Gyenge Lyon, sima gyõzelem
Bár a 3-0-s végeredmény szépen fest a Lyon ellen a Bajnokok Ligája rajtján, sem a Lyon nem volt olyan erõs, mint az elmúlt években, sem a Barcelona. A gránátvörös-kék együttes teljesítménye sokat javult a hétvégi bajnoki botláshoz képest, de még így is messze elmaradt a szurkolók merészebb vágyaitól, mert Ronaldinhóék csak idõnként emberelték meg magukat a kilencven perc folyamán.
A Barcelona legnagyobb hibája ezen az estén az volt, hogy ismét nem próbált meg folyamatosan jól játszani, szórakoztatni a közönségét, ennélfogva ugyanúgy pórul járhatott volna, mint például az elmúlt idény néhány sorsdöntõ meccsén, ha véletlenül kap egy gólt a második félidõben. A 20. percben szerzett öngól után ugyanis nem erõltette a gólszerzést Rijkaard tizenegye, és csak alkalmanként villant meg a támadószekció – más kérdés, hogy ezekben a pillanatokban alaposan.
A kezdõcsapatban nem volt meglepetés, ám kiemelésre érdemes benne, hogy Gabi Milito megszilárdította a helyét a védelem tengelyében, hiszen a hétvégi bajnoki után ismét kezdõ volt, és most is hibátlan teljesítményt nyújtott. Rajta kívül a teljes védelem, s általában a középpályások is jó, vagy elfogadható teljesítményt nyújtottak, ám a támadósorban Messi mellett Henry inkább csak küzdött, Ronaldinho pedig szenvedett.
A meccs irama a kilencven perc során végig mérsékelt volt, így a helyzetek sem záporoztak a kapuk elõtt, s különösen nem a Barcelona kapuja elõtt, mert a jelenlegi Lyon képességei messze elmaradnak a korábbi évek Lyonjától. Így fõleg a Barca próbálkozott, volt lövése Decónak, volt jó beadása Abidalnak, míg Messi közremûködése révén megszületett a vezetõ találat a 20. percben. A húsz éves szupersztár ezúttal a tizenhatos bal sarkánál tûnt föl egy szögletet követõen, majd egy jó indulócsellel betört, s a középre adott labdáját a vendégek védõje, Clerc továbbította a hálóba egy szerencsétlen mozdulattal. Öngól, 1-0!
A félidõ további szakaszában is fõleg egy-egy ritmusváltás után tudott helyzetbe kerülni a Barca, az együttes játéka ugyanis nem volt kifejezett harcos, a játékosok nem tûntek éhesnek a második gól megszerzésére. Messi ezzel együtt fantasztikusan oldotta meg a helyzetét a 38. percben, mikor Ronaldinho tálalt elé, csodás mozdulattal elküldte egy csellel az elévetõdõ védõt, ám amikor már azt hitte, a hálóba lõhet, a gólvonalról a korábban hibázó Clerc menteni tudott.
A második félidõ folyamán nagy vonalakban nem változott meg a Barca játéka, így a gránátvörös-kékek nem szántották föl a pályát, csak alkalmanként pörgették föl a játék ritmusát – ekkor eljutottak helyzetekig -, igaz, ez is elegendõ volt, mivel a Lyon teljesen veszélytelenül futballozott. Azt viszont nem lehet elvitatni Henryéktól, hogy alkalmanként kifejezetten tetszetõs játékot mutattak be, így a 48. percben például, mikor Ronaldinho megindulása és Xavi lefordulása után Messi került nagy helyzetbe, vagy a 68. percben, mikor ismét Xavi volt a kiszolgáló, s a kiugró Henry lövését védte Vercoutre a bal sarok elõl.
A csapat játéka inkább volt stabil, mint kifejezetten jó, ám Frank Rijkaard a 64. percben lecserélte Ronaldinhót, s Iniestát állította pontosan a posztjára, a baloldalra. Itt kell megjegyezni, hogy Ronaldinho ismét teljesen rászolgált arra, hogy lecseréljék, s ez már a harmadik eset volt ebben az idényben, ami aligha véletlen… A helyére beállt spanyol középpályás viszont határozottan jól érezte magát új szerepkörében, s a késõbbiekben tevékenyen hozzájárult a Barca veszélyes támadásaihoz, s második góljához is. A 82. percben Giovani és Deco összjátéka után éppen õ tört be a tizenhatoson belülre, majd pontosan passzolt vissza a középen érkezõ Messinek, aki határozottan lõtt a bal alsóba.
Az utolsó negyedórában némileg kinyílt a Lyon, ami ugyan számára nem eredményezett sok helyzetet, de a Barca néhány veszélyes támadást még tudott vezetni. Így sikerült megszerezni a harmadik gólt is, melyhez kellett egy különösen nagy egyéni hiba is a francia védelemtõl, majd Giovani lövését ugyan védte Vercoutre, de a kipattanó labdából Thierry Henry megszerezte elsõ gólját tétmérkõzésen Barcelonában. Az utolsó percek még arra is lehetõséget teremtettek, hogy Giovani után Bojan is pályára lépjen, s ugyan túl sok idõ nem jutott számára, a BL légkörét megízlelni is nagy teljesítmény alig több, mint 17 évesen.
Kétség nem férhet ahhoz, hogy a Barca megérdemelten gyõzött a Lyon ellen, s helyenként jól játszott, ám a csapat összteljesítménye még így is csak a jó átlagos szintet érte el. Lehet kritizálni ugyanis azt, hogy dinamika továbbra sem volt a gárda játékában, ráadásul nem szakadtak meg a játékosok, hogy gyorsan lezárják a meccset. Erre most ugyan nem fizettek rá, más esetben viszont nem biztos, hogy így lesz.
FC Barcelona – Olympique Lyon: 3-0 (1-0)
Barcelona, Camp Nou
76.689 nézõ
Vezette: Busacca (svájci)
Barcelona: Valdés; Zambrotta, Márquez, Milito, Abidal; Xavi (Giovani, 78′), Touré Yaya, Deco; Messi (Bojan, 87′), Ronaldinho (Iniesta, 65′), Henry.
Olympique Lyon: Vercoutre; Clerc, Bodmer, Squillaci, Reveillere; Kallstrom (Keita, 84′), Toulalan, Juninho, Belhadj (Baros, 61′); Govou, Benzema (Ben Arfa, 75′).
Sárga lapok: Touré és Henry.
Gólok: Clerc (öngól)(20′), Messi (82′), Henry (91′).
A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Touré Yaya
Több jó teljesítmény is akadt a Barcelonában szerdán este, baj azonban, hogy a csapat egésze nem vette át azt a mentalitást, amit néhányan képviseltek, így például Messi, Milito vagy Touré. Mindhárman kimagasló teljesítményt nyújtottak, más-más aspektusban voltak a legjobbak, a mi választásunk ezúttal a fáradhatatlanul dolgozó Touréra esett.
A találkozó bõ összefoglalója videón: