A jelen, az elnök szemével
Joan Laporta 2003-ban nehéz helyzetben vette át a klubot, s viszonylag rövid idõ alatt majd minden tekintetben óriási föllendülést ért el. A 2006-2007-es idény alatt viszont ismét problémák adódtak, még ha „csak” a sport területén is. Laporta a katalán ‘Sport’ -nak adott interjújában beszélt a „válságkezelésrõl”, az elvárásairól, arról, hogy mi volt jó, s mi volt rossz, valamint még sok másról. Elsõ rész.
Az elmúlt idényben azt tûzték ki maguk elé, hogy hét trófeát kellene megnyerni, s ezek közül végül csak a Szuperkupát és a Katalán Kupát sikerült. Idén, a korábbi csalódás ellenére is ilyen magasra teszik a lécet?
A cél az, hogy versenyben legyünk a gyõzelemért, s játszunk azért, hogy a Barca szurkolók elégedettek legyenek, büszkék legyenek a csapatukra. És ahhoz, hogy nyerjünk, nem szabad elkövetnünk a tavalyi idény hibáit, melyek elsõsorban az elbizakodottságban keresendõk. Azzal is tisztában kell lenni, hogy miért küzdünk, hogy mi forog kockán. Nagyon profi szellemiséggel kell dolgoznunk, elhivatottsággal a klub felé, és újra éhesen a sikerre. Ezt mind meg kell tennünk, a csapat elõtt pedig az a kihívás áll, hogy bizonyítsa: képes gyõzni.
Hogyan lehetséges, hogy a világ legjobb csapata ekkorát essen vissza, s így szenvedjen?
Túlzottan elbizakodott volt mindenki, bízott a keretben rejlõ képességekben. És ez mindenkinek a hibája, de elsõsorban öltözõi probléma. Nem lehet elfogadni azt, ahogyan elveszítették a Ligát és a Kupát.
És mit tettek, hogy ezek a gondok ne ismétlõdhessenek meg?
Elõször is megkerestük az okait a csalódást okozó tavalyi teljesítménynek. Majd világossá tettük, hogy ismét vissza kell nyerni a profi mentalitást, az elhivatottságot és a sikeréhséget. Valamint kikötöttünk néhány alapszabályt az edzésekrõl, fizikai felkészítésrõl, s néhány környezõ körülményrõl a napi munka során. Megalkottunk egy sportbizottságot is, melynek tagja Txiki Begiristain, Frank Rijkaard, Ramon Canal, mint az orvosok fõnöke, Paco Seirul.lo, mint a fizikai felkészítésért felelõs legfõbb személy, és két vezetõ az igazgatótanácsból.
Amint véget ért az elõzõ idény, Ön egy átfogó keret megújítást ígért. Úgy véli, hogy teljesítette, hogy mindezt jól sikerült végrehajtania?
Igen sikerült, nagyon hatékonyan. Volt néhány új érkezõ egyes posztok megerõsítésére, s ugyanezekrõl a területekrõl távoztak játékosok. Leigazoltunk Militót és Abidalt a védelembe, Tourét a középpályára, Henryt a csatársorba, még Giovani és Bojan fölhozatala mellett. Ezek az új játékosok megújítják, fölfrissítik a keretet.
Az öltözõ elszántságát gondolja, hogy sikerült megváltoztatni?
Remélem, hogy igen. Remélem, hogy mindenki megértette az üzenetünket. Bízni kell abban, hogy ne ismétlõdhessenek meg a múlt hibái.
Volt pillanat az elmúlt idény alatt, mikor megkérdõjelezte Rijkaard munkáját?
Nem. Mindig bírt az én, a technikai vezetés és az igazgatótanács bizalmával. Természetesen õ is az egyik felelõs azért, ami történt az elmúlt idényben, de egyszer sem gondoltunk arra, hogy elmozdítsuk õt a helyérõl. Õ olyan valaki, aki bizonyította a képességeit, ennek a csapatnak az élén, tavaly pedig ugyanazokba a hibákba esett bele, amikbe mindannyian beleestünk. A játékoskeret és a technikai vezetés hibája közvetlenül, ami történt, de Frank osztotta a nézeteinket a helyzetrõl, s kész arra, hogy folytassa, kezelje a mostani helyzetet.
Megérti, hogy a sociók és a rajongók dühösek azért, ami történt, és most nagyon is éberen figyelnek?
Igen, én is így érzek. Értem, és osztom a nézetet. De amint túljutottunk a csalódottságon, újból kell kezdenünk, egy új idényt kezdeni, s egy nyugodt légkörben egységet teremteni. Az egyik fõ dolog, ami hiányzott az elmúlt idény kulcsszakaszában, a gyõzelmi láz, amit meg tudtak teremteni Madridban, s aminek köszönhetõen megnyerték a Ligát. Mi saját magunkat csaptuk be az elbizakodottságunkkal, a laza hozzáállásunkkal, azzal, hogy sok dolgot elõre készpénznek vettünk.
Gondolja, hogy az új arcok jelenléte a csapatban szintén jelentõs erõ a sikeréhség visszatérésére?
Szerintem döntõ tényezõ. Elsõsorban a sociók számára, másodsorban az edzõ számára és természetesen a keret számára. Henry, ebben az értelemben annak a hozzáállásnak a megtestesítõje, amit várunk. Elszántságot és vezéregyéniséget kap vele a csapat.
Az idény rossz volt a sporteredmények szempontjából, amit az elsõ csapat határoz meg. De hogyan alakult az év pénzügyi és szociális téren?
A klub történetének legjobb szakaszában vannak ezek a területek. Minden javítható, de gazdaságilag aranykort élünk. Szeretnék köszönetet mondani a socióknak, akik bizalmat szavaztak nekünk az éves közgyûlésen. Kiváló adatokat mutattunk be negyedik éve már, bármiféle fenntartás nélkül. Jó képet mutatunk, megfelelõ gazdasági helyzetet. A bank felé fönnálló adósság gyorsan fogy, olyan helyzetben vagyunk, hogy gyarapodni tudunk. A pénzügyi intézetek nagy bizalommal vannak irántunk, így nagyon meg vagyok elégedve, hogy hogyan mûködik a klub.
De alkalmanként a sporteredmények, konkrétan a labdarúgócsapat eredményei elrabolják a szurkolók figyelmét a mûködés sikerességérõl…
Ilyen az élet, ezt el kell fogadni. Mindannyian szeretnénk sportsikerekben gazdag idényt produkálni, s a nagy csalódottság ellenére megmarad bennünk a bizalom, mert más tekintetben jól végeztük a dolgunkat. Ez azt jelenti, hogy a klub mûködési modellje jó, mert nem érzi meg, ha nincsenek sportbeli sikerek. Ez nagyon nehéz feladat egy olyan iparágban, mint a futball, ahol a nagy nyomás napról-napra földhöz vág. Az érzelmi oldal nagyon fontos a fociban, de meg kell találnod az egyensúlyt az érzelmek és egy olyan vállalat irányítása között, mint a Barca. Mi úgy irányítjuk a klubot, mintha egy multinacionális vállalat lenne, s most jó eredményeket produkálna.
Folytatjuk…