Exkluzív interjú az ex-edzõvel
Hosszú és rögös az út Budapest és a holland fõváros között, fõleg, ha a labdarúgás szemüvegén keresztül szemléljük… Henk Ten Cáténak, az MTK korábbi szakvezetõjének azonban sikerült a „gyalogtúra”, hiszen a Frank Rijkaard oldalán elért sikerek meghozták élete elsõ, nagy kihívását: leülhetett az Ajax Amszterdam kispadjára. A Katalóniában eltöltött három idénye azonban a mai napig élénken élhet emlékezetében, különben nem Barcelonának keresztelte volna azt a hajót, amelynek fedélzetén vendégül látta a Sport.es munkatársait…
Hogyan vélekedik a Ronaldinho, Eto’o, Messi, Henry kvartett elõnyeirõl?
A Barcelonának körülbelül 70 mérkõzése lesz a következõ szezonban, fizikai képtelenség lenne mindegyiken pályára lépni. Ha beszorozzuk ezt a számot a három támadó pozícióval, akkor 210-et kapunk eredményül. Ezt elosztva a négy csatár között, még mindig 50 feletti összecsapáson juthatnának szóhoz kezdõként. Ehhez jönnek még az egyéb, barátságos találkozók. A Barca fárasztó szezon elõtt áll, így mindenkinek szüksége lesz pihenésre. El kell fogadniuk, hogy rengeteg minõségi játékos szerepel a keretben, így nem játszhat mindig mindenki egyszerre. Mindannyian otthonosan mozognak mindhárom támadó poszton, így bármelyik pillanatban igazi minõségi alternatíva áll Frank Rijkaard rendelkezésére, amely óriási elõnyt jelent a Barcelona számára a vetélytársakkal szemben.
Ön szerint tehát megmarad az eredeti felállás? Nem gondolja, hogy túl nagy lesz a harc a kezdõ tagságért?
Nem gondolom, hogy annyival nagyobb lenne a rivalizálás. Tavaly is láthattuk, hogy bármikor történhetnek sérülések, számolni kell az eltiltásokkal és a futballisták válogatottbeli kötelezettségeivel is. Egy Barcelona szintû egyesület nem teheti ki magát hasonló veszélyeknek.
Nehéz lesz elfogadniuk, hogy fontos összecsapásokon, például a Madrid elleni örökrangadón nem szerepelnek a kezdõtizenegyben?
Profi játékosokról van szó, minden a mentalitásukon múlik, meg kell érteniük, hogy nem játszhatnak majd mindig. Például zsinórban teljesített hat meccs után szükségük lesz a feltöltõdésre, hogy a nyolcadikon is a tudásuk legjavát nyújtsák majd.
Esetleg szerkezeti módosítás?
Ezt nem tudom megítélni. A futball világában a szisztéma nem sokat változik. Létezik védekezõ és támadó felfogású taktika, a Barca mindig is az offenzív foci híve volt. Kisebb csapatok ellen játszhat együtt a négy támadó, de ennek az eldöntése az edzõ feladata lesz.
Megfelelõ kezekben van a gárda?
Ezt sem tudom megítélni. Rijkaard a legalkalmasabb a Barcelona edzõi posztjára. Intelligens, ismeri a futball sava-borsát. Egyike a legnagyobbaknak, nagylelkû, sosem magára gondol, mindig a csapat és a klub érdekeit állítja elõtérbe.
Mit gondol a távozókról?
Ez az egyesület és a sportigazgató felelõssége. Nem lehet eredményes munkát végezni túl sok labdarúgóval.
Ön szerint mi szükségeltetik a sikerhez a tavalyi idény után?
Elszántság és becsvágy. Tragikus körülmények között vesztették el a bajnoki címet. Tudom, hogy milyen nehéz lehetett feldolgozni, mivel Amszterdamban hasonlóan kiélezett küzdelemben maradtunk alul mi magunk is.
Úgy véli, hogy ismét egyeduralomra törhet a Barcelona?
A Barca még mindig a legjobb kerettel rendelkezõ csapat Spanyolországban, és ezt be is fogják bizonyítani, efelõl kétségem sincs. A nemzetközi porondon más a helyzet, a végsõ sikerhez szerencsére is szükség van, fõleg az egyenes kieséses szakaszban. Hiába találkozik egy papíron gyengébb csapattal, ha az élete formájában van. Éppen ezért nem mindig a legerõsebb gárda ülhet fel Európa trónjára. Számomra még mindig a Barcelona a legjobb csapat. A két évvel ezelõtt Barcelonát tekintették etalonnak, mi voltunk a szó szerint vett foci megtestesítõi. A mai napig nagyon büszke vagyok, hogy részese lehettem azoknak a sikereknek.
Megérezte a csapat a távozását?
Nem tudom, mivel nem voltam itt az elmúlt egy esztendõben. Nem tudom, és nem is akarom tudni.
Ha maradt volna, el lehetett volna mindezt kerülni?
Nem tudom, nem vagyok tisztában azzal, hogy mi történt.
Mit szól ahhoz, hogy egy új, belsõ kódexet kellett bevezetni?
Mi az a belsõ kódex? Profi játékosokról beszélünk, akik rengeteg pénzt keresnek azzal, hogy futballoznak. Mindenki felelõsséggel tartozik saját magának és a Barcelonának, mindenki tudja, hogy mit kell tennie, hogy a lehetõ legjobb teljesítményre legyen képes.
Mit gondol, Henk Ten Cate jelenlétének korábban szerepe volt a játékosok kordában tartásában?
(Hosszas gondolkodás után) A tisztelet nem jön magától, azt ki kell érdemelni. Úgy érzem, hogy én rászolgáltam.
Öné volt a „vaskalapos” szerepe az edzõi stábban?”
Tökéletes elegyet alkotott szakmai munkáért felelõsök csoportja. Megvolt az egyensúly a nyugodtabb és a hevesebb vérmérsékletû edzõk között. Mindenki tisztában volt a feladatával, én is tudtam, hogy mi az én szerepem.
Hiányzott Ön mellõl Rijkaard?
Persze. Õ egy nagyon szimpatikus ember. Három évet dolgoztunk együtt teljes erõbedobással. Kezdetben ugyan akadtak kritikusaink, de szerencsére a vezetõség töretlenül bízott bennünk, és sikert sikerre halmoztunk…
Írta: grecki
„