Káoszos meccs, káoszos pontszámok – Barça-Man.Utd. 1×1 értékelő

Kettős érzéseink vannak a csütörtöki Barcelona-Manchester United Európa-liga-playoff odavágó mérkőzését illetően, ami ugyan 2-2-re végződött felfokozott hangulatban, viszont nyitva is hagyta a kérdést abban a tekintetben, hogy mikor tanulnak meg újra nyerni nagy csapatok ellen a gránátvörös-kékek nemzetközi porondon. Elég nagy lett a különbség az osztályzatokat illetően, amelyeket ezen elvek alapján szoktunk kiosztani.

Bajnokok Ligája szint, az európai másodvonalban: Barcelona-United: 2-2

Szurkolók: 10

Az uefa.com és a klub hivatalos oldala is megerősítette, hogy rekordot döntött meg ez a mérkőzés az Európa-ligában a szurkolók számát illetően, ugyanis 90.225-en nézték meg élőben a Barcelona-Manchester United-csúcsrangadót. Ezelőtt egy Tottenham-Gent-találkozó tartotta a csúcsot 80.465-tel még 2017-ből.

Forrás: fcbarcelona.com

A kezdőcsapat

Ter Stegen: 5,5

Összesen négy védése volt, amelyből kettő hatalmas bravúr. Ha ,,csak” ennyi szólna a neve mellett, akkor nem ezt a pontszámot kapta volna, de Rashford góljáról ő is tehetett, ugyanis a rövid oldalt nem zárta megfelelően, így gyakorlatilag bármilyen erővel is lőtt a United szélsője, inkább potyának lehet ezt a találatot elkönyvelni.

Araújo: 7

Nem véletlenül vált az utóbbi hónapokban közönségkedvenccé a Camp Nouban… Bár a mérkőzést megelőzően úgy volt, hogy középen kezd, végül kitette jobbra Xavi csakúgy, mint a Reak Madrid elleni meccseken Vinícius Jr. miatt, most Rashfordra állította rá. Ez persze nem azt jelenti, hogy a gól az ő hibája is lett volna, mert konkrétan csak annyi negatívumot lehet vele kapcsolatban felhozni, hogy egyszer ,,kúszott” el a lába alatt a labda, és nem passzolt annyira pontosan, mint szokott (most 79,2%, máskor bőven 80%, vagy akár 90% fölött van ez az arány, de ez is annak tudható be, hogy a jobboldalon játszott, nem középen).

Koundé: 2

Borzalmas meccse volt összességében. Egyszer volt egy klasszis megmozdulása még az első félidőben, amikor leszedte a levegőből a labdát, de utána gyakorlatilag úgy játszott, mintha nem tudott volna arról, hogy ellenfél is van a pályán… Háromszor is sikerült eladnia a labdát: először fel se nézett, úgy adta haza, amivel meglepte Ter Stegent, és szöglethez jutott a MU; aztán a másodikból kis híján gólt szereztek a vendégek; majd a 78. percben is volt egy hajmeresztő húzása — és akkor még szót sem ejtettünk arról, hogy a United egyenlítő gólját ő ,,szerezte”, ami már egyébként a második öngólja a szezonban, ugyanis február elsején a Betis ellen is betalált a saját kapujába.

Nem arról van szó, hogy rossz játékos — és még Raphinha góljánál is a francia bekkhez társították az asszisztot —, de ha valami negatívat fel lehet hozni vele kapcsolatban az ez, amit nevezhetünk figyelmetlenségnek, koncentrációs zavarnak, a még nem teljes akklimatizálódásnak vagy bármilyen mentális eredetű hibának is. Ez a Sevillában is jellemző volt rá, és ezen minden bizonnyal dolgozni fognak még Xavival, mert ezen a szinten ilyen kihagyások nem férnek bele. Rashford gólja nemcsak Ter Stegen hibája, hanem a franciáé is, mivel az indítás pillanatában beragadt, így az angol játékos nem volt lesen. Ha ez pedig még nem volna elég megköszönheti Maurizio Marianinak, hogy nem állította ki, mert utolsó emberként is szabálytalankodott a 16-os környékén, de végül még csak VAR-ral se nézték vissza az esetet.

Marcos Alonso: 6

Kissé ambivalens az ő helyzete: egy héttel ezelőtt hunyt el az édesapja, ebben az évben pedig csak az AD Ceuta elleni Copa del Rey-meccsen volt kezdő — bár a BL-ben tavaly ősszel 6/5 alkalommal kezdő volt, és a Manchester United ellen is jó volt a mérlege Chelsea-játékosként 8 győzelemmel, 4 döntetlennel, 3 vereséggel és 2 szerzett góllal a birtokában, szóval lehet ezért is számított rá Xavi. Másrészről pedig azért érdekes az ő szerepe, mert ő szerezte a Barça második gólját, majd a 65. percben lecserélte őt edzője. A góljától eltekintve mezőnyben nem volt kiemelkedően jó, de annyira rossz se, és azért ne feledjük, hogy egy ilyen tragédia után jót tehetett valamelyest a lelkének az, hogy Xavi bizalmat szavazott neki, amit végtére is meghálált.

Jordi Alba: 5

Albáról azt mondtuk korábban a Masiáról jöttem podcastünkben, hogy ,,olyan, mint egy felizgatott hörcsög az erdőtűzben”, és azt is, hogy az intellektusa nincs meg ahhoz, hogy vezér legyen. Nos, ez már akkor beigazolódott, amikor addig mondta a magáét az olasz bírónak — ráadásul dühében még rúgott is egyet —, hogy a 30. percben besárgult. Nagyon halovány volt a passzjátéka is, mert 72,5%-ös pontossággal tette tovább a labdát, ami tőle azért szokatlan, mert eddig az fbref.com mérései szerint háromszor passzolt 80% alatt ebben a szezonban (ez volt a negyedik alkalom), és a legrosszabb mutató 74,2% volt.

Frenkie de Jong: 6

Egyértelműen jobban tudja kamatoztatni az adottságait akkor, ha van mellette egy másik játékos (Busquets vagy Kessié), aki biztosít hátul, amikor de Jong fellép a támadásokhoz. Az továbbra is igaz rá, hogy talán néha túl sok kockázatot vállal, és többet cipeli a labdát a kelleténél, de szerencséjére labdát ebből csütörtökön nem veszített, ellenben kétszer szerelt két próbálkozásból. Összességében most inkább egy átlagos meccse volt, minthogy azt az arcát mutatta volna, amibe Ten Hag ,,beleszeretett”, és amiért újra vele akart dolgozni az ajaxos évek után.

Pedri: 6

Róla sokat sajnos nem tudunk beszélni, mert egy félidőt se töltött a pályán. Amíg játszott addig hasznosan gyakorolt nyomást gyakran Lewandowski mellé fellépve az ellenfél tizenhatosa környékén, és szerzett labdát, de Xavi kénytelen volt lecserélni 40 perc után. Később kiderült, hogy egy rossz lépés következtében combhajlító-sérülést szenvedett. A klub még nem közölt hivatalos információkat a visszatérés lehetséges időpontjáról, csak egy közleményt adtak ki arról, hogy péntek reggel megvizsgálták, és nem állhat a csapat rendelkezésére addig, amíg fel nem épül. Ez a sérülés általában 3-4 hetes kényszerpihenőt szokott igényelni, ami azt jelenti, hogy szinte biztosan lemarad a visszavágóról.

Kessié: 6

A passzjátéka most kiemelkedő volt, a nem csereként pályára lépő játékosok közül a legjobb. Az átadásainak 97%-a talált csapattársat (33/32), és a plzeňi mérkőzéssel egyetemben most osztotta ki a legtöbb progresszív, vagyis az ellenfél büntetőterülete felé irányuló passzt (4), mióta a Barça játékosa.

Raphinha: 8

Valami a katari világbajnokság után megváltozhatott nála pozitív irányban, mivel még novemberben azt nyilatkozta, hogy nem annak a Raphinhának érzi magát, aki őt Barcelonába juttatta. Ehhez képest január óta 5 gólnál és 4 gólpassznál tart minden sorozatot figyelembe véve. Nyilván lehet azzal érvelni, hogy mennyire pontos pocsék beadásai vannak (36/22 passza sikerült, ami 61,1%-os arány), és hogy ez a gólja is potya volt… De ha meg a játék tükrében végeredményt, a játékos szempontjából pedig a formajavulást, és az ennek köszönhető morális egészséget vesszük figyelembe, akkor aligha bánhatjuk, hogy még nem olyan a játékminőséget képvisel a saját posztján, mint ahogy azt esetleg várjuk tőle. Ő próbálkozott egyébként a legtöbb kapura lövéssel a mezőnyben (6), és még azt is mondhatjuk, hogy ,,fegyelmezett” volt, mert nem ment bele felesleges cselezgetésekbe, amelyekből labdát veszíthetett volna. Bár a lecserélésekor tanúsított viselkedése jóllehet nem az alázatáról tanúskodik első látszatra, azonban ahogy Xavi is elmondta inkább a csapat iránt való szenvedély, és a játékkal való együttélés váltotta ki belőle ezt a reakciót. Később egyébként elnézést kért az edzőtől, a csapattól és a helyére beálló Ferrántól is.

Raphinha: “Szeretnék most elnézést kérni mindenkitől”

Lewandowski: 5

A nyakába lehetne varrni, hogy nem volt hatékony sem a kapu előtt, sem háttal a kapunak (2 lövéséből 1 talált kaput), de sokszor — főleg az első félidőben — egyedül maradt a manchesteriek tizenhatosán belül. A szabadrúgások mögé odaállt, de azokból sem volt veszélyes. Reméljük a visszavágóra tartogatja a góljait…

Gavi: 6,5

Már-már szokásosnak mondható a baloldali félterületben való szereplése. Az első félidőben remekül teremtett területet Jordi Albának a bal szélen, akit egyszerűen nem tudott felvenni Wan-Bissaka. Pedrivel labdaszerzésekben, és az ellenfélre való nyomásgyakorlásban nagyon erősek voltak. Védekezésben jó teljesítményt nyújtott: véghez vitt 4 szerelést, és megdöntötte idei ,,rekordját” a blokkolt lövések tekintetében, ugyanis 4 alkalommal pattantak róla vissza az ellenfél kísérletei.

Vezetőedző:

Xavi Hernández: 5

Xavi a védelmet első látásra kissé ,,érdekesnek” tűnő összetételben küldte pályára: balhátvédként kezdett Jordi Alba, mellett baloldali belső hátvédként pedig Marcos Alonso jutott szerephez. Alba a támadásokban csak addig volt hasznos, míg befutott a Gavi által megteremtett üres területre, Alonso pedig szerzett egy gólt, így végül is azt lehet mondani, hogy nem volt annyira rossz döntés őt választani. Persze az már más kérdés, hogy miután beállt — a meccsek óta klasszis szinten játszó — Christensen stabilabb volt a védelem. Annak a ténye, hogy a csapat már 2020 októbere óta (akkor győzték le egy idegenbeli csoportmeccsen a Juventust 2-0-ra) nem tud nyerni ,,nagy csapatok” ellen némileg kellemetlen, mert bár most is megvolt a küzdőszellem, mégse sikerült minőségi helyzeteket kialakítani a kapu előtt (a fotmob.com szerint 1.05-ös xG-re szerzett a csapat két gólt). Raphinha dühkitörésére a szigor alkalmazása helyett inkább mint ,,motivátor” reagált, majd maga a játékos is elnézést kért a későbbi nyilatkozatában. Láthatóan jó hatással van a játékosokra, viszont morálisan biztos, hogy sokat segítene mindenkinek, ha sikerülne győzni az Old Traffordon, ugyanis a 16 közé jutás sorsa ott fog eldőlni — ahogy azt Xavi is megjósolta korábban.

Sergi Roberto: 4

Ahhoz képest, hogy a 40. perctől pályán volt nem nagyon lehetett észre venni. A legalább egy félidőnyi lehetőséghez jutó játékosok közül neki volt a legkevesebb labdaérintése (28, funfact: a 27 percet pályán töltő Baldé is 27-szer ért labdába).

Ansu Fati: 4

Miután beállt csereként ugyan többször is próbálkozott távolról, de csak egyszer találta el a kaput. Mivel gyaníthatóan nem illik bele Xavi filozófiájába (lévén, hogy a balszélsők a felfutó balhátvédek gyakorlatilag, és Gavi a félterületben játszik), így jó kérdés, hogy mi lesz vele a későbbiekben. Joan Laporta, Jordi Cruyff és Xavi is kijelentették már, hogy nem eladó, és nem fog távozni, de nehéz elképzelni, hogy nem marad csak epizódszereplő idén.

Christensen, Balde: –

Némi meglepetésre nem kerültek be a kezdőbe. Christensennek volt egy fejese, ami elkerülte a kaput, Baldé pedig majdnem annyiszor labdába közel feleannyi idő alatt, mint Sergi Roberto, de egyikőjük se tudott igazán hatást gyakorolni a mérkőzés alakulására.

Ferrán Torres: –

Bő 10 percre állt be. Még a legvégén elfuthatott volna a jobbszélen, de inkább szabálytalankodott, aztán Mariani le is fújta a meccset.