A Barcelona elnöke, Joan Laporta csütörtök délelőtt hivatalos sajtótájékoztatót tartott, ahol a Lionel Messi távozásával kapcsolatos helyzetet ismertette. Laporta többek között elmondta, hogy az argentin klasszis szerződésének meghosszabbítása egy újabb nagy bajba sodorta volna a csapatot gazdaságilag, ezt pedig nem engedhették meg maguknak, ugyanis a klub mindenki felett áll, még a legjobb játékos fölött is. Részletek alább.
„Jó reggelt mindenkinek! Azért vagyok itt, hogy elmagyarázzam a Lionel Messivel kapcsolatos helyzetet. Először is szeretném elmondani, hogy sajnos szörnyű örökség jutott nekünk. Ez azt jelenti, hogy a klub bevételeinek 110%-át a bérköltségek teszik ki, nincs bértartalékunk. A LaLiga szabályai a pénzügyi fair play szabályain keresztül haladnak, amelyek bizonyos korlátokat szabnak. Nincs tartalékunk.”
„Amikor a klubhoz érkeztünk, a belső ellenőrzés első következtetései és a szezon lezárása után a számok jobban néztek ki, de sokkal rosszabbak a vártnál. Ez oda vezetett, hogy a várható veszteségek sokkal magasabbak, ezért ebből adódóan a várható adósság is sokkal magasabb. Nagyon magas a bértömegünk a sportolói szerződésekkel. Nincs anyagi tartalékunk.”
„Azt már lehet tudni, hogy a LaLigában van egy fizetési plafon, amit nem lehet átlépni. Ezért nem tudtuk ebbe beletenni a Leo Messivel kötött első szerződést, amit majd részletesen elmagyarázok. Ahhoz, hogy ez a fair play megvalósulhasson, a Barcelonának fél évszázadra jelzálogot kellett volna adnia a klub audiovizuális jogainak egy részére. És én nem vagyok hajlandó ezt megtenni senkiért. Szerencsére van egy 122 éves múlttal rendelkező csapatunk, amely a játékosok felett áll, sőt, a világ legjobb játékosa felett is. Örökké hálásak leszünk neki, de a klub mindenek felett áll.”
„Ezt a bemutatkozást azelőtt akartam megtenni, hogy rendelkezésre bocsátanám magam. Az okok, amiért nem tudtunk és döntöttünk úgy, hogy a tárgyalások ezen pontjáig eljutunk, nagyon világos objektív okok voltak. A klub gazdasági helyzete bizonyos kockázatokkal járt Messi számára, hogy folytassa. Fel akartuk vállalni őket, de amikor alaposan megismertük az ellenőrzés eredményét, kicsúszott a kezünkből a dolog. Nincs bérkeretünk, az előző elnökség szörnyű gazdálkodásának „köszönhetően” túllépte a még engedélyezett fizetési sapkát. Ilyen rövid idő alatt nem volt időnk arra, hogy korrigáljuk a helyzetet. Vannak olyan hatályos szerződések, amelyek egyoldalú felmondása kockázatokkal jár. Talán az egyetlen út az volt, hogy elfogadunk egy olyan műveletet, amelyet semmilyen szempontból nem tartunk érdekesnek (Liga-CVC megállapodás) az összeg és a vele járó további költségek miatt. Fél évszázados audiovizuális jogaink elzálogosítását kellett volna elfogadnunk. Befejezésül szeretném elmondani, hogy Leo maradni akart, és mi is ezt szerettük volna. Az, hogy maradni akart, az első lépés volt, hogy lássuk, sikerül-e sínen maradnunk, köszönetet kell mondanunk mindazoknak, akik tárgyaltak, a klub és Leo részéről.”
A legjobb Barçás pólókat válogatottuk össze nektek – nézd meg a teljes kínálatot!
„Sok mindent kellett összeegyeztethetővé tenni. A „fair play”-hez tartozik az is, hogy egy bizonyos időkereten belül tegyük helyre az ezzel kapcsolatos dolgokat, mert a játékosnak más ajánlatai is vannak. Eljön az a pont, amikor fel kell állni, félre kell tenni az érzelmeket, és a számokkal járó szigorral és nyugalommal kell elemezni. Úgy gondoljuk, hogy mehetett volna ez rugalmasabban is, de ez sem mentség, mert ismertük a szabályt. Leo mindent megérdemel, megmutatta a Barça iránti megbecsülését, azt, hogy Barcelonában akar maradni. Ha megengedik, hogy személyes értékelést adjak, szomorú vagyok, de azt tettük, ami a legjobb a klubnak.”
„Leo kiváló örökséget hagy maga mögött. Történelmet írt. Ő volt a klub történetének legsikeresebb játékosa. Nyomot hagy maga után. A Barça történelmének egy csodálatos időszakában ő volt a legfőbb példakép mindenki számára. Ő volt a legjobb. Most egy új korszak kezdődik, és volt egy időszak Messi előtt és lesz utána is. Mint Samitier, Kubala, Johan esetében is így volt. Messi ezen a tengelyen belül egy referencia. Sok örömet hagyott hátra, egy kollektív illúziót, sok sportsikert, képeket a történelem számára. Mi a klubnál örökké hálásak vagyunk neki.”
„Nem akarok hamis reményeket kelteni. Az biztos, hogy a játékosnak vannak más ajánlatai is, és itt volt egy időkorlát, mind a mi, mind az ő számára. Minden jel arra mutat, hogy ez a „fair play” dolog megoldatlan marad. Leónak ki kell értékelnie és végre kell hajtania a rendelkezésére álló egyéb lehetőségeket. Több mint két hónapig tárgyaltunk. Több fázison mentünk keresztül. Először egy kétéves szerződésben állapodtunk meg, amelyet öt év alatt kell kifizetni. Leo beleegyezett, és mi hálásak voltunk. Leo a lehető legegyszerűbbé tette a dolgot. Úgy gondoltuk, hogy ez illeszkedhet a LaLigába. Ez egy olyan készpénzkritérium, amely más országokban működik, nálunk viszont nem. A LaLigára is volt nyomás, mert vannak más klubok is, akik szeretnék, ha betartanák a szabályokat. Aztán egy 5 éves szerződést kötöttünk, amit ő is elfogadott. Megvannak a tervei, és azok legalább két évre idekötötték volna. Azt akartuk, hogy a Messi utáni időszak két év múlva kezdődjön, nem ma. A körülményekre való tekintettel mindent előrébb történt meg. Mindannyian szerettük volna élvezni a varázsát, de ezt nem lehet. A LaLiga elég meggyőzően utalt arra, hogy elfogadják az ötéves szerződést, de egy elemzés után tudatták velünk, hogy ez a kontraktus sem felel meg, és ez váltott ki mindent. A fair play szabályainak csak úgy feleltünk volna meg, ha beleegyezünk, hogy jelzálogot vesz fel a klub.”
„Csak hogy egy kis képet adjak, a fizetési sapka aránya nálunk 4-1. Ahhoz, hogy 25 milliós fizetést hozzunk be, 100 milliót kellett felszabadítanunk. A vezetőség gőzerővel dolgozik azon, hogy felszabadítsa ezt a bérköltséget. Sikerült már megállapodásig jutnunk, de a többiekkel, akikkel még együtt dolgozunk, ez nem könnyű. Vannak érvényben lévő szerződések, olyan játékosok, akiknek már csökkentették a fizetésüket és ez nem egyszerű helyzet. Más intézkedéseket kell hoznunk, de nincs garancia arra, hogy a határozatok kedvezőek lesznek. Mocsaras talajon vagyunk, amely sok kockázatot rejt magában a klub számára. Az biztos, hogy a Leóra tervezett összegekkel számolva a sportbérköltség 110%-ánál jártunk. Ez fenntarthatatlan, és ezért fogunk továbbra is ezen a vonalon dolgozni. Ez a bértömeg nagyon lekötött minket. Miért volt lehetséges az új játékosok érkezése? Mert ők olyan játékosok, akik olyan fizetési feltételeket fogadtak el, amelyekért a helyzetünket tekintve hálásnak kell lennünk. Egy ilyen játékos érkezése nem hasonlítható ahhoz, amit a Messivel kötött megállapodások jelentenének a fair play szempontjából.”
„Ragaszkodom ahhoz, hogy nem akarok hamis ábrándokat kergetni. Ez a tárgyalás anélkül zárult le, hogy a megállapodásokat hivatalossá tudták volna tenni. Nekünk nincs fizetési mozgásterünk, és a LaLiga nem rugalmas a hosszabbítás tekintetében. Ehhez olyan műveletet kellene előnyben részesítenie, amelybe a klubnak nem szabadna belemennie, fél évszázadra elzálogosítva audiovizuális jogait. Azt kell mondanom, hogy ettől a ponttól kezdve a motiváció maximális. Most van egy további motiváció számunkra. Ragaszkodom ahhoz, hogy gratuláljak az igazgatótanácsnak, a vezetőségnek, ahhoz, ahogyan a tárgyalásokat kezelték. Motiváltabbak vagyunk, mint valaha, mert a játékosok, az edző, a technikai stáb, a titkárság, stb. magas színvonalat követel tőlünk, és mi készen állunk arra, hogy vállaljuk a kihívást, és motiváltabbak legyünk, mint valaha, hogy a Barça Messi nélkül is sikeres legyen, és örömet szerezzen nekünk. A Messi elvesztése miatti szomorúságtól, anélkül, hogy meg tudnánk adni neki a tiszteletet, amit megérdemel, sajnos így állnak a dolgok. Ez a szomorúság a kiábrándultság forrása. De ettől eltekintve, ha arra gondolsz, hogy a döntés abban az értelemben született, hogy a Barça mindenek felett áll, és hogy 122 éves történelmünk van, és már mindent átéltünk, akkor motiváltak vagyunk, hogy a Messi utáni korszakot sikerre vigyük. Biztos vagyok benne, hogy így lesz.
„Egyáltalán nem érzem magam bűnösnek. Tartom magam ahhoz, amit már többször elmondtam. Először is, hogy mindent megteszünk azért, hogy Messi a klub pénzügyi lehetőségein belül maradjon. A bizonyíték az, hogy olyan megállapodást kötöttünk Messivel, amit a bértömeg miatt nem lehetett végrehajtani. Az, hogy mi vagyunk a hibásak, nos, nyilvánvalóan nem szeretném megismételni, hogy katasztrofális örökséget kaptunk az előző elnökségtől. Nem hat hónapunk volt, hanem kevesebb, mert az ellenőrzés csak most jött ki. Volt egy költségvetés, amelyről kiderült, hogy sokkal rosszabb, mint gondoltuk. Azért mondtam, hogy jól halad, mert a LaLiga úgy tűnt, hogy megnyitja a fair play kérdését. A játékos mindig hajlandó volt megkönnyíteni a dolgot. A megállapodás valóban haladt előre, de a tárgyalások során eljött egy pillanat, amikor azt láttuk, hogy ez már nem fér bele. Meghoztam a döntést.”
„Ha ezt a műveletet a LaLigával együtt visszük véghez, akkor lesz bevételünk, és 15%-kal több bérkeretünk van, viszont ez sem oldaná meg a problémát, még akkor se, ha el is vesztettük volna a fejünket, és belementünk volna. Vannak olyan hatályos szerződések, amelyeket nem szeghetünk meg egyoldalúan, mert nagy a kockázat. Ha ehhez hozzávesszük a klub helyzetét, a nagyfokú kiábrándultságot, akkor döntést kell hoznunk. Nincs értelme meghosszabbítani a gyötrelmeket. A döntéseket egy adott pillanatban kell meghozni. Itt a Gamper, a Liga, nekünk kell döntenünk. Leo oldalán megértettük, hogy nem volt sok tartalékuk. Az elején határidőt akartunk szabni, de július előtt nem tudtuk megoldani, nem volt lehetséges, mert mindennek megvan a saját menete és tempója. Leo Messi távozását két évvel előrébb hoztuk, mint amire előzetesen számítottunk.”
„Már két napja, hogy arra a következtetésre jutottam, hogy itt a végállomás. Tegnap beszéltem utoljára Leo apjával. Az elmúlt hónapokban nagyon intenzív tárgyalások folytak. Gratulálnunk kell a feleknek, olyan megállapodásra jutottunk, amelyet külső okok miatt nem lehetett hivatalossá tenni. A nehézség maximális volt, tudtunk a „fair play”-ről. Az előző vezetőség öröksége katasztrofális volt.”
“Ezek mind hipotézisek. Ezek ma nem valódiak. Szerettem volna itt megjelenni Leóval az oldalamon, és bejelenteni, hogy folytatja. Ez volt az összes Culé álma. De együtt kell élnünk a realitásokkal, ez történik. Persze sok mindent el tudok képzelni, amit szeretnék, hogy megtörténjen, de ez van.”
“Már beszéltem az edzőkkel telefonon. Történelmi dolog eljutni idáig, és el akartam mondani nekik, hogy mindannyian vártuk, hogy Leo bejöjjön az öltözőbe és elkezdjen edzeni, én pedig azért mentem, hogy személyesen mondjam el a játékosoknak, hogy ez nem fog megtörténni, hogy egy új időszak kezdődik, hogy ők a főszereplők, és hogy meg kell mutatnunk a világnak, hogy egy olyan világtehetség nélkül is tudunk nyerni, mint Leo. A klubnál van egy vezetőség, amelynek van egy elnöke, a döntéseket igazságos és logikus módon hozzuk meg, és ebben az értelemben ez egy fontos pillanat volt. Láttam az arcukat, megkértem őket, hogy adjanak pluszt. Biztosítaniuk kell, hogy nagyon erős legyen a csapatszellem, hogy a edzőknek kell ezt vezetniük, hogy integrálják a fiatal játékosokat, akik rendkívüli szinten teljesítenek. Abszolút motivációval és a klub maximális támogatásával fognak rendelkezni.”
“Számításaink szerint az idei szezonra minden igazolást be tudunk majd jegyezni. Leo Messi megérdemelt fizetése nagyságrendileg nem azonos a négy játékoséval, akiket szerződtettünk, és akiknek szeretném megköszönni a gesztusukat.”
“Ez a szezon sok veszteséggel fog végződni. Több mint kétszer annyival, mint várták. Megadjuk a számadatokat. De azt is el kell mondanom, hogy a bevételi előrejelzés fontos, reménykeltő. Számos lehetőségünk van, akár a mez, akár a szponzorok, befektetők számára. A bértömeggel kapcsolatban pedig egyértelmű, hogy a labdarúgóipar még mindig azt ajánlja, hogy a fizetéseknek a bevétel legfeljebb 65%-át kellene kitenniük. Ebben az esetben van min dolgozni, van min csökkenteni. A probléma nemcsak a fizetés, hanem az amortizáció is. Rengeteg beruházás történt, és ez teher.”