Terítéken a nyári igazolások: V. rész
Nagy várakozással jött, a „félhomályból”, ráadásul egy rakás pénzért. Ezek után minden Barca drukker azt gondolhatta, hogy egy csiszolatlan gyémántra talált Pep, és ha nem is minden meccsen, de a találkozók többségén játszani fog. Nem így lett… A sorozat lezáró része következik, amelyben a világ egyik legígéretesebb középsõ védõjének az õszi teljesítménye kerül a középpontba. Ez a cikk az, amelyet nem könnyû megírni, hiszen Martin Caceres rendkívül kevés játékpercet kapott Guardiolatól, és jelen pillanatban a jövõje is nagyon bizonytalan.
José Martin Cáceres tavaly a Huelvában bontogatta szárnyait, ahova még 2007 nyarán adta kölcsön a Villarreal. A Barcelona publikuma elõtt 2008. június 27-én bemutatott játékos nagyon szimpatikusan és ambiciózusan, de rendkívül röviden nyilatkozott a ceremóniáján: „Mindent meg fogok tenni majd a gránátvörös-kék színekért. Tele vagyok vágyakkal és sikeréhséggel, ami teljesen érthetõ, hiszen nem csak a Barcába igazolok, hanem olyan csapattársaim is lesznek a védelemben, mint Milito és Puyol” A Barca nyáron kinevezett edzõje, Guardiola dicsérte az uruguayi hátvédet, és kiemelte, hogy nagyon ritka a játékospiacon a korához képest ilyen képességekkel rendelkezõ középsõ védõ: „A fiatalságával, kiváló fizikai adottságaival és a gyorsaságával is nagy hasznára lesz a Barcának. Az uruguayi jellemzõk tetten érhetõk a játékában. Segítségünkre lehet abban is, hogy elõretoltabban játsszunk, s egyáltalán nem könnyû ilyen képességekkel rendelkezõ futballistát találni” Txiki Begiristain amellett, hogy dicsérte, elmondta: „Már akkor elkezdtük figyelni, amikor a Villarreal leigazolta, s mivel tetszett a teljesítménye sokszori alkalommal is, leigazoltuk. Azért döntöttünk így, mert meg voltunk gyõzõdve arról, hogy jól fog teljesíteni itt is”
Statisztika, vagyis mit mutatnak a számok?
Sok érdekesség nem lesz ezen a téren Caceres teljesítményében, mivel eddig nagyon kevés idõt töltött a pályán, összesen 4 találkozón kapott 142 percnyi játéklehetõséget a ligában. Csupán a Betis ellen kezdett, míg 3 alkalommal számított rá csereként Guardiola. Érdemes megemlíteni, hogy ezen a négy találkozón nem szenvedett vereséget a katalán tizenegy, sõt, csak gyõzelmet számlál Caceressel. Gólt nem szerzett, kapura lövési kísérlete nem volt, sárga és piros lapot nem kapott és nem is szabálytalankodtak ellene ilyen büntetést maga után vonó eszközzel. 1 alkalommal szerelték szabályba ütközõen, míg õ maga is csak 1-szer folyamodott szabálytalan szerelési módszerhez a bajnokságban. 8 labdát szerzett, míg 7-et eladott, így elmondható, hogy ezen a téren hozta a „jó csere” szintet. A legrangosabb európai kupasorozatban, azaz a BL-ben 3 mérkõzésen játszott, 2-szer gyõztesen, 1-szer pedig vesztesen hagyhatta el a játékteret. Ezeken a meccseken 2 alkalommal kezdett, 1-szer pedig becserélte Pep, így játszhatott az uruguayi védõ 229 percet ebben a sorozatban. Gólszerzési lehetõsége itt sem volt, ezáltal gólt sem szerzett, illetve itt is nagyon sportszerûen végezte a dolgát, nem kapott sem sárga, sem piros lapot, és az ellenfelek sem szerelték kártyát érõen. 4-szer „csak” szabálytalan eszközökkel sikerült megállítani az ellenfelét, míg õt 1-szer állították meg ily módon. A szerzett labdáinak száma több, mint a bajnokságban, 14-szer szerezte meg a játékszert, viszont 11-szer el is adta azt. Végül, jöjjön a Copa del Rey, amely sorozatban az eddigi 3 mérkõzés mindegyikén kezdett és végigjátszotta a találkozókat, így jutva 279 játékperchez. Gólt itt sem szerzett, viszont üde színfolt az eddigi számadataihoz képest, hogy már 2 alkalommal próbálkozott a gólszerzéssel, igaz, ezek egyike sem talált kaput. 4-szer szabálytalanul állította meg a támadásban lévõ ellenfelét, ezekbõl 2-szer sárga lappal figyelmeztette a játékvezetõ, piros lapot nem kellett felmutatnia a sporiknak az atletikus mozgásával és gyorsaságával kitûnõ bekknek. Ellene 1-szer szabálytalankodtak, akkor sem sárga vagy piros kártyát érõen. Egyedül ebben a sorozatban negatív a mérlege a szerzett és az eladott labdáinak számában, elõbbi 17, utóbbi 19. Ez talán betudható annak, hogy a Benidorm ellen játszani – nem lebecsülve a kiscsapatokat – nem a legnagyobb motiváció egy Barca játékos számára…
A szurkolók véleménye, avagy amit kívülrõl látunk
Talán az õ mellõzése kapcsán éri egyedül kritika Josep Guardiolat. Az eddig vitézkedõ barcelonaiak szakvezetõje nem nagyon bízik egyelõre Cáceresben, amit mi sem bizonyít jobban a fentebb már említett kevés játéklehetõségnél. A szurkolók – akik valószínûleg ebben a témában a legkevésbé megosztottak – véleménye szerint több lehetõséget kellene kapnia Peptõl, viszont azzal õk is egyetértenek, hogy a Puyol – Márquez tengely, kiegészülve Pique rotálásával elõbbre tart a rangsorban. Amikor játszott, nem okozott csalódást a teljesítménye, a Betis elleni, még a szezon elején több jó megoldása is volt, csupán néhány kisebb hibát vélt felfedezni a nagyérdemû a védõmunkájában. Ezután a mérkõzés után viszont már nem nagyon játszott. Ha be is került a kezdõbe, vagy csereként beállt, a mérkõzései utáni vélemények egyöntetûen csiszolatlan gyémántnak nevezik, és a kritikusokat a „kevés játékperc miatt bizonytalan” elvvel hûtik le. Nos, ebben nagyon is van valami, jómagam is ezen a véleményen vagyok. Összefoglalva: a drukkerek látnak benne potenciált és a „jövõ Puyoljaként” emlegetik, viszont a hibáit a még nem teljes beilleszkedésére, illetve kevés játéklehetõségére „fogják”.
Mindent egybevetve, véleményem szerint a nyáron elfelejtették közölni a barcelonai szurkolókkal, hogy Caceres a jövõ, és nem a jelen. Ugyanis, ha az edzésrõl készült képeket nézzük, illetve a nyilatkozatokat, semmilyen konfliktust nem fedezhetünk fel Caceres és Guardiola viszonyában. Ráadásul, ha a mutatott játékára gondolunk, mindannyian többet játszhatnánk. Zárszóként, Martin Caceres és a Barcelona „frigye” eddig nem mutatkozott eredményesnek, de ismét Guardiola személyét, illetve a tapasztalt védõk segítségét jelölném meg, mint garanciát arra, hogy fejlõdni fog a még csak 21 éves hátvéd, illetve hogy sikeres igazolásként könyvelhessük majd el évek múlva. Mert most még „csak” egy nagy fogás, egy tehetség!
Írta: Etooka