Megnyerték a katalán derbit

Ismét forró hangulatú rangadó

A spanyol pontvadászat ötödik fordulójában rendezték meg az idei szezon elsõ katalán derbijét, amelyen a Barcelona idegenben hozta a három pontot. A mérkõzés minden tekintetben igazi rangadónak volt tekinthetõ, hiszen hatalmas küzdelem folyt a pályán, idõ közben pedig még a lelátókon is, bár egyikrõl sem lehet elmondani, hogy a fair play jegyében történt volna. 2-1 arányban végül a gránátvörös-kékek kerekedtek felül.

Josep Guardiola edzõ ismét megforgatta játékosait a cserepad és a kezdõ tizenegy között, hiszen a Betis elleni mérkõzéshez képest 5 poszton is változtatott. Bekerült Henry, Samuel Eto’o kárára, Gudjohnsen és Busquets kezdhetett a középpályán Xavi mellett, és a csapat visszakaphatta kapitányát is, a fiatal Pique társaságában. Guardiola csapatáról azonban most is el lehetett mondani, hogy ugyanúgy uralja a mezõnyt, irányítja a játékot, mint a korábbi összecsapásokon.

Nagyon aktívan kezdte a mérkõzést mindkét gárda, ám a sok sérülttel küzdõ Espanyol nem tudta szokásos játékát hozni, és a Barcelona hamar átvette az uralmat a pályán, fõként az idei csapat egyik legnagyobb erõsségének tekinthetõ letámadások sikerességébõl kifolyólag. Az elsõ tíz percben azonban ennél többre nem futotta, hiába a hatalmas labdabirtoklási fölény. Ekkor azonban jött Messi, és a tõle megszokott módon több védõn is keresztüljutva passzolt Henryhez, aki egy kék-fehér védõvel a sarkában kapu mellé pöckölte a labát.

Mintha megtört volna a jég a francia csatár helyzete után, a vendégek sorra dolgozták ki a helyzeteket, melyeknek egyik legszembetûnõbb bizonyítéka Xavi európabajnokhoz méltó lövése, amely nagyjából 18 méter megtétele után csattant Kameni kapujának felsõ lécén. A huszadik percben azonban már érkezett is a válasz, a nagyobbik katalán csapat szurkolóit hidegzuhanyként érve gólt szerzett az Espanyol, Coro jóvoltából. A gólról érdemes tudni, hogy Valdes hatalmasnak tûnõ hibáját követõen született, amelyrõl a lassítások során egyértelmûen kiderült, hogy Luis Garcia könyöklése miatt történhetett, így tehát szabálytalan góllal szereztek vezetést a hazaiak, 1-0!

A gól után hamar felpörögtek azonban Messiék, és még sûrûbbé váltak az ígéretes kombinációk a hazai kapu elõterében, fõként Iniesta és Xavi jóvoltából. Az eredmény azonban csak nem akart érkezni, de még a befejezhetõ helyzet sem, egészen a 37. perc szögletéig, amely után Messi lõhetett kapura, és elõbb Kameni, majd Henry kapura irányított kipattanójának egy másik védõ állta útját. Az egyre növekvõ nyomást már nem igazán tudta kezelni Marquez edzõ gárdája, és egyre több szabálytalansággal állították meg a vendégek támadásait, így Cantalejo bíró alig gyõzött a zsebéhez nyúlni sárga lapokért. A félidõ utolsó percében aztán több dolog is történt: Elõbb Iniesta készített elõ gyönyörûen egy helyzetet a bal oldalról Xavinak, aki végül nem élt a lehetõséggel, majd Nené kapta meg második sárga lapját, miután a bíró orra elõtt könyökölte le a levegõben az ifjú Busquetst.

A második játékrészre tehát emberelõnyben jöhetett ki a Barcelona, Pep mester azonban a szünetben még nem határozta el magát változtatásra. Az Espanyol azonban 10 emberrel már nem kísérletezett komoly támadásokkal, beálltak hát a saját térfelükre, és totális anti-futballt produkáltak egészen a mérkõzés végéig. A második percben még mellé bólintotta Xavi labdáját a remekül érkezõ Gudjohnsen, több tizenhatos-közeli esemény azonban nem történt a következõ negyedórában, annak ellenére, hogy idõ közben Samuel Eto’o is megérkezett a pályára, Abidal helyett. Guardiola ezen döntése sem hozott eredményt, hiszen a játék képe igen keveset változott, a Barca folyamatosan rohamozta ellenfele kapuját, ám egy tízemberes betonvédelmet nem volt könnyû áttörni. Hamar el is szánta magát a maradék két cserelehetõsége elhasználására, hiszen a 62. percben Gudjohnsen helyére Keita, majd a 65.-ben Busquetst váltva Bojan érkezett. Eközben Samuel Eto’o hagyta ki az eddigi egyik legnagyobb egyenlítési lehetõséget, miután egy szélrõl begurított labda Xavi átlépõs csele után került elé helyzetet teremtve.

A 68. percben ismét hatalmas helyzet adódott az 1-1-hez, ám a szögletet követõ tûzijátékban 3-4 lövés is célt tévesztett, a kapu helyett védõjátékosokat eltalálva. Ez volt a mérkõzésnek az a momentuma, ahol teljes mértékben kirajzolódott a kék-fehérek bunkerfocit idézõ stílusa, és valószínûleg ezért szakadhatottt el a cérna a Barcelonaiak szektorában tanyázó Boixos Nois tagjainál. A szurkolói csoportból ugyanis különbözõ pirotechnikai eszközöket dobáltak a Montjuicban összegyûlt Espanyol hívõkre, akik ezen felháborodva kerítés bontásba fogtak, és igyekeztek minél többen bejutni a játéktérre. Medina Cantalejo bíró ekkor soron kívüli szünetet rendelt el, amíg a biztonságiak rendezhették a kialakult helyzetet. Nyolc percébe telt ez az olimpiai stadion személyzetének, és ezután folytatódhatott is a mérkõzés.

A kis közjátékot követõen hamar felvették a ritmust a csapatok, és visszaállt a megszokott kép. Eto’óék a két középsõ védõ kivételével támadtak, míg ellenfeleik nem mozdultak saját térfelükrõl. A 83. percben aztán végre rés nyílt a hazai sorokon, és Titi Henry lõhette meg idei elsõ gólját, meglehetõsen szerencsés körülmények között. Xavi indítását követõen nem tudta levenni kellõ mértékben a labdát, ami így a kifutó Kamenirõl pattant az egyik védõre, majd onnan az üres kapu felé sodródó Henry lábához, akinek már rutinmunka volt bebelsõzni a játékszert, 1-1!

A gól után azonban ismét a meddõ vendégtámadások vették át a fõszerepet, Tamudoék már az egy pontot védték. Így nem is alakult ki már igazi ziccernek mondható helyzet, egészen a meghosszabbított játék hosszabbításának utolsó, 103. percéig, amikor is Eto’o ugorhatott ki egy remek labdával a kapus felé, ám egy védõ amolyan ’mindent visz’ módon megakadályozta a gólszerzésben, büntetõ a Barcelonának! A szituáció vitatható volt a lassítások után is, hiszen a védõ lába elérte a labdát, de vele együtt Eto’o lábait is eltüntette az útból. A büntetõt végül nagy reklamálások és a partjelzõvel való egyeztetés után Messi gurította higgadtan a hálóba, hogy aztán már a hármas sípszót követõen ünnepelhesse a gyõzelmet, természetesen a teljes csapattal a nyakában.

2-1-re nyerte tehát a katalán rangadót a Gudardiola legénysége, egy igen szenvedélyesnek és izgalmasnak mondható mérkõzésen. Bár a gólok mind vitatható és szerencsés körülmények közt estek, megérdemelten nyerte el a jobban játszó alakulat a három pontot, és a sorozatban negyedik gyõzelem után járó, edzõi finanszírozású vacsorát.  

 

RCD Espanyol – FC Barcelona:
Barcelona, Estadi Olimpic de Montjuic
22:00
Vezette:
Medina Cantalejo

Barcelona: Valdés, Alves, Pique, Puyol, Abidal (Eto’o 54′), Busquets (Bojan 65′), Xavi, Gudjohnsen (Keita 62′), Iniesta ,Messi, Henry

Espanyol: Kameni, S. Sánchez, Pareja, Jarque, Chica , M. Hurtado, Martínez, Coro (Valdo 84′), Nené, Luis Garcia (Callejon 80′), Tamudo (Ángel 46′)

Gólok: Coro (20′), Henry (83′), Messi (103′ büntetõbõl)

A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Xavi Hernández 

Xavi továbbra is tartja megszokott formáját, a ma esti mérkõzésen pedig egészen rendkívülit hajtott, a pálya minden szegletében ott volt, a teljes csapat játékát szervezte, és az õ remek labdájából alakult ki az elsõ Barca gól elõtti helyzet. A címre ma jelölt volt még Iniesta aki szintén nagyszerû teljesítményt nyújtott, ám a második félidõre kissé beleszürkült a mezõnybe.

Írta: lionelmessi19

 A cikk frissítés alatt..