Latolgatás helyett az utánpótlást hasonlította
Mindenki esélyeket latolgat a Barcelona – Real Madrid rangadó elõtt, ám Johan Cruyff ettõl inkább elállt, s arra figyelt, hogy összehasonlítsa a két klub munkájának egyik sarkalatos pontját: az utánpótlás nevelést és a szakmai elképzeléseket. A holland szerint a Barcelona egyik nagy elõnye a legfõbb riválisával szemben, hogy letisztult elképzelésekkel dolgozik a klub szakmailag, tudja, hogy mit szeretne játszani és mindezt kikkel szeretné játszani. És ez a szempont, amiben a Real Madrid már jó ideje nem találja önmagát.
„Ez is csak három pontról szól. Kétségtelen, hogy a culék számára a legfontosabb három pont, de utána még mindig marad további 69, amit meg lehet szerezni” – jelezte Cruyff, aki így nem tulajdonított olyan nagy jelentõséget az eredménynek, inkább arról írt bõven az ’El Periodico’ katalán lapban, hogy miért fontos az utánpótlás, miért fontos a tiszta szakmai irányvonal.
„Az utánpótlás célja csak az, hogy az elsõ csapat számára játékosokat neveljen ki… Ez a közhely nem igaz. Persze ez a végsõ cél, de korántsem az egyedüli. Több száz gyerekbõl csak néhány ér el a végsõ célig. Vagy még õk sem. Itt arról van szó, hogy neveljünk ki játékosokat az elsõ, a második és a harmadik vonal részére. És ebben a tekintetben a Madrid helyt áll. Mégis miért nincs több madridi fiatal az elsõ csapatnál? A Barcánál Guardiola az edzõ, a Madridnál Schuster. Ezért van több saját nevelés Barcelonában.”
„Persze ez a kijelentés így még nagyon szegényes, mert már Guardiola elõtt is voltak fiatalok az elsõ csapatnál, és ugyanúgy rossz volt a madridi utánpótlás helyzete már Schuster elõtt is. Guardiola ebben a tekintetben nem hajtott végre egy forradalmat, csupán lehetõséget adott egy filozófia folytatására, ami korábban is létezett a Camp Nouban. Az a filozófia, amit a Madrid nem tudott föléleszteni, megtalálni azóta, hogy kifutott a ’Quinta del Buitre’ garnitúra (így nevezték a 80-as évek kiváló saját nevelésû játékosait Madridban: Emilio Butragueño, Manolo Sanchís, Martín Vázquez, Míchel és Miguel Pardeza – a szerk.).
„Benito Floro óta 14 edzõ fordult meg a csapat kispadján 15 év alatt, és szintén hosszú a lista a technikai igazgatókat tekintve (Juande Ramossal még nem számolva – a szerk.).”
„Folyamatosság és stabilitás nélkül lehetetlen letenni az alapokat. Tudni, hogy mit akarsz játszani és kikkel akarsz játszani. A Barcánál meg van határozva a stílus. Elõbb játsszál szépen – a támadást tekintve – és hódítsd meg a közönségedet, utána jönnek az eredmények, még akkor is, ha alapvetõen a jó játékkal el is jutsz a jó eredményekig. Ennyi szakmai váltással képtelenség, hogy a Madridnál meg legyen határozva egy követendõ stílus, legyen az bármilyen. Miért tûnik úgy, hogy Sergi Busquets egész eddigi életében a Barca elsõ csapatánál játszott? Mert a játékfelfogás pontosan ugyanolyan a felnõtteknél és az utánpótlásnál” – válaszolt a saját maga által fölvetett kérdésre Cruyff.