Frenkie de Jong – Munkahelyi baleset

Vagy meghalsz hősként, vagy megéred, hogy bűnözővé válsz… Ez a filmes mondat tökéletesen illik Frenkie de Jong jelenlegi helyzetére, legalábbis egyesek szerint. 

A holland középpályás 2019-ben érkezett Barcelonába az Ajax csapatától. Az akkori vezetés az öregedő középpálya új motorjának szánta, ezért nem sajnáltak kifizetni érte 75+11 millió eurót, amivel De Jong lett a klub történetének 5. legdrágább igazolása. Egy labdarúgó megítélésénél fontos, hogy először áttekintsük a statisztikáit.

Frenkie de Jong statisztikái

A fenti számok alapján elmondható, hogy jól terhelhető játékosról beszélünk. A jelenlegi erőnléti stáb még nem tudta (teljesen) felmérni a sérülése miatt, de már érkezésekor azt mondták róla, hogy fizikumát tekintve igazi szörnyeteg. Legnagyobb erőssége az, hogy elképesztően nyomástűrő, emellett kiváló labdacipelő, ezért kulcsfontosságú szerepet tölt be a labdakihozatalokban, a támadások építésében. Ráadásul remekül érkezik mélységből kapu elé és előkészítésben sem rossz. Általában jó teljesítményt nyújtott, Koeman és Xavi alatt a csapat egyik legjobbja volt, de az összes edzője folyamatosan játszatta.

A jelenlegi problémát a sérülése, illetve a magas fizetése jelenti. Egyesek már Umtitihez, vagy Dembéléhez hasonlítják. Umtiti 2016-os leigazolása és 2023-as eladása között – egy szezont a Lecce csapatában szerepelt kölcsönben – összesen 619 napot volt sérült. Dembélé problémáiról már írtunk egy részletes cikket, a PSG-hez távozó szélső 6 idény alatt 784 napot hagyott ki. Frenkie de Jong 2019-es leigazolása óta 339 napot volt sérült. Azt is fontos kiemelni, hogy a legutóbbi, eddigi legkomolyabb sérülése ebből 141 napot tesz ki, amely vélhetően nem az egészségtelen életmód, vagy a konzervatív kezelések számlájára írható…

Valverde „szerelése” – lapot sem kapott

A sajtóban cikkeztek arról, hogy a játékos nem hajlandó kés alá feküdni, és konzervatív kezeléseket választ a műtét helyett. Ezt a mai napig hivatalosan nem erősítette meg sem De Jong, sem a klub, ezért nem lehet tényként kezelni. Az az igazság, hogy nem tudunk biztosat sem a jelenlegi állapotáról, sem arról, hogyan kezelik a rehabilitációja alatt. Flick egy sajtótájékoztatón annyit mondott, hogy reméli, nem kell majd megműteni.

A másik, talán jelentősebb probléma a játékos fizetése, ami 37,5 millió euró (via Capology), ezzel első helyen áll a spanyol bajnokságban, megelőzve a második Robert Lewandowskit (33,3 millió euró), illetve a harmadik helyen álló Kylian Mbappét (31,25 millió euró). Azt nem szabad elfelejteni, hogy a jelenlegi szerződése még a posványos Bartomeu-éra hagyatéka, és azt sem, hogy 2020-ban De Jong segítette a klubot, amikor belement fizetésének átütemezésébe. Ennek értelmében a 20/21-es és a 21/22-es szezonban csökkentett bért kapott.

Állítólag – hivatalos közlemény ezzel kapcsolatban sem érkezett – a Barcelona jelenlegi elvárása a játékossal szemben az, hogy két évvel hosszabbítsa meg a 2026-ban lejáró szerződését, a jelenlegi bértömeg mellett, magyarán 50%-os bércsökkentést szeretnének érvényesíteni. Ez az 1:1-es szabály miatt égető a klubvezetés számára, hiszen a következő átigazolási szezonban ismét problémába fognak ütközni a játékosok regisztrációjával kapcsolatban, ezen téren Araujo és Christensen sérülése, valamint Gündogan jóindulata segített ezúttal. Arról nem is beszélve, hogy Olmo nevezését így is csak december 31-ig sikerült megoldani…

Amennyiben a játékos nem fog belemenni a bércsökkentésbe, a vezetőség minden bizonnyal megpróbálja eladni a téli átigazolási időszakban, hogy pénzt kapjon érte, hozzátéve, 2022 nyarán De Jong hajthatatlan volt. Emellett felvetődik az a kérdés, ki pótolhatná, amennyiben távozik? Úgy tűnik, Flick irányítása alatt Olmónak és Pedrinek fix helye van a középpályán, de azt nem szabad elfelejteni, hogy mindketten nagyon sérülékenyek. Bernal egy évig biztosan nem játszhat, illetve opció lehet még Casadó, de tapasztalatlansága miatt ő valószínűleg inkább csak rotációs ember lesz Gavi és De Jong visszatérését követően. Ott van még az olimpián remeklő Fermín, aki viszont teljesen más profilú játékos.

Az lenne a legideálisabb, ha a holland csökkentett bér mellett mielőbb visszatérne a pályára, de a jelenlegi információk mellett erre kevés az esély. Azonban, ha igazak a pletykák, a jelenlegi vezetésnek nem szabad a klubhűséget és Bartomeut pajzsként maga elé tartva a játékosra kényszeríteni az akaratát. De Jong szerződése már 2020-ban is problémát jelentett, amikor átütemezték, és probléma volt 2021-ben is, amikor Laporta átvette a klub vezetését. Amennyiben a holland ragaszkodik a fizetéséhez, úgy a vezetőségnek kell gondoskodnia a klub számára legjobb megoldásról, mind anyagi, mind sportszakmai téren. Egy biztos, ha távozik, nehéz lesz olyan képességű középpályást találni, mint amilyen ő.