Az idény legjobb meccse: 3-2
Alighanem az egész eddigi szezonban nem játszott olyan jól a Barcelona komoly ellenféllel szemben, mint szerdán este a Celtic ellen, ahol végre úgy futballoztak a gránátvörös-kékek, ahogyan arra a képességeik révén hivatottak lennének. Az eredmény meg is volt, 3-2-es idegenbeli siker, s egy óriási lépés a legjobb nyolc közé. A BL nyolcaddöntõ odavágó jelentõs részében kiválóan játszott csapatként a Barca, hatékonyan és szépen futballoztak Messiék, az összteljesítményen csak a védelem megingásai rontottak.
Ezen produkció, illetve a gárda korábbi játéka között zongorázni lehet a különbséget, nem elsõsorban az eredményt, hanem a játékot tekintve. Élet költözött a csapat támadójátékába, rengeteget mozogtak a játékosok, nem csak labdával, labda nélkül is, ami eddig hiányzott támadásban és védekezésben is. Most megvolt, ez a legnagyobb különbség, mert így valóban egy csapatra emlékeztetett a Barca, s így lehet csak igazán kamatoztatni a játékosok kiváló képességeit.
Frank Rijkaard több meglepõ húzást hajtott végre a meccs elõtt a kezdõcsapatában, bekerült ugyanis az együttesbe Ronaldinho, amire már hónapok óta nem volt példa, de nem hiányzott Deco sem a középpályáról, s visszakerült a csapatba Iniesta is.
A meccset határozottan, nagy lendülettel kezdte a Barca, elsõsorban Ronaldinho volt sokat játékban, aki elõtt sokszor feltûnõen sok területet hagytak a skót játékosok. A 13. percben Henry szerzett labdát a tizenhatoson belül, visszagurítása nem volt pontos Ronaldinhónak, ám így is lõhetett Iniesta, bravúrral védett Boruc. A 14. percben, közvetlenül a helyzetet követõ szögletbõl Henry lõhetett kapura 8-9 méterrõl, kapus nem érte volna el az erõs és pontos lövést a jobb saroknál, ám a gólvonalon álló védõ menteni tudott.
A több figyelemreméltó lehetõség dacára nem a Barca, hanem a Celtic szerzett vezetést, miután a 15. percben röviden szabadított fel a védelem, Naylor adott középre, az érkezõ Vennegoor of Hasselink pedig közelrõl, Valdés kezei között a hálóba fejelt.
Az addig lendületes Barca azonban nem tört meg a meglepõ találattól, s két percre rá válaszolni tudott. Messi kényszerítõzött hosszan Decóval, túljutott a védõkön, és egy skót védõ apró segítségével a hálóba emelt.
A gól után is volt még veszélyes támadása a katalánoknak, de az is igaz, hogy az elsõ 25 percet követõen némileg visszaesett a gránátvörös-kékek lendülete, nem tudtak annyi támadást vezetni Ronaldinhóék, ritkábban értek föl a tizenhatosig is. A 36. percben Abidal kiváló labdával kínálta meg a védõk mögé beinduló Henryt, aki azonban tiszta helyzetben túlságosan keményen ért a labdához, és csúnyán mellé lõtt.
A meccs ezen szakaszában végképp nem volt benne az, hogy gólt szerezhet a Celtic, ám McGeadyt nem támadták meg elég agresszívan a védõk a tizenhatoson kívül, Milito lemaradt Robsonról középen, Valdés pedig kint állt a kapujából, így az ívelt fejes a hálóba hullott. A kapott gólban alaposan benne volt a védelem, de különösen Valdés. A szünetig már nem változott az eredmény, vezetett tehát a Celtic, annak dacára, hogy az egész játékrészben egyértelmûen a Barcelona dominált, s egyáltalán nem játszott rosszul.
A második félidõnek nem meglepõ módon már határozottan visszazárva kezdett neki a Celtic, ezzel alaposan megnehezítve Messiék dolgát. Thierry Henry azonban átírta a meccs forgatókönyvét, s a legszebb Arsenalos megoldásait idézve, az 51. percben a tizenhatos területére a baloldalról betörve fantasztikus gólt csavart a hosszú sarokba. A gól után is több szép akciót bemutatott a támadóalakzat, melybõl elsõsorban Messi villogott az összjátékban, s a meccset ezt követõen is irányították a katalánok.
A 63. percben Ronaldinho sarkazással továbbított Abidalnak, aki betört a tizenhatoson belülre, lövésébe finoman beleért Henry, s a pöccintés után hajszállal mellé gurult a labda. A félidõ közepén Neeskens edzõ Xavit állította Deco helyére, s frissítette föl a középpályát, mikor mindenképpen visszavett a lendületébõl a Barcelona. A meccs ezen szakaszában volt lehetõsége támadásvezetésre a Celticnek is, még ha ezek az akciók nem is voltak teljesen kiforrottak. A 73. percben érkezett Samuel Eto’o, s váltotta Ronaldinhót, ezzel a cserével jelentõsen nem is változott a taktikai fölállás, hiszen Henry a második félidõt már a baloldalon játszotta végig.
A 75. percben Xavi szabadrúgása után Milito néhány méterrõl fejelhetett kapura, ám volt olyan pontatlan, hogy éppen Boruc kezébe továbbított, pedig egyértelmûen „meccslabda volt ott a fejében.” Az utolsó húsz percben egyre többször ért fel Valdés kapujáig a Celtic, s elsõsorban beívelésekkel riogatta a gránátvörös-kék védelmet, ami már nagy elõrelépés volt számukra.
A 79. percben aztán eljött az a pillanat, amit az egész meccsen jogosan kívánt a katalán publikum, a Barca fölénye a vezetést is meghozta. A jobboldalról Eto’o tört befelé, labdája pontatlan volt Messinek, ám két védõn is megpattant a játékszer, így pontosan Messihez jutott, aki egy parádés visszahúzós csellel elküldte az utolsó hazai védõt is, majd a jobb sarokba csavart. Szerencsés gól, ám mindenképpen megérdemelt, ráadásul szép találat.
A 86. percben egy kontra után Puyol adott középre Henryhoz, aki a rövid sarokra perdített, ám Boruc óriási bravúrral még lábbal kikotorta a labdát a kapu torkából. Nem született meg tehát a negyedik gól, ám ezzel az eredménnyel, s ezzel az összteljesítménnyel is maximálisan elégedett lehetett az együttes.
A két hét múlva következõ visszavágó elõtt egyértelmûen a Barca az esélyes a továbbjutásra, hiszen gyõzött, ráadásul három gólt szerzett idegenben.
Celtic Glasgow – FC Barcelona: 2-3 (2-1)
Glasgow, Celtic Park
60.000 nézõ
Vezette: Peter Frojdfeldt (svéd)
Celtic Glasgow: Boruc; Caddis (Wilson, 61′), Caldwell, McManus, Naylor, Nakamura, Hartley (Donati, 65′), Robson, McGeady, Vennegoor of Hesselink (Samaras, 55′) és McDonald.
FC Barcelona: Valdés; Puyol, Milito, Márquez, Abidal, Touré Yayá, Iniesta, Deco (Xavi, 66′), Messi, Henry (Gudjohnsen, 88′) és Ronaldinho (Eto’o, 73′).
Gólok: 1-0, 16′: Venegoor of Hesselink. 1-1. 18′: Messi. 2-1, 38′: Robson. 2-2, 52′: Henry. 2-3, 79′: Messi.
A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Leo Messi
Messi sokszor volt már a mérkõzés legjobbja idén, ám azon alkalmakkor általában egyértelmû volt, hogy nélküle nem sikerült volna a jó eredmény elérése. Most ez nem így volt, az argentinon kívül többen is meggyõzõen teljesítettek, nem okozott csalódást Ronaldinho sem, Henry pedig majdnem azon a szinten játszott, mint apró termetû társa.
Összefoglaló videó