú szikla

Sok múlik majd rajta

Thierry Henry után Yaya Touré a Barcelona második igazolása 2007 nyarán, s ugyan a francia szupersztárt mindenki ismeri, aki kicsit is szereti a focit, elefántcsontparti kollégáját még aligha azonosítaná minden futballbarát, ha szembetalálkozna vele az utcán. Legalábbis egyelõre nem, mert Barcelonában azt várják, Touré hamarosan a világ legjobb védekezõ középpályásai között lesz számon tartva, melyhez az adottságai úgy tûnik, megvannak a fiatalembernek.

Touré 24 esztendõs, 18 évesen hagyta el Elefántcsontpartot, tehát alapvetõen a szülõhazájában nevelkedett, s az elmúlt hat évben már jó néhány klubot szolgált sikerrel. Az elsõ európai egyesülete a belga Beveren volt, ahol három szezont játszott le, s mivel jó teljesítményt nyújtott, az Arsenal meghívta magához próbajátékra. Itt azonban nem lehetett elég meggyõzõ, mert Arsene Wenger nem marasztalta Londonban, Touré így kelet felé vette az irányt, s a Metalurg Donyeckhez írt alá. A 2005-2006-os idényt már Görögországban, az Olympiakosz Pireusznál kezdte a középpályás, ahol bajnokságot nyert, és már olyan teljesítményt nyújtott, hogy a Monaco egy év után le is szerzõdtette 4.5 millió euróért.

A hercegségben alighanem már akkor dörzsölhették a tenyerüket, nem csak egy jó játékost szerzõdtetek, jó üzletet is kötöttek, mert Touréért a Barcelona ennek a pénznek már több mint a dupláját fizeti ki a napokban, s ez elsõsorban a futballista kiváló képességeinek, fejlõdésének köszönhetõ.

Nem véletlen, hogy az optimistábbak a következõ Patrick Vieirát látják Touréban, aki nem csupán egy egydimenziós védekezõ középpályás, hanem a játék több elemében képes az átlag felett teljesíteni. A 187 centiméteres magassága, s ehhez párosuló 78 kilós súlya természetesen erõt, s remélhetõleg egyensúlyt is ad majd a Barcelonának a középpályán. Ez a játékos legfõbb feladata, ezt várják tõle a katalán vezetõk is, ám Touré nem csak az erõszûrõ szerepkörben játszott eddig pályája során, hanem egy sorral elõrébb is, amihez megvoltak, s megvannak a szükséges adottságai. Jól passzol, s elfogadhatóan lát a pályán, ami éppen elegendõnek tûnik az új feladatához, lévén, hogy elõtte bõven lesznek játékmesterek. Mindemellett az elefántcsontparti atletikus képességei sem hazudtolják meg a származását, gyors, jó a súlypontemelkedése, így kiválóan fejel, s igen nehezen fárad el… Támadójátékban a Barcelona még könnyen hasznosíthatja a játékos elfogadható rúgótechnikáját, s igen meggyõzõ lövõerejét, akár állított, akár mozgó labdák esetén.

Adottságai tehát vannak Yaya Tourénak, most már csak az a kérdés, hogy elég érett-e arra, hogy a Barcelonában töltse be ezt a szerepkört, ahol várhatóan egy pillanatnyi megállása nem lesz. Különösen akkor nem, ha Frank Rijkaard kísérletet tesz Thierry Henry csapatba építésére a jelenlegi támadótrió megtartása mellett, tehát ha elvonna egy embert a középpályáról. A kockázatosnak tûnõ vállalkozás alighanem csak akkor sikerülhet, ha Touré minden tekintetben beváltja a hozzá fûzött reményeket, s több játékostársa helyett is elvégzi a piszkos munkát.