Terítéken a nyári igazolások: III.rész
Daniel Alves és Gerard Pique teljesítményének bemutatása után következzék a sorozat harmadik része. A játékpercek mennyiségének alapján most egy olyan játékossal folytatom, aki eleddig korántsem lopta be magát a katalán szurkolók szívébe, de az utóbbi idõben egyre jobb úton jár ehhez. A Barca elsõ mali középpályása, Seydou Keita értékelése kerül szemügyre ebben a részben.
Keita a Sevillától érkezett 14 milló euró ellenében Barcelonába. Az õ esetében viszont nem került sor olyan hosszas tárgyalássorozatra, mint az történt az ugyansak az andalúziai klubtól érkezõ Alvés esetében. A mali játékosért ugyanis szinte rögtön kifizette Joan Laporta a szerzõdésében rögzített kivásárlási árat. Figyelembe véve a Sevilla elnökének, José Maria Del Nidonak az „igazolási politikáját”, ezzel a lépéssel a Barça presidentéje egy hosszas procedúrától kímélte meg magát… Keita a bemutatásakor nagyon pozitívan értékelte az ideigazolását: „A Barcelona a világ legjobb klubja. A Barca neve egy nagy klubot takar, csak nagy játékosokkal, akikkel majd együtt játszhatok, ezért mindenképpen nagyon boldog vagyok.”. Természetesen Guardiola is nyilatkozott a középsõ és védekezõ középpályásként is bevethetõ játékosról: „Nagy segítségünkre lesz, mivel teljesen különbözõ játékos ahhoz képest, akikkel eddig bírtunk a középpályán. Nekem jobban tetszik a játéka a pálya közepén kicsit balra, mint védekezõ középpályásként, mivel kicsit elõrébb tudja igazán kibontakoztatni a támadó és a védekezõ képességeit egyaránt.” Itt illik megjegyezni, hogy Keita köztudottan Pep egyik legjobban kért igazolása volt. Ennek kapcsán Txiki Begiristain a Barça technika igazgatója a következõket mondta: „Akkoriban Touré és Keita volt a két legjobb játékos a francia bajnokságban, tavaly azért vettük meg Tourét, mert akkor rá volt szükségünk. Keita dinamikus játékos, aki egyensúlyt ad majd a csapatnak”
Statisztika, vagyis mit mutatnak a számok?
Keita annak ellenére, hogy az õsz folyamán sérülése miatt kéthetes kényszerpihenõre szorult jó mutatókkal rendelkezik. Tizennégy mérkõzésen játszott eddig a bajnokságban, hétszer kezdõként, hétszer pedig csereként számított rá Guardiola. A 630 perc alatt, amit pályán töltött a tizennégy találkozó alatt, hátom gólt szerzett, ebbõl kettõ fejesgól volt. Érdekesség, hogy csupán 17 labdát szerzett és 41-et adott el, ám a szerzett labdák száma magyarázható azzal, hogy a fiatal katalán mester nem labdaszerzõként, szûrõként számít rá. 16-szor riogatta az ellenfelek kapusait, ezekbõl hét kaput talált, hét viszont nem találta el a „ketrecet”. Arról, hogy hova tûnt a maradék két kapura lövés, nem szól a statisztika… – ezen két lövést valószínûleg az ellenfelek egy-egy önfeláldozó játékosa blokkolta. A legrangosabb európai kupasorozatban, a BL-ben négy találkozón lépett pályára, hátomszor gyõztesként, egyszer vesztesként hagyva el a pályát. Guardiola három alkalommal kezdõként számított rá, egyszerszer pedig csereként vetette be a mali középpályást. A 292 játéktéren töltött perc alatt hatszor próbálkozott kapura lövéssel, kétszer nem találta el azt, kétszer viszont a kapusnak kellett mentenie a gólvonal elöl a lövését. Ismét kérdéses, hova lett a maradék 2 lövés… A tizenegy szerzett labdája nem lenne feltûnõ, ám a bajnokságbeli 14/17 muatójához képest a négy mérkõzés alatt összeszedett tizenegy labda igen imponáló. tízszer passzolt pontatlanul, ami viszont arányos a bajnokságban eladott labdáinak számához, majdnem negyedannyi találkozón negyed annyiszor nem koncentrált eléggé a passzoláskor. Végül – de nem utolsó sorban – jöjjön a játékos Copa del Rey-ben nyújtott teljesítménye. Az itt lejátszott két mérkõzésbõl csak az egyiken játszott, azon viszont kezdett és végigjátszotta a mérkõzés mind a 94 percét. Gólt nem szerzett, két lövésébõl egyiknél sem célzott elég pontosan, mindkettõ mellément. Négy labdát szerzett, míg hetet vesztett.
A szurkolók véleménye, avagy amit kívülrõl látunk
Hasonlóan Piquehez, Keita teljesítményével kapcsolatosan is eléggé megoszlanak a drukkerek véleményei. Ami tény: A mali középpályást elõszeretettel veti be Pep. Sérülése után viszont kevesebb szerephez jutott, ám Iniesta sérülésének „köszönhetõen” Gudjohnsennel felváltva kapott ismét több játékpercet a posztján. A szezon elején sok szurkoló – köztük én sem – nem értette, miért játszik, hiszen nem volt dinamikus, sok eladott labdája volt és mindenki hiányolta tõle a már sevillás idõszaka alatt megszokott távoli bombákat. A sérülése után, amit a bilbaói katedrálisban szedett össze, a közvélemény elégedett volt azzal a játékmennyiséggel, amit kapott csereként. De Iniesta combhúzódása után – mint már említettem – elõtte és az izlandi elõtt megnyílt az út. Ezek után ugyan látványosan nem javult a játéka, de észre lehetett már venni azt a kíméletlen mennyiségû mezõnymunkát, amit végzett és emellett szerzett hárpm nagyon fontos gólt, amelyek mindegyike vagy bebiztosította a gyõzelmet, mint Huelva-ban, vagy pontot illetve pontokat eredményezett a csapatnak, mint a Getafe és a Villarreal ellen. A közhangulat a „Sárga Tengeralattjáró” elleni gyõzelem után változott meg pozitívan vele kapcsolatosan, köszönhetõen a létfontosságú fejesgóljának.
Szumma szummárum elmondható, hogy az eddigi félév során nagyon hasznosan játszott, mind támadásból, mind a védekezésbõl kivette a részét. A játéka szürkesége miatt érthetõen csak a góljai után kezdtek „felfigyelni” rá a szurkolók. Észrevehetõ, hogy több beadásvariácó is Keita berobbanására épül, így ebbõl a szempontból is fontos tagja a Katalán Óriásnak. Egy szónak is száz a vége: Seydou Keita jó igazolás volt, de ahhoz, hogy a 14 milliós árát „ledolgozza”, még számos kiváló produkcióra lesz szüksége!
Írta: Etooka