Miért állítja lesre ennyire hatékonyan az ellenfeleit a Barça?

Hansi Flick csapatának előretolt védelme 11 alkalommal hagyta leshelyzetben az Alavés játékosait, ami rekord az idei szezonban.

A védelmi vonalat magasra tolja és már az ellenfél térfelének előterében letámad, ez a talán két legfontosabb jellemzője Hansi Flick Barcelonájának. A német edző és szakmai stábjának kimerítő munkája meghozta a gyümölcsét, mert a csapat annak ellenére, hogy ilyen kockázatosan játszik, nagyon meggyőző győzelmeket arat, és kétségbe ejti az ellenfeleket, akik hiába próbálják kihasználni ezt, ahhoz gyakorlatilag tökéletes támadásokat kellene vezetni.

„Óriási érdem van abban, amit a Barcelona csinál. Ez egy közös érdem, az egész csapaté, mert ez a játéknak egy olyan aspektusa, amely rengeteg munkát, órát igényel az edző és a játékosok részéről” – állítja a korábbi játékos és taktikai elemző, Àlex Delmàs.

Az Alavés elleni mérkőzésen a Barcelona védelme 11 alkalommal állította lesre ellenfelét, ami rekordszám az idei szezonban. Viszonyításképpen ez a szám megegyezik a Real Madrid mutatójával, azzal a különbséggel, hogy ők ezt 9 bajnokin tudták elérni, míg a Barcelona mostanra 62 esetben. Az Alavés elleni 11-hez hozzá kell adni a Valencia (7), Athletic (5), Rayo Vallecano (4), Valladolid (4), Girona (7), Villarreal (7), Getafe (7) és Osasuna (10) elleni elérteket. Ez a jó munka pedig a riválisokkal szembeni érvénytelenített gólokban is megmutatkozott, például kettő az Alavés és három a Villarreal ellen.

A Bajnokok Ligájában a Monacót hatszor, a Young Boyst pedig hétszer engedték lesre. Mindkét meccsen szintén érvénytelenítettek gólokat. Beszédes, hogy a legközelebbi kihívó ezen a listán a Brighton az öt európai topligát tekintve, amely a Stats Perform adatai szerint 31-szer állította lesre az ellenfeleit.

Nehéz feladat

Ennek elérése nem könnyű feladat: „Sok része van ennek, először is meg kell győzni a játékosokat, hogy így játsszanak. A védelmi vonal magasan tartásának vannak kockázatai és előnyei. Az ellenfél egyből veszélyt jelenthet, ha jó az összhang és az időzítés a labdát szerző, majd kapó játékos között. A Barcelona érdeme az,  ezt olyan jól csinálják, hogy rákényszerítik az ellenfeleket, hogy ezek az akciók szinte tökéletesek legyenek. Ez pedig nem könnyű, ezért olyan magas a lesek száma” – fejtetteki Delmàs.

A lesek aránya nőtt, és ez azért jelentős szempont, mert azt mutatja, hogy a Barcelona tovább fejlődik védekezésben is: „Ahhoz, hogy a lesreállítás működjön, sok koordinációra van szükség a hátsó négyes alakzat között, valamint sok bátorságra és kommunikációra. Aztán a játék értelmezése is kulcsfontosságú, ahogy a többi játékosé is. Akkor tudod magasan tartani a védelmi vonalat, ha az ellenfél labdát birtokló játékosa nyomás alatt van. Ha az ellenfél labdás játékosa szabad, van helye és ideje gondolkodni, akkor bármelyik csapatnak vissza kell tolnia ezt a vonalat. A Barcelona ezt jól értelmezi. A csapat nagyon jól dolgozik nyomás alatt.”

A játékosok profilja is nagyon fontos. Ahhoz, hogy így tudjanak játszani, intelligensnek kell lenniük, és tudniuk kell értelmezni a játékot. Cubarsí és Baldé számára ez nem újdonság, hiszen egész életükben ezt csinálták, Koundé alkalmazkodott ehhez, Iñigo pedig intelligens, az Athletic Clubnál és a Real Sociedadnál is hozzászokott ahhoz, hogy feljebb tolt védelemben játsszon. Ennél a játékmódnál a középhátvédek kulcsfontosságúak, mert általában ők azok, akik kijelölik ezt a vonalat és irányítják a hátvédeket.

„Nagyon meglepő, hogy ilyen rövid idő alatt elérték ezt a tökéletességet. A csapat egységesebb, csökkentik a szükséges erőfeszítések megtételét, a csapatrészek közötti távolságokat, és a presszingünk is hatékonyabb” – mondja Delmás. Flick azt is tudja, hogy ennek a megértésnek az eléréséhez fontos, hogy ne legyen sok változás a védelemben, ezért ők azok, akiket a legkevésbé rotálnak.

***