Két év után ismét az elõdöntõ volt a végállomás | A Barça veszítette el
A Chelsea lesz ott a Bajnokok Ligája müncheni döntõjében, miután a Barcelona hazai pályán nem tudta megfordítani a küzdelmet még a 2-0-s vezetése ellenére sem. Xaviék végig dominálták a meccset, számos nagy helyzetet kidolgoztak, de nem tudtak élni azokkal a lehetõségekkel, amelyekkel lezárhatták volna a párharcot. Nem éltek az elsõ félidõ végére elért 2-0-s vezetéssel, Terry kiállításával, a kiharcolt tizenegyessel. Külön emberekre mutogatni fölösleges, de tény, ezt az összecsapást a Barcelona vesztette el úgy, ahogy csak nagyon kevesen vesztettek el egyenes kieséses párharcot a BL történetében.
Ahogyan azt várni lehetett, Pep Guardiola három védõvel, négy középpályással és három támadóval küldte csatába fiait, akik a meccs elsõ percétõl koncentráltan, gólra törõen futballoztak, és keresték a rést a vendégek többsoros védõfalán.
Az elsõ félidõt több jelenet, a Barcelona vezetõ gólja, John Terry kiállítása, majd Iniesta talála, illetve Ramires szépítése határozta meg. A Barça végigtámadta a játékrészt, volt néhány óriási helyzete, amelyek mind kimaradtak. Messi kétszer is, Fábregas egyszer került nagy gólhelyzetbe, de Cech kapus mögött egyszer sem rezgett a háló. A katalán játékosok az odavágóhoz hasonlóan pontatlanok voltak a kapu elõtt, és nem tudták gólra váltani a rendkívül nehéz munkával kialakított ziccereket.
A csapat pedig remekül mozgott a pályán: mindenki sokat mozgott labda nélkül, a támadókat a keresztbe, vagy mélységben megtett elmozgásaiknak köszönhetõen gyakran sikerült megtalálni a labdával. A gól azonban csak nem jött, sérülések miatt azonban mindkét csapat kénytelen volt már egyet cserélni. A vendégektõl Cahill, hazai oldalon Piqué volt kénytelen elhagyni a pályát, utóbbi feltehetõen agyrázkódás miatt.
A meccs elsõ döntõ momentuma a 35. percben jött el. A Barcelona tanácstalan volt, hogy miként végezzen el egy szögletrúgást, ebbõl jött a szerencsés „csillagállás”, mert a tizenhatos baloldala szabadon maradt, Alves indult meg, Cuencához játszott, aki okosan adott középre, Busquets pedig a félig üres kapuba helyezett. 1-0, megtört a jég.
A gól után nem sokkal John Terry nagyon buta szabálytalansága emberelõnybe hozta a Barçát. A londoniak csapatkapitánya sunyi megoldással hátulról beletérdelt Alexis Sánchez combjába, amiért a játékvezetõ – az asszisztens jelzése után – kiállította. Megzavarodott kicsit a Chelsea, jött a 43. perc, Alexis lódult meg, Messihez játszott, aki megadta a döntõ passzt Iniestának, és tiszta gólhelyzetben õ már nem hibázott. Cech kapus mellett a hosszú alsó sarokba helyezett. Okos megoldás, továbbjutó pozícióba került a Barcelona, és minden úgy állt, hogy ezt a küzdelmet hazai pályán nem veszítheti el. Jobb volt, felszabadult, emberelõnyben volt…
A hiba azonban nagyon rosszkor, még a szünet elõtt jött, és a Chelsea ki tudta használni az elõtte adódó esélyt. Lampard passzolt be egy labdát a rendezetlen hazai védelem mögé, Ramires kilépett, és gyönyörû mozdulattal emelt Valdés felett a kapuba.
A szünet után két percre volt szüksége a Barcelonának, hogy ismét nagy helyzetet dolgozzon ki. A 47. percben Iniesta lõhette volna meg a Barcelona harmadik gólját, de a labdája szögletre vágódott. A 48. percben már Fábregas kapott labdát a tizenhatoson belül, Drogba buktatta, tizenegyes! A büntetõhöz Messi állt oda, azonban a jobb felsõ sarok felé tartó labda a felsõ lécrõl kivágódott. Egy újabb döntõ hiba, amiért a lehetõ legdrágább árat fizette az együttes.
Ezt követõen a Chelsea képes volt rendezni a sorait, és emberhátrányban is távol tudta tartani a Barcelonát a helyzetektõl. Egyértelmûen holtpontra jutott ekkor a hazai csapat, mely csak meddõ fölényben volt. A 62. percben Iniesta átadásából Cuenca került gólhelyzetbe, de a szélsõ Cechbe lõtte a labdát. A 64. percben szöglethez jutott a Chelsea, a beívelést Ivanovics fejelhette kapura nagy ziccerbõl, de a hazaiak szerencséjére nagyon rosszul találta el a játékszert.
A Chelsea néhány perccel késõbb is helyzetbe került, de Kalou nem tudta kapura lõni a labdát. Guardiola a második cseréjét a 68. percben használta ki, Tello lépett pályára a sokat mozgó, de nem túl hatékony Cuenca helyére. A 74. percben következett a harmadik változtatás, Keita jött Fábregas helyett, Guardiola középcsatár posztra küldte be a mali futballistát.
Ezt a cserét azonban már a kényszer szülte. A Barcelona nem találta a rést a védõfalon, görcsössé vált a játéka, és nem tudott gólt szerezni. A 82. percben Messi a tizenhatoson kívülrõl célozta meg a rövid sarkot, de Cech kapus óriási bravúrral a kapufára mentette a próbálkozást. A 91. percben egy kezezésgyanús esetért nem kapott tizenegyest a Barcelona, a másik oldalon viszont megindult Fernando Torres, aki eljutott Valdés kapujáig, elhúzta mellette a labdát, és az üres kapuba helyezett. 2-2 a vége, a Barcelona pedig kiesett a Bajnokok Ligájából.
A címvédõkön ülõ átok most is élt. Fortuna ugyan a párharc során végig elpártolt a katalánok mellõl, de a játékosok is hibáztathatják magukat, mert kétszer is megnyerhették volna maguknak a párharcot ezen az estén, de nem tették. Helyzetkihasználás nélkül nem lehet Bajnokok Ligáját nyerni, és ezt sajnos ennek a csapatnak, ezeknek a játékosoknak is meg kell érteniük.
FC Barcelona – Chelsea FC: 2-2 (2-1)
Továbbjutó 3-2-es összesítéssel a Chelsea
Barcelona, Camp Nou
95.845 nézõ
Vezette: Cüneyt Çakir (török)
Barcelona: Valdes; Puyol, Piqué (Alves, 26’), Mascherano; Busquets, Xavi, Iniesta, Cesc (Keita, 74’); Cuenca (Tello, 67’), Alexis és Messi.
Chelsea: Cech; Ivanovic, Cahill (Bosingwa, 12’), Terry, Cole, Mikel, Meireles, Mata (Kalou, 58’), Lampard, Ramires; Drogba (Torres, 80’).
Gólok: Busquets (35’), Iniesta (43’), Ramires (45+1’), Torres (92′).
„