A címben szereplő kérdésre vélhetően sokan gyorsan rávágnák, hogy a pénz miatt. És nem is tévednek túl nagyot, de vannak sportszakmai okai is, és nem utolsó sorban a szaúdiak javítani szeretnék a sporton keresztül a róluk kialakított képet, ezért mindent bevetnek, hogy az imázs javuljon, és elfedje az emberjogi kérdéseket, így aztán mélyen a zsebükbe is nyúlnak, hogy a legnagyobbakat odavonzzák, így ne lepődjünk meg, ha a cikkben felbukkan Messi, Ronaldo, a Forma-1 és más kontextusban Federer neve is.
Szaúd-Arábia harmadszor rendezi meg a Spanyol Szuperkupát az idei Diriyah-ünnepség keretében. Diriyah a szaúdi királyság bölcsője, és minden évben rangos kulturális és sportrendezvényeket tartanak itt a téli időszakban. A spanyol Szuperkupa egy a sok esemény közül, rövid idő alatt öt nemzet labdarúgói jelennek meg Rijadban, de van rangos kosárlabda, lovas, golf és teniszverseny is.
A spanyol Szuperkupa-küzdelmeknek a Királyság először 2020-ban adott otthont, 2021-ben a koronavírusjárvány miatt a verseny ideiglenesen visszakerült Spanyolországba, aztán 2022 elején már újból a sivatagi államban rendezték meg.
A torna elköltöztetése Spanyolországból nem kevés vitát gerjesztett. A szövetséget azzal vádolták, hogy elárulta a helyi spanyol szurkolókat, akik így élőben nem láthatják a küzdelmeket, ugyanakkor bírálták a spanyol szervezetet azért is, hogy egy olyan országgal kötöttek szerződést, amelyet régóta elítélnek a nőkkel való bánásmód és az emberi jogok terén tanúsított magatartása miatt.
Viták tárgya lett a Barcelona védőjének, Gerard Piqué szerepe is, egy 2022 tavaszán kiszivárogtatott hangfelvétel alapján nem kis befolyása volt arra, hogy a sportrendezvény a szaúdiakhoz kerüljön, ezért hálából évi 4 millió eurót fizetnek a katalán védő cégének kasszájába, és egyes hírek szerint 30, mások szerint 40 millió eurót csengetnek be a spanyol szövetség pénzesládájába is. Erről részletesen itt írtunk:
A labdarúgás biznisz, és mindenki próbálja kihozni belőle a maximumot, a pénzen kívül fontos a spanyol labdarúgás népszerűsítése is külföldön, amely közvetve újabb bevételt jelent a spanyol szövetségnek.
Az idei kiírásban a Real Madrid, a Barcelona, a Valencia és a Real Betis vesznek részt a tornán, amelyet január 11. és 15. között rendeznek a rijádi King Fahd Stadionban, amely egy látványos helyszín, több mint 60 000 szurkoló befogadására alkalmas.
A spanyol bajnok Real Madrid a Valenciával, míg a spanyol kupagyőztes Real Betis a rivális Barcelonával mérkőzik meg, és a két meccs győztese küzd meg a Spanyol Szuperkupáért.
De nemcsak spanyol csapatok fordulnak meg a Diriyah-rendezvény keretében szervezett sporteseményeken. Az olasz bajnok AC Milan és a kupagyőztes Inter Szuperkupa összecsapását szintén a szaúdi fővárosban rendezik meg január 18-án, tehát három nappal a spanyol döntőt követően.
Decemberben itt járt a Newcastle is, az Al-Hilallal mérkőzött meg a Diriyah Season Cup serlegért. És miért pont az angol Premier League-ben szereplő Newcastle United? Mert 2021 októberében egy konzorcium, amely a 430 milliárd dolláros szaúdi állami befektetési alapból (PIF), és más cégekből állt, megvette a Newcastle-t.
A Newcastle United lett a 14. klub a Premier League jelenlegi mezőnyében, amelynek többségi tulajdonosa külföldi. A vétel pillanatában a csapat hét forduló után a tabella utolsó előtti, 19. helyén állt, és akkor még nyeretlen volt. A mostani szezonban már harmadik a cikk írásának pillanatában, és ne legyen kétség, hogy hamarosan a Manchester City-vel fog versengeni, mert a tulajdonosi kör vagyona nagyobb, mint az összes angol első osztályú csapat tulajdonosának együttvéve.
Eközben Cristiano Ronaldo, aki februárban tölti be a 38. életévét, nemrég csatlakozott az Al Nassrhoz, miután 2025-ig szóló szerződést kötött, és állítólag több mint 200 millió eurót keres majd a veterán játékos, amivel a legjobban kereső labdarúgó lesz a világon, bár a VB-n már nem fért be a portugál válogatott kezdőjébe.
Érkezése a francia Rudi Garcia által edzett Al Nassrhoz annak a projektnek a része, amely szerint Szaúd-Arábia igyekszik javítani a labdarúgása helyzetén még azelőtt, hogy Görögországgal és Egyiptommal közösen pályáznának a 2030-as világbajnokság megrendezésére. Népszerűsítésnek sem rossz Ronaldo szerződtetése, a játékos érkezése után az Al Nassr Instagram-oldala több mint 5,3 millió új követőt szerzett.
És a sornak még nincs vége, az olasz szuperkupát követő napon, január 19-én érkezik Lionel Messi és a Paris Saint-Germain Rijádba, ahol barátságos meccset játszanak Cristiano Ronaldo új klubjának, az Al Nassrnak és szaúdi riválisának, az Al Hilalnak egyfajta válogatottja ellen. Messi és Ronaldo újra egymás ellen, ahogy a régi szép időkben zajlott, amikor az argentin még a gránátvörös-kék mezt viselte.
A Diriyah-ünnepségsorozaton belül rendezték meg a férfi golf Asian Tourt 5 millió dolláros pénzdíjjal, de volt tenisz és lovagló verseny is.
A spanyol csapatok érkezése tehát nem egyedi, ez egy tudatos terv része, amivel igyekeznek javítani Szaúd-Arábia imázsán, és valójában éles verseny alakult ki az Öböl-menti országok között, hogy ki legyen a régió első számú szórakozási és sportközpontja. Az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Katar és Bahrein is rendeznek például Forma-1-es versenyt, és az összes ország ultra gazdag körei igyekeznek európai labdarúgó csapatokat vásárolni, és ezen keresztül fényesíteni a hírnevüket, ami azonban kétes értékű, mert többször felmerül a pénzmosás kérdése, és nagyon egyenlőtlenné teszi a nemzetközi versengést is.
De nem mindenki esik hasra a pénzeső láttán. A tavalyi évben emberjogi okokból nem lépett pályára Andy Murray és Roger Federer sem egy teniszversenyen, amit részben a nőkkel szembeni bánásmód, részben egy szaúdi újságíró isztambuli megölése miatt utasítottak el.
Cristiano Ronaldóra visszatérve, külön engedélyt kellett kérnie, hogy élettársával együtt élhessen Szaúd-Arábiában azért, mert az ország törvényei tiltják a nem házaspárok együttélését. Szerencsére élettársa vezethet autót is, ezt a szaúdi törvények pár éve már engedélyezik a nők számára, és vélhetően szabadon utazhat külföldre is majd, és nem kell Ronaldótól engedélyt kérnie, mint ahogy a nők esetében ezt a törvények előírják.
Jelenleg hat évre szerződött a spanyol labdarúgó szövetség a szaúdi királysággal a Szuperkupa rendezési jogára, a mostani a harmadik lesz, és pár nap múlva kiderül, hogy a Barcelona szaúdi kiruccanása meghozza-e az első trófeát a katalánoknak ebben a szezonban.