Az FC Barcelona öt bajnoki mérkőzést követően megkezdi szereplését az európai kupaporondon is a 2024/25-ös idényben, méghozzá az AS Monaco vendégeként a Bajnokok Ligája alapszakaszának első fordulójában. A sorozat formátuma új, erről és a csapatokkal kapcsolatos fontos, érdekes információkról is olvashatsz ebben a cikkben!
Az idei szezonra megváltozott az európai kupasorozatok lebonyolítása, erről hosszabban ebben a cikkben írtunk, a legfontosabbak a BL-t illetően:
- az együttesek száma 32-ről 36-ra nőtt
- csoportok helyett egyetlen ömlesztett tabella van az összes résztvevővel
- az első 8 helyezett automatikus bejut a nyolcaddöntőbe
- a 9-24. helyezést elérők egy plusz rájátszás körben mérkőznek meg a legjobb 16 közé jutásért
- az alapszakaszban elért helyezés nagyban meghatározza, ki ellen lépsz pályára az egyenes kieséses szakaszban, elvileg minél előrébb végzel, annál „könnyeb” út vezet(het) a döntőig
Augusztus végén kisorsolták a párosításokat is. A Barcelona a következő ellenfeleket kapta: Bayern München, Young Boys, Brest és Atalanta otthon, Borussia Dortmund, Benfica, Crvena Zvezda, valamint Monaco idegenben. Inkább tűnik nehéznek, mintsem könnyűnek. Mivel a lebonyolítás vadonatúj, sok az ismeretlen, például nincsen évekre visszamenő tapasztalat arról, nagyjából hány pontra van szükség a legjobb 8-ba kerüléshez (ezzel ellentétben tudjuk, hogy egy 20 csapatos bajnokságban 40 egység rendre elég a bentmaradáshoz). A tippelést az is nehezíti, hogy a csapatok sorsolásának nehézsége között bőven van különbség (lásd: Lipcse és Dortmund), tehát előfordulhat, hogy egy papíron gyengébb együttes a könnyebb sorsolást is kihasználva erőn felül teljesít és fordítva. Arról nem is beszélve, hogy a nem túl nagy minta miatt (8 meccs) a szerencse szerepe jelentős, különösen egy 38 fordulós bajnoksághoz képest.
A gránátvörös-kékek célja az lehet, hogy a legjobb 8-ban végezzenek, elsősorban azért, hogy ne kelljen pályára lépniük a plusz rájátszás körben. Ha ez nem sikerül, akkor is fontos a minél jobb pozíció elérése, ugyanis ha például 9.-ek vagy 10.-ek lennének, akkor a 23. vagy 24. helyezettet kapnák, amely vélhetően nem európai topcsapat lenne.
A csapat menetrendje a ligaszakaszban
A katalánok ott folytatták, ahol a válogatott szünetet megelőzően abbahagyták, legutóbb a Girona otthonában győztek 1-4-re domináns, meggyőző teljesítménnyel, így továbbra is hibátlan mérleggel vezetik hazájuk bajnokságát. A labda nélküli játék kellően intenzív és szervezett, a labdás játék is abszolút működik, az 5 mérkőzésen szerzett 17 gól kifejezetten jól mutat. Hansi Flick tökéletesen nyúlt a csapathoz, amikor szükség volt rá, tudott változtatni (lásd: Valencia és Rayo elleni második félidő) és a csapaton belüli problémákra, sérülésekre is talált megoldást. Ilyen téren újabb kihívásokkal szembesül, ugyanis Dani Olmo megsérült a Girona ellen. A Lipcsétől érkező játékos pazarul játszott és három gólt lőtt, nélküle a középpályán látott dinamika veszíthet minőségéből. Olmo mellett Bernal, Fermín, Gavi, Frenkie de Jong, Araujo, illetve Christensen nem bevethető sérülés okán, de legalább Ansu Fati már felépült és játszhat. Bekerült a keretbe két saját nevelésű, 16 éves középpályás, Antonio és Guille Fernández is, akik unokatestvérek.
🚨 The squad for the @ChampionsLeague! #MonacoBarça pic.twitter.com/B4B8a7ekqY
— FC Barcelona (@FCBarcelona) September 18, 2024
A hazaiak az előző idényben 67 ponttal és 68:42-es gólkülönbséggel a második helyen zártak a bajnokságban, 9 egységgel előzte meg őket a bajnok PSG. A mostani szezont jól indították, 4 találkozó után 3 győzelem, 1 döntetlen, 7 rúgott és 1 kapott gól a mérlegük. A jelenlegi vezetőedző, Adi Hütter tavaly nyáron vette át a csapat irányítását, aki ezt megelőzően Ausztriában (Altach, Grödig, Salzburg), Svájcban (Young Boys) és Németországban (Eintracht Frankfurt, Mönchengladbach) dolgozott. Hiányzók terén sokkal jobb helyzetben vannak, csupán egy játékos (Majecki) nem áll Hütter rendelkezésére.
A két csapat néhány héttel ezelőtt, a Gamper-kupán találkozott egymással, akkor a Monaco nyert 0-3-ra. A többi bajnoki és felkészülési találkozó fényében bátran ki lehet jelenti, az az összecsapás egy baleset volt, és utólag igazat lehet adni Flicknek abban, hogy egyszerűen rossz időpontban rendezték, a játékosok rendkívül fáradtak, enerváltak voltak. 15-20 percet követően a labda nélküli játék intenzitása, hatékonysága elkezdett csökkenni, majd idővel teljesen bezuhant, ennek következtében a Monaco egyre többször ki tudta hozni és meg tudta tartani a labdát, nagyrészt ez okozta a vereséget, mert amíg a játékosok bírták erővel, az ellenfél teljesen beszorult a saját kapuja elé.
AS Monaco – FC Barcelona
Bajnokok Ligája, alapszakasz, 1. forduló
Stade Louis-II, Monaco
21.00, Sport2 és RTL+
Vezeti: Allard Lindhout (holland)
Monaco: Köhn – Vanderson, Kehrer, Salisu, Caio Henrique – Zakaria, Camara – Akliouche, Golovin, Minamino – Embolo
Barcelona: Ter Stegen – Koundé, Cubarsí, Inigo Martínez, Balde – Casadó, Pedri, Raphinha – Yamal, Lewandowski, Ferran
***