Jogosnak ítélte a gyõzelmet
Johan Cruyff idõrõl-idõre megtalálja a kritikus hangulatát amikor megszólal vagy megnyilatkozik valamiképpen a nyilvánosság elõtt, és most, több hónap elteltével ismét ez történt. Josep Guardiolát eddig ugyan szinte mindig támogatta a háttérbõl a Barcelona történetének egyik legjelentõsebb alakja, ám most már talált hibát a katalán tevékenységében, amikor az ‘El Periodico’ katalán lap hasábjain közzé tette heti írását.
Az Espanyol – Barcelona meccs Cruyff szerint elsõsorban azért hozott végül igazságos eredményt, mert ugyan mind a két oldal keresheti a játékvezetõk hibáit így utólag, a Barcelona jobb teljesítményt nyújtott ellenfelénél, és mindent meg is tett a három pontért. „A bírói hibákon túl a Barcelona azért gyõzött, mert jobban akarta a gyõzelmet. 11 rivális játékos ellen azért játszott jobban, mint tíz ellen, mert a csatárok halmozása miatt gondjai támadtak.”
„A meccs teljesen más volt úgy, hogy már nem 11, hanem 10 ember ellen kellett játszani. A játékvezetõ nem segítette egyik csapatot sem azzal, hogy az Espanyol tíz emberrel maradt. Sokkal inkább azt lehet mondani, hogy mind a két csapat megszenvedte ezt a döntést. Az Espanyol ugyanis már nem válogathatott, csupán az-az egy esélye maradt, amit választott is szombaton. Mindenki hátra, a kezek pedig imára kulcsolva. A Barcának pedig azt kellett megoldania, ami a legnehezebbek egyike a futballban: kihasználni egy létszámbeli fölényt, ami úgy tûnik, hogy nincs is, mert annyira sokan vannak egy bizonyos szûk területen” – magyarázta a meccs kulcskérdéseit Cruyff, majd már konkrétan rátért Josep Guardiola edzõ taktikájának értékelésére is.
A korábbi kiváló játékos és edzõ úgy fogalmazott, hogy bár Guardiola csatárhalmozó taktikája végül eredményt hozott és így nem lehet azt súlyosan kritizálni, azért igen valószínû, hogy õ nem így kezelte volna a szituációt…
„Guardiola úgy oldotta meg a meccset, hogy már a hetedik lovassági egységét is harcba dobta. Kivéve Pedrót, az egyedüli szélen is bevethetõ játékosát, de mindenki mást a pályára küldött: Eto’ót, Messit, Henryt, Bojant, Xavit, Iniestát, Alvest… és hozzájuk majdhogynem hozzá lehet csatolni Keitát, Puyolt és Piquét, akik minden állított szituáció során följöttek a kapu elé fejelni. Hogy ez a taktika helyénvaló volt vagy hiba? Egy kicsi mindkettõbõl. Megfelelõ, mert az eredmény végül azt mutatja, hogy jól sült el a dolog” – vélte Cruyff, aki ugyanakkor taktikai megfontolásokból hibásnak ítélte Guardiola elképzelését. „Az eredménnyel utólag a kézben megfelelõ volt ez a döntés, de futballszakmailag nem kis hiba volt. Nem azért, mert ha több csatárod van, akkor nem támadsz jobban. Bizonyosan rendelkezel így azzal a plusszal, ami egy jó csatár erényei között ott van, de mindent erre alapozni óriási kockázat. És a Barca ezt csinálta” – kezdte a holland a kritikai értekezését, melyet így folytatott:
„Az ellenfeled minél inkább visszazár, annál inkább kell arra törekedned, hogy továbbra is két vonalban helyezd el a játékosaidat, a középpályássorban és a támadósorban. Közöttük legalább tíz, tizenöt méter távolság kell legyen. Mert amikor az Espanyol föl tudott szabadítani, vagy meg tudott indulni, a Barcának nem volt második vonala, mely meg tudta volna állítani õket. Mindenki, beleértve támadókat és középpályásokat, egyetlen vonalban helyezkedtek el, ahol mindannyian elvették egymástól a területet. És amire igazán szükséged lenne ebben a helyzetben az a terület. Ezt a gyors, labdás megindulásokon kívül úgy tudod megteremteni, ha mozgatod a labdát elõröl hátra, hátulról elõre egészen addig, amíg nem teremtesz egy rést egy falon egy döntõ passznak” – adott taktikai gyorstalpalót az olvasóknak Cruyff.