Cruyff kritizálja Messi új szerzõdését

A hosszabbítást csak „Florentino ellenes védelemnek” tartja

Lionel Messi szerzõdését az elmúlt hetekben hosszabbította meg a Barcelona, és most már 2016-ig köti kontraktus a fiatal argentin futballistát a gránátvörös-kék színekhez. A játékos természetesen nem emelt kifogást az aláírás ellen, de megtette ezt Johan Cruyff, aki már korábban is szót emelt a hosszabb szerzõdések ellen. A holland szerint a játékosok motivációja jelentõs mértékben függ attól; milyen a szerzõdéses viszonyuk, ráadásul a Barcelona hosszabbítási szándékának hátterében a szakember szerint az áll, hogy félnek az igazán tõkeerõs klubvezetõktõl, mint például Florentino Péreztõl.

Cruyff jelezte, hogy azzal nincs semmi problémája, hogy Leo Messi „legyen a legjobban keresõ játékos” a Barcelona keretében, de az már aggályos a szemében, hogy a kontraktus „túlságosan hosszú”.

„Az anyagi kérdéseken túl a 2016-ig való hosszabbítás teljesen más kérdés. Továbbra is védeni fogom a rövid szerzõdéseket a hosszúakkal szemben, tehát egy szerzõdés maximum 3 vagy négy évre szóljon. Ez vonatkozik a legjobbakra is, hívják õket ahogy hívják.”

Cruyff megítélése szerint a játékosoknak szüksége van „egy plusz motivációs tényezõre a fejlõdésükhöz”, és ezért a klubnak fönn kell tartania a szerzõdés anyagi területén az újítás lehetõségét a folyamatos jó teljesítmény esetén. Éppen ilyen érvek mentén foglalt állást egykoron Cruyff Ronaldinho Gaúcho szerzõdéshosszabbítása ellen, mert amikor még klasszis szinten futballozott a brazil, sokan szerettek volna látni egy olyan szerzõdést, ami a pályafutása végéig szólt volna. Az egyezség végül nem született meg…

A szakember végezetül megemlítette, hogy a hosszabbítás hátterében Florentino Pérez megjelenése állhat, mert a klub a hozzá hasonló klubvezetõktõl való félelem okán dönthetett a hosszabbítás, és a 250 millió eurós kivásárlási ár mellett. „A klub ezt a régi história és félelem jegyében alakította így, arra az esetre, ha jönne az a titokzatos vezetõ tele pénzzel, és el akarná vinni. És ha jön, mi lesz?” – tette fel a költõi kérdést Cruyff, aki bár nem írta le konkrétan, könnyen lehet, hogy arra az idõszakra utalt, amikor Joan Gaspart klubelnök a 2000-es évek elején minden játékosnak csillagászati fizetést adott. Ennek hátterében pedig az állt, hogy Luis Figót 2000-ben nem tudta megtartani a Barcelona éppen Florentino Pérezzel szemben, és az újabb játékosok elvesztésének veszélye eredményezte a túlköltekezést olyan játékosokra, akik közel sem ütötték meg a világklasszis szintet.