Pénteken délben rajtol az aláírásgyûjtés | Az elnök „nem kormányozza a hajót”
Agustí Beneditónak 16.570 aláírást kell összegyûjtenie péntektõl kezdve ahhoz, hogy bizalmi szavazást lehessen kiírni Josep María Bartomeu ellen, élen azokkal a napokkal, amikor mérkõzést is játszik az FC Barcelona. A korábbi elnökjelölt pozitívan látja az aláírásgyûjtés esélyeit és így azt is, hogy el tudják mozdítani a pozíciójából a jelenlegi elnökséget. Benedito pénteken délben átveszi az aláírásgyûjtõ íveket, ezzel kezdetét veszi az aláírás gyûjtési periódus.
Milyen okok állnak a bizalmatlansági indítvány mögött?
A Barça súlyos intézményi válságban van, mind szociális, mind gazdasági tekintetben. A legsúlyosabb talán az ügyészséggel kötött alku volt, amin keresztül elfogadták, hogy 5 millió euró büntetést fizetnek.
A DIS-ügy is nagy nyomást helyez a jelenlegi vezetésre?
Itt válik még súlyosabbá a szituáció, hiszen a korábbi paktum miatt a Barcelonának már van büntetett elõélete, és egy újabb eset, amikor elítélik a klubot, rendkívül súlyos következményekkel járhat. Fel is függeszthetik az egyesületet hat hónapra vagy akár felszámolást is kezdeményezhetnek ellene. És az a kártya már nem játszik, hogy ismét a Barçát teszik felelõssé saját maguk helyett, ez már nem felhasználható.
Mi jöhet ki még a Rosell elleni vizsgálatból?
Nagyon sok hangfelvétele van a hatóságoknak, amit Rosellel szemben felhasználhatnak. Ha nyilvánosságra kerülnek ezek a beszélgetések, ismerve az õ személyiségét, én nem tenném tûzbe a kezem, hogy nem derül ki semmi. A Barça a teljes bizonytalanságban van pontosan ezek miatt a jogi eljárások miatt. Rosellt pénzmosás és bûnszervezet szervezése miatt is vádolják. Nagyon jól tudjuk, hogy Rosell és Bartomeu között rendkívül szoros volt a kapcsolat, és ne felejtsük el, hogy ezek, amik miatt Rosellt vádolták, akkor történtek, amikor Rosell a Barcelona elnöke volt, Bartomeu pedig az elsõszámú alelnöke, elsõszámú bizalmasa. A logika azt mondatná velünk, hogy Bartomeu is tudott mindenrõl. Innen ered az a bizonytalanság, amit a klub most is megél.
Milyennek találta a Barça átigazolási idõszakát?
Minden egy nagy-nagy improvizáció eredménye, soha nem volt semmilyen stratégiájuk. Nem volt terv. Dembélé, Paulinho és Semedo annyiba kerültek, amennyi pénzt Neymarért kapott a klub, és aztán még ott van a távozók témája is. Úgy kezdõdött a nyár, hogy eladunk néhány játékost. Munirért kérünk 20 milliót, aztán végül kölcsönadtuk. Ezeket az ügyeket elfogadhatatlanul kezelték. Az eredmény pedig az, hogy rosszabb kerete van a csapatnak. Kilenc középpályásunk van. Ez az edzõ szeretett volna egy középsõ védõt, de valaki a Barça vezetésébõl úgy döntött, hogy nem ezt kell megerõsíteni, és inkább még egy középpályást kell hozni. Ez egy nagy összevisszaság és improvizáció, ami a semmibe vezet. Bartomeu már jó ideje teljesen kontrollálatlanul teszi azt, amit tesz. Se nem vezeti a csapatát, se nem kormányozza a hajót.
Milyennek találja, hogy Iniesta megcáfolta az elnököt?
Ez is egy bizonyítéka annak, hogy nincs meg a megfelelõ kapcsolat az elsõ csapat és a vezetés között. A véleménykülönbség, az eltávolodás pedig nyilvánvaló, ami már nem korrigálható. Most ez Iniestával történik, akire igazán nem jellemzõ az ilyesmi. Ez is egy ok, hogy támogassuk ezt a bizalmatlansági indítványt. Az egyedüli kiút Bartomeu lemondása.
A kapcsolatok megtörtek a vezetés és a játékosok között?
Már hallottunk nyilvános megszólalásokat, amik a kényelmetlen állapotra utaltak. Amit a játékosok szeretnének, az egy versenyképes csapat. És a Madrid egy számára nagyon pozitív szakaszba lépett, amelyik eltarthat egy darabig, figyelembe véve, hogy milyen típusú és korú játékosaik vannak. Három BL-t nyertek négy év alatt. A mi játékosaink szerettek volna eléggé felfegyverkezni, hogy küzdeni tudjanak a Madrid ellen, és Európa többi nagy klubja ellen. És egy olyan nyáron, amikor alaposan kellett volna erõsíteni, azt látjuk, hogy a keret gyengébb lett, mint egy évvel ezelõtt. Ezek nem szavak, ezt igazolják a tetteik is, mert az utolsó percekben is még az erõsítési lehetõségeket keresték.
Beveszi a magyarázatot az elinflálódott piacról?
Több mint 400 millió eurót költöttünk 2015-tõl kezdõdõen erõsítésekre. Most 145 milliót fizetünk egy 20 éves játékosért, a klubnak több mint 700 milliós bevétele van, és csak panaszkodnak, úgy beszélnek, mint egy kis csapat. Annak mi köze van a piaci inflációhoz, hogy nem törõdsz a La Masíával?! Beléptünk egy olyan idõszakba, ahol a Madrid nagyon erõs, és a Barcelona egyértelmûen rosszabb ahhoz képest, amilyen volt három évvel ezelõtt. Minden örökségüket eljátszották, amit rájuk hagytak.
Bartomeu bír az igazgatótanács támogatásával?
Az egyértelmû, hogy ott sincs teljes egyetértés, és néhány tagja a vezetésnek nagyon is kritikus az elnök egyes döntéseivel szemben. Nem zárok ki egy lemondást, és egy elõrehozott választást sem.