Szerdán 18:45-kor fogadja a Barcelona a Sahtar Donyeck együttesét a Montjuïc stadionban, ott, ahol a szezon eddigi szakaszában minden mérkőzését megnyerte. A Bajnokok Ligája harmadik fordulója következik most a katalánok számára is, akik kénytelenek lesznek legjobb játékosaikat nélkülözni sérülés és eltiltás miatt. De hogy mitől lehet még ezen felül érdekes a mérkőzés? Felvezető cikkünkből kiderül…
A Barça az előző két év csúfos/peches teljesítménye után idén kicsit szerencsésebb sorsolásban részesült a BL-ben, lévén hogy a belga Antwerpennel, a portugál Portóval és az ukrán Sahtarral került egy csoportba. Már túl vagyunk két körön, és nem hogy nem kapott ki, még gólt se kapott Xavi legénysége, amely egy esetleges győzelemmel a donyeckiek ellen már ,,fél lábbal” a nyolcaddöntőben érezhetné magát.
Persze ez a feladat nem lesz ennyire egyszerű, mint ahogy leírjuk, mert rengeteg hiányzóval kell számolni hazai oldalon, olyanokkal, akik alapembernek számítanak a csapatban. Ezt az alábbi cikkben részletesen összefoglaltuk.
Ami a Sahtar Donyecket illeti, rájuk se hárul könnyebb feladat, sőt, ők jelentős átalakuláson mentek keresztül az ukrán-orosz háború miatt, mind sportszakmailag, mind gazdaságilag, és az is csoda egyáltalán, hogy valahogy működik az ukrán bajnokság, illetve hogy el tudtak indulni Európa legrangosabb kupasorozatában. Konkrétan kicserélődött a játékoskeret — eddig mondhatni ,,hagyomány” volt, hogy brazilokat foglalkoztatott a klub, most szinte csak ukránok nemzetiségűekből áll a csapat —, október 24-én kedden nevezték ki Dario Srna ideiglenes vezetőedző helyére Marino Pusic-ot (róla lejjebb bővebben), illetve elveszítették a stadionjukat, a klub tulajdonosa pedig jelentős anyagi károkat szenvedett — ezekről a tényekről a hivatkozott cikken keresztül lehet részletesen olvasni.
Marino Pusic
A holland-bosnyák szakembert mint említettük, egy nappal ezelőtt nevezte ki a klub vezetőedzőnek, aki vélhetően pályafutása legnagyobb kihívása előtt áll most mind az ismert körülmények miatt, mind pedig azért, mert rögtön a Barcelona ellen kell felkészítenie csapatát. Ez a második megbízatása a Twente után (akiket feljuttatott 2018/19-ben az elsőosztályba), ugyanis őket leszámítva eddig minden felnőtt csapatánál csak másodedzőként kapott állást.
Arne Slot segítője volt 171 mérkőzésen keresztül az AZ Alkmaarnál és a Feyenoordnál (akikkel holland bajnokok lettek, nem mellesleg a 2023-as év eddigi legnagyobb arányú győzelmét pont a Sahtar ellen érték el még márciusban, 7-1-re nyertek).
Közös múlt
Hét alkalommal találkozott eddig a két csapat egymással, de az utóbbi 12 évben elkerülték egymást. A 2011-es negyeddöntő óta nem sorsolták őket össze, akkor viszont 6-1-es összesítéssel jutott tovább a Barcelona, és végül a kupát is megnyerte — ki ne emlékezne rá… Összesen négy katalán- és két ukrán-sikert lehet feljegyezni egy döntetlen mellett, ami a 2009-es Európa Szuperkupa-döntőben esett meg, de a hosszabbításban Pedro góljával győzni tudtak Guardioláék.
Kulcsjátékosok – jelentős átalakulások mindkét oldalon
Természetesen szinte minden alapember makkegészséges a lelátóról fogja nézni a mérkőzést hazai részről, ahogy azt már feljebb is említettük, az pedig nagy kérdés, hogy a sikerre éhes akadémistákra — nevezetesen Guiu, Héctor Fort és Fermín López kerülnek most főleg kontextusba — milyen és mennyi szerep fog hárulni.
A Sahtarnál jól sikerült az előző bajnoki az LZN Cherkasy ellen, ugyanis 3-0-ra nyerni tudtak Kelsy duplájával és Sikan találatával. Sikan ráadásul vezeti is a csapaton belüli házi góllövőlistát a BL-ben, a bajnokságban pedig szintén két gól, illetve három gólpassz a mérlege. Egyedül a háromgólos Matviienko játéka kérdéses sérülés miatt, rajta kívül mindenki bevethető. Ha már átalakulás, akkor érdekesség, hogy a háborút megelőzően 14 brazil (vagy brazil-ukrán) játékos tartozott a kerethez, ez a szám mostanra lecsökkent három főre.
Akinek a személyét még érdemes megemlíteni, mert mindkét együttesben játszott már az Dmitro Csihrinszkij. 2009-ben szerződtette az ukrán védőt a Barcelona 25 millió euróért, majd egy évvel később ,,vissza is adta” a Donyecknek, csak 10 millió mínusszal. Összesen 14 mérkőzésen jutott szerephez a katalánoknál, és mindössze 1031 percet kapott. Idén eddig a Bajnokok Ligájában nem, csak a hazai Premier League-ben játszott három találkozón.
Lehetséges felállás, kezdőcsapatok
Xavi nyolc(!) játékost nevezett az utánpótlásból erre a meccsre, ami egyrészt azt mutatja, hogy milyen sok a hiányzó, másrészt pedig azt, hogy bár nincs más választása, de mégis megtérülő befektetés tud lenni, ha számít a fiatalokra — gondoljunk csak Lamine Yamalra, Fermín Lópezre, vagy a napokban a médiában sztárrá avanzsált Guiura.
Szerintünk így fog felállni a Barcelona:
Ter Stegen – Cancelo, Araújo, Christensen, Marcos Alonso – Romeu, Gündoğan, Fermín López – Lamine Yamal, Ferran Torres, João Félix
A Sahtar Donyeck pedig így:
Riznyk – Konoplya, Bondar, Rakitskyi, Azarovi – Stepanenko – Zubkov, Nazaryna, Sudakov, Krysiv – Sikan
Kezdés: 18:45, Barcelona, Montjuïc
Bajnokok Ligája, csoportkör, 3. forduló
Játékvezető: Ivan Kružliak (szlovák)
TV: Sport 1