„Mourinho a labdarúgás ellensége”

Nemzetközi sajtóvisszhang | Messi és a Barça lábai elõtt Európa

Az FC Barcelona gyõzelme – köszönhetõen José Mourinhónak – nem úgy vonult be a köztudatba, mint ahogy kellett volna, mint a futball sikere, Madridban például az ‘AS’ és a ‘MARCA’ is teljes mellszélességgel Mourinho mögött áll, a játékvezetõt okolva a vereségért. Ezzel szemben a nemzetközi média egésze a Barçát dicséri, és a negatívnál negatívabb jelzõk hadát zúdítja a portugál trénerre. A szigetországban úgy fogalmaztak: „Mourinho a labdarúgás ellensége.”

 

 

A madridi sajtó azonban továbbra is kiáll Mourinho mellett, még úgy is, hogy a szurkolóknak egyértelmûen kezd elegük lenni a portugál sztáredzõbõl. A MARCA ugyanis a szerda esti találkozó után rögtön két témában is megszavaztatta az olvasóit. Egyfelõl az volt a kérdés, hogy a játékvezetõk tényleg a Barcelonának kedveznek-e, másfelõl pedig az, hogy Mourinho részérõl ideális taktika volt-e ilyen defenzív mentalitással pályára küldenie a csapatát hazai pályán.

A szavazók 71,8% úgy gondolja, a játékvezetõk nem részesítik elõnyben a Barçát, a másik témakörben pedig még nagyobb mértékû a kritika: a voksolók 92,4%-a szerint a Real Madrid taktikája nem a megfelelõ volt, és támadólag kellett volna fellépnie C. Ronaldóéknak. A madridi székhelyû sportnapilap internetes kiadásának látogatói tehát egyáltalán nem osztják Mourinho véleményét, ennek ellenére a fõvárosi média nem hátrál, és a címlapján a ‘Miért?’ felkiáltás szerepel, számon kérve Stark játékvezetõn Pepe szigorú piros lapját.

A nemzetközi sajtó mást látott: Messi és a Pep-Team lábai elõtt

Spanyolországon – és fõként Madridon – kívül ugyan megemlítik, hogy Pepe piros lapja talán túl szigorú volt, és nem jogos, ám semmiképpen sem a találkozó kulcsát vélik felfedezni a portugál kiállításában. Angliában például  a ‘The Times’ megjegyzi Mourinho elégedetlenségét a kiállítás kapcsán, ám Messit állítja a középpontba, és a katalánok dicséretén túl úgy fogalmaz, hogy „Mourinho a labdarúgás ellensége”, és kritizálja a portugál tréner hozzáállását.

Franciaországban a L’Équipe az argentin sztár, Messi dicséretét zengi, és a szerda esti Clásicót az „ördögök és Messi csatájának” nevezi. A gall lap továbbá kihangsúlyozza, hogy Pepe kiállítása megváltoztatta a találkozót, de a piros lapot logikusnak titulálja. A francia napilapok az összefoglaló írásaikban súlyos kritikákkal illetik Mourinhót, és kifejezetten sportszerûtlennek tartják mind a nyilatkozatát, mind együttese pályán látott mentalitását. Utóbbival kapcsolatosan a L’Équipe fogalmaz a legfrappánsabban: „A Madrid felrobbant a küzdelmében.”

A ‘Le Parisien’ médium ráadásul nemcsak a sportszerûtlen játékra, hanem a Madrid gyenge teljesítményére is kitér, a következõképpen fogalmazva: „A fõvárosiaknak a jövõben meg kell tanulniuk ragozni a ‘játszani’ igét.”

Németországban a mérkõzés durvaságát és feszültségét emelik ki a lapok, akik minden kétséget kizáróan Messi és a Barcelona mellett teszik le a voksukat. A ‘Der Tagesspiegel’ például azt írja, hogy a Barça kétgólos gyõzelme a „Szépség sikere”, illetve leszögezi: az a taktika, hogy a Madrid teljesen visszaáll védekezni és megpróbálja provokálni a Barcelonát, kudarcot vallott, így Mourinho veszített.  A ‘Berliner Zeitung’ egyébként azt is megjegyzi, hogy ez a találkozó már korábban elkezdõdött, utalva a Mourinho és Guardiola közötti, kedden lejátszódó nyilatkozatpárbajra.

Az olasz ‘La Gazetta dello Sport’ Messit „matadornak” becézi, és a világ legjobb játékosának minõsíti. Az újság szerint Guardiola leckét adott Mourinhónak, továbbá dicséretet kapott a katalán tréner „tökéletes, rekord arányú labdatartásos taktikája, kulcsfontosságú cseréi és változtatásai”, mi több, a ‘Gazetta’ a hasábjain úgy értékel, hogy „Messi volt a Barcelona zenekarának a sztárja, Guardiola a fõnöke, aki még Sergi Robertót is beküldhette a mérkõzés végén.”