Ahogyan döntöttek
Immár földindulásszerû meglepetés lenne, ha nem Josep Guardiola lenne a Barcelona vezetõedzõje jövõre, s egyre több részletet is lehet tudni arról, hogy miként, s hogyan zajlik majd le a váltás. Fontos rögzíteni, hogy egyelõre csak a legfelsõbb vezetés döntött arról, hogy a katalán lesz a tréner a következõ szezontól, az igazgatótanács majd csütörtökön adhatja áldását a döntésre – amit garantáltan meg is fog tenni. Kérdés ugyanakkor, hogy ki lesz Guardiola másodedzõje, mivel a korábbi jelölt, Luis Enrique Martinez más állásajánlattal is bír.
A Barcelona legfelsõbb vezetése, az úgynevezett megbízott vezetõbizottság ülésezett tegnap délután kettõtõl este hét óráig, s ezen a tárgyaláson született megállapodás arról, hogy Frank Rijkaardot a fiatal szakember követi majd a kispadon. Ennek a bizottságnak tagja Joan Laporta elnök, Albert Vicens, Ferran Soriano, Alfons Godall és Jaume Ferrer alelnökök, Joan Boix pénztárnok, Xavier Cambra az igazgatótanács titkára, valamint Anna Xicoy általános igazgató és Jordi Badia kommunikációs vezetõ. A szakmai javaslatot egyébiránt Txiki Begiristain technikai igazgató és Marc Ingla sportügyi alelnök tették, s ezt fogadta el az említett bizottság, melybe csak a legfelsõbb vezetõk tartozhatnak bele, s ez az a szerv, mely már jó ideje meghozza a fõbb döntéseket a Barcelonánál.
Formálisan ugyanakkor nem hozhat döntéseket ez a szerv, s az igazgatótanács hozzájárulása mindenképpen szükséges ahhoz, hogy egy bizonyos elhatározás érvénybe lépjen a gyakorlatban is. Konkrétan ebben az esetben csütörtökön fog ülésezni az igazgatótanács, ahol nyilvánvalóan ez lesz a legfõbb napirendi pont, s várhatóan el is fogadják az edzõváltást ebben a formában.
Abban ugyanakkor egyetértenek a vezetõk, hogy a búcsú Frank Rijkaardtól legalább olyan nyugodt, békés kell legyen, mint a holland Barcelonában eltöltött öt éve volt. A váltást úremberek módjára képzelik a vezetõk, s emlékeztetni kívánnak arra mindenkit, hogy Rijkaarddal nagy sikereket ért el a Barcelona, amiért hálával tartozik neki a klub. Rijkaard ezen felül olyan viselkedést, kiegyensúlyozott vezetést mutatott a Barcelona edzõjeként, mint hosszú idõ óta egy szakvezetõ sem Barcelonában, amit szintén méltányolni illik.
Az edzõváltás mellett további változások várhatók, melyeket már Guardiolával együtt szeretne meghozni a vezetés. Ilyen lehet a csapat fizikai felkészítésének megváltoztatása, az edzésmódszerek átgondolása, a játékosok magatartásának nagyobb felügyelete. De Guardiola tervei alapvetõen megegyeznek azokkal, melyeket Txiki Begiristain is képvisel, õk ketten tervezik majd meg a jövõ csapatát, s hozzák meg a fõbb szabályokat is, melyek között majd élnie kell a játékoskeretnek.
Kérdés egyelõre, hogy ki lesz a másodedzõ, mivel Tito Vilanova mellett Luis Enrique lehetne Guardiola segítõje. A korábbi csapatkapitány ugyanakkor más állásajánlattal is bír már, mivel a Spanyol Labdarúgó Szövetség nemrégiben kinevezett sportigazgatója, Fernando Hierro felkérte õt, hogy legyen minden utánpótlás válogatott felügyelõje, s egyben legyen Juan Ramón Lopez Caro, az U-21-es válogatott másodedzõje. Ez a lehetõség szintén nagyon tetszett a fiatal edzõnek, ezért korántsem biztos, hogy a Barcelona õt megszerzi magának Guardiola mellé.
A döntést, hogy Guardiola lesz az edzõ, nyilvánosan csak a bajnoki idény zárása után fogja közzétenni Joan Laporta, akinek május 20. elõtt biztosan nem lesz ilyen jellegû megjelenése a média képviselõi elõtt.