Harc Joan Laporta székéért

Mozgolódás a választások elõtt

Egy szezonja maradt az elnöki székben Joan Laportának, aki attól függetlenül, hogy mit hoz az utolsó esztendõ, már biztosan a klub történetének egyik, ha nem a legsikeresebb elnöke a maga hét éves regnálásával, számos sportbeli és gazdasági eredményével. A civilben ügyvéd Laporta a második mandátumának kitöltése után már nem jelöltetheti magát elnöknek, ezért csak a klubon belüli, illetve a klub környezetében készülõ kandidálókra kell figyelni.

Idõ még van a választásokig, de vannak olyan jelöltek, akik már évek óta készülnek arra, hogy Laporta után átvegyék az FC Barcelona irányítását. Némelyek már most is tagjai az elnökségnek, mások pedig korábban vállaltak szerepet a vezetésben.

Az elsõ jelölt alighanem a jelenlegi elnökség tagjai közül fog kikerülni, miután ezen dolgozik maga Laporta is. Kérdés, ki lesz az a kiválasztott, aki minden tekintetben örököse lesz Laportának, és a jelenlegi elnökség tagjai köré szervezõdve a folytatólagos irányítás lehetõségét kínálja majd a pártolóknak. Miután a 2008-as bizalmi szavazást követõen az alelnökök jelentõs része távozott, a fedezet nem olyan erõteljes talán, mint szükséges lenne a sikerhez, de Laporta várhatóan vagy Alfons Godallra, vagy Jaume Ferrerre teszi le a voksát, akikkel baráti viszonyt ápol már évtizedek óta.

Az extrém színezetû zakóiról híressé vált Xavier Sala i Martín egy éve lépett be az elnökségbe a klub gazdasági bizottságából, és ugyan vele is kiváló a kapcsolata Laportának, az elnökség további tagjai nem támogatták a jelöltségét, ezért vele nem kell komolyan számolni.

Nem úgy a külsõ erõkkel, elsõsorban Sandro Rosellel és Ferran Sorianóval. Rosell, mint korábbi alelnök, volt az elsõ, aki hivatalosan is bejelentette, hogy bármikor kerül sor a választásokra, õ indulni fog. Õ az egyik legnagyobb favorit, amit azzal együtt tart, hogy nagyon ritkán szólal meg a nyilvánosság elõtt. Ugyanakkor közismerten jó kapcsolatai vannak a nemzetközi futballvilágban, már bizonyított, mint vezetõ, illetve ismert és elismert a sociók körében.

Nem lesz esélytelen azonban a másik korábbi alelnök, aki szintén elhagyta a jelenlegi igazgatótanácsot bizonyos döntések hatására. Soriano nem csak a futballvilágban, hanem egész Spanyolországban elismert közgazdász, aki szûk egy éve a komoly pénzügyi gondokkal küzdõ Spanair légitársaság helyzetét próbálja meg stabilizálni, mint ügyvezetõ igazgató, magyarán megmenteni a csõdtõl.

Ez a körülmény várhatóan nem akadályozza meg majd Sorianót, hogy elinduljon a választásokon, és ha így lesz, úgy az elnöki csapatában helyet kapna Marc Ingla, aki vele együtt szintén igen fontos tagja volt a korábbi elnökségnek. A Spanairnél betöltött pozíciója ellenben akadályozza is Sorianót, akinek így nincs annyi ideje a felkészülésre, mint ellenfeleinek. Ezzel együtt sem lehet azonban tagadni, hogy Soriano Rosell mellett komoly esélyesnek számít, és ha valaki a pártolók közül rá szavazna, legalább abban biztos lehetne, hogy csõdbe nem menne az FC Barcelona.

A Laporta-vezetés persze készül, és nem véletlenül tett meg mindent idén nyáron, hogy ne csak a futballszakosztály, hanem a másik két vezetõ sportág, a kosárlabda és a kézilabda is olyan erõsségû csapattal dolgozzon a továbbiakban, amivel bármit megnyerhet. A kézilabdacsapat a továbbiakban számolhat a szlovén sztárral, Rutenkával, a kosarasok pedig az egész európai kosárlabdázás legdrágább igazolásával, Ricky Rubióval büszkélkedhetnek. Ezek a roppant költséges átigazolások azért is történtek, mert jövõre a jelenlegi vezetésbõl valakinek esélye kell, hogy legyen a választási gyõzelemre –  immáron Joan Laporta nélkül.  Azonban így is nagy kérdés, hogy a legkarizmatikusabb vezetõ nélkül ez az esély mennyire lesz reményteljes.

Az említetteken kívül természetesen lehetnek más kandidálók is, de várhatóan õk már nem lesznek sokan. Az alapszabály szerint ugyanis minden jelöltnek igen jelentõs banki garanciával, egyfajta kezességgel kell rendelkeznie ahhoz, hogy ott lehessen a tûz közelében. Ez az összeg a klub adott évi költségvetésének 15 százaléka kell, hogy legyen, és tekintve, hogy ebben az idényben 405 millió euró a Barcelona büdzséje, 60.75 millió eurós banki garanciával kell rendelkezniük a jelölteknek, ami komoly akadály bárkinek.

A visszaszámlálás mindenesetre elkezdõdött, januártól pedig lassan a kampány is megindul azért, hogy valaki végül átvegye Laporta helyét.