Krakkói vereség pozitív végkicsengéssel

Ismét megismerhettük Pep egy másik arcát; sima továbbjutás

„Az Út a döntõig” címû rovatunk második állomása Lengyelország, Krakkó. A Barcelona a hazai 4-0-s gyõzelem után úgy utazott a visszavágóra, hogy akár még egy kisebb pofonnal is könnyedén ott lehet a Bajnokok Ligája csoportkörében. Azonban errõl szó sem volt, és habár Xaviék korántsem tették magukat úgy oda, ahogyan azt alapesetben szokták, még így is simán nyerhettek volna.

Nézd meg a krakkói mérkõzés egyetlen gólját!

Az elsõ lépcsõfokok nem bizonyultak magasnak a katalán csapat számára, hiszen a Barca elõször a Bajnokok Ligája selejtezõjében verte hazai pályán 4-0-ra a lengyel bajnokot, a Wisla Krakkót, majd a Joan Gamper alapító elnök tiszteletére szervezett mérkõzést is sikerrel abszolválta a Boca Juniors ellen. Az elõjelek tehát felettébb jók voltak, azonban nagy kérdésnek tûnt, hogy az elmúlt évek katasztrofálisan gyenge idegenbeli eredményei után mit tud alkotni a Camp Nou-tól távol a csapat. Továbbá kérdõjel volt még, hogyan sikerül felpörögnie Xaviéknak a már szemmel láthatóan lefutott párharc visszavágójára.

Messi továbbra sem állhatott Josep Guardiola, a Barca mesterének a rendelkezésére, hiszen az argentin ekkor még mindig a pekingi Olimpiai Játékokon tartózkodott, ahol – mint késõbb kiderült – aranyérmet szerzett. Társai viszont nem nagyon igyekeztek a Henrik Reyman stadionban, az elsõ félidõben jószerével helyzetig is alig jutottak – kivétel ez alól Henry eltévesztett lövése vagy Eto’o kósza fejese. Ellenben a Wisla elsõ találatát több esetben is egy-egy Victor Valdes bravúr akadályozta meg, így a lengyelek joggal bosszankodhattak a szünetben.

A második játékrész viszont nem éppen a legjobban kezdõdött a katalánok számára, mivel Cléber az 51. percben megszerezte a lengyel bajnok vezetõ találatát – így alakítva összesítésben 4-1-re az állást, természetesen még mindig a Barcelona javára. A gól után viszont már csakis katalán támadást láthatott a stadionba kilátogató 18 ezres tömeg, és ha akár Piqué kapufájánál, vagy akár Eto’o lehetõségeinél is egy kicsit nagyobb szerencséje lett volna a Barcának, simán egalizálhatott is volna. Ám nem volt, így a mérkõzést – apró szépségtapaszt nyújtva ezzel a Wislának – a hazai együttes nyerte meg, de ezzel az eredménnyel is simán Xaviék mentek a csoportkörbe…

A Guardiola-éra második tétmérkõzését és második Bajnokok Ligája találkozóját – még ha csak selejtezõbeli is – tehát jelentõsen befolyásolta az a tény, hogy a Barcelona már az otthonában lerendezte a továbbjutás sorsát. Ugyan Pep próbálta fenntartani a szükséges motiváltságot erre a 90 percre is, azonban – érthetõ okokból – ez nem teljesen sikerült.

Egy szó, mint száz: a Blaugrana bejutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe, megkezdve ezzel az óriási menetelését Róma, és Európa trónjának elfoglalása felé. Ezzel a meccsel azonban nem csak a BL-re váltotta meg a jegyét a katalán egylet, hanem lezárta az alapozási idõszakot, lezárta az elõszezont, ami után már következett a kõkemény valóság, a tétmeccsek áradata.

Lévén, hogy idõutazásról van szó, egy kicsit illúzióromboló lenne már most elárulni, hogy e két mérkõzés alapján már sejteni lehetett egy esetleges nagyon szép jövõ közeledtét, de egy dolog egészen biztosan látható volt már ebbõl a két 90 percbõl is. Méghozzá a teljesen új mentalitás, az új, apró részletekkel kibõvült taktika, és – nem utolsó sorban – az a fajta ritmus, ami mindvégig hiányzott a Rijkaard-éra utolsó két évének sikertelen meccseibõl…

Wisla Krakkó – FC Barcelona: 1-0 (0-0)
Összesítésben 1-4
Krakkó, Henrik Reyman Stadion
18.000 nézõ
Vezette
: Lubos Michel (szlovák)

Wisla Krakkó: Pawelek; Singlar, Baszczynski, Cleber, Piotr Brozek, Lobodzinski (Malecki, 82′), Jirsak, Junior Díaz, Zienczuk, Boguski (Niedzielan, 68′) és Pawel Brozek.

Barcelona: Valdés; Alvés, Piqué, Puyol, Abidal, Touré Yaya, Keita, Xavi (Gudjohnsen, 57′), Iniesta (Hleb, 66′), Henry y Eto’o (Bojan, 74′).

Gól: 1-0, 52′: Cleber.

Josep Guardiola, a Barcelona vezetõedzõjének a nyilatkozata a krakkói mérkõzés után:

Nem hiszem, hogy ma tettünk volna egy lépést hátrafelé a felkészülésünkben. Igaz, hogy nem voltunk elég pontosak, de van egy ellenfél is, aki szintén pályán van, nekünk pedig volt legalább öt, hat tiszta gólhelyzetünk a kapussal szemben. Vesztettünk, de ugyanúgy játszhattunk volna döntetlent, vagy akár nyerhettünk is volna. A Wisla egy nagyon jól szervezett csapat, melyen lehet érezni a jó szakmai munkát.” – elemezte a meccset Pep, végül a két találkozóról alkotott összképet pozitívnak vélte: „Nem is tudják, hogy mennyire elégedett vagyok azért, ahogy továbbjutottunk, mert már jó néhány ilyen selejtezõt láttam, ahol az esélyesebb csapatnak komoly nehézségei támadtak.”