A sírból is megtalálják a kiutat

Gyengébb játék, változatlan végkifejlet: 2-3

Bizonyosan létezik olyan játékhelyzet is, ahonnan a Barcelona már nem tud talpra állni egy mérkõzésen belül, de egyelõre ezt még nem élték át Pep Guardiola fiai ebben az idényben. Az Osasuna talán idénybeli legjobb játékát nyújtva rendkívül közel állt ahhoz, hogy pontot szerezzen, s akár gyõzzön is a listavezetõ ellen, Xaviék azonban vert helyzetbõl is képesek voltak a fordításra az utolsó negyedórában. Öt gól, gigászi küzdelem, akadozó fogaskerekek, de végül most is három pont…

Elõzetesen pedig a többség magabiztosabb vendég gyõzelmet jósolt, mivel az Osasuna abszolút utolsó volt a forduló elõtt, a Barca pedig nagy fölénnyel vezetett riválisai elõtt. Az elsõ percekben be is igazolódott a várt forgatókönyv, a vendégek máris támadásba lendültek, egy pillanatnyi nyugalmat nem hagytak a hazaiak védelmének, s már az is igen ritka képnek számított, ha a Barcelona térfelén vándorolt a labda. A katalán fölény aztán tartósnak is bizonyult, Xaivék állandó nyomása pedig helyzeteket is eredményezett.

A 10. percben Leo Messi két navarrai védõt is maga mögött hagyott egy szóló keretében, majd ellõtte a labdát Roberto mellett is, ám a kapufa a hazaiak mellett állt, s a labda nem jutott a hálóba. Nem sokkal késõbb már Henry ültette le a védõjét egy szép betörés után a tizenhatoson belül, ám Roberto védeni tudott. A 25. percben Fernández közel állt ahhoz, hogy öngólt szerezzen, illetve ezen kívül is még számos gólt ígérõ támadása volt a Barcának – eredmény nélkül.

A góltalanság fõ okaként el kell mondani, hogy az Osasuna rendkívüli munkát végzett a saját tizenhatosán belül és annak elõterében, a páratlan futómennyiségével igen jó eredménnyel tartotta távol a kapujától a Barcelonát. Támadásokra persze már nem futotta általában Camacho fiainak erejébõl, de a félidõ végén Juanfran beadása után már egy veszélyes fejesre is tellett az Osasunától Pandiani révén.

Amikor pedig már úgy tûnt, hogy az Osasuna megússza gól nélkül az elsõ félidõt, ismét megindult Messi, eltolódott a hazai védekezés, Eto’o pedig kihasználta a kínálkozó lövõhelyzetet a tizenhatosról, s a jobb alsóba vágta a labdát. Külön érdemes kiemelni, hogy Eto’o már meccsek óta nem játszott jó formában, s az elsõ félidõ során sem volt sok jó megmozdulása, ennek ellenére tudott villanni, ami a vezetõ gólt érte, ráadásul lendített a játékán a második játékrészre.

A folytatás elsõ perceiben határozottabban lépett föl az Osasuna, a „Rojillók” többet birtokolták a labdát és igyekeztek helyzeteket is kidolgozni, ám az idõ múlásával úgy tûnt, csak fellángolásról lehet beszélni, mivel a Barcelona hosszú távon nem engedte át a dominanciáját. Akadtak helyzetei, jó lövései is a sárgamezes vendégcsapatnak, de egy gólt így is talált a rendkívül lelkes Osasuna. A 63. percben ugyanis egy szögletet követõen Miguel Flaño magas ívben szálló fejese behullott Valdes kapujának bal sarkába.

A meccs tehát ismét nagyon keménnyé vált a Barcelona számára, ráadásul ekkor már az ellenfél sem elégedett meg azzal, hogy védekezzen, ezért sokkal több támadás jutott el Valdés kapujáig. Guardiola cserélt is, érkezett Andrés Iniesta Henry helyett, ám ettõl nagy vonalakban nem lett veszélyesebb a vendég együttes. Ráadásul egy kontratámadás végén ismét gólt szereztek a hazaiak, a 72. percben Juanfran jobb oldali beadása után érkezett középen Pandiani, aki Puyolt megelõzve közelrõl a hálóba talált.

Guardiola fiai ekkor már kifejezetten nagy pácban voltak, nem nagyon jutottak el gólhelyzetig, az Osasuna pedig óriási lelkesedéssel, rendkívüli munkabírással védekezett. Ezen a ponton is újjá tudott azonban születni a Barca, és a lélektanilag is nehéz helyzetbõl talpra állt. Hét perccel Pandiani gólja után Dani Alves tört be a hazai tizenhatoson belülre a jobb oldalon, majd remekül passzolt középre, Xavi pedig a védõk szorításában, estében is betalált Roberto mellett a kapuba.

A vendég offenzíva ezzel az egyenlítéssel csak erõsödött, Leo Messi pedig újból megmutatott egy darabot a zsenialitásából. Az argentin szokásához híven most is egy szólóval indított, de aztán nem várt már sokáig, s húsz méterrõl elképesztõ erõvel lõtt a hosszú sarokba. Messitõl ritkábban látható távoli bombagól, és újfent vezetés!

Ebbõl a pozícióból viszont már nem engedett ki a Barcelona, elõtérbe került a labdabirtoklás, így az Osasuna már nem jutott gólhelyzethez, Eto’óék pedig nagy küzdelem árán, gyengébb játékkal is hazavihették a három pontot. Ismét bebizonyosodott tehát, hogy egy meccs közben kicsit nem elég megverni a Barcát ahhoz, hogy a hármas sípszó után is gyõzelmet ünnepelhessen az aktuális rivális, a kitartást, a válsághelyzetek kezelését ugyanis legalább úgy meg tudja oldani ez a gárda, mint a könnyebben induló mérkõzéseket.

CD Osasuna – FC Barcelona: 2-3 (0-1)
Pamplona, Reyno de Navarra
18.388 nézõ
Vezette:
Teixeira Vitienes

Osasuna: Roberto; Azpilicueta, Sergio (Josecho, 45′), Miguel Flaño, Monreal; Juanfran, Vadocz, Puñal (Portillo, 58′), Nekouman, Plasil (Masoud, 82′) és Pandiani.

FC Barcelona: Valdés; Alves, Puyol, Piqué, Abidal; Xavi, Busquets, Keita (Bojan, 76′); Messi, Eto’o (Touré, 88′) és Henry (Iniesta, 64′).

Gólok: 0-1, Eto’o (44′), 1-1, Miguel Flaño (62′), 2-1, Pandiani (72′)2-2, Xavi (79′), 2-3, Messi (84′).

Sárga lapok: Abidal (32′); Josecho (68′); Valdés (68′); Pandiani (68′); Busquets (90′).

Eltiltást érõ sárga lap: Busquets (5. az idényben).

A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Leo Messi

Idõnként talán a csapattársait is meg tudja lepni Lionel Messi a briliáns megmozdulásaival, melyekbõl ma sem volt hiány. Az argentin fantasztikus helyzeteket dolgozott ki a megindulásai révén, s amikor kellett maga is dönteni tudott.