A beteljesülõ álom második szakasza

Pep a ‘Masiában’ – második rész

Újabb részt közlünk Guardiola életébõl, mely végén a fiatal katalán játékos most már bizony – bizony ott lesz a Barcelona akkori edzõje, Johan Cruyff látószögében, no, de ne szaladjunk ennyire elõre… A legutóbbi részben Pep aláírta a szerzõdését a Blaugranával, és egy kellemetlen élmény ellenére, szinte csak dicsérettel halmozták el a Barca szakemberei a visszahúzódó fiút. De ezután, ha nem is ínséges, de már több kritikával tarkított idõszak jött el Guardiola életében, ám amikor már – már úgy tûnt, hogy fõhõsünk elveszik a „süllyesztõben”. Nagy szerencséjére azonban ott volt mellette két olyan edzõ, aki bátran nyúlt a fiatalokhoz…

Pep élete – I. rész

Pep élete – II. rész

Pep élete – III. rész

Pep tehát lépett elõre a ranglétrán, minden rendben haladt, a Barca korosztályos csapataiból egyre jobban kitûnt, és már a Spanyol korosztályos válogatott behívója is megérkezett Guardiola postaládájába, amikor is a szakemberek nem látták elég jónak a fizikai adottságait a továbblépéshez. A Barcelonánál az elsõ edzõje, Antonio Olmo így emlékszik vissza arra az idõre: „Az elsõ év végén készítenem kellett róla egy jelentést, hogyan is áll a fejlõdésben… Ebbe a jelentésbe elvileg csak jót írhattam volna, hiszen szemmel láthatóan magasabb szintet képviselt, mint a társai, de mégsem írhattam, hogy feljebb léphet egy szintet…” – meséli Olmo, majd elmondja az indokot, miért is nem engedhette az idõsebb korosztályba Pepet: „Hihetetlen képességei voltak, jobb volt mindenkinél, de a fizikai adottságai nem voltak elegendõek ehhez… Míg a társainak a 90% – a feljebb léphetett, addig neki maradnia kellett, holott egyértelmû volt, hogy õ érdemelné meg a legjobban azt, hogy tovább léphessen!”

„Még ugyanabban az évben beajánlottam Chus Peredának, aki akkoriban a spanyol korosztályos válogatottak edzõje volt. Nemet mondott, mert indoklása szerint: „Ezekkel a fizikai paraméterekkel lehetetlen, hogy behívjam!” – mondta el a válogatottbeli behívó késésének az okait Olmo. Egyértelmû volt tehát a helyzet: ha Pep feljebb akar lépni, erõsítenie kell, mert akármilyen tehetséges, ilyen vékonydongájú és kicsi középpályásokat nem szoktak alkalmazni a topcsapatok. Guardiola elszántságát ismerve pedig mindenki kitalálhatja, mi a következõ fontos lépés a karrierjében…

Óriási és egyben nagyon fontos volt, hogy erõsítsen! Ezért külön, a számára elõírt specifikus edzéseket végzett, illetve a felsõtestére is dolgozott!” – mesélte Quique Costas, aki késõbb szintén edzette Pepet. Kulcsszereplõ volt az edzésprogram végrehajtásában Paco Seirul.lo, aki akkoriban a Barcelona kézilabdacsapatainak az erõnléti edzõje volt, és a késõbbiekben Johan Cruyff emelte föl a felnõtt labdarúgócsapathoz. Costas viccesen megjegyezte, hogy Pep „nagy tehetség volt, ügyes, okos, visszahúzódó, de az alkata egy gyufáéhoz hasonlított…”. Miközben tehát elszántan dolgozott a fizikális adottságainak a fejlesztésén, sokan féltették, hogy a szüleitõl való gyors elválás visszavetheti a fiatalember lelki, illetve szakmai fejlõdését. Az anekdoták szerint azonban ebbõl semmi nem igaz, mivel „Guardiola szülei gyakran jöttek meglátogatni a gyermeküket, illetve a bátyja is nagyon közel volt hozzá.”

Amikor már úgy tûnt; egyenes út vezet felfelé a ranglétrán, ismét közbeszóltak a kritikus hangok, és kisebb szerencsével rosszabbra is fordulhatott volna a jelenleg 38 éves tréner akkori pályafutása: „Guardiolának sok kritikát kellett elviselnie a fizikális fejlõdése után is, ugyanis sokan kikezdték, mondván lassú, nem szerez gólokat, gyengén védekezik, és nem fejel eléggé jól… Viszont azt senki sem vitatta, hogy hihetetlenül látott a pályán! De szerencséje volt, mert ez mit sem ért volna, ha nincs ott a csapatnál ’Charly’ (Charles Rexach – a szerk.) és ’Flaco’ (Johann Cruyff – a szerk.), mivel egy bátortalanabb edzõ kezei alatt több, mint valószínû, hogy mára a Manresában lenne…”

Josep Guardiola útja tehát korántsem volt mesébe illõ, és habár sok játékos még ezt az utat is elfogadná, nem volt olyan könnyû az elõrelépés, mint amilyennek tûnik. Kritikák közepette, egy nagy környezetváltás után, fejlõdött, fejlõdött, fejlõdött…

Egészen addig, amíg 19 éves korában már a Johan Cruyff féle ’Dream Team’ küszöbét taposta…

Folytatjuk!