A Xavi-éra mélypontja és legrosszabb teljesítménye: Sahtar – Barça 1X1 értékelő

Az FC Barcelona kikapott 1-0 arányban a Sahtar Donyeck ellenében Hamburgban a Bajnokok Ligája csoportkörének negyedik fordulójában, ezáltal még nem biztos, hogy tavasszal a legrangosabb európai kupasorozatban folytatja. Meglehetősen nehéz bárkit is pozitív értelemben kimelni, a mezőnyjátékosok közül Araujo az egyetlen, aki nem okozott csalódást. Azt sem egyszerű megállapítani, hogy kik lógtak ki leginkább lefelé, mindenesetre Raphinha olyan „teljesítményt” nyújtott, amit rendkívül nehéz lesz alulmúlni. Ami Xavit illeti, ő is vastagon okolható a vereségért, mert egyik húzása sem jött be, sem „taktika”, sem a kezdők, sem a cserék. A pontozás szempontjairól itt olvashatsz.

Az elmúlt évek sikertelenségei még mindig rémálomként jelentkeznek a fejekben: Sahtar – Barça 1-0

A kezdőcsapat:

Ter Stegen: 5

Négy kapujára tartó lövésből hármat hárított, a kapott gólért nem lehet hibáztatni. Lábbal szokásához híven magabiztos és pontos (24/26 sikeres passz) volt. Nem rajta ment el a mérkőzés.

Cancelo: 4

Előkészített kettő lövést, ezen kívül nagyon keveset tett hozzá a támadójátékhoz, öt beadásából csupán egy talált társat. Az első 3-4 meccsén nagyon hasznosan és jól játszott (két gól mellett kiosztott egy gólpasszt is), azóta viszont közel sem tudja hozzáadni azt a pluszt támadásban, amiért sokáig a Manchester City alapembere volt, illetve a világ egyik legjobb támadó szellemű szélsőhétvédjének tartják. Általában nem a vonal mellett, hanem a félterületben/középen helyezkedett, különösebb eredmény és hatás nélkül. Kicsit javítja az összképet, hogy a védőmunkáját jól látta el, hat szerelési kísérletéből ötöt sikerrel hajtott végre, volt egy-egy tisztázása és megelőző szerelése, illetve hét labdaszerzése. Fun fact: Fotmobon ő kapta a legmagasabb értéket a 22 játékosból…

Araujo: 5.5

A mezőnyjátékosok közül ő az egyetlen, aki nem okozott csalódást ezen az estén. Hátul mindig jól avatkozott közbe, több fontos szerelést, mentést mutatott be, olykor utolsó emberként. Tíz párharából kilencet sikerrel vívott meg és (holtversenyben) ő szerezte meg a legtöbbször a labdát, szám szerint hét alkalommal.

Christensen: 3

A kapott gólnál nemes egyszerűséggel fel sem ugrott az ellenfelével, ez egy hatalmas, nehezen megmagyarázható és sokba kerülő hiba volt a részéről. Ebben a szezonban (sajnos) nem hozza azt a megbízható, sallangmentes teljesítményt, mint az előzőben, amikor alig-alig láttunk tőle ekkora hibá(ka)t. Ha igaz az alábbi híresztelés, miszerint az előszezon óta kellemetlenséget érez az Achilles-ínjában, az részben megmagyarázza a formájának visszaesését.

https://twitter.com/barcacentre/status/1721517127318818844

Marcos Alonso: 2

Nehéz újdonságot írni-mondani vele kapcsolatban. Képtelen bármi pluszt hozzátenni a támadásokhoz (ezúttal 1/5 pontos beadás), cserébe védekezésben is gyenge, például egy alkalommal párharcot veszített a tizenhatoson belül, aminek ukrán helyzet lett az eredménye. Értjük, hogy Balde messze van a csúcsformájától és valamikor őt is pihentetni kell, de Alonsót kezdőként játszatni…

Romeu: 3

A második játékrész elején egy remek mélységi passzal hozta (volna) ígéretes helyzetbe Lewandowskit, ezen kívül nem tett hozzá semmit a támadójátékhoz, nem is volt túlságosan aktív, csupán 34 pontos átadást és 45 labdaérintést jegyeztek fel nála 59 perc alatt. Legalább védekezésben egészen hasznos volt, hat alkalommal szerezte meg a labdát.

Gündogan: 4

95%-os sikerességgel (93/98) passzolt, viszont ezen a találkozón tőle sem érkeztek kulcspasszok, egyetlen helyzetet dolgozott ki, pedig rendre jeleskedni szokott előkészítésben, már 5 gólpasszt osztott ki minden sorozatot figyelembe véve, a legtöbbet a keretből. Megpróbálkozott egy átlövéssel, ami messze elkerülte a kaput, a másik kísérlete pedig elakadt a blokkban.

Gavi: 3

Teljesen beleszürkült a mezőnybe, az volt az ember érzése mérkőzés közben, mintha pályán sem lenne, csupán 18 sikeres passza és 35 labdaérintése volt 81 perc alatt. A rá jellemző hevességet, agilitást, agresszivitást, szenvedélyt sem láttuk tőle, nem vívott párharcokat, nem szabálytalankodott, nem ment neki senkinek. Ugyanakkor ő legalább – egyedüliként a csapatból – fejjel eltalálta az ellenfél kapuját!

Raphinha: 1

Nem hajtott végre hasznos megmozdulást, egyik rosszabb és értelmezhetetlenebb volt, mint a másik. Az mindenképpen egyfajta „bravúr”, hogy nem volt pontos és egyben előre irányuló átadása. Az egyetlen lövési kísérlete fölé ment. Ezt azzal „koronázta meg”, hogy flegmán futballozott, három alkalommal próbált meg kötőben passzolni – sikertelenül.

Lewandowski: 2.5

Labdát sem tudott átvenni, nemhogy megtartani majd lekészíteni azt. Kapura lőtt/fejelt két alkalommal, de eltalálni nem tudta azt. A legutóbbi hat összecsapásán nem talált be a Barcelona színeiben, utoljára 2010 decembere és 2011 februárja között volt egy ennél hosszabb góltalansági sorozata, akkor tíz egymást követő meccsen nem talált be. Pedig hogy robbant be tavaly ősszel…

Ferran Torres: 2

Annyira cápa lett erre az estére, hogy a labdát is csak harapta. Láthatatlan, észrevehetlen és haszontalan meccsek óta.

Cserék:

Balde: 3

Nem mutatott fel semmi hasznosat támadásban. Az előző szezonban mélyen védekező együttesek ellen az ő cseleiben, megindulásaiban lehetett bízni, gyakran ő bontotta meg az ellenfél védelmét, ehhez képest idén alig-alig láttunk ilyen jeleneteket.

Pedri: 3

Volt egy-két veszélyes beadása, amit végül kifejeltek az ukránok, ennél többre tőle sem futotta ezen az estén.

Joao Félix: 3.5

Megpróbálta megbontani az ellenfél védelmét cselekkel, de zömében nem ültek a megmozdulásai, például egyszer az ötösön belül lövés helyett eltörte a labdát és egyik beadása sem (0/5 pontos) talált társat. Tíz mérkőzés óta gólképtelen és a legutóbbi négy találkozón gólpassz sem érkezett tőle.

Lamine Yamal: 4

Ígéretes helyzetbe hozta Félixet, viszont sajnos nem lett assziszt belőle, mert a portugál eltörte a labdát.

Fermín López: –

Nem befolyásolta az eredmény alakulását sem negatív, sem pozitív értelemben.

Vezetőedző:

Xavi Hernández: 2

Lassan két éve iránytja a csapatot, ezen időszaknak a sikerek és nagy győzelmek mellett megvoltak a maga mélypontjai, azonban ez a vereség talán a legmélyebb az összes közül. A csapat „támadójátéka” teljesen impotens, ötlettelen, céltalan, statikus, könnyen kiszámítható és fantázia nélküli volt, elképesztően lassan járt a labda, nagyon-nagyon kevés helycserét, rotációt láttunk, a játékosok zöme egyhelyben állt. Az volt az ember érzése, hogy ha két napig játszották volna a meccset, akkor sem sikerült volna egyenlíteni.

Ez a keret sokkal többre (lenne) képes ennél, sőt, láttuk azt, hogy képes, például másfél héttel ezelőtt a Clásico első 60 percében. Ahogyan Xavitól is láttunk remek meccsterveket, változtatásokat (lemeccselte már például Carlo Ancelottit, Diego Simeonét), viszont ezúttal – és a Real Socied ellen – látszólag nem volt ötlete, terve, nem tudott belenyúlni a meccsbe. Az is rejtély, hogy miért várt a cserékkel az 59. percig. Sürgősen változatni kell(ene) a jelenlegi formán és helyzeten, ugyanis ezzel a vereséggel veszélybe került a továbbjutás a BL-ben, valamint egy többmeccses rossz sorozat esetén akár a bajnoki cím is elúszhat.

***