Rekord rekordok hátán

Az idei Barcelona nem csak triplázott…

Azokat a pozitív jelzõket, amikkel most a Barcelona idei szereplését és magát az együttes kvalitását kéne jellemeznünk bevezetésképpen, kihagynánk, mert már leírtuk párszor. A lényegre térünk: most, hogy vége az idénynek, összeszedtük a Barcelona által felállított rekordokat, amelyek tovább mélyítik azt a tátongó szakadékot, ami a jelenlegi Barcelona és a spanyol mezõny másik fele között van…

Bevalljuk õszintén; nem számoltuk meg, mennyi rekord kerül majd az alábbi írásunkba, mivel annyi van, hogy már-már lejegyezni alig bírtuk. De félreértés ne essék, cseppet sem panaszkodni akarunk, sõt, inkább ilyen problémáink legyenek minden évben, minthogy kapásból tudnánk akár a megszerzett trófeák vagy a megdöntött csúcsok számára a választ…

Kezdjük talán a legszebbel, azaz a Real Madrid felett aratott 2-6-os gyõzelemmel. A Santiago Bernabeuban az év meccsére váltották meg a jegyüket mind a hazai, mind a vendég drukkerek, hogy aztán egy olyan sima mérkõzést lássanak, amilyen talán még nem is volt a ’Clásicók’ történetében. Ugyan az elején még vezettek a ’blancók’ Hiugain révén, ám a katalánok nemhogy fordítani tudtak Henry és Puyol révén, de Messi vezérletével még át is gázoltak az ellenfelükön. Talán Xaviék tudatosan arra játszottak, hogy megdöntsék a Rinus Michels Barcelonája által az 1973-74-es szezonban felállított legtöbb rúgott góllal megnyert „Klasszikust”, azaz a 0-5-öt…

A katalánok a La Liga idei küzdelmeiben 27 forduló alkalmával hagyhatták el gyõztesen a játékteret, ez pedig – ha nem is minden idõk legjobb, de egy kiváló teljesítménynek számít. A legtöbb sikert azonban még mindig a 1987-88-as Real Madrid tartja. Ráadásul, ezek közül 13-at a Camp Nou-tól távol vívott meg a katalán alakulat, amely teljesítménnyel csak a 1995-96-os Atletico Madrid tudja tartani a lépést – halk megjegyzés: az ’Atma’ mindezt 42 forduló alatt vitte véghez a mostani 38 lehetõséghez képest… Ennek a csúcsteljesítménynek van egy „alrekordja” is, hiszen a Guardiola-Team sorozatban kilencszer nyert idegenben a bajnokság közepe táján, ami szintén egyedi a klub történelmében. Továbbá az sem elhanyagolható dolog, hogy egyhuzamban 35 találkozón rúgott gólt a Barca a ’Tridente’ vezérletével, ami ugyan nem rekord, mert az 1942-43-as szezonban 36 mérkõzésen keresztül volt gólképes a Barca, de ebben a defenzívre változott futballban szintén egyedülálló teljesítmény.

A hétvégi, Deportivo elleni 90 perc után 87 egység állt a barcelonai egyesület neve mellett a tabellán, amivel a 2007-08-as szezonban a Bernd Schuster Real Madridja által megszerzett 85 pontot „törölte” ki a legjobb teljesítmények sorából. A klubon belüli eddigi rekord a Rijkaard-éra második évében begyûjtött 83 pont volt, amelyet értelemszerûen lejjebb rangsorolt a Guardiola trenírozta együttes.

Az év végi pontrekordok után jöjjön egy kis visszaemlékezés is: fél távnál a katalán együttes megdöntötte az elõzõ évi Real Madrid 18 találkozón elért 47 pontját, ha pedig már ilyen szorgos volt, az egyesületen belüli csúcsot is túllépte, ami 46 egység volt 19 meccs alatt. Ezt a Rijkaard-csapat érte el még abban az esztendõben, amikor Bajnokok Ligája gyõztes lett.  

Nem csak a pontszerzésben volt remek ez a csapat, hanem a Barca stílust is zseniálisan követte a maga egyszerûen mûvészi elõadásaival. Tudjuk, hogy elõbbi mondatunk egy felettébb paradox helyzetet vált ki, azonban, ha ez az igazság… Ennek a fantasztikus támadójátéknak pedig az a 105 találat lett az eredménye, amivel második lett az egy idényben szerzett legtöbb gólok tekintetében a Barcelona. Ezt a listát a 1989-90-es Real Madrid csapat vezeti a 107 találatával – szintén 38 forduló alatt, így ezt a csúcsot meg tudták „tartani” a ‘blancók’. A klubrekord – eddig – Bobby Robson 1996-97-es együtteséé volt, amikor is a Ronaldo vezérelte csatársor 102 gólt hozott össze 42 kilencven percen keresztül.     

11 esztendõ után ismét Király Kupa döntõt játszhatott a Barca, és ha már ott volt, nem felejtette el megnyerni azt. Így pedig 25 elsõségével megerõsítette vezetõ szerepét az összesített listán, amelyen a második az ez évi legyõzött, az Athletic Bilbao 23 sikerrel. Ezt azért hangsúlyozzuk ki külön, ugyanis a baszkok szerint 24-szer nyerték meg a Copa del Reyt, amit azonban a Spanyol Labdarúgó Szövetség máig nem ismer el. Azonban a május 13.-ai döntõ végeredményének tudatában ez már lényegtelen, hiszen így is, úgy is a katalánok maradnak a csúcstartók.

Habár megannyiszor falábúnak lett kikiáltva, és megannyiszor csak a minimális létszám feltöltésére volt kiállítva, mégis, az oly sokat kritizált védelem is begyûjtött egy rekordot. Mi mást gyûjthetne be egy hátvédsor a kapusával, mint a Zamora-díjat, azaz a bajnokságot a legkevesebb kapott góllal záró csapatot illetõ elismerést. Valdes meccsenként 0.88 gólt „kapott”, így hiába jön lassan már minden nyáron világklasszis kapusok sora a Barcelonához, valahogy mindig Victor Valdes marad a kapuban – nem is olyan rossz teljesítménnyel…

Ránézni is jó egy ilyen cikkre, hát még ha felfogjuk, mit vitt véghez ez az együttes… Csodálatos, nem lehet szavakba önteni, micsoda örömöt adott a Barcelona ezzel a három trófeával emberek millióinak, mert ez a három cím már a rekordok rekordja.

Ünnepeljünk, élvezzük ki ezt a sikert, mert ez tényleg nem mindennapos…