A Tito-fejezet elé

Szülõk, ismerõsök véleménye a Barça következõ trénerérõl – Portré

Tito Vilanova lesz a következõ idénytõl az FC Barcelona vezetõedzõje, miután Josep Guardiola a jelenlegi szezon végén távozik az együttes élérõl. A jelenlegi másodedzõ tehát elsõ emberré lép elõ, és minden bizonnyal lesznek olyan egyéni elképzelései, melyek változást hoznak majd a csapat életében, ám kardinális irányváltásra nem kell számítani. Vilanova ugyanis csaknem ugyanaz a személyiség, mint Guardiola, és az sem véletlen, hogy öt éven keresztül tudtak ilyen szinten együtt dolgozni.

Guardiola neve az elmúlt öt éves (2007-2008, Barça B) tevékenysége alapján egyet jelent a szerénységgel, a sportemberi magatartással, a példamutatással és a végtelen gyõzni akarással, a tökéletességre való törekvéssel, tehát azzal, hogy a nap egészében a futball járt a fejében, a Barça sikeréért küzdött napi 24 órában.

Eddigi segédedzõje, Tito Vilanova is ugyanígy gondolkodik. A labdarúgás megszállottja. Az ‘El Periodico’ katalán napilap munkatársa az elmúlt napokban ellátogatott Vilanova szülõhelyére, Bellcaire d’Empordàba, ahol a Barcelona következõ trénerét gyerekkora óta ismerõket szólaltatták meg.

Egy rendhagyó portré következik a fent említett anyagból válogatva, ahol a nyilatkozatoké a fõszerep, s nem az életrajzé, mivel úgy hiszem, elõbbi sokkal jobban megmutatja, mit is várhat a nagyérdemû Vilanovától.

A futball megszállottja

Vilanova szülei elõször nem nagyon akarták elhinni, hogy fiúk lesz a Barça következõ trénere. Tito nem árulta el nekik, õk is csak a sajtótájékoztatón tudták meg, melyen Guardiola elárulta a döntését. A jelenlegi másodedzõ édesapja, Joaquim Vilanova úgy fogalmaz, hogy „Tito állandóan focizott. Sokszor ebéd után azt mondta, játszom egy keveset, és két óráig csak gyakorolt, rugdosta a labdát a falnak, szegény szomszédok pedig egyszer sem panaszkodtak. A futball megszállottja volt, jó gyerek, noha egy kissé hiperaktív. Néha mondtam is neki, hogy most csináljon mást is, mert nem lehet állandóan csak futballozni.”

Természetesen a szülõk nagyon büszkék és egyben nagyon boldogok, s nem csak azért, mert õ lesz az FC Barcelona vezetõedzõje, hanem azért is, mert „ez a poszt egyben egy óriási felelõsség is, márpedig ha elvállalta, akkor minden bizonnyal már teljesen meggyógyult, és nincsenek egészségügyi problémái (fültõmirigyébõl távolítottak el daganatot még novemberben – a szerk.).”

Guardiola nyilvánvalóan a hozzá hasonló személyiségjegyekkel rendelkezõ emberekkel akart együtt dolgozni, s számára a legfontosabb a hozzáértés mellett a szerénység lehetett. Vilanova e téren is folytatni fogja a Pep által kialakított stílust: egyrészt a felajánlása révén számos gyerek és az õ szüleik jelen lehettek már a Barça edzésein a szülõvárosából, másrészt visszautasított egy számára rendezendõ ünnepséget, miután a Barcelona tavaly megnyerte a Ligát és a Bajnokok Ligáját is.

Utóbbiról már a 660 lakossal rendelkezõ város polgármestere, David Font beszélt: „Azt mondta, õ nem tett semmilyen fontos dolgot, és hogy vannak olyan emberek, például a farmerek, akik egész életükben dolgoznak és sokkal több figyelmet, dicséretet érdemelnének. Õ egy rendkívül szerény ember, aki megtestesíti azokat az értékeket, amiket évek óta próbál a fiatalokba nevelni.”

Sõt, Jordi Piqué úgy fogalmaz Titóval kapcsolatosan, hogy „ha ma találkozunk az utcán, ugyanúgy üdvözöl és ugyanolyan félénken vált velem pár szót, mint régebben.”

Culé örök életében

Elkerülhetetlen lesz Vilanova számára az összehasonlítás elõdjével, Guardiolával, ám elöljáróban – ahogy az fentebb már olvasható – rengeteg közös dolog van a két közeli barátban. Guardiola a szerénység mellett talán csak a fanatizmusával, az FC Barcelona iránti elkötelezettséggel nyûgözte le még jobban a publikumot, és ez az, ami Vilanovára is jellemzõ.

Még gyerekként ugyanis volt egy mérkõzés, melyen az edzõje védekezõ feladatokat bízott rá, egészen pontosan egy veszélyes játékost kellett volna felügyelni a meccs alatt, így a trénere arra kérte õt, hogy a támadásokba ne kapcsolódjon be. Tito ugyanakkor nem hallgatott mesterére, elindította a támadásokat és megpróbált gólt szerezni. A találkozó után egy kissé meg is fedték, mire õ azzal magyarázta a hajthatatlanságát, hogy édesanyja csak akkor vett volna neki egy Barça-mezt, ha betalál a hálóba.

A Masia neveltje

Tizenhárom esztendõsen került a Masia kötelekébe, így a klub nagy hatással volt rá a nevelésében, az egyesület sajátja, mely egy ilyen egyedülálló stílus fenntarthatósága esetében létfontosságú szempont. A polgármester, Font szerint „Tito megtestesíti a katalán mentalitást, melynek alapja a tûrõképesség. Tûr – még akkor is, ha valaki a szemébe nyúl.”

Zárszó? Stílusosan Font nyilatkozatával.

„Guardiola és Tito kinevezése az FC Barcelona élére azt mutatja, hogy nem szükséges külföldre menned, s ami még fontosabb: õk ketten tökéletesen tükrözik azt, hogy milyen felfogással tekintenek Katalóniában erre a sportra.”