11 év után kupasiker, 2006 után trófea
11 év szünet után ismét Király Kupát nyert a Barcelona, mely szerda este Valenciában, egy küzdelmes elsõ félidõ és egy briliáns második játékrész után magabiztosan, 4-1-re gyõzte le az Athletic Bilbaot, és megszerezte történetének jubileumi, huszonötödik Király Kupa serlegét. A mérkõzés elsõ fél órájában még rendkívüli ellenállást tanúsított a roppant lelkes baszk ellenfél, ám a késõbbiekben egyértelmûen a Barca akarata érvényesült, és a második félidõben már gálaelõadást tartott a csodálatos hangulatú Mestallában. Josep Guardiola edzõként elsõ trófeáját szerezte, a klub pedig 2006 után gyûjtött be ismét jelentõs címet.
A Barcelona megpróbálta úgy kezdeni a meccset, ahogyan általában szokta, és tette volna adott esetben egy egyszerû bajnokin is, de hamar rá kellett döbbennie, hogy a Bilbao akarata és lendülete sok gondot okozhat. Ennek megfelelõen bár a Barca játékosai törekedtek a labda birtoklására, a Bilbao az elképesztõ lendületével veszélyesebb volt. Elõször Toquero próbálkozott fejjel, majd Javi Martinez lõtt a tizenhatosról, amikor már komolyabb védést kellett bemutatnia Pintónak. A 9. percben pedig már nem volt menekvés, egy szöglet után élesen kanyarodott át a hosszú oldalra a labda, Keita és Xavi között emelkedett Toquero, aki be is talált Pinto fölött a hálóba. 1-0 a Bilbaonak, teljesen jogosan.
A gól természetesen józanítóan hatott a Barcára, de hosszú idõ kellett ahhoz, hogy a gyakorlatban is látszódjon a katalánok erõlködése. Az Athletic ugyanis rendkívül erõszakos letámadást gyakorolt a saját térfelén 4-4-1-1-es játékrendszerben, ami remekül megszûrte Xaviék akcióit, és még arra is maradt ereje a piros-fehéreknek, hogy veszélyes ellencsapásokkal sakkban tartsák a Barcelona védelmét.
A 21. percben mégis könnyedén egyenlíthetett volna a Barcelona, Samuel Eto’o ugyanis lépéselõnyben, kiváló helyzetben ugrott ki, ám rossz megoldást választott, s miután a védõk beérték, lövésig sem jutott el. A kameruni támadónak nem sokkal késõbb már sikerült eltalálnia a kaput a tizenhatoson kívülrõl, de az egyenlítéshez egy védõ zseniális megoldása volt szükséges.
A 34. percben Touré egészen a saját posztjáról, a hátvédsorból indult meg, két gyönyörû cselt is bemutatott, majd mintegy húsz méterrõl lõtt, labdája pedig utat talált a bal alsó sarokba. Ezzel sikerült az egyenlítés, és a szünetig hátralévõ idõben is megmaradt támadásban a katalán tizenegy.
Ekkor ugyan már nem tudott betalálni a Pep-csapat, de határozottan át tudta venni az irányítást, és a meccs e szakaszában már nem volt ereje a Bilbaonak támadásokat vezetni. De ami még fontosabb: a szünet után megmaradt ez a folyamat, és a Barca olyan lendülettel és fantáziával jött ki a második félidõre, amit már nem tudott megállítani a baszk együttes. Leo Messi a vállára vette a csapatát, rendkívül sokat volt játékban, ráadásul gyakran fordult meg a pálya középsõ területén is játékmesteri pozícióban. Az argentin ekkor szinte minden támadásban részt vett, volt egy szinte „lehetetlen” egyéni megmozdulása is, hamarosan pedig meglõtte csapata vezetõ találatát. Az 54. percben Eto’o ugrott ki a jobb oldalon kiszorított helyzetben, a lövését csak ütni tudta Gorka, a kipattanó labdát pedig nem csak összeszedte Leo Messi, hanem a védõk gyûrûjében a hálóba is tudta lõni. Fordított a Barcelona, és immár valóban játszott a Barcelona.
A katalán dominancia innentõl kezdve megkérdõjelezhetetlen volt, a Joaquín Caparrós csapata már nem tudta tartani az iramot, ennek pedig újabb helyzetek és gólok voltak az eredményei. Samuel Eto’o Messi gólja után két perccel megszerezhette volna a harmadik találatot, és ugyan õ hibázott ziccerben, egy perccel késõbb Leo Messi indításával Bojan Krkics indult meg, aki parádés csavarással bevette Gorka hálóját. 1-3, eldõlt a csata.
Bár ideje még lett volna a Bilbaonak válaszolni, a játékban oly mértékben dominált a Pep-csapat, hogy már ekkor is egyértelmûvé vált a kupagyõztes csapat személye. A 63. percben ráadásul szabadrúgáshoz jutott a gránátvörös-kék legénység, Xavi pedig 20 méterrõl a rövid oldalra olyan pontosan csavart, hogy a kapufa segítette végül a hálóba a játékszert.
Ezzel a gólüzem bezárt, de a továbbiakban is csodálatos könnyedséggel futballozott a Barca, mely ekkor már láthatóan élvezte a kupadöntõ nem hétköznapi légkörét, hangulatát, és ha jobban odafigyelt volna, újabb gólokat is szerezhetett volna.
A Bilbao ugyan derekasan küzdött ekkor is, és a szurkolói rendíthetetlenül bíztatták a játékosokat, a végeredmény nem változott, a Barcelona így meg tudta nyerni a 2008-2009-es idény Király Kupa sorozatát, története során a 25. kupáját. A Pep-csapat már biztosan nem zárja így üres kézzel az évet, és arra is mindenki merne fogadni, hogy a duplázás is sikerülni fog a bajnoki cím várható megszerzésével. De az olyan félidõket látva, mint ezen a döntõn a második játékrész, minden szurkoló méltán bizakodhat, hogy a triplázás nem egy elérhetetlen álom…
Athletic Club de Bilbao – Fútbol Club Barcelona: 1-4 (1-1)
Király Kupa – Döntõ
Valencia, Mestalla
55.000 nézõ
Vezette: Medina Cantalejo
Athletic Club: Iraizoz, Iraola, Aitor Ocio, Amorebieta, Koikili, Yeste, Javi Martínez, Orbaiz (Etxeberría, 61’), David López (Susaeta, 56’), Toquero (Ion Vélez, 61’) és Llorente.
FC Barcelona: Pinto, Dani Alves, Piqué, Touré Yayá (Sylvinho, 89’), Puyol, Busquets, Xavi (Pedro, 88’), Keita, Messi, Bojan (Hleb, 84’) és Eto’o.
Gólok: Toquero (9’), illetve Touré (32’), Messi (53’), Bojan (56’), Xavi (63’).
A találkozó legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Lionel Messi
Kétségtelen, hogy Messi nem játszott kiemelkedõen az egész kupadöntõ alatt, de õ vette a vállára az együttest akkor, amikor éppen szükséges volt, és elévülhetetlen szerepe volt a fordításban. Messi nem csak a 2-1-et jelentõ gólt lõtte, de a harmadik találatot megelõzõen gólpasszt is adott Bojan Krkicsnek. Azt már csak mellékesen említjük meg, hogy hat góljával õ lett a Király Kupa sorozat legeredményesebb játékosa.