A kiválótól a gyengéig elég nagy szórása lett a pontjainknak a Getafe elleni 5-2-es győzelem értékelése kapcsán, ami az eredményt nézve talán túlzás, de igazából az eredmény is túlzó, mert igazán csak az első félidőben játszott jól a Barcelona. Nálunk Sergi Roberto és Griezmann, nálatok Sergi Roberto és Trinaco lettek a legkevésbé jók, míg a meccs embere nyilván a két gólt szerző és gólpasszt adó Messi lett. Részletek kifejtve alább, pontozni pedig ezen elvek alapján szoktunk.
Mielőtt a részletes indoklások jönnének, itt vannak a ti és a mi pontjaink, amik között alapvetően nincs nagy különbség, egyetlen játékost leszámítva. Ő szokás szerint Griezmann… 🙂
ter Stegen: 6
Kapott két gólt, úgy, hogy Lenglet öngóljánál tehetetlen volt, a tizenegyest meg nem tudta hárítani, más dolga meg nem igazán volt. Úgyhogy elég szerencsétlen meccsen van túl – megint – és az ehhez hasonló találkozók miatt igazából idén sem lesz esélye arra, hogy megszerezze az első Zamora díját (idén 25 találkozón 22 gólt kapott eddig, de ennél Oblak és Courtois is jobban áll, sajnos), pedig egyszer mindenképp megérdemelné.
Mingueza: 7
Nehéz nem szeretni a fiút. Gyors, erős, határozott, látszik, hogy meghalna a csapatért, de ez a lelkesedése bizonyos helyzetekben sok is tudni lenni, legalábbis kockázatokat jelenthet az eredményre nézve. Ilyen volt a helyzet a második félidőben, amikor a csapat kicsit belealudt a meccsbe, elvesztette a kontrollt, és Araújo hibája után 3-2-es állásnál Koeman is valószínűleg azért volt mérges rá, mert stabilitás kellett a csapatnak, nem egy újabb hiba, miközben a 16-os környékén támad a jobboldali középhátvédje. A látottak erre utaltak, a holland mester a meccs utáni nyilatkozatában már óvatosabban fogalmazott – mert egyébként jól játszott Mingueza, úgyhogy nagy kritika nem is szabad, hogy érje. És egyébként 115 (!) sikeres passz volt, 75 perc alatt. Ami brutális szám és amiből tényleg látszik, hogy mennyire aktív volt és milyen szinten bevonódott a játékba.
Piqué: 7
Amíg a pályán volt, szépen elterelgette a társakat, egy-egy kósza Getafe támadást leszámítva pedig nem is igazán volt próbára téve, a gól miatt meg nem vennénk elő. A félidőben lecserélte Koeman, hadd pihenjen rá egy kicsit a bajnoki hajrára.
Lenglet: 6
Ahogy a csapatnak, neki is felemás meccse volt abban a 45 percben, amit kapott. Volt egy csodálatos hosszú labdája de Jongnak a félidő közepén, a harmadik barcelonai gólnál az ő fejese után lőtt kapufát, majd gólt Messi – viszont volt több eladott labdája és az öngól is az ő neve mellé került, még ha szerencsétlenül is pattant rá a labda. Itt térnénk ki egyébként Jorge Figueroa Vazquez játékvezető úrra is, aki a meccs első szabálytalanságára sárgát adott Lengletnek, teljesen érthetetlenül, és adta ezt úgy, hogy egyrészt még azon is el lehetett vitatkozni, szabálytalan volt-e a francia. Másrészt később az ellenfélnél volt két talpalás és Messi egy durva „leütközése” is, ami persze nem ért sárgát – ráadásul pont abból egyenlített a Getafe az első félidőben, hogy Kubo talpalása után átmenetileg emberhátrányban volt a csapat Mingueza ápolása miatt. Úgyhogy a cseréje sem feltétlen a teljesítményének szólt, hanem inkább annak, hogy a bíró még véletlenül se tudja kiállítani valami semmiségért…
Sergi Roberto: 4
Mintha másik meccsen játszott volna… Egyértelműen látszott rajta a meccshiány, előrefele szinte semmit nem vállalt, a kezdők közül a második legrosszabbul passzolt, pedig nem gólpassz értékű átadások tömkelegével próbálta megkínálni a társakat, hanem a tutira ment. Tudjuk be ezt egy rossz esetének, mert ennél többre képes.
de Jong: 7
A kupadöntővel ellentétben most nem játszott főszerepet, hozott egy jó átlagot (90% felett passzolt, voltak kulcspasszai, remek beindulásai, összjátékai és megint mindenhol feltűnt a pályán), de extrát most nem tett hozzá. Koeman a második félidőben ráadásul egy ideig megint középső védőt játszatott vele, de ez most nem biztos, hogy a legjobbna indokolható döntései közé tartozott.
Busquets: 8
Ha focit szerető tinilányok lennénk, akkor a gólpassza láttán lehet, hogy összepisiltük volna magunkat. Viszont „csak” a szép futballt szerető Barcelona szurkolók vagyunk, úgyhogy inkább felállva tapsolunk egy ilyen teljesítmény láttán, mint amit csütörtök este lerakott az asztalra és talán még egy könnycseppet is elmorzsolunk, mert valószínűleg egyre kevesebbet fogjuk látni ezt tőle – ezt, amit fénykorában meccsről meccsre hozott. A remek játéka részben persze annak is köszönhető volt, hogy nem igazán kapott a nyakába egy embert az ellenféltől, így volt ideje irányítani és diktálni a tempót – ilyenkor pedig továbbra is világklasszist tud nyújtani. A gólpassza pedig… inkább nézzük meg újra:
El pase diabólico de Busquets.
De locos. pic.twitter.com/HkO5T8bUsZ
— Iniestazo (@INIE8TAZO_MEDIA) April 22, 2021
Pedri: 5
A meccs elején volt több bizonytalansága és rossz passza, nem jöttek be a megoldásai, pedig látszott rajta, hogy akarna és vállalkozna, aztán lehet, hogy ő is belátta, hogy ez nem az ő meccse lesz és inkább a biztosra ment. Egy-két látványos megmozdulása persze így is volt, de már írtuk korábban is, ráférne talán egy kis pihenő.
Alba: 7
Hozott egy stabil közepesen teljesítményt, de túl sok emlékezetes megmozdulását nem sikerült felírni meccs közben. Egyet aludva a történtekre sem változik a véleményünk, de alapvetően nem lehetett rá panasz, jól játszott, de nem rajta múltak most a kulcsjelenetek.
Messi: 9
Az első 20 percben 5 percenként lőtt kapura, amiből volt egy kapufája, egy fölé lőtt labdája, egy kapáslövése, amit védett Soria és egy remekbeszabott gólja, ahol fellökni sem tudták. A félidő vége előtt rúgott még egy olyan gólt, ami részben zseniális (a helyzetfelismerés és a kapáslövés jobb (!) lábbal), részben szerencsés volt (hiszen visszapattant hozzá a labda), de ilyet is csak ő szokott lőni. A második félidőben a csapattal együtt ő is visszavett és megpihent, de az ok-okozat inkább az lesz, hogy mivel ő nem vállalt annyit, mint az első játékrészben, a csapat támadásai megszűntek, mert senki nem tudott felnőni mellé. Sokatmondó, hogy egyedül ő rúgott kapura (nem 11-esből) a csapatból az egész meccsen, és ebből 6 lövése még az első félidőben jött…. A csütörtök esti eredmény elsősorban miatta lett az, ami. És megint megdöntött egy rakás rekordot, amit akár természetesnek is vehetnénk, de ne tegyük, mert ez nem normális dolog. Majd ha már nem lesz a csapatban, akkor lesz fájóan egyértelmű.
Griezmann: 4
A 28. percig láthatatlan volt, utána egy jó labdaátvétellel ziccerbe kerülhetett volna, de elesett a labdában. Utána… Sokáig semmi, aztán a végén ebből a semmiből összehozott egy tizenegyest, amit Messi átengedett neki, így végül góllal zárta a találkozót. Egyébként viszont az egész csapatból a legkevesebbet vett részt a mezőnyjátékban, teljesen súlytalan volt a csapat játékában egy-egy jelenetet leszámítva. Tavaly sok rossz meccsére volt 1-1 jobb, mostanában több jó meccsére van néhány rosszabb, de konzisztensen jó teljesítményt továbbra is képtelen hozni.
Koeman: 7 alá
A kezdőt illetően nem okozott nagy meglepetést, Sergi Roberto csapatba állítása is teljesen oké volt, hiszen a rotáció nem gyakori vendég Barcelonában, a sérülése után kellenek neki a percek, de mellette – főleg a látottak alapján – Pedri is nyugodtan kaphatott volna pihenőt. A félidei két cseréje nem kellett volna, hogy ennyire visszavesse a csapat előre játékát, főleg, hogy két védő ment le, úgyhogy a visszaeső teljesítményben valószínűleg a játékosok is sárosak – mindenesetre de Jong aurája azért hiányzott a középpályáról, miután hátra vonta őt a védelembe. A Getafe szépítése után 3-2-nél már kellően ideges volt és láthatóan valami mást várt volna a játékosaitól, mint amit kapott és ennek volt köszönhető a Minguezával szembeni reakciója is a fiatal védő lecserélése után: kb. 190 lehetett a vérnyomása, ilyenkor pedig érthető, hogy nem pacsizni és beszélgetni akar vele. A mérgelődése pedig érthető volt, mert legalább egy jelenet mindenképpen volt, amikor elvitte a hév Minguezát és fegyelmezetlenül rohant – szokásához híven – előre, szabadon hagyva az ellenfél egyik támadóját. 4-0-nál valószínűleg nem szólt volna miatta, de 3-2-es állásnál, úgy, hogy a Getafe 2 gólt is a semmiből rúgott… Egyértelműen nem akart kockáztatni. Umtiti is emiatt jött be, még ha a meccs után a nyilvánosság előtt nem ezt mondta. Koemant először értékeljük, úgyhogy kap egy jobbnak számító 7-es alát gyorsan, mielőtt a Trincao-Roberto csere sikerességére is kitérnénk, vagy hogy miért nem használta ki az 5. cseréjét…
Mingueza joined in with the attack while leaving the Getafe players behind man, Koeman screamed to him during that same run to which you can see Mingueza reacting to Koeman (2nd pic). pic.twitter.com/2dKrhTWgap
— (@TheEuropeanLad) April 22, 2021
Araújo: 6
Ilyen játékosok kellenek a csapatba mint ő, akik nem törnek össze, ha csinálnak egy hülyeséget, mennek előre és mindent megtesznek azért, hogy kijavítsák a hibájukat. Látszik, hogy maximálisan elkötelezett a csapat iránt, ez pedig legalább olyan fontos, mint a tehetség. Ettől független nem fér bele a Barcelonában, hogy ilyen kihagyásai legyenek, mint ahogy a 11-est összehozta (és ez nem az első ilyen volt nála a szezonban), ami most főleg azért volt igazán szerencsétlen, mert elhitette az ellenféllel, hogy lehet keresnivalója a meccsen – pedig teljesen sima volt a találkozó odáig. A végén a fejesgólja kellett, mert azzal vége lett a meccsnek gyakorlatilag.
Moriba: 6
Araújóval együtt állt be a félidőben, de sok emlékezetes megmozdulása nem volt. Neki most úgyis az a legfontosabb, hogy szokja a felnőtt csapatot, jövőre pedig robbanthat, mert a potenciál megvan benne, az látszik.
Trincao: 5
Beállt Sergi Roberto helyett a 64. percben, hogy ha már a Getafe veszélytelensége miatt nem kell védekeznie Robertónak, előre pedig teljesen passzív volt, adjon szélességet a csapatnak és vigyen egy kis színt a támadásokba… Na ebből az lett, hogy az ellenfél kezdeményezőbbé vált, neki pedig többször jobbhátvédet kellett játszania, a labdával így nem is járt sokszor a madridi 16-oson belül…
Umtiti: 6
Bejött a hajára 3-2-es állásnál, a vége pedig 5-2 lett – mi ez, ha nem igazi sikersztori? Egyébként szomorú, hogy ide jutottunk vele, hogy utolsó lehetőségként kell rá gondolni, amikor védőt kell pályára küldeni. Nagyon meg leszünk lepve, ha jövőre is még gránátvörös-kékben fog focizni…
***
Öltöztesd a lakást is gránátvörös-kékbe – exkluzív darabok otthonra is!