11 nap maradt igazolni | Mi lesz, ha senki sem érkezik már?
Az FC Barcelona és a FIFA közötti nézeteltérés végeredményeként keletkezõ transzfertilalmat sokféleképpen meg lehet ítélni, véleményezni, ám egy biztos: pánikba nem kell esni, mert a megoldás már most, az igazolások nélkül is a Barça kezében van. A katalán klubot a fiatalok megszerzésével kapcsolatos vezetõi hibák miatt büntették meg, és egyben a Masía is jelentené a megoldást, csupán annyi változna, hogy kényszerbõl még erõteljesebben kellene nyúlnia a szakvezetésnek a fiatalokhoz. Sokan kritizálják a klubvezetést, hogy nem látta elõre a büntetés tényét, és ennek megfelelõen nem igazolt már elõre, a következõ évi keretet is kialakítva. Sokak szerint keményebben kellene fellépni a Nemzetközi Labdarúgó-szövetséggel és azzal a névtelen feljelentõvel szemben, aki jelentette a klub szabálysértéseit a FIFA illetékes bizottságánál. Még többen úgy gondolják, ha már így alakult, a jelenlegi átigazolási idõszakból hátralévõ 11 nap során kell megvásárolni azoknak a játékosoknak a játékjogát, akik a következõ nyáron lettek volna kiszemeltek, és egy évre még kölcsönadni õket jelenlegi klubjuknak.
Mindegyik állításban van némi igazság, ám a lényeg az, hogy pánikra, pesszimizmusra, és több éves sikertelenséget prognosztizáló jóslatokra semmi ok sincsen. A katalán vezetés fiatalok leigazolása körüli hibái miatt büntették meg a Barçát, ám egyben a Masía is jelenti a megoldást. Amennyiben ugyanis a katalán egyesület megbízik a fiataljaiban, úgy ez nem jelenthet számára problémát.
Természetesen egyértelmû, hogy a legtöbb fiatalt nem lehet egybõl a mélyvízbe dobni, mert hiába rejlik benne óriási potenciál, azoknak a magas elvárásoknak, amik Barcelonában vannak, azonnal még nem tud megfelelni. Éppen ezért tökéletes módszer az, amit Barcelonában az elmúlt években láthatunk: a világklasszisokkal teli csapatba fokozatosan, elõször epizódszerepeket kapva építik be a tehetségeket.
Ugyanakkor abban is biztos vagyok, hogy van a fiatal tehetségeknek egy olyan csoportja is, amelynek nincs szüksége még évekre, hogy a legmagasabb szintû ellenfelek ellen is bizonyíthassanak. Ráadásul a fokozatos beépítés hátulütõje, hogy sztenderd játéklehetõség híján valójában nem tudjuk meg, mire is lehet képes az adott fiatal. Montoyát rögtön ide tenném – a fiatal hátvédet a korosztályos válogatottakban rendre azelõtt a Carvajal elõtt favorizálták, aki most stabil tagja a Real Madridnak. Carvajal kölcsönben töltött egy évet Leverkusenben, és azonnal kibontakozott, Montoyát illetõen azonban még máig vannak kétségek, hogy hova is futhat ki a karrierje – cserejátékosig vagy esetleg klasszis szélsõig.
Ha tehát esetleg úgy alakul, hogy a Barça ténylegesen nem igazolhat 2016 januárjáig, továbbá a hátralévõ 11 napban sem sikerül erõsíteni már a következõ szezonra, úgy a következõ nyáron eljön a fiatalok ideje, és az idei, jelentõs átalakítás után végbemehet a tényleges generációs vérfrissítés.
Lehetséges, hogy a tapasztalatlanságuk miatt eleinte meccseket, késõbb esetlegesen kupákat veszít a Barça, de meggyõzõdésem, hogy a klub ennyi tehetséges játékosból 2-3 kezdõjátékost szerez magának hosszú távra.