Laza gurigázás, helyenként pontatlanság és zseniális akciók
Vitathatatlan, hogy ez még nem a triplázó Barcelona volt, ám panaszra nincs oka a katalán szurkolóknak, ugyanis kedvenceik könnyed labdatartás formájában többnyire domináltak, kétszer pedig a kapuba is sikerült betalálniuk. A Bilbao azt játszotta, amit tud: sok futás, odaadó mentalitás, ellenben kevés kreativitás és még annál is kevesebb ellenszer a Barca rövid passzos játékára.
Nézd meg a mérkõzésrõl készült legjobb képeket – Galéria!
Nézd meg a találkozó összefoglalóját videón!
A mérkõzés elõtt a kezdõcsapat, illetve annak teljesítménye volt a nagy kérdés, és elmondhatjuk, hogy a lehetõségekhez mérten mindkettõ a legjobb volt. A kezdõben ott volt Keita, Bojan és Pedro is, míg a kapusposzton Guardiola mester Valdesnek szavazott bizalmat a háló õrzésére.
A találkozó egészét tekintve az eredmény remekül tükrözi a látottakat. A Barcelona nincs csúcsformában, hiányzott a játékából a kellõ agresszivitás, sõt, több alkalommal pontatlanok is voltak Xaviék, az ilyen jellegû hibák pedig nemigen megszokottak egy technikailag oly mértékben képzett együttesnél. mint a Barcelona.
A pozitív oldalon viszont ott áll a rövid passzos játék, és az ebbõl való ritmusváltások kiváló alkalmazása, a labdakihozatal – legtöbb esetbeli – tökéletessége, illetve a labdaszerzések hatékonysága.
Általában a bilbaói 90 percet „õrült hajszának” szokták nevezni mind a laikusok, mind a szakértõk, mondván, az Athetic az-az együttes, amely „felszántja” a pályát. Nos, ebbõl semmi nem következett be az elsõ 25 percben, ekkor ugyanis a vendégek uralták a játékteret, és a laza gurigázásaikból – amikor akartak – könnyen helyzetet, helyzeteket alakítottak ki.
Ilyen volt például Bojan második percben elsütött lövése, vagy Alves óriási lökete, amit Iraizoz kapus hihetetlen bravúrral védett. Sõt, a katalán ifjonc egy, nagyjából 20 méterrõl leadott lövéssel is jelentkezett, amely végül a kapufán csattant.
A „bombázás” után jött a mûvészet: Abidal – aki egyébként a sok pontatlansága ellenére végre bátran játszott, és többnyire kreatívan – szerzett meg egy labdát a térfél közepén, rögtön passzolta azt Henrynak, majd sprintelt elõre. A gall támadó bevárta honfitársát, végül a tizenhatosról három védõ gyûrûjében remekül továbbította a játékszert a felfutó Abidalhoz, akinek a tökéletes középre adását Xavi egy finom csel után az égbe lõtte. Mondhatni, a körútra, ami a katalán irányítótól nem mindennapi jelenség – pláne öt méterrõl…
A félidõ második felében aztán felzárkózott a Bilbao, és habár helyzeteket nem tudott kialakítani, egy rögzített szituáció után Aitor Ocio alig lõtt a kapu fölé. Intõ jel a Barcelonának, ám a vendég együttes nemigen értette meg azt, és egy labdavesztés után De Marcos tûzte kapura messzirõl, körülbelül 35 méterrõl a labdát, Valdes azonban hamar észlelt, és még a gólvonal elõtt a kapu fölé ütötte azt.
Amikor pedig már úgy tûnt, nincs veszély, jött a hazai vezetés. A középpályán ügyetlenkedtek a barcelonai játékosok, a labda valahogyan De Marcoshoz pattant, aki köszönte szépen, Alves kíséretében begyalogolt a tizenhatosra, lõtt, a lövése pedig megpattant Puyolon, és végül a hálóban kötött ki. 1-0, váratlan hazai gól.
A második félidõben egyik mester sem cserélt, a katalánokon viszont az elsõ félidõ néha céltalan labdázgatása után már látszott némi céltudatosság, aminek az eredménye végül az 58. percben jelentkezett, amikor is Keita baloldali beadása után Pedro lekészítette a játékszert Xavinak, a katalán irányító pedig ezúttal már nem hibázott. 1-1, egy remekül helyezett lövéssel egalizált a Barca.
Szûk tíz perccel késõbb – ami alatt habár a Barcelona nem fokozta a nyomást, de egyre pontosabban játszott – , jött a vezetõ gól! Egy Alves-Xavi összjáték után Pedróhoz került a labda, az addig a minutumig a csúszkáláson és a gólpasszán kívül sok mindent nem mutató szélsõ tolt egyet a labdán, majd fantasztikusan kilõtte a rövid oldalt. 1-2, Pedro egy gólpassza és egy gólja révén fordít a Blaugrana.
A hátralévõ idõben pedig – a hosszabbításban leadott Toquero lövésen kívül – már csak a csipkelõdés ment, amit a vendégek – érthetõ módon – Alvesen éltek ki, és többször is odarúgtak neki. Persze, a brazilt sem kellett félteni, az elsõ pár elszenvedett rúgás békés tûrése után már õ is keményebben ment oda a párharcoknál…
A szezon elsõ hivatalos tétmérkõzésén tehát egy egyelõre formán kívül, ám alapvetõen így is tetszetõsen és jól futballozó Barcelona futott ki a San Mames gyepére. Bõven vár még tehát munka Guardiolára, azonban elsõ 90 percnek tökéletes volt ez a mai – és akkor még nem is vettük figyelembe a sérülteket…
Athletic Bilbao – FC Barcelona 1-2 ( 1-0 )
Bilbao, San Mames
35 ezer nézõ
Vezette: Rubinos Perez
Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Ustaritz, Ocio, Koikili – Susaeta, Orbaiz, Gurpegui, Gabilondo (Castillo, 67’); De Marcos (Toquero, 60’) – Llorente (Etxeberria, 74’)
FC Barcelona: Valdés – Alves, Piqué, Puyol, Abidal – Touré, Xavi (Busquets, 81’), Keita – Pedro, Bojan, Henry (Jeffren, 74’).
A mérkõzés legjobbja ( az Eurobarca értékelése szerint): Xavi Hernandez
Jóllehet, a számok alapján a gólpasszt és gólt is jegyzõ Pedro nevének kellene ott állnia a legjobb teljesítményt illetõ értékelésünknél, az Eurobarca választása mégis Xavira, a Barca fáradhatatlan irányítójára esett. Az ok egyszerû: az óriási futómunka és a sok pontos passz mellett színezte a játékot, illetve számos olyan megoldást láthattunk tõle, amikor csak néztek utána a bilbaói középpályások. Ráadásul, õ szerezte az egyenlítõ találatot…