Penya Blaugrana Budapest – Alapszabály

A Penya Blaugrana Budapest – Magyarország egyetlen hivatalos FC Barcelona szurkolói klubja. A Penya Blaugrana Budapest  mögött a szervezeti keretet és hátteret a törvényi előírások és az FC Barcelona elvárásai miatt egy Egyesület adja, mely a Penya Blaugrana Budapest Egyesület. Az egyesület alapszabályát az alábbiakban ismerheted meg. 

PENYA BLAUGRANA BUDAPEST EGYESÜLET EGYSÉGES SZERKEZETBE FOGLALT ALAPSZABÁLYA

Az Egyesület neve: Penya Blaugrana Budapest Egyesület

Az Egyesület rövid neve: Penya Blaugrana Budapest Egyesület

Az Egyesület idegen nyelvű neve: Penya Blaugrana Budapest Egyesület

Az Egyesület székhelye: 1054 Budapest, Vértanúk tere 1. 2.em. 3.a.

Az Egyesület jogállása: Az Egyesület a tagok közös, alapszabályban meghatározott céljának folyamatos megvalósítására létesített, nyilvántartott tagsággal rendelkező jogi személy, amelyet az elnök önállóan, akadályozatása esetén az alelnökök, vagy az elnöktől kapott meghatalmazás alapján az arra feljogosított elnökségi tag képvisel. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt. Az Egyesület elsődleges gazdasági célra nem alapítható.

AZ EGYESÜLET LÉTREJÖTTÉNEK CÉLJA

AZ EGYESÜLET TEVÉKENYSÉGE

 

Az Egyesület célja:

 

Az FC Barcelona magyarországi szurkolóinak összefogása, a szurkolók színvonalasabb tájékoztatásával az FC Barcelona szélesebb körben történő megismerésének elősegítése, bárminemű szurkolói tevékenység támogatása, elősegítése Magyarországon és Barcelonában. Az Egyesület el kívánja látni tagjainak egyéni és csoportos érdekvédelmét és érdekképviseletét, továbbá a klubtagok képviseletét bármely olyan fórumon, amelyen a közösség véleményének megjelenítése elvárt és szükséges. Az Egyesület a magyarországi működéssel kapcsolatos működésén túl tagja kíván lenni a Spanyol FC Barcelona Peña-nak, melynek bejegyzése az FC Barcelona szabályzatának megfelelően zajlik. Az Egyesület célja, hogy ezáltal lehetőséget teremtsen az FC Barcelona szurkolóinak a belépőjegyek szervezett keretek között zajló megvásárlására, ezáltal a mérkőzések látogatására. Az Egyesület minden esetben betartja az FC Barcelona mérkőzések látogatására vonatkozó Üzletszabályzatát. Az Egyesület minden esetben biztosítja tagjai számára azok személyes adatainak teljes körű védelmét. Az Egyesület célja, hogy kapcsolatokat teremtsen az FC Barcelona szurkolói között, ezeket erősítse és segítsen megtartani. Ennek érdekében szervezzen szurkolói rendezvényeket. Célja továbbá, hogy működjön együtt az FC Barcelonával, támogassa a klub szociális, kulturális, művészeti, tudományos vagy szorakoztató célú rendezvényeit, vegyen részt ezeken.  Képviselje és a klub értékeit Magyarországon. Az Egyesület célja ezen túlmenően egy egységes arculat megalkotása is. Az Egyesület céljai megvalósításához szükséges anyagi feltételek megteremtése érdekében az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) rendelkezéseinek megfelelve és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény rendelkezéseinek (Ptk.) megfelelően kiegészítő jelleggel gazdasági, vállalkozási tevékenységet folytathat, gazdasági társaságot hozhat létre. 

Az Egyesület feladatai, tevékenysége:

 

Az Egyesület a fent meghatározott célok elérése érdekében különösen az alábbi feladatokat látja el:

a/ a magyar FC Barcelona szurkolók informálása,

b/ szurkolók számára összejövetelek szervezése, megtartása,

c/ külföldön rendezett labdarúgó mérkőzésekre történő kiutazások szervezése,

d/ a Spanyol FC Barcelona Peña-hoz való csatlakozás,

e/ az FC Barcelona, illetve az FC Barcelona játékosainak mindennapjaival kapcsolatos magazinok, DVD-k, ajándék- és egyéb tárgyak, eredeti mezek rendelése, beszerzése

f/ a tagok csoportos, mérkőzésre történő utaztatásával kapcsolatos teendők ellátása az

utazás, a szállás és/vagy a jegybeszerzés szervezésével,

h/ kapcsolattartás hazai és külföldi szurkolói klubokkal,

i/ támogatók, szponzorok keresése az Egyesület működéséhez.

AZ EGYESÜLET INDULÓ VAGYONA ÉS TAGDÍJA

 

Az Egyesület tagjai vagyoni hozzájárulásként tagdíjat fizetnek. A tagdíj összegét a mindenkori Tagsági Szabályzatban kerül feltüntetésre. A közgyűlés ugyanakkor felhatalmazza az elnökséget, hogy a  tagdíj mértékét az elnökség elnökségi határozatban is meghatározhatja azzal, hogy annak feltüntetését haladéktalanul köteles a Tagsági Szabályzatban feltüntetni. A tagdíjat legkésőbb minden év január 31. napjáig kell egy összegben, az Egyesület házipénztárába vagy az Egyesület bankszámlájára történő átutalás útján megfizetni.

            Az Egyesület megalakulását követően a tagdíjfizetésre vonatkozó valamennyi rendelkezést a Tagsági Szabályzatban kerül feltüntetésre.

Amennyiben a tag tagdíját nem fizeti meg, az Egyesület a taghoz intézett fizetési felszólítás tag által történő kézhezvételétől számított 30 napon belül, írásban, 30 napra felmondhatja tagságot.

A tagdíjfizetés elmulasztásából eredő jogkövetkezmények az egyesületi tagság keletkezése és megszűnése című fejezetben került szabályozásra.

Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik.

Az Egyesület egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvényben meghatározott beszámolóját az elnök készíti el, s azt a közgyűlés fogadja el.

 

AZ EGYESÜLETI TAGSÁG KELETKEZÉSE, MEGSZŰNÉSE

 

Az Egyesület tagja lehet minden olyan természetes személy, aki az alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek elfogadja, a taggá válását az elnökség határozatával elfogadja, az alapszabályt aláírja és kötelezettséget vállal a tagdíj megfizetésére. A rendes tag felvételéről a tagfelvételt kérő kérelmére az elnökség dönt.

Az Egyesület pártoló tagja lehet minden olyan természetes vagy jogi személy, akit az elnökség pártoló taggá választ. A pártoló tag az Egyesület tevékenységében csak vagyoni hozzájárulással vesz részt. A pártoló tagok az Egyesület szerveibe nem választhatók és az Egyesületi szervek döntéshozatalában csak tanácskozási joggal vehetnek részt.

Az Egyesület tiszteletbeli tagja lehet minden olyan természetes vagy jogi személy, akit a közgyűlés tiszteletbeli taggá választ. A tiszteletbeli tag az Egyesületben vagyoni hozzájárulás teljesítésére nem köteles. A tiszteletbeli tag az Egyesület szerveibe nem választhatóak és az egyesületi szervek döntéshozatalában csak tanácskozási joggal vehetnek részt.

Az egyesületi tagság megszűnik kilépéssel, kizárással, a tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével, továbbá a tagsági jogviszony Egyesület általi felmondásával. A kilépésről szóló nyilatkozatot írásban kell megtenni, melyet az elnökségnek kell megküldeni. Ennek megfelelően pedig a tagsági jogviszony a nyilatkozat Egyesület általi átvételének napján szűnik meg. Ezután azt a tagot az Egyesület nyilvántartásából törölni kell.

Az elnökség nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel kizárhatja az Egyesület tagjai közül azt a tagot, aki jelen alapszabály rendelkezéseit vagy a közgyűlés határozatát súlyosan vagy ismételten sértő magatartást tanúsít.

            Kizárható a tag akkor is, ha 30 napos késedelembe esik a tagdíj megfizetésével. A tagdíj megfizetésének elmulasztása miatt a tag csak akkor zárható ki, ha a legalább 30 napos késedelem elteltét követően az elnökség írásban – póthatáridő tűzésével és a jogkövetkezményekre, azaz a kizárásra történő figyelmeztetéssel – felszólította a tagdíjhátralék teljesítésére, mely felszólítás a póthatáridőn belül is eredménytelen maradt. Az elnökség törlést elrendelő határozatát az elnökségnek közölnie kell a taggal. Ha a tagdíj meg nem fizetése miatt a tagot az Egyesület tagjai közül törlik, tagsága az Egyesületben megszűnik.

A kizárási eljárást bármely tag vagy egyesületi szerv kezdeményezésére az elnökség folytatja le. A kizárási eljárásban a tagot az elnökség ülésére meg kell hívni, azzal a figyelmeztetéssel, hogy a szabályszerű meghívása ellenére történő távolmaradása az ülés megtartását és a határozathozatalt nem akadályozza. Az ülésen biztosítani kell számára a védekezési lehetőséget. Az ülésen a tag képviselővel is képviseltetheti magát. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indokolással kell ellátni; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. Az elnökség a kizárásról szóló határozatot a tagkizárási eljárás megindulásától számított 30 napon belül meghozza és 8 napon belül igazolható módon közli az érintett taggal.

A kizárt tag a kizárást kimondó elsőfokú elnökségi határozat ellen, a kézbesítéstől számított 15 napon belül az Egyesület közgyűléséhez fellebbezéssel élhet. A közgyűlés a fellebbezés tárgyában a soron következő ülésén nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel dönt. A közgyűlés határozatát annak meghozatalakor szóban kihirdeti és 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli az érintett taggal.

A TAGOK JOGAI, KÖTELEZETTSÉGEI

A tagok jogosultak részt venni az Egyesület tevékenységében és rendezvényein, a rendes tagok választhatnak és választhatóak az Egyesület szerveibe.

Jogi személy tagot, a képviseletére jogosult képviseli.

A rendes tagok betekinthetnek az Egyesület irataiba, a közgyűlési, valamint az elnökségi ülések jegyzőkönyveibe. Részt vehetnek – tanácskozási joggal – az elnökség ülésein. Az Egyesület közgyűlésén minden tag tanácskozási, a rendes tagok pedig szavazati joggal részt vehetnek, a közgyűlés rendjének megfelelően felszólalhatnak, kérdéseket tehetnek fel, javaslatokat- és észrevételeket tehetnek.

Az Egyesület tagja köteles a jogszabályokban, az Egyesület alapszabályában és egyéb szabályzatában, valamint az elnökség, közgyűlés határozataiban előírtakat megtartani.

A tag köteles továbbá a közgyűlési határozattal meghatározott mértékű éves tagdíjat megfizetni.

A tag a birtokába került, az Egyesület tulajdonát képező vagyontárgyakat a jó gazda gondosságával köteles óvni. Az Egyesület tagja nem veszélyeztetheti az Egyesület céljának megvalósítását és az Egyesület tevékenységét.

 

Az Egyesület rendes tagjait egyenlő jogok illetik meg és egyenlő kötelezettségek terhelik.

AZ EGYESÜLET SZERVEZETEI ÉS TISZTSÉGVISELŐK 

A KÖZGYŰLÉS

Az Egyesület legfelsőbb döntéshozó szerve, amely, a tagok összességéből áll.

A közgyűlésen minden rendes tagnak egy szavazata van. A szavazati jogát minden rendes tag személyesen, a jogi személy tag a képviselője útján gyakorolhatja. Ha a törvényben foglalt feltételeknek eleget tesz – az Egyesület bármely tisztségére választható, a közgyűlés napirendjére, napirendi pontjára javaslatot tehet. A közgyűlésen felszólalhat, kérdéseket tehet fel, javaslatokat és észrevételeket tehet, valamint jogosult igénybe venni az Egyesületnek a tagok részére biztosított szolgáltatásait.

A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

  • az alapszabály elfogadása, módosítása;
  • az Egyesület megszűnésének, egyesülésének, szétválásának elhatározása;
  • az Egyesület, vezető tisztségviselőinek megválasztása és visszahívása és díjazásának elfogadása;
  • az éves költségvetés elfogadása;
  • az éves beszámoló – ezen belül az elnökségnek az Egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének – elfogadása;
  • a vezető tisztségviselő feletti munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő az Egyesülettel munkaviszonyban áll;
  • az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az Egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével vagy ezek hozzátartozójával köt;
  • a jelenlegi és korábbi Egyesületi tagok, a vezető tisztségviselők vagy más Egyesületi szervek elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés;
  • a felügyelőbizottság tagjainak megválasztása, visszahívásuk és díjazásuk megállapítása;
  • a választott könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása;
  • a tagdíjfizetés elveinek és a tagdíj mértékének, valamint esedékességének meghatározása;
  • a végelszámoló kijelölése;
  • bármely egyéb olyan kérdés, amiben a döntést a Közgyűlés magához vonta, illetőleg amiben a kizárólagos hatáskörét megállapította, vagy amelyet döntéshozatal érdekében az elnökség elé terjeszt.
  • döntés az Egyesület megszűnéséről, más Egyesülettel való egyesüléséről és a szétválásról
  • döntés az ügyintéző és képviseleti szerv tagjainak megválasztásáról és visszahívásáról
  • döntés az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvényben meghatározott beszámoló és közhasznúsági melléklet elfogadásáról

 

A közgyűlés összehívásának szabályai:

 

  • a közgyűlés összehívása
  • évente legalább egyszer össze kell hívni
  • az elnökség hívja össze
  • a meghívót a közgyűlés kezdő napját 30 nappal megelőzően kell a tagoknak megküldeni
  • biztosítani kell, hogy a meghívó kiküldését megelőzően az Egyesület tagjai a közgyűlés napirendi pontjára javaslatot tehessenek
  • igazolható módon a helyszín megjelölésével kell összehívni
  • a napirend közlésével kell összehívni
  • a közgyűlést össze kell hívni:
  • az Egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi
  • az Egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni
  • az Egyesület céljainak elérése veszélybe került
  • az Egyesület tagjainak legalább egytizede az ok és a cél megjelölésével kéri
  • a közgyűlés csak olyan kérdést tárgyalhat meg, amely a közgyűlés meghívójában szerepel

 

A közgyűlést kötelezően össze kell hívni:

 

  • évenként legalább egy alkalommal legkésőbb az adózás rendje szerinti beszámolási (mérlegbeadási) határidő lejáratát megelőző hónap utolsó napjára;
  • továbbá egy évenként tisztújítás céljából legkésőbb április hó 30. napjára;
  • az Egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi;
  • az Egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni;
  • az Egyesület céljainak elérése veszélybe került;
  • továbbá bármikor, ha azt:

 az elnökség tagjainak több mint a fele az ok és a cél megjelölésével írásban kezdeményezi;

 a rendes tagok egyharmada az ok és a cél megjelölésével írásban kéri;

 a bíróság elrendeli;

  • a közgyűlést szükség szerint, az elnök bármikor összehívhatja.

 

A közgyűlés ülései nem nyilvánosak, azon a tagokon és az elnökség tagjain kívül az elnök által meghívottak és az alapszabály vagy a közgyűlés határozata alapján tanácskozási joggal rendelkező személyek vehetnek részt.

 

A közgyűlés tisztségviselői:

 

Levezető elnök: az Egyesület elnöke, akadályoztatása esetén az alelnök, vagy az elnökség által a tagjai közül erre kijelölt (felkért) jelenlévő személy.

Jegyzőkönyvvezető: a közgyűlés által a jelenlévők közül megválasztott személy.

Jegyzőkönyv-hitelesítők: a közgyűlés által a jelenlévők közül megválasztott legalább két Egyesületi tag.

Szavazatszámláló Bizottság tagja: A szavazatszámláló bizottság három tagból áll, tagjait a levezető elnök javaslatára az Egyesület jelenlévő tagjai közül a közgyűlés egyszerű többséggel választja.

Az elnökség tagját csak akkor lehet visszahívni, ha az új elnökségi tagot megnevezik, a két kérdésről egyszerre kell határozni

A közgyűlés levezető elnököt, szavazatszámláló bizottságot, jegyzőkönyvvezetőt és a jegyzőkönyvet hitelesítő két tagot megválasztja

A Közgyűlés határozatképessége, a határozathozatal rendje, a határozatok nyilvánossága, a jegyzőkönyv:

A közgyűlés határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagjainak több mint a fele (50 % + 1 fő) jelen van;

A határozatképtelenség miatt 15 (tizenöt) napon belül van helye megismételt közgyűlés megtartásának.

Az eredeti meghívónak megismételt közgyűlés időpontját is tartalmaznia kell.

A megismételt közgyűlés a jelenlévő, szavazati joggal rendelkező tagok számára tekintet nélkül határozatképes azzal, hogy a határozatképtelenség miatt megismételt közgyűlés az azonos napirenddel történő megtartása esetén is csak akkor tekinthető határozatképesnek, ha a meghívóban a tagokat figyelmeztették a távolmaradás következményeire.

A közgyűlés határozatait – a minősített többséget igénylő ügyek kivételével – egyszerű szótöbbséggel hozza meg.

Az Egyesület alapszabályának módosításához a jelen lévő tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

Az Egyesület céljainak módosításához és az Egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

A közgyűlés minden kérdésben zárt szavazással dönt. A szavazatokat a szavazatszámláló bizottság összesíti.

A határozatokat, azok meghozatalát követően a közgyűlés levezető elnöke hirdeti ki szóban közvetlenül a szavazás után.

A közgyűlés megnyitását követően határozatot kell hozni a közgyűlés tisztségviselőinek megválasztásáról és a napirend elfogadásáról.

A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell vezetni, amely tartalmazza a közgyűlés helyét, idejét, a jelenlévők számát, a határozatokat és a szavazati arányokat. A jegyzőkönyvet a jegyzőkönyvezető készíti el, a közgyűlés levezető elnöke írja alá és a jegyzőkönyv hitelesítő tagok aláírásukkal hitelesítik.

A jegyzőkönyveket az Egyesület Elnöke őrzi, azokról a tagok másolatot készíthetnek.

Az alapszabály kötelező rendelkezései a megismételt közgyűlés tekintetében:

  • akkor lehet tartani, ha a közgyűlés nem határozatképes
  • kizárólag az eredeti meghívóban rögzített napirendi pontok tárgyalhatóak meg
  • a résztvevők számától függetlenül határozatképes, ha a távolmaradás jogkövetkezményeit és a megismételt közgyűlés időpontját és helyét a meghívó tartalmazza
  • az eredeti közgyűlési meghívóban az eredeti közgyűlés napjára lehet összehívni
  • Egyesület más egyesülettel való egyesüléséről, szétválásáról és megszűnéséről csak akkor határozhat, ha azon a tagok több mint a fele részt vesz

A határozat meghozatalakor nem szavazhat az:

– a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;

– b) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;

– c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;

– d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;

– e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy

– f) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.

AZ ELNÖKSÉG

Az Elnökség az Egyesület 3 főből álló ügyvezető szerve.

 

Az elnökség tagjai:

Az Egyesület elnöke: 

Záborszky Iván 

Alelnök:

Baranyai Tamás 

Elnökségi tagja:

Adravetz Ákos

Az elnökség tagjai nyilatkoznak arról, hogy az Egyesületbe be kívánnak lépni, annak céljait elfogadják. Továbbá az elnökség tagjai vállalják a létesítő okirat alapján az őket terhelő kötelezettségek teljesítését. Nyilatkoznak arról, hogy a belépési kérelmek elfogadásáról kizárólagosan ők határoznak.

Az elnökség tagjait a közgyűlés 5 (öt) évre választja meg, mandátumuk lejáratával újraválaszthatók.

Az elnökségi tagság megszűnik a határozott idő leteltével, a közgyűlés visszahívó döntésével, és elnökségi tag lemondásával, illetve halálával, továbbá a vezető tisztségviselő cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával és a vezető tisztségviselővel szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével.

 

Az elnökség:

–    Az Egyesület ügyvezető szerve az elnökség

  • Működésének az alapszabályban nem rendezett részletes ügyrendi rendelkezéseit maga szabályozza;
  • Önállóan, saját testületi felelősségére dönt minden olyan kérdésben, amely nem tartozik a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe;
  • Tevékenységéről a közgyűlésnek számol be;
  • Tagjait az Egyesület vagyonával történő gazdálkodás terén fokozott felelősség terheli;
  • Tagjai e tevékenységüket – a közgyűlés ezzel ellentétes határozatának hiányában – díjazás nélkül végzik, a tevékenységükkel összefüggésben felmerülő igazolt készkiadásaik megtérítésére igényt tarthatnak;
  • Feladatai ellátásához szükség esetén szakértőt kérhet fel,
  • Vezeti az Egyesület tagjainak nyilvántartását.
  • Az elnökség üléseinek összehívása, nyilvánossága, a határozatok nyilvántartása, döntéseinek nyilvánosságra hozatala:
  • Az elnökség ülései nyilvánosak, kivéve, ha az elnökségi ülést megelőzően az elnökség zárt ülést rendel el.
  • Az elnökség döntéseiről határozatot hoz
  • Az elnökség tevékenységéről éves beszámolót készít
  • Az üléseket az elnök, akadályoztatása esetén az alelnök hívja össze szükség szerint, de félévente – írásban igazolható módon – legalább egyszer.
  • Az elnöknek, illetve akadályoztatása esetén alelnöknek kötelessége az ülés összehívása, az arra irányuló indítvány kézhezvételét követő 30 (harminc) napon belül:
    • ha azt tagok 1/3-a, írásban kéri
    • az ügyész felhívására.

Az ülésről jegyzőkönyvet kell felvenni, amely tartalmazza: az ülés helyét, idejét, a jelenlévők számát, nevét és lakcímét, az ülés napirendjét, valamint a napirendi pontokról szóló határozatokat és szavazati arányokat. A jegyzőkönyvet a jegyzőkönyvezető készíti el, az Egyesület elnöke írja alá és egy jegyzőkönyv-hitelesítő elnökségi tag aláírásával hitelesíti.

Az elnökség határozatát – az alapszabály vagy törvény eltérő rendelkezése hiányában –  egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. Az elnökség határozatképes, ha ülésén a szavazati jogában nem korlátozott elnökségi tagok több mint a fele jelen van. Két elnökségi tag jelenléte esetén kizárólag egyhangúlag hozható határozat.

         A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,

  1. a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
  2. b) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
  3. c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
  4. d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az Egyesületnek nem tagja;
  5. e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
  6. f)    aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.

Az Egyesület Elnökségének hatásköre és feladata:

 

  • Az Egyesület napi ügyeinek vitele, az elnökség hatáskörébe tartozó ügyekben a döntés meghozatala;
  • Képviseli az Egyesületet
  • Az elnökség hatáskörébe tartoznak mindazon ügyek intézése, amely nem tartozik a közgyűlés vagy az elnök hatáskörébe
  • A beszámolók előkészítése és azoknak a közgyűlés elé terjesztése;
  • Az éves költségvetés elkészítése és annak a közgyűlés elé terjesztése;
  • Az egyesületi vagyon kezelése – ennek keretében utalványozási jogkört gyakorol – a vagyon felhasználására és befektetésére vonatkozó, a közgyűlés hatáskörébe nem tartozó döntések meghozatala és végrehajtással;
  • kezeli az Egyesület iratait, bevételi és kiadási bizonylatait.
  • Vezeti az Egyesület tagnyilvántartását.
  • Az Egyesület jogszabály és az alapszabály szerinti szervei megalakításának és a tisztségviselők megválasztásának előkészítése;
  • Vezeti a határozatok tárát vagy őrzi a határozatokat tartalmazó jegyzőkönyvet
  • A közgyűlés napirendi pontjainak meghatározása;
  • Részvétel a közgyűlésen és válaszadás az Egyesülettel kapcsolatos kérdésekre;
  • A tagság nyilvántartása;
  • Az Egyesület határozatainak, szervezeti okirtatainak és egyéb könyveinek vezetése;
  • Az Egyesület működésével kapcsolatos iratok megőrzése;
  • Az Egyesületetet érintő megszűnési ok fennállásának mindenkori vizsgálata és annak bekövetkezte esetén a PTK-ban meghatározott intézkedések megtétele;
  • Döntés a tagfelvételről.

Az elnökségi tagság megszűnése:

 

  • a tisztségről való lemondással
  • a kilépést az elnökség ülésén kell bejelenteni jegyzőkönyvben rögzíteni kell vagy
  • a kilépést írásban, igazolható módon kell közölni az elnökkel
  • visszahívással
  • a határozott idő lejártával
  • ha az elnökség tagjai közül a tagok valamelyikének elnökségi tagsága – annak lejártát megelőzően – megszűnik, az újonnan megválasztott tag megbízatása az eredetileg megválasztott tag megbízatási idejének hátralévő időtartamára szól
  • törvényben meghatározott ok bekövetkezte

Az elnökség tagjainak díjazása tekintetében:

  • ingyenes


ÖSSZEFÉRHETETLENSÉGI SZABÁLYOK

Az Egyesületnek nem lehet tagja, továbbá vezető tisztségvezetője:

  • az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült.
  • az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet.
  • az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.
  • ha a vezető tisztségviselő jogi személy, a jogi személy köteles kijelölni azt a természetes személyt, aki a vezető tisztségviselői feladatokat nevében ellátja. A vezető tisztségviselőkre vonatkozó szabályokat a kijelölt személyre is alkalmazni kell.

A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni.

AZ EGYESÜLET MEGSZŰNÉSE

Az Egyesület megszűnik:

  • ha az arra jogosult szerv megszünteti,
  • ha más egyesülettel egyesül,
  • ha az Egyesület más egyesületekre szétválik,
  • ha megszűnését megállapítják,
  • ha megvalósította célját vagy céljának megvalósítása lehetetlenné vált és új célt nem határoztak meg,
  • tagjainak száma hat hónapon keresztül nem éri el a tíz főt;

feltéve mindegyik esetben, hogy a bíróság az Egyesületet törli.

Az Egyesület jogutód nélküli megszűnése esetén a hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyont a nyilvántartó bíróság által kijelölt, az Egyesület céljával megegyező vagy hasonló cél megvalósítására létrejött közhasznú szervezetnek kell átadni.

VEGYES RENDELKEZÉSEK

Az Egyesület a bírósági nyilvántartásba vétellel jön létre.

Az alapító okiratban nem szabályozott kérdésekben az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény valamint a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései az irányadók, annak keretei között a közgyűlés bármely kérdésbe határozatot hozhat.

Ha az elnök megbízatása bármely okból megszűnik, az elnökséget bármely elnökségi tag összehívhatja.

Az elnöknek az intézkedéseit a közgyűlés vagy az elnökség döntésének megfelelően kell megtennie, döntés hiányában pedig az Egyesület érdekeivel összhangban.

A jegyzőkönyvnek – ha a határozatokat nem foglalják külön dokumentumba – tartalmaznia kell az üléseken elfogadott határozatok pontos szövegét.

A fenti alapszabályt az Egyesület alakuló közgyűlése a 2/2016. számú határozatával elfogadta.

Budapest, 2018. április 25. nap.