Harminc percnyi zseniális játék, majd egy óra szenvedés után gyűjtötte be a három pontot a Barcelona az Atlético otthonában vasárnap este, amivel újra egyedül áll a tabella élén. A csapat megint jól kezdett, a háromvédős felállás és a középpálya túltöltése jól működött, aztán megint nem sikerült döntő ütéseket bevinni a vezetés után – de ezúttal kitartott az előny, mert nagyot küzdöttek a játékosok védekezésben. Nem nehéz persze fejlődési pontokat találni a Barcelona játékában, de az eddigi eredményeket tekintve egyelőre nagyon ígéretesek a kilátások. Ezúttal a védősor volt a jobb, a támadások elégségesek voltak, pontozni meg ezek alapján az elvek alapján szoktunk.
20 perc iskolajáték és 70 perc szenvedés: Atlético Madrid – Barcelona 0-1
A kezdőcsapat:
Ter Stegen: 7.5
Kicsit mintha aludt volna meccs elején, volt 1-2 bizonytalanabb megmozdulása, hogy aztán a 42. percben Griezmann helyzeténél kivételesen nagy bravúrral védjen és tartsa meg az előnyt a csapat számára. Később volt még egy szöglet, ahol labda mellé ütött, a második félidőben viszont minden szempontból a helyén volt, mindent védett, amit kellett – egy kivétellel, de akkor Araújo megint a legjobbkor érkezett menteni. Ez volt a 12. kapott gól nélküli meccse a bajnokságban (16 meccs alatt), aminél jobbat a Ligában csak a Depor tudott az 1993-94-es szezonban (13/16). Mellesleg tavaly egész szezonban volt 11 kapott gól nélküli meccse.
Koundé: 8
Carrasco mellett nem volt könnyű dolga, de fegyelmezett volt végig, jól megoldotta az 1:1 elleni játékokat, aztán Joao Felix igyekezett inkább nem vele párharcba kerülni. Előre játékban tompább volt, a felfutásainak kevés eredménye lett és többször sem indította a társakat, amikor mutatták magukat, aminek néhányszor labdavesztés lett a vége, de a második félidei két Dembélé helyzet közül az egyik pont az ő indításának érdeme volt. Remek meccse volt.
Valami ilyesmi volt a felállás a meccs első felében
Araújo: 7.5+1
Az összkép remek: önfeláldozó mentések, szerelések és blokkok, valamint a hosszabbításban egy tisztázás a gólvonalról, amivel egy helyet három pontot szerzett a csapat, ezért kap egy plusz pontot is. Szépen segített ki jobbra, amikor kellett védekezésben, és a meccs jelentős részében nagyon nagy szerepe volt abban, hogy az Atletico nem tudott egyenlíteni. Persze voltak kihagyásai is, amikből lehetett volna nagyobb gond: a 33. percben Gimenez fejesénél elfelejtett felugrani és a sárgáját is teljesen feleslegesen szedte össze.
Christensen: 8
A dán játékos óriási pozitív csalódás lehet annak, aki korábban esetleg nem ismerte, nem látta őt eleget játszani – nem annyira látványos a védőmunkája, mint Araújónak, de szép csendben hoz kiváló meccseket és számokat. Most például úgy passzolt a legtöbbet (86) és a legpontosabban (96%), hogy volt 5-ből 3 sikeres hosszú labdája és többször is felért a támadóharmadba, ahol részt vett az összjátékban – Pedri megindulása előtt tőle jött a labda, illetve volt egy veszélyes távoli kapura lövése is. Ha Koundé tartósabban jobbhátvéd lesz, akkor nem kérdés, hogy neki kell játszani a fontos meccseken Eric García helyett.
Andreas Christensen against Atlético Madrid:
– 102 touches
– 9 recoveries
– 5 clearances
– 3 interceptions
– 1 shot on target
– 100% aerial duels won
– 96% accurate passes
– Completed the most passes pic.twitter.com/swlFmLKadg— Barça Universal (@BarcaUniversal) January 8, 2023
Baldé: 5.5
Szélességet adott támadásban, a balszélen magasan fent játszott, de védekezésben neki kellett visszazárnia balhátvédnek. Ez a furcsa szerepkör kevésbé ment neki, támadásban nem volt hatással a játékra (volt egy szép labdaszerzése az ellenfél 16-osánál), védekezésben meg többször hibázott és Molina sokszor mögé került – szerencséjére általában rossz megoldásokat választva.
Baldé már menne előre, csak hát még az ellenfél támad…
Busquets: 7
Nagyon fontos szerepe van-volt ott a pálya közepén, ráadásul most ott volt mellette de Jong, Pedri és Gavi is, akik futhattak helyette, és Griezmannék sem lógtak a nyakán, így abszolút ideális helyzetben találta magát. Támadásban ez főleg meccs elején, a vezető gólig volt látványos, mert amikor a Barcelona diktálta az iramot, az nagyrészt rajta is múlt, hogy ilyen jól sikerült: nála jobban senki nem csinálja, hogy magára húzza az ellenfel(ek)et, akik nem tudják elvenni tőle a labdát, és a megfelelő pillanatban indítva a társakat helyzeti és létszámfölényt tud a csapat kialakítani. Több példa is volt erre az első félidőben, ahogy arra is, mire képes, ha nem tekereg a labdával, hanem pörögnek a passzok. Lásd alább. Védekezésben is jó volt, több labdát is megakasztott, de a végére rendesen elfáradt.
Az első csodálatos támadás videón
De Jong: 6
A középpályások közül az első félidőben a legkevésbé volt aktív, az összjátékokban szépen szerepet vállalt, de a támadásoknál Gavi és Pedri csillogtak inkább. Volt ennél rosszabb meccse, de jobb is.
Gavi: 8
Ismételni tudjuk magunkat: csodálatos nézni a lelkesedését a pályán. Bár lehetne úgy is fogalmazni, hogy biztos nem százas a srác, ha Savicokkal és Gimenezekkel ugrik fel párbajozni, mindenesetre nulla félelem és gátlás van benne és nála nincs gond az önbizalommal sem, ha kell, akkor kapura teszi kapásból 25-ről is a szögletből kifejelt labdát is. És nincs 19 éves. A gólnál zseniálisan tartotta el a védőjét és tette tovább Dembélének, kulcspillanat volt, a LaLiga őt választotta a meccs emberének. Van egy újabb rekordja is, 50. meccsét játszotta a Ligában 18 és fél évesen, amivel a második legfiatalabb játékos lett, aki elérte az 50 meccset Iker Muniain mögött.
Pedri: 7.5
Bátran bevitte a sűrűjébe középen, néhányszor szépen le is vette az embereket, de végül többször szerelték vagy elvesztette a labdát, a statisztikáiban ezért van a sok vesztett labda. De minden korábbi labdavesztést megért az, amit a gól előtt csinált, ahogy zseniálisan kinézte magának a folyosót és el is juttatta a labdát Gavinak. Ha utána a 24. percben berúgja a gólpassz értékű ajándéklabdát, amit az ellenféltől kapott, akkor a meccs embere lett volna valószínűleg és a csapat sem szenvedett volna ennyit a második félidőben. Mindeközben szerzett 10 labdát is, a legtöbbet Xavi irányítása alatt egy meccsen.
10 – Pedri González made 10 recoveries against Atlético de Madrid, his highest tally in a single game for Barcelona in all competitions under Xavi Hernández. Tireless. pic.twitter.com/qoIHpY42bk
— OptaJose (@OptaJose) January 8, 2023
Fati: 4
Két helyzete volt, ezeknél dönthetett volna jobban, mert nem sikerült kaput találnia, ezen kívül nehéz volt számára megtartani a labdákat, csak szenvedett a védők között. Kicsit holtponton van, nem megy neki sem a szélen, sem középen, és ez igaz a hétközi kupagólja ellenére is.
Dembélé: 7.5
A kapura gyakorlatilag csak ő volt veszélyes, az első félidőben egyet belőtt a két nagyon hasonló helyzete közül, a másodikban pedig a mindkét nagy Barça lehetőség az övé volt: előbb a 16-oshoz érve a kontrával elhagyta a labdát, aztán eljutott a kapuig, de Savic blokkolta ziccerben a lövését, ami csak kapufa lett. Letámadásba ügyesen segített be, gólnál végre magabiztos és pontos volt, de összjátékban megint a kiváló és érthetetlen megoldások szélsőségei között játszott. Egyébként Griezmann mellett ő a másik játékos már a LaLigában, aki legalább 5-5 gólt és gólpasszt jegyez az Opta statisztikái szerint. Kulcsember minden szempontból.
Xavi Hernández: 7.5
Egy klasszikussal élve, az előrelépés megkérdőjelezhetetlen, mióta leült a kispadra. Nyilván messze még a konzisztens jó és eredményes játék (hello BL!) és elég mélyről is indultunk, valamint biztos vannak, akik csipkés kesztyűben, eltartott kisujjal kávét szürcsölve fintorognak minden meccsre, ami nem gálaelőadásként végződik, de a tényekkel és a számokkal azért nehéz vitatkozni: a Ligában egyelőre nagyon szépen alakul minden. Egyrészt az van, hogy a Sevilla-Madrid-Valencia-Atletico-Athletic ötösfogat elleni az eddigi 11 meccséből 9-et megnyert, egy döntetlen (Sevilla) és egy vereség (Madrid) ellenében.
Xavi’s Barça played 10 Liga games againt the other 5 big teams (historically) of La Liga:
D vs Sevilla (A) 2021/22
W vs Atletico (H)
W vs Valencia (A)
W vs Athletic (H)
W vs Madrid (A)
W vs Sevilla (H)W vs Sevilla (A) 2022/23
L vs Madrid (A)
W vs Athletic (H)
W vs Valencia (A) pic.twitter.com/clPB2lbkNh— adil (@Barca19stats) January 8, 2023
Másrészt ott van az, hogy 16 meccs után 41 ponttal áll a csapat a tabella élén. A tavalyi szezonban ugyanennyi meccs alatt vaskos 24 pontot sikerült szerezni és 8. helyen állt a csapat. Ennél több (43) pontot gyűjtve 16 forduló után csak Tata Martinónak sikerült nem megnyernie a bajnokságot az elmúlt 15 évből.
A meccsről pedig: igen, harminc percig játszott jól a csapat, a meccs másik kétharmad részében inkább csak szenvedett, és szüksége volt a szerencsére, Araújóra is, az Atletisek rossz döntéseire… De az a harminc perc és az arra kitalált taktika megint olyan volt, és annyira mindenképpen váratlanul érte az Atleticót, hogy megadta vele a helyzeti előny a csapatnak. (Ahogy egyébként tavaly tavasszal a 4-2-es sikerrel végződő meccsen is ült, amit kitalált, ráadásul akkor az egész meccsen végig.) Amit korábban is leírtunk, az most is igaz volt, a vezetés után elvesztette a csapat a kezdeményezést, visszább esett az intenzitás, de ez már az ellenfél érdeme is volt, ezen továbbra is dolgozni kell, hogy több gólos előnyt szerezzen a csapat, ha megvan rá a lehetősége és ne dőljön hátra a vezetés tudatában. Összességében egy döntetlen benne volt a levegőben – 1.67 vs. 0.84 (via Sofascore) volt az várható gól mutató a meccs végén, az Atleticónak 20 lövése volt a mérkőzés végére (a legtöbb a Barça ellen az elmúlt 20 évből rúgott gól nélkül – via Opta). De ilyen meccsekkel lehet bajnokságot nyerni – főleg, ha elég tökös vagy behozni a végére Marcos Alonsót és Sergi Robertót az ellenfél rohamai közepette…
Cserék:
Ennyin múlt Ferran gólja…
Ferran Torres: 3
40 perc játék, 9 labdaérintés, egy lesgól, egy cselgáncs leszorítás, egy piros lap és egy várható eltiltás.
Ferran Torres and Stefan Savić 🥊
(via @LaLigaTV)pic.twitter.com/qhGTe1crap
— B/R Football (@brfootball) January 8, 2023
Kessie: 2
Amikor folyamatosan támad az ellenfél, amikor Pedri, Gavi és Busquets kifutotta a belét, Kessiét pedig látjuk kocogni vissza teljes nyugalomban, na akkor ott biztosak lehetünk benne, hogy valami nem stimmel nála. Bizonytalan, nem vállal semmi pluszt, mintha nem merné megcsinálni azt, amit valószínűleg tud – abból ugyanis, amit látunk, semmi értelme nem volt leigazolni.
Raphinha: 5
Nem tudott sokat hozzá tenni a támadásokhoz, de a beállásakor (73. perc) már nem arról szólt a meccs, hogyan zúzza szét a hazai védelmet a csapat.
Sergi Roberto, Marcos Alonso: –
Beálltak az utolsó 10+ percre és nem hibáztak, segítettek megtartani a három pontot. Alonsónál ez mostanában külön érdem, becsüljük meg.
***
A whoscored.com statisztikái:
***