Beépülés a „Dream Teambe” – második rész
Ugyan egy hosszabb szünettel, de következik a Guardiola életét, azon belül fõleg a sportkarrierjét bemutató írásunk hatodik része, amelyben most már nem a szakemberek, hanem az egykori csapattársak, a barátok mondják el a véleményüket Peprõl. Nagy változást most sem kell remélni, a ’Dream Team’ tagjainak a véleménye sem különbözik túlságosan a Barcelona edzõiétõl, viszont egy s más olyan apró dolgot megtudhatunk a korábbi játékostársaktól, s ettõl válik teljessé a róla kialakult eddigi képünk…
A klub az egyik legsikeresebb korszakát éli, a címek sorra jönnek a klub vitrinjébe, az együttes játékosai pedig szinte egytõl – egyig világklasszis játékosok. Természetesen az 1990 – es évek elsõ felében játszó ’Dream Teamre’ gondolok, és a tehetségeire mindig is nagyon büszke katalán klub szeme még jobban ragyoghat, ugyanis a klasszisok közül is kiemelkedik egy, a Barca akadémiájából kikerült játékos… Az õ neve – ki más lehetne az õt bemutató írásunkban – mint Josep Guardiola, aki ekkora már nem csak a klub szakembereit nyûgözte le, hanem az egész világot!
Az elõzõ részben már megemlítettem annak a Guillermo Amornak a nevét, akinek az eltiltása miatt debütálhatott a Cádiz ellen azon az ominózus napon Guardiola. Nos, a világklasszis játékos utódja így – akarva akaratlanul – Pep lett, viszont Amor egyáltalán nem irigységgel telve emlékszik vissza a santpedori középpályásra: „Egyértelmû volt, hogy õ az a klasszis, aki tökéletesen pótolni tud, illetve aki ismerte, az azt is tudta, hogy Guardiola arra volt rendeltetve a képességei miatt, hogy irányítson, és idõ múltán a csapat vezetõje legyen!” – dicsérte a posztjának örökösét Amor, illetve folytatta Pep egekbe magasztalását.
„Amikor visszaemlékezek rá, mindig is csak egy nagyon csendes, szégyenlõs, és vékony fiúra gondolok, aki mindent ellesett, és hasznosított, amit csak ilyenkor egy fiatalnak el kell… És pont ezért a tulajdonságáért válhatott a klub egyik jelképévé az évek alatt! Máig, amikor azt mondják, hogy én voltam az egyik példaképe, büszkeséggel tölt el a tudat, hogy hozzá tudtam valamit tenni egy ilyen világklasszis labdarúgó fejlõdéséhez, pályafutásához!” – fejezte be végül a visszaemlékezését Guillermo Amor. Az õ mondandójából tehát csak tovább erõsödhet bennünk az – az érzés, hogy Guardiola egy olyan ember, aki „holtáig” tanul, így pedig biztosak lehetünk abban, hogy jó kezekben van a jelenlegi Barcelona.
Az egykori kiváló baszk kapus, Andoni Zubizarreta is csak pozitív gondolatokat tudott felidézni azokból az idõkbõl: „Guardiola mindig is egy csendes, visszahúzódó gyerek volt, aki mindenbõl tanult, ráadásul neki megvolt és megvan az a képessége is, hogy a tapasztalatait kitûnõen át tudja adni! Többek közt ezért is menetel most vele a Barcelona…” – mondta ’Zubi’, illetve még hozzátette ehhez, hogy képes döntéseket hozni és vállalja is a felelõsséget a döntéseiért.
A következõ „visszaemlékezõ” egy olyan ember lesz, aki heves vérmérsékletû, karakán személyiség a mai napig is, de mégis klasszis volt a maga posztján… Gondolom, mindenki kitalálta, hogy Hriszto Sztojcskovról van szó, aki – csakúgy, mint a többiek – nagyon megdicsérte Pepet, illetve a saját szemszögébõl – mint csatár – is beszélt a katalán edzõrõl: „Minden meccs elõtt tudtuk, hogy bõven lesz helyzetünk, hiszen egy olyan játékostól kaptuk a jobbnál jobb labdákat, mint Pep Guardiola! Egy fenomén, egy világklasszis, aki tökéletesen, hiba nélkül képviselte a Barcelona stílusát…”
A jelenleg a Katalán Óriás technikai igazgatójaként tevékenykedõ, akkoriban viszont a sikerek elérésében igen nagy szerepet játszó Txiki Begiristain is szívesen gondolt vissza a ’Dream Teamre’, Guardiolát pedig dicsérõ szavak sokaságával halmozta el: „Ha valaki nem szerette az edzéseket, az õ idején megszerette, egyszerûen mellette egy élmény volt játszani! A közvetlensége ellenére viszont igazi profi volt, óriási tudással, és talán nem túlzok, ha azt mondom: a posztján a legjobb volt…”
A sikerek tehát „elérték” Guardiolát, és a világ legjobbjai közé nõtt ki ez a visszahúzódó, szerény santpedori fiúcska. A legközelebbi részben pedig már a Barcelonán kívüli idõszak jön, ahol nem csak a sportszakmai dicséretek fognak záporozni…
Folytatjuk!