Az értékelés – II. rész
Végre. Megérkezett. Lassan ért ide. De, itt van: Az Eurobarça 2007-es hiper-szuper-giga-mega-nagy év végi olvasói szavazása, melyre idén is rengetegen szavaztatok, többen, mint amire számítottunk, úgyhogy alig gyõztünk számolni. Persze ennek csak örülni tudtunk, s ezúton is köszönjük mindenkinek a szavazólap kitöltését. Az éjszakákba nyúló szavazatszámlálások és a rövid kényszerszünet után viszont végre megszületettek az eredmények, úgyhogy lássuk, hogy döntöttetek Ti, jöjjenek a kategóriák, illetve gyõztesei! Értékelésünk második része következik.
Az év tehetsége Barcelonában
Egyértelmû: két fiatal, két név, két csiszolatlan gyémánt közül kellett választanotok. Bojan Krkics vagy Giovani dos Santos. Giovani az idei szezon során került fel végleg a nagycsapathoz, s a sérülések, formaingadozások miatt máris rengeteg lehetõséget kapott, amivel a legtöbbször élt is, a BL-ben pedig megszerezte elsõ gólját a Barçában hivatalos meccsen. A kis Bojan szintén 2007 õszétõl fogva a felnõtt keret stabil tagja, s mexikói társához hasonlóan õ is egyre többször kap lehetõséget hol kezdõként, hol csereként. A Villarreal elleni õszi mérkõzésen például a kezdõk között lépett pályára, gólt is szerzett, mellyel õ lett a Barça történetének legfiatalabb gólszerzõje. Szavazásunkban a két fiatal tehetség közül Bojan nyert, Giovani pedig a második helyre futott be. Valamint lett egy harmadik helyezettünk, Leo Messi személyében, bár akik rá szavaztak ebben a kategóriában, valószínûleg valamit félreértelmezhettek… 🙂
A szavazás végeredménye:
1. Bojan Krkics 238
2. Giovani dos Santos 48
(3. Leo Messi 9)
Az év tehetsége Európában
Ebben a kategóriában rengeteg-rengeteg név felmerült, hiszen nagyon sok tehetséges fiatal futballozik Európa-szerte, akiket az Eurobarca szakértõ olvasói meg is említettek a szavazás során. A jövõ egyik legnagyobb sztárja egyértelmûen az imént említett Bojan Krkics lehet, aki ezt a kategóriát is megnyerte. Ezüstérmes lett a Lyon fiatal francia támadója, Karim Benzema, akinek a kegyeiért állítólag sorban állnak Európa nagy csapatai, s nem is véletlenül, hiszen a francia válogatottban is bemutatkozó algériai származású csatár ebben a szezonban a híradások szerint remekül játszik, szép számmal szállítja a gólokat csapatának, s így jelenleg vezeti is a francia góllövõlistát. Harmadik-negyedik helyen Giovani és Messi végzett – utóbbi ezen kategóriába sorolását most sem igazán értem -, az ötödik hely pedig egy másik fiatal franciáé, Samir Nasrié lett. Valamint meg kell említeni, volt, aki számára az örök ifjú Paolo Maldini volt az elmúlt év legnagyobb tehetsége… 🙂
A szavazás végeredménye:
1. Bojan Krkics 132
2. Karim Benzema 33
3. Gio dos Santos 21
4. Leo Messi 20
5. Samir Nasri 15
Futottak még: Fabregas, Agüero, Pato, Nani, Aquilani, Marcelona, Vass Ádám, Diego, Németh K., Bendtner, Ben Arfa Eduardo da Silva, Quagliarella, Walcott, Ilsinho, Huntelaar.
Az év edzõje
A tavalyi esztendõ legjobb trénere az Eurobarca szavazásán ezúttal Arséne Wenger lett, aki elsõ alkalommal nyerte el e kitüntetõ címet – 2006-ban csak 5. lett, 2005-ben pedig szavazatot sem kapott. Tavaly ellenben remek munkát végzett az ágyúsoknál, s bár trófeát nem nyert csapatával, az igen fiatal játékosaiból egy rendkívül látványos focit játszó csapatot sikerült összeraknia. A francia edzõ mögött egy nagy riválisa, Sir Alex Ferguson végzett másodikként. A ‘Sir’ néhány éve megkezdett munkája is tavaly érett be igazán: a manchesteriek ismét visszavették a bajnoki trónt a Chelseatõl, valamint augusztusban elhódították az angol szuperkupaként ismert Charity Shieldet is. A ‘vörös ördögök’ az idei szezonban is vezetik a tabellát, pont a Wenger vezette Arsenal elõtt – a szoros állás pedig kiélezett hajrát és egy újabb parázs Wenger-Ferguson csatát vetít elõre… A két angliában edzõsködõ mester után következik egy nemrég ugyancsak a szigetországba szerzõdött tréner, Juande Ramos. A 2007-08-as esztendõt még a Sevilla vezetõedzõjeként kezdte, azonban októberben felmondott, és a Tottenhamhez szerzõdött négy évre. A spanyol mester a Sevillával megvédte az UEFA-kupa címét májusban, valamint augusztusban a Barcelona ellen megnyerte a Spanyol Szuperkupát is, így mindenképpen egy nagyszerû szezont zárt. Kategóriánkban az elõzõ években rendre diadalmaskodó Frank Rijkaard – köszönhetõen többek között a nyert helyzetbõl elvesztett bajnoki címnek – csak 7. lett, megelõzte õt még Capello, Ancelotti és Mourinho is.
A szavazás végeredménye:
1. Arséne Wenger 75
2. Sir Alex Ferguson 53
3. Juande Ramos 42
4. Fabio Capello 19
5. Carlo Ancelotti 17
Futottak még: Mourinho, Rijkaard, Várhidi, Benitez, Spalletti, Schuster, Mancini, Hiddink, Henk ten Cate, Scolari.
Az év csapata
Szoros csatát hozott a szavazás ebben a részben! A tavalyi évben több csapat is volt, amelyik kiemelkedõt nyújtott – a Milan bár a bajnokságban csak 4. lett, a BL-ben nem találtak legyõzõre, a Manchester magabiztos teljesítménnyel nyerte az angol bajnokságot, a Sevilla UEFA-, és Spanyol-kupa gyõzelemmel zárt, a Barcelona meg bár voltak nagyon jó mérkõzései, az európai porondon hamar kiesett, a bajnokságot pedig a csodával határos módon sikerült elvesztenie. Az Eurobarca olvasói számára azonban a csalódást keltõ bajnoki végeredmény ellenére is a Barça volt a legjobb gárda tavaly, igaz, nem sokkal marad le mögötte a Manchester és az Arsenal sem. Negyedik legjobb a Milan lett, ötödik pedig a Sevilla.
A szavazás végeredménye:
1. FC Barcelona 56
2. Manchester United 53
3. Arsenal 51
4. AC Milan 36
5. Sevilla FC 35
Futottak még: Internazionale, Magyarország, Horvátország, Liverpool, Real Madrid, Roma, Napoli, Werder, Rosenborg, FTC nõi kézilabda csapata 🙂
Az év gólja
A kedvenc kategóriám. 🙂 Nektek köszönhetõen volt mibõl csemegézni, rengeteg gyönyörû gólt említettetek meg. Volt közeli, távoli, kapáslövés vagy éppen egy fontos, esetleg egy gyönyörû akció végét lezáró gól. Sajnos az összes találatot hely híján nem tudom megmutatni, de igyekeztem kiválogatni a legszebbeket. De kezdjük elõször is az elején: a legnépszerûbb találat egyértelmûen Lionel Messi szólógólja volt, amit a Getafe ellen megnyert 5-2-es spanyol kupameccsen szerzett, szinte lekopírozva Diego Maradona 1986-ban, az angolok ellen szerzett gólját. Nem is szaporítom a szót, nézzük meg gyorsan még párszor:
A második helyre is Messi került, egy másik góljával. A kis argentin a Real Madridnak háromszor is beköszönt a tavaszi Clásicón, mindháromszor egyenlítve, a harmadik ráadásul az utolsó utáni percben érkezett, megmentve csapatát a kudarctól.
Maradunk a Camp Nouban, nézzük meg Yaya Touré elsõ Barcelonában szerzett bombagólját, melyet az Internek lõtt még augusztusban, a Joan Gamper-kupán.
Egy ex-Barçás góljára is szívesen emlékeztek vissza tavalyról: Quaresma a portugál válogatott színeiben szerzett egy gyönyörû találatot.
Utunkat Angliában folytatjuk, a 2007. januári, Everton – Chelsea rangadó mindent eldöntõ Drogba gólját érdemes mihamarabb felidézni – hatalmas gól ragasztott a hálóba az elefántcsontparti csatár…
Egy Shaktarban légióskodó brazil játékos, Matuzalem szerzett márciusban, a Sevilla elleni UEFA-kupa mérkõzésen egy csodálatos találatot, egy olyat, amelyet igen ritkán látni a futballpályákon.
A szavazás végeredménye:
1. Lionel Messi vs. Getafe 224
2. Lionel Messi vs. Real Madrid (3.) 4
3. Yaya Touré vs. Inter és Ricardo Quaresma vs. Belgium 3-3
Folytatjuk…