Soriano mindenrõl, mellébeszélés nélkül

Beszélgetés az alelnökkel

A Barcelona vezetése az elmúlt két nyarat sokkal nyugalmasabban töltötte, tölthette el, idén tettekre volt szükség, s ezt a kötelezettségét a saját elképzelései szerint el is végezték az érintettek. Ferran Soriano alelnök ez alkalommal szót ejtett minden aktuális átigazolási híresztelésrõl, a végrehajtott döntésekrõl, ezek elõzményeirõl, s a pillanatnyi elvárásokról is.

Fájnak Önnek a fülei?

Miért kérdezi ezt?

Mert Sandro Rosell nyilvánosan azt mondta, hogy meg kellene húzni annak a füleit, aki 24 milliót kiadott Thierry Henryért.

Biztosíthatom számára, hogy ha ma akarnánk megvenni Henryt, már drágább lenne.

Mennyi?

Figyelembe véve a piaci folyamatokat, például, hogy mennyit ad ki a Manchester vagy a Real Madrid igazolásokra, több lenne, mint 30 millió euró.

Azzal is vádolták Önöket, hogy egy nagy igazolással akarják betömni a szurkolók száját az elvesztett bajnokság után…

Most már fölfedhetünk két dolgot. Elõször is, a 2007-2008-as idény tervezését már azok után elkezdtük Txikivel és Rijkaarddal, amint visszatért a csapat Tokióból a klubvilágbajnokságról. Másrészt Henry vagy Abidal leigazolásán már hónapokkal ezelõtt elkezdtünk dolgozni. Touré és Milito megszerzése is el volt határozva. Nyáron már csak megvalósítottuk, amit terveztünk.

Figyelembe véve, hogy hogyan veszítették el a bajnokságot és a kupát, nagy megújulásra gondoltunk…

Nagy tévedés lett volna. A Barca kiváló bázissal rendelkezik, a változtatásokat pedig a teljes csapat érdekében kell megtenni, hogy a ciklusváltások ne legyenek olyan radikálisak, gyorsak.

Beszélt Militóról, de Chivuért is harcban voltak…

A technikai vezetõk azt kérték tõlünk, hogy megszerezhessük az egyiküket.

Az igaz, hogy Chivu ügynöke 3 millió eurót kért Önöktõl saját magának?

Néggyel kezdte. Ezek olyan dolgok, melyek hozzátartoznak a foci egy korábbi idõszakához. Sajnálatosan az ügynökök többsége egyre inkább dörzsöltté válik. De bármilyen esetrõl is van szó, a Barca maximum az üzlet 5 százalékát hajlandó megfizetni prémiumként az ügynököknek.

A Barcelonának meg kellene adnia a szabad kártyát Mottának?

Miért kéne? Motta a klub aktív játékosa, és van értéke.

Ahogy Ezquerro is, aki szabadon igazolhatóként érkezett.

Ez igaz, de amikor egy játékos a Barcánál van, egyre nagyobb presztízzsel bír, s nagyobb lesz a fizetése is.

Mi lesz Maxival?

Keressük neki a csapatot. Még két éve van a szerzõdésébõl, lehetséges egy kölcsönadás és egy eladás is.

Gudjohnsen marad vagy megy?

Érte már több klub is bejelentkezett. Maradhat, mert a csapat vezetõi számolnak vele a következõ idényre.

A Chelsea egy nagy ajánlattal kínálta meg Bojan Krkicset. Eléggé be van biztosítva õ a klubhoz?

A Chelsea ügye igaz, de õ csak a Barcában akar sikeressé válni. Tetõtõl talpig ‘culé’. És igen, be van biztosítva. Három éves szerzõdése van, mely a maximum ami adható a törvények szerint. Amint betölti a 18. életévét, új szerzõdést kap, profi kontraktust. 

Messi idõközben világsztárrá fejlõdött. Sokat beszélnek arról, hogy a szerzõdését ezzel összhangba kellene állítani.

Már megfelelõ a szerzõdése a piaci értékéhez. Már emelkedett a fizetése a következõ évekre tekintettel. Õ az egyetlen tagja a keretnek, akinek több mint öt évig szól még a szerzõdése, mivel 2014-ig tart.

Eto’o neve merült fel a legtöbbször a lapokban, mint távozó. Marad vagy megy?

Õ volt az egyik leginkább keresett játékosunk az elmúlt idõszakban. A Manchester United, az Arsenal, a Chelsea, a Milan is jelentkezett érte, de nem eladó. Frank Rijkaard és Txiki határozottan kijelentették, hogy a terveikben nélkülözhetetlen Eto’o, s maga Samuel is leszögezte, hogy nálunk kívánja folytatni. Szóval nincs tárgyalás sem Eto’óról.

És Decóról?

Az igaz, hogy a technikai csapat többet várt Decótól az elmúlt idényben, de az is biztos, hogy továbbra is nélkülözhetetlen futballistának tartják, aki értékes lesz a következõ idényben számunkra. Õ sem eladó. Nézzék! Egy fontos tény, amit elértünk az elmúlt években, hogy nincs minden nyáron egy átigazolási szappanoperánk egy játékossal. A Barca szurkolónak nem kell azon szenvednie, hogy elvesszük-e tõle ezt vagy azt a játékost, ahogy korábban megtörtént. S ha majd egy napon el kell adnunk egy sztárjátékost, ezt természetes módon, széthúzás nélkül megtesszük.

Sokat kritizálták az öltözõi egységet, s vádolták Frank Rijkaardot, hogy nem tud rendet tartani.

Nagyon nehéz feladat kezelni egy sztárt, s szerintem meg tudta csinálni. Õ maga önkritikát gyakorolt, s nyilvánosan elismerte, hol hibázott.

Nem látták akkor ezeket a hibákat?

De igen, ahogy õ, úgy Txiki is, de akkor a Barca még vezette a bajnokságot, megnyerhette volna a BL-t és a kupát. Úgy vélték, hogy egy-két cím minden további nélkül hozzánk kerülhet.

S ilyen nem fog elõfordulni többé?

A technikai vezetés kemény lesz a fegyelem betartását tekintve.

Az igazgatótanács erre nem figyel?

Semmit sem tévesztünk szem elõl, de nem szeretnénk mindenbe beleszólni. Az egymás felé meglévõ bizalom nagy, s az eddigi rendszer nagy vonalakban jól mûködött az elmúlt években.

Hol volt a hiba?

Ott, hogy hagytuk, döntsön a véletlen, a szerencse. Elvesztettük a ligát az utolsó percben a Betis ellen, az Espanyol ellen, a Real Madrid pedig megnyerte az utolsó leheletével az Espanyol, a Recreativo és a Zaragoza ellen. Nem lett volna szabad hagynunk, hogy ilyen körülmények döntsenek, le kellett volna zárnunk a bajnokságot már jóval hamarabb.

Mit kért a vezetés erre az idényre?

Szerénytelenség nélkül úgy gondolom, minden idõk egyik legjobb keretével rendelkezünk. Ezt mondják az európai riválisaink. A bajnokság megnyerése alapvetõ kötelezettség kell legyen, s a lehetõséget meg kell teremteni a Bajnokok Ligája gyõzelemre is.

Az interjú folytatásában Soriano tiszta vizet önt a pohárba Ronaldinho átigazolási híreszteléseivel kapcsolatban is…