Az életrajz folytatása, az edzõi karrier – két extra rész
Vége a szezonnak, vége a briliáns meccseknek, a káprázatos, másfél órás elõadásoknak, ám az Eurobarca nem szeretné olyan gyorsan elfelejteni ezt az idényt. Ahogyan már beharangoztunk, hamarosan indul az „Út a döntõig” címû sorozatunk, amelyben a Bajnokok Ligája menetelést fogjuk bemutatni, most pedig egy másik „ínyencségre” szeretnénk felhívni a Kedves Olvasóink figyelmét. Ez pedig nem más, mint Josep Guardiola i Sala, a Barcelona trénerének az életrajzát bemutató sorozatunk újabb, extra állomása.
Guardiola élete – I. rész Guardiola élete – V .rész Guardiola élete – IX. rész
Guardiola élete – II. rész Guardiola élete -VI. rész
Guardiola élete – III. rész Guardiola élete – VII. rész
Guardiola élete – IV. rész Guardiola élete – VIII. rész
Az év közben a csapat nagyszerû játéka mellett megismerhettétek a katalánok mai taktikájának, mentalitásának és stílusának a „megalkotóját”, Josep Guardiolát, pontosabban a santpedori születésû tréner életrajzát egészen a gyerekkori évektõl az utolsó meccsekig. Az írásokban a tényfeltárás mellett olyan emberek is megszólaltak, akik jelentõsen hozzájárultak ahhoz, hogy Guardiola ma ilyen intelligenciával és ekkora futballtudással rendelkezzen.
Azonban most, miután a körülbelül másfél-két hónapja véget ért sorozatunkban szögre akasztotta a cipõjét, hogy egy, a legmagasabb szinthez szükséges edzõi papír megszerzése után 2007. június 21-én átvegye a Barcelona tartalékgárdáját, az akkor még Barcelona „B” néven szereplõ együttest, a katalán tréner útjába egy óriási kihívást sodort az út, hiszen a „B” csapat éppen ekkor csúszott a spanyol negyed osztályba, azaz a Tercera Divisiónba.
Kihívás ide, kihívás oda, Josep Guardiola nemcsak, hogy sikeresen vette az akadályokat, de azon a szinten egy olyan csapatot formált az ekkor morálisan a kieséstõl sújtott együttesbõl, amelynek volt stílusa, volt taktikája, és nem utolsó sorban, féltek tõle az ellenfelek. A Pep-legénység fantasztikus mérleggel abszolválta le az alapszakaszt: 29 gyõzelem és 9 döntetlen mellett 5 vereséget számlált a 43 mérkõzéses bajnokság zárásakor, így kvalifikálta magát a rájátszásba, avagy a play-offba. A „hirtelen halálos” szakaszban pedig még jobban odatette magát a Jeffren-Pedro-Sergi Busquets trió által irányított csapat, és kilenc (!) rúgott gól mellett egyetlen egyet sem kapott… Így természetesen a ma már ’Atletic’ néven szereplõ gárda visszajutott a harmadosztályba.
Nem kell hozzá nagy sütnivaló, hogy ránézésre megállapítsuk: Guardiola remek munkát végzett, mi több, talán még a maximumnál is többet hozott ki az akadémiából kikerült, és az elsõ tapasztalataikat itt megszerzõ ifjoncokból…
Most pedig – lévén, hogy mégiscsak Pep edzõi karrierjének kezdetét mutatjuk be – elárulnánk, miben is hozott újat már a „B”-nél is a katalán tréner. Elõször is, fazont szabott a fiataloknak, arcot adott a csapatnak a már késõbbrõl is ismert letámadós taktikájával, a játék szélesítésével és a rögzített játékszituációk begyakorlásával. Természetesen Pep a csapategységre is óriási hangsúlyt fektetett, aminek következtében sokkal rugalmasabbak lettek a fiatalok, sokkal könnyebben reagáltak le egy-egy bekapott gólt vagy rossz megoldást. Küzdöttek, hajtottak egymásért, és az sem okozott problémát, ha éppen a Guardiola által favorizált 4-3-3-as szisztémáról át kellett állniuk meccs közben a 3-4-3-ra.
A rájátszás közben pedig Joan Laporta, a Barcelona presidentéje bejelentette, hogy a 2008-09-es idényben a Barcelona elsõ csapatának a vezetõedzõje Josep Guardiola lesz. Mindössze egy év tapasztalattal – az is csupán negyedosztálybeli…
Elég lesz?
Folytatjuk!